Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 28.02.2017, 12:03:26
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dragilor, ortodoxia este despre reguli lumești sau despre reguli dumnezeiești?
pai "Biserica Mea" se refera la comunitate, la oameni, nu la o constructie efemera, nu?

edit.vreau sa spun ca nu cred ca primeaza regulile bisericesti ci comunitatea crestina, oamenii.

Last edited by Lancelot; 28.02.2017 at 12:06:10.
Reply With Quote
  #1132  
Vechi 28.02.2017, 20:53:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
M-am referit la "intelepciune, drepti, sa ascultam Sfanta Evanghelie". Mie, personal, nu mi se pare normală vânzoleala care se face în biserică când credincioșii îngenunchează.
E acelasi inteles, nu e vorba nicicum de a sta drepti acolo, cum zice diac. Ica. Dupa cum vezi, argumentele sunt inventate. Nu e nimic gresit in slujbe, singura problema e cei ce vor sa reformeze slujbele, asa cum spune si Parintele Serafim Rose, o fac in spirit protestant, e un alt duh.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Perioadele de „îngenunchere canonică“ în Biserică:
Asa cum spune si IPS Bartolomeu Anania, se poate sta si in picioare si ingenunchat, ingenuncherea insemna mai multa smerenie. Cred ca inainte s-a spus sa se stea in picioare pentru ca ingenuncherea era vazuta ca un semn de odihna. Acum lumea ingenuncheaza in semn de smerenie. Oricum, asa cum spun si teologii de la noi e un lucru de mica importanta.
Singura problema e reformarea aceasta in spirit protestant. Citeste link-ul dat de mine, acolo e analizat fiecare argument adus de reformisti.
Reply With Quote
  #1133  
Vechi 28.02.2017, 21:00:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai "Biserica Mea" se refera la comunitate, la oameni, nu la o constructie efemera, nu?

edit.vreau sa spun ca nu cred ca primeaza regulile bisericesti ci comunitatea crestina, oamenii.
Sunt trei intelesuri ale Bisericii, pe langa cladire si comunitatea credinciosilor este si sensul cel mai important, institutia lasara de Hristos, care este Trupul lui Iisus si al carei Cap este Hristos. In acest ultim inteles Biserica este infailibila, fara greseala, la fel ca si Capul Sau.
Reply With Quote
  #1134  
Vechi 28.02.2017, 21:27:25
Ratoon Ratoon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2017
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt trei intelesuri ale Bisericii, pe langa cladire si comunitatea credinciosilor este si sensul cel mai important, institutia lasara de Hristos, care este Trupul lui Iisus si al carei Cap este Hristos. In acest ultim inteles Biserica este infailibila, fara greseala, la fel ca si Capul Sau.
De ce este infailibilă? Înțeleg de ce este Capul infailibil, însă de ce și trupul? Sfinții sunt infailibili?
Reply With Quote
  #1135  
Vechi 28.02.2017, 21:37:02
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt trei intelesuri ale Bisericii, pe langa cladire si comunitatea credinciosilor este si sensul cel mai important, institutia lasara de Hristos, care este Trupul lui Iisus si al carei Cap este Hristos. In acest ultim inteles Biserica este infailibila, fara greseala, la fel ca si Capul Sau.
unde gasim intelesul de cladire?
Reply With Quote
  #1136  
Vechi 28.02.2017, 22:08:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ratoon has a good point.
"Infailibilitatea" sfintilor e o mare prostie, posibil erezie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1137  
Vechi 28.02.2017, 22:23:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

De acord că nu există o infailibilitate a sfinților, ci a Duhului Sfânt, despre care Hristos a spus: ''Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.''

De aici derivă infailibilitatea Bisericii, care a fost întemeiată la Cincizecime, prin pogorârea Duhului peste apostoli.

Și nu a avut ca rezultat o infailibilitate a fiecăruia dintre ei luați individual, ci doar în sinodalitate.

Deci putem spune că sinoadele ecumenice ale Bisericii sunt infailibile.

Ne mai trebuie, însă, și nouă Duh Sfânt, ca să și pricepem mărturisirile lor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1138  
Vechi 28.02.2017, 22:25:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De acord că nu există o infailibilitate a sfinților, ci a Duhului Sfânt, despre care Hristos a spus: ''Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.''

De aici derivă infailibilitatea Bisericii, care a fost întemeiată la Cincizecime, prin pogorârea Duhului peste apostoli.

Și nu a avut ca rezultat o infailibilitate a fiecăruia dintre ei luați individual, ci doar în sinodalitate.

Deci putem spune că sinoadele ecumenice ale Bisericii sunt infailibile.

Ne mai trebuie, însă, și nouă Duh Sfânt, ca să și pricepem mărturisirile lor.
Ai uitat de sinoade tilharesti, care la vremea lor pareau sau se voiau a parea, ortodoxe?
Nici sinoadele.
Ci invatatura Bisericii vazuta de Sf. Vincentiu de Lerini: "ceea ce pretutindeni, dintotdeauna si de catre toti s-a propovaduit".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1139  
Vechi 28.02.2017, 22:32:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Tocmai în acest ''de către toți'' ar sta unitatea Bisericii și într-adevăr ar fi de la Duhul Adevărului. Când va fi el atins știe numai Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1140  
Vechi 28.02.2017, 22:38:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Alarma: cu adevarat on-topic

Cititi comentariul ala, si va dati seama ce vor sa faca japitele schismatice: http://sinodultalharesc.tk/pr-dr-cip.../#comment-7440

Va dati seama ce vor jagardelele, sfg de "marturistori" ai Haosului?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 28.02.2017 at 22:42:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare