Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.12.2012, 12:39:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Casatoria perfecta

Dupa parerea mea- e posibil sa ma insel- casatorie perfecta, ca si relatie perfecta, nu exista, din simplu motiv ca pana la urma suntem oameni, supusi greselilor!
In orice casatorie sau relatie exista momente de neintelegere, de incordare, insa daca exista iubire in primul rand si doi oameni realisti, "cu capul pe umeri"", acestea pot fi depasite! Important este sa nu se ajunga la lucruri grave, iremediabile- batai, jigniri sau viloente!
Bineinteles ca ar fi de preferat ca o casnicie sa dureze pana la moarte! Din aceasta cauza consider ca inainte de a se casatori doi oameni trebuie sa locuiasca un timp impreuna, pentru a vedea daca se potrivesc, daca sunt pe acceiasi "lungime de unda""!
Totusi, daca dupa un anumit timp de convietuire , dupa o analiza realista, se constata ca nu mai exista acele sentimente care leaga doua persoane, este de preferat ca fiecare sa-si vada de drumul lui, neavand nici o logica si nici un sens ca doua persoana intre care nu mai exista iubire sa stea impreuna!
Motivele invocate de unii- "stam impreuna pentru copii"", nu rezista- intr-o familie in care nu mai exista sentimente de iubire intre cei doi parinti, nu exista conditii favorabile pentru dezvoltarea psihica si emotionala a copiilor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.12.2012, 16:11:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Dupa parerea mea- e posibil sa ma insel- casatorie perfecta, ca si relatie perfecta, nu exista, din simplu motiv ca pana la urma suntem oameni, supusi greselilor!
In orice casatorie sau relatie exista momente de neintelegere, de incordare, insa daca exista iubire in primul rand si doi oameni realisti, "cu capul pe umeri"", acestea pot fi depasite! Important este sa nu se ajunga la lucruri grave, iremediabile- batai, jigniri sau viloente!
Bineinteles ca ar fi de preferat ca o casnicie sa dureze pana la moarte! Din aceasta cauza consider ca inainte de a se casatori doi oameni trebuie sa locuiasca un timp impreuna, pentru a vedea daca se potrivesc, daca sunt pe acceiasi "lungime de unda""!
Totusi, daca dupa un anumit timp de convietuire , dupa o analiza realista, se constata ca nu mai exista acele sentimente care leaga doua persoane, este de preferat ca fiecare sa-si vada de drumul lui, neavand nici o logica si nici un sens ca doua persoana intre care nu mai exista iubire sa stea impreuna!
Motivele invocate de unii- "stam impreuna pentru copii"", nu rezista- intr-o familie in care nu mai exista sentimente de iubire intre cei doi parinti, nu exista conditii favorabile pentru dezvoltarea psihica si emotionala a copiilor!
uiti de faptul ca legamantul casatoriei nu se face doar intre cei doi parteneri ci si cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.01.2013, 08:55:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Casatoria perfecta

Intradevar, insa mai este un aspect: Dumnezeu nu cred ca ar vrea sa fim nefericiti! Ori a continuua o casnicie care (- dupa ce ce-i doi soti au facut tot ce e omeneste posibil pentru a rezolva neintelegerile dintre ei, a se impaca-) este evident ca nu mai poate functiona, si nu mai exista nici un fel de sentimente intre cei doi soti, nu poate decat sa aduca nefericire pentru ambii parteneri!
Da, trebuie facut tot ce e omeneste posibil sa mearga o casnicie, insa uneori e mai bine pentru ambii soti sa se desparta si sa-si refaca viata! Apoi mai sunt si cazuri grave- bautura, alcoolism, violenta conjugala, inselarea sotului sau a sotiei, etc cand chiar este aproape imposibil de a mai continuua casnicia!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2013, 15:53:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bineinteles ca ar fi de preferat ca o casnicie sa dureze pana la moarte! Din aceasta cauza consider ca inainte de a se casatori doi oameni trebuie sa locuiasca un timp impreuna, pentru a vedea daca se potrivesc, daca sunt pe acceiasi "lungime de unda""!
Sa locuiasca impreuna este mult prea riscant (ma refer la cazul in care cei doi vor sa ramana curati inaintea lui Dumnezeu), dar eu cred ca poti sa-l cunosti pe celalalt si intr-o relatie de prietenie care dureaza mai multe luni, nu se poate sa nu ai semne, spun asta cu toata convingerea.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Totusi, daca dupa un anumit timp de convietuire , dupa o analiza realista, se constata ca nu mai exista acele sentimente care leaga doua persoane, este de preferat ca fiecare sa-si vada de drumul lui, neavand nici o logica si nici un sens ca doua persoana intre care nu mai exista iubire sa stea impreuna!
Am citit la un Parinte, nu imi mai amintesc acum la cine, ca daca dragostea dispare in timp, inseamna ca de fapt ea nu a fost de la inceput.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Motivele invocate de unii- "stam impreuna pentru copii"", nu rezista- intr-o familie in care nu mai exista sentimente de iubire intre cei doi parinti, nu exista conditii favorabile pentru dezvoltarea psihica si emotionala a copiilor!
Ca sa poti sa iubesti in continuare, sa gasesti putere sa treci peste ce nu este asa cum iti doresti, trebuie sa te jertfesti pentru celalalt (nu sunt cuvintele mele, le-am auzit intr-o conferinta a parintelui Coman). Stiu ca in practica este tare greu, dar am convingerea ca roadele sunt pe masura efortului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2013, 11:39:41
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am primit zilele trecute o carte interesanta, scrisa de Parintele Nicolae Tanase pe care il admir tare mult pentru tot ce a facut pentru mamici si copii la Valea Plopului. Cartea trateaza multe aspecte importante ce privesc viata de familie, sunt opinii de luat in seama. Ma opresc la descrierea casatoriei perfecte, parere cu care sunt intru totul de acord.

"Asadar, cum sa ajungem la casatoria perfecta? Pentru ca exista si carti scrise cu asemenea titlu. S-au aventurat la asemenea teme cand medici, cand psihologi, cand sociologi; fie au fost scrise aceste carti de un colectiv, fie de un scriitor, fie de o scriitoare, insa solutii nu am avut. De ce? Pentru ca asa-zisa casatorie perfecta nu exista decat in Hristos si atunci despre familia crestina poate sa vorbeasca numai Biserica. Ceilalti pot aduce critici. De ce nu merge sau de ce merge prietenia in casatorie la unii si de ce nu, la altii? Sigur ca se pot da raspunsuri rapide sau scurte. Iata care este motivul ascuns". Sotul ideal, sotia ideala, Parintele Nicolae Tanase

In modesta mea opinie, casatorie perfecta practic nu exista.Poate perfectibila dar perfecta...n-am auzit!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.04.2015, 00:33:03
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit Singuratatea in doi

Daca intr-o familie (cu copii) cei doi soti nu se mai inteleg, nu mai sunt in armonie, nu mai au aceleasi principii de viata, ce este de facut?! Este imoral divortul sau nu? Daca unul dintre soti este mai impulsiv, considera ca numai el are dreptate, mai nerabdator, ii place sa "conduca", nu-l intelege pe cel de langa el, nu-i arata intelegere si nici dragoste, il critica frecvent pe cel de langa el...se mai poate merge pe acelasi drum daca intre ei este o tensiune ascunsa? Intotdeauna trebuie sa tinem cont de copii?
Casatoria inseamna jertfa, dar cand deja unul dintre ei s-a tot jertfit si nu mai are putere, si la un moment dat clacheaza nervos din pricina unor situatii, mai merita sa se mearga pe acelasi drum. mai ales cand copiii simt tensiune intre parinti?!
__________________
"Dragostea duhovniceasca este ma inalta decat dragostea ce o au fratii dupa trup, pt ca se inrudeste cineva prin Hristos si nu prin mama. Toti cei ce au aceasta dragoste nobila sunt plin de bunatate, pt ca inlauntrul lor au pe Hristos, iar pe fetele lor se zugraveste indumnezeirea".
Cuviosul Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.04.2015, 16:00:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Casatoria perfecta este cea in care femeia iubeste pe barbat ca pe capul ei,si barbatul pe femeie ca pe coasta sa.
Doar casniciile care intruchipeaza iubirea dintre Hristos si Biserica ajung sa cunoasca perfectiunea
Aceasta e rostul acestei Taine a casatoriei , de aceea e in randul tainelor , pentru ca arata la nivel micro , taina legaturii universale dintre Hristos si Trupul Sau ,care este Biserica
Taina tinuta in veac ascunsa de Dumnezeu , si aratata la implinirea vremurilor prin intruparea Lui ca om .
De cand Hristos s-a intrupat,casatoria a devenit o taina ,s-a ridicat la un nivel superior celei din VT . In VT se spunea doar sa nu ravnesti la nevasta altuia, dar nu si ce sa faci in casnicia ta ,cum sa iubesti .
In NT se da adevarata masura a iubirii , prin modul in care ne-a iubit Hristos pe noi ca si oameni ,mai ales pe cei care cred in El ("Cine nu este cu Mine ,este impotriva Mea! ")
Iata cum ,dintre toti oamenii,Hristos isi allege doar pe unii, Biserica Sa , cei care aveau credinta in Tatal si au primit cuvintele Sale.
Asa si barbatul isi alege o femeie ,dintre multe , si o iubeste ca pe aceea credincioasa lui
Si ii e sufficient ,nu trebuie sa faca fericite toate femeile din lumea asta. Daca reuseste pe una singura , atunci a reusit sa urce drumul iubirii ,si ar fi reusit probabil cu oricare.
Si analogiile pot continua.
Familia este un adevarat urcus spiritual , doar daca recompune in realitate ,taina lui Hristos in Biserica.





.

Last edited by iustin10; 05.04.2015 at 16:02:46.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2015, 07:05:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
In modesta mea opinie, casatorie perfecta practic nu exista.Poate perfectibila dar perfecta...n-am auzit!
Cuvantul perfect nu exclude greutatile vietii. Perfect din punct de vedere crestineste, cu alte cuvinte o casatorie crestina.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2015, 07:11:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Casatoria perfecta este cea in care femeia iubeste pe barbat ca pe capul ei,si barbatul pe femeie ca pe coasta sa.
Mai exact?
Citat:
Asa si barbatul isi alege o femeie ,dintre multe , si o iubeste ca pe aceea credincioasa lui
Si ii e sufficient ,nu trebuie sa faca fericite toate femeile din lumea asta. Daca reuseste pe una singura , atunci a reusit sa urce drumul iubirii ,si ar fi reusit probabil cu oricare.

.
Barbatii care multe femei nu le fac fericite, doar le folosesc si atat. Apoi, multora le e greu sa isi faca propria sotie fericita, dapai mai multe.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2015, 14:12:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cheia este la barbat ,nu la femeie asa cum se crede
Daca un barbat stie sa iubeasca, atunci si femeia,oricat ar fi de ezitanta ,se va molipsi de dragostea si credinta lui
De aceea se zice ca barbatul e capul familiei.
El trebuie sa stie sa calauzasca dragostea cuplului ,si femeia e cea care ii poate da farmec
Daca barbatul e credincios, altruist, devotat, intelept in gandire si in simtire, si stie sa calauzeasca cuplul spre credinta ,atunci femeia va lasa toate ezitarile ei,si se va lasa calauzita de el
Cat despre mai multe femei ,m-ai intles gresit ,ma refeream doar ca cele mai multe femei au principii commune si asteapta acelasi lucru, nu ca un barbat trebuie sa fie cu mai multe femei
E foarte important sa o ajuti pe femeie sa se regaseasca spiritual,sa gaseasca intelepciuna impreuna cu tine,caci de aici , iti va darui intreaga ei fiinta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 00:43:30
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 16:45:27
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 19:23:51
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08