Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 07.11.2012, 21:28:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Asa cum se intampla in viata fiecaruia mi-am pierdut mama. Ma vad nevoita sa incep sa invat cum sa ma ingrijesc de sufletul ei dupa moarte. Am cateva nelamuriri:
- cand se fac acele pachete si se impart la nevoiasi? ;
- ce trebuie sa contina un pachet?
- cate pachete trebuie oferite?
Trebuie sa spun ca mama a murit pe 29 octombrie si pana la 40 de zile lucrurile imi sunt oarecum clare cu pomenile dar apoi ..... nu mai stiu ce sa fac.
Banuiesc ca cel mai bine ar fi sa-l intreb pe parintele de la biserica unde este inmormantata. Sau pot citi ceva , o carte, brosura ceva? As prefera sa respect cerintele crestine si religioase si mai putin zona de obiceiuri sau datini.
Va multumesc pentru intelefere si sper ca am fost coerenta in circumstantele date.
Noi va putem invata fiecare cite ceva . Lucruri stiute din teorie (lectura cartilor bisericesti ) ca si din practica duhovnicilor nostrii .
Dar a face asa ceva ar putea veni in contradictie cu parerile parintelui paroh de care apartineti , cu obiceiurile lui si mai ales cu ce a ramas el , ca parere, din timpul cit a studiat teologia .
Asa ca cel mai bine este sa tineti legatura f. strinsa cu el .

De exemplu , daca ar fi sa aplicam invataturile si practicile minastiresti , care desi mai stricte nu fac decit sa respecte dreapta invatatura a Bisericii, conteaza mai putin sau deloc daca impartiti numai coliva sau si farfurii , haine, etc dar este neaparat obligatoriu ca inafara de a fi fost botezata si cununata la ortodocsi , mama dvs. trebuia sa fi avut o legatura strinsa cu viata bisericii . Adica sa se fi spovedit si impartasit in mod periodic (cel putin sa se fi spovedit periodic) sau daca nu macar in preajma mortii sa fi facut spovedania finala si impartasania .
Daca nu a facut nici una din aceste doua , atunci nu i se poate face rinduiala pt. adormiti ! Fara nici un dubiu, fara nici o indoiala .
Grija de a se mintui cade strict in sarcina penitentului , dar ca el nu vrea sa faca intocmai si o tot amina pina cind il surprinde moartea fulgerator , sau si mai rau, nici in preajma mortii nu vrea sa se spovedeasca si sa se impartaseasca ... atunci este numai treaba/vina lui !

Nu are nici o importanta daca a murit fara luminare dar este deosebit de important sa se fi spovedit si impartasit inainte de a adormi !

Restul lucrurilor , pe care le veti afla oricum, decurg de aici !

Dar ma repet , cel mai bine si mai sigur este sa faceti ce va invata duhovnicul dvs. Dar daca nu aveti inca un duhovnic , in sensul real al cuvintului ... nu mai pierdeti vremea , si asa este prea tirziu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.11.2012, 18:07:11
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Va multumesc din suflet pentru interventiile dvs. Din fericire pentru ea, mama a fost un om care a deschis usa bisericii , ca sa spun asa, si bunul Dumneazeu ne-a ajutat sa se spovedeasca si sa se impartaseasaca la timp. Dar stiti cum e, ca orice ai face tot e putin cand e vorba de Dumnezeu.
Din pacate duhovnicul meu nu se poate "baga" peste regulile stabilite de parintele paroh al bisericii unde este inmormantata asa ca probabil va trebui sa respect acele cutume. Intre timp, mai studiez...
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.11.2012, 14:36:31
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Da, intradevar, fiecare loc isi are obiceiurile sale legate de pomenire a mortilor, iar daca nerespectarea lor ar aduce dezbinare si tensiuni cu preotul sau cu vecinii, cat timp nu sunt aberatii (gen practici semipagane, sau de magie) nu e rau sa fie respectate... insa si mai important e sa facem ce e important pt raposat: parastas/pomenire la biserica, milostenie si rugaciune personala pentru el.

Un raposat poate fi pomenit la toate Liturghiile, la orice manastire sau biserica daca a fost botezat ortodox, a dus o viata cat de cat asezata si nu s-a sinucis...iar aceasta il ajuta mult.
Stiu ca mai se fac pomeniri si la Sf. Maslu. Acolo am auzit ca acolo poate fi pomenit oricine (rog sa fiu corectata daca gresesc). Si aceasta pomenire aduce alinare sufletului care nu a ajuns in Rai.
Si e bine ca in fiecare zi sa fie pomeniti cei adormiti la rugaciunea personala, si aceasta le aduce mare usurare si bucurie oriunde ar fi ei.
Iar la vremea randuita, apoi din cand in cand, in functie de cum putem, e bine sa facem si slujba Parastasului pentru toti adormitii pe care ii stim si ii purtam in suflet.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.02.2013, 13:21:51
MariaElena23 MariaElena23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 4
Implicit

Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca postez si ceva de nu are legatura cu subiectul, insa sunt foarte nelamurita si am marea rugaminte sa ma ajutati, daca se poate. Pe 23 ianuarie fetita mea in varsta de 5 luni s`a stins din viata.... Duminica, pe 3 martie se implinesc cele 40 de zile si voi face parastas sambata 2 martie. Si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu raspunsuri deoarece nu am mai trecut printr`o inmormantare pana acum si chiar nu stiu cum trebuie sa procedez. In primul rand as vrea sa stiu cate lumanari se impart in biserica dupa terminarea slujbei, am auzit fel si fel de pareri, ba 22, ba 40, ba 44.... Totodata as vrea sa stiu ce trebuie sa fac cu panza de doliu de deasupra usii ? Se da cuiva, se patreaza in casa, se pune la mormant, se leaga de un pom... iarasi pareri din mai multe parti. Deasemenea stiu ca se impart vase cu mancare, trebuie impartit un numar anume? Cana in care s`a pus apa timp de 40 de zile se patreaza in casa sau se imparte ? Si fetitei care a carat apa in acest timp, am inteles ca trebuie sa`i impart galetusa cu care a carat, ceva lucrusoare sau bani si un vas cu mancare. In galeata pe care i`o impart trebuie pus ceva ?
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.02.2013, 13:29:43
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca postez si ceva de nu are legatura cu subiectul, insa sunt foarte nelamurita si am marea rugaminte sa ma ajutati, daca se poate. Pe 23 ianuarie fetita mea in varsta de 5 luni s`a stins din viata.... Duminica, pe 3 martie se implinesc cele 40 de zile si voi face parastas sambata 2 martie. Si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu raspunsuri deoarece nu am mai trecut printr`o inmormantare pana acum si chiar nu stiu cum trebuie sa procedez. In primul rand as vrea sa stiu cate lumanari se impart in biserica dupa terminarea slujbei, am auzit fel si fel de pareri, ba 22, ba 40, ba 44.... Totodata as vrea sa stiu ce trebuie sa fac cu panza de doliu de deasupra usii ? Se da cuiva, se patreaza in casa, se pune la mormant, se leaga de un pom... iarasi pareri din mai multe parti. Deasemenea stiu ca se impart vase cu mancare, trebuie impartit un numar anume? Cana in care s`a pus apa timp de 40 de zile se patreaza in casa sau se imparte ? Si fetitei care a carat apa in acest timp, am inteles ca trebuie sa`i impart galetusa cu care a carat, ceva lucrusoare sau bani si un vas cu mancare. In galeata pe care i`o impart trebuie pus ceva ?
Multumesc anticipat!
Imi pare rau pentru necazul dvs.
Eu stiam ca pentru acesti copii nu se fac parastase, ei sunt sigur mantuiti si se bucura de Dumnezeu.
Oricum, celelalte detalii pe care le-ati mentionat nu au legatura cu practica ortodoxa. Nu conteaza numarul de lumanari, nici cata mancare veti imparti, nici ce veti face cu panza..Nu am inteles ce e cu apa aceea din cana..
Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.02.2013, 13:31:32
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Stiu ca mai se fac pomeniri si la Sf. Maslu. Acolo am auzit ca acolo poate fi pomenit oricine (rog sa fiu corectata daca gresesc). Si aceasta pomenire aduce alinare sufletului care nu a ajuns in Rai.
.
La Sf Maslu se pomenesc doar viii.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.02.2013, 13:41:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte!
Acum... pentru parastas este necesara randuiala crestina, care se face in biserica. In paralel, sunt o gramada de traditii babesti care sunt facute numai asa, de ochii lumii si ca sa forteze lumea sa scoata banii din buzunar. Faceti si dvs cat puteti, sa nu va para rau pentru ce ati dat si sa daruiti cu draga inima, facand milostenie, si nu asa, ca asa se spune, asta e obiceiul, ca nu o sa ii fie bine fetitei daca nu dati 44 de lumanari si nu 43...
Pentru randuiala crestineasca, trebuie coliva, vin, lumanari (cate doriti) si prescura. Dimineata, la inceputul slujbei, dati pomelnic cu numele ei la altar, cu lumanare si prescura. Mai trebuie si prosoape cu lumanare pentru preoti si dascal / baiatul care slujeste la parastas. Atata tot. In rest, daca doriti, puteti face si pachete, cate puteti, cat va lasa inima. Nu e un numar fix. Puteti, daca aveti si doriti, sa impartiti si haine pentru fetita, dar ii spuneti preotului de dinainte, ca sa va citeasca rugaciunea speciala pentru haine.
Esentialul e sa fie pomenita la Sfanta Liturghie. Daca doriti sa impartiti si lumanari oamenilor participanti la slujba, cati or fi acolo, faceti cum doriti.

Panza de doliu nu e esentiala, cana de apa nu sunt deloc esentiale... E bine sa faceti milostenie cu fetita care a carat apa, asa cum puteti si cum va lasa inima, repet.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.02.2013, 07:33:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Iata ca se apropie ziua "cea mare' de pomenire a mortilor si incepe si Postul mare, in care de obicei stiu ca se da "sarindar" pt ca cei adormiti sa fie pomeniti in fiecare sambata. Problema e ca eu am pe lista si persoane care au foist incinerate si nu as vrea sa fac discriminare pt ca unele imi sunt mai apropiate decat celelalte. Pana acum nu am mentiuonat nicaieri acest lucru pt ca nu a zis nimeni ca nu ar fi voie, cata vreme li s-a facut slujba de pomenire si atunci (cand au fost inicnerate) si la 40 de zile. Dar acum va trebui sa-i spun parintelui acest aspect iar dlui e posibil sa refuze sa mai pomeneasca acele persoane atata timp cat s-a interzis acest lucru in mod categoric, nu? Doar n-o sa-si fac el pacate? As putea sa duc pomelnic la un alt preot caruia sa nu-i spun, iar eu sa ma spovedesc pt aceasta fapta duhovnicului meu? N-as vrea sa tin secrete fata de dlui ca atunci ce rost ar mai avea toata treaba?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.02.2013, 21:00:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata ca se apropie ziua "cea mare' de pomenire a mortilor si incepe si Postul mare, in care de obicei stiu ca se da "sarindar" pt ca cei adormiti sa fie pomeniti in fiecare sambata. Problema e ca eu am pe lista si persoane care au foist incinerate si nu as vrea sa fac discriminare pt ca unele imi sunt mai apropiate decat celelalte. Pana acum nu am mentiuonat nicaieri acest lucru pt ca nu a zis nimeni ca nu ar fi voie, cata vreme li s-a facut slujba de pomenire si atunci (cand au fost inicnerate) si la 40 de zile. Dar acum va trebui sa-i spun parintelui acest aspect iar dlui e posibil sa refuze sa mai pomeneasca acele persoane atata timp cat s-a interzis acest lucru in mod categoric, nu? Doar n-o sa-si fac el pacate? As putea sa duc pomelnic la un alt preot caruia sa nu-i spun, iar eu sa ma spovedesc pt aceasta fapta duhovnicului meu? N-as vrea sa tin secrete fata de dlui ca atunci ce rost ar mai avea toata treaba?
Dumnezeu sa ii ierte! Draga Fallen, eu nu vreau sa vorbesc despre incinerarea mortilor, ci despre spovedanie.

La spovedanie spui pacatele pe care le-ai constientizat, de care iti pare rau si pe care promiti (si incerci) sa nu le mai repeti. Asta e pocainta, de fapt, metanoia, schimbarea gandului: sa realizezi si sa spui la spovedanie ca esti (nu tu, spun in general) un hot, un desfranat, un egoist etc etc etc, dar sa iei hotararea ca de acum inainte sa nu mai fii asa, ci sa fii, sa te silesti sa fii, cu harul Domnului, om cinstit, infranat, milostiv... Nu e asa, ca fur o banca, ma duc repede sa ma spovedesc, ma iarta Dumnezeu, mai fur maine o banca, iar ma spovedesc, iar mai fur o banca. Citeam pe undeva ca ar fi femei care avorteaza si zic: lasa, ca ne iarta Dumnezeu daca ne spovedim! Apoi mai fac un avort, apoi iar se spovedesc... Spovedania nu e joaca de copii, uite pacatul, il spun preotului, nu mai e pacatul. E Hristos acolo, intre tine si preot...

Nu ar fi mai bine sa ii spui direct parintelui tau ca tu ii iubesti pe X si Y adormiti si ca ai vrea sa le ierte Dumnezeu pacatele, dar ca stii ca au fost incinerati si sa faca dumnealui ce crede de cuviinta? Nu de alta, dar pe Dumnezeu nu Il putem insela... Oricum, si daca nu ii vei putea pomeni la Liturghie, vei putea face milostenie si rugaciuni pentru ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.02.2013, 16:44:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena23 Vezi mesajul
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca postez si ceva de nu are legatura cu subiectul, insa sunt foarte nelamurita si am marea rugaminte sa ma ajutati, daca se poate. Pe 23 ianuarie fetita mea in varsta de 5 luni s`a stins din viata.... Duminica, pe 3 martie se implinesc cele 40 de zile si voi face parastas sambata 2 martie. Si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu raspunsuri deoarece nu am mai trecut printr`o inmormantare pana acum si chiar nu stiu cum trebuie sa procedez. In primul rand as vrea sa stiu cate lumanari se impart in biserica dupa terminarea slujbei, am auzit fel si fel de pareri, ba 22, ba 40, ba 44.... Totodata as vrea sa stiu ce trebuie sa fac cu panza de doliu de deasupra usii ? Se da cuiva, se patreaza in casa, se pune la mormant, se leaga de un pom... iarasi pareri din mai multe parti. Deasemenea stiu ca se impart vase cu mancare, trebuie impartit un numar anume? Cana in care s`a pus apa timp de 40 de zile se patreaza in casa sau se imparte ? Si fetitei care a carat apa in acest timp, am inteles ca trebuie sa`i impart galetusa cu care a carat, ceva lucrusoare sau bani si un vas cu mancare. In galeata pe care i`o impart trebuie pus ceva ?
Multumesc anticipat!
Dumnezeu sa o odihneasca in Imparatia Sa! Am citit intr-un alt mesaj ca ati reusit sa o botezati. Sufletul ei a mers langa Dumnezeu in locul in care nu este intristare nici suspin, asta este cel mai important. Pomenirea sa o faceti dupa putere, sunt de aceeasi parere cu Solveig si Glykys, in semn de pretuire si dragoste pentru fetita dumneavoastra care acum, plecand din aceasta viata atat de repede si atat de curata, este un suflet mantuit ce va veghea din Cer si pentru dumneavoastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Parastasele din fiecare din cei 7ani si inca ceva.... mara2008 Slujba inmormantarii 0 07.09.2010 02:18:39
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56