Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.09.2012, 22:57:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce părere aveți despre icoana aceasta? O am de la greci.
Pe verso este o rugăciune pentru viitori preoți.






Edit: mie nu-mi place mai ales personajul acela cu pălărie neagră, parcă luat din cărțile cu Harry Potter.
Și nu-mi place nici că unele personaje care apar în pictura nu sunt întregi, ci tăiate.
Este sigur o icoana a Inaltarii Sfintei Cruci. Iata ce am gasit:
In iconografie se intalneste reprezentarea Inaltarii Crucii asociata cu Aflarea ei. Atunci episcopul este vazut inaltand Crucea, in partea de sus a icoanei, in timp ce mai jos Sfanta Elena sta langa o caverna, la poalele Golgotei, in fata celor trei cruci pe care tocmai le-a descoperit.
Dar, in general, subiectul se limiteaza la Inaltarea propriu-zisa. Cea mai simpla compozitie ni-l arata pe episcop (Sfantul Macarie al Ierusalimului) stand in picioare pe un loc inalt, tinand o cruce mare cu amandoua mainile: adevarata cruce a Domnului, pe care le-o arata oamenilor. Episcopul este sprijinit, de ambele parti, de diaconi. In general, se pot vedea alaturi de el Sfintii Constantin si Elena. Uneori, imparatul si mama lui stau impreuna in dreapta episcopului, in vreme ce in stanga se petrece o minune (vindecarea unui bolnav sau invierea unui mort) savarsita prin puterea Crucii.
Fundalul arhitectural din spatele episcopului care ridica Crucea trebuie sa reprezinte Basilica Invierii construita de Constantin: este pomenirea vechiului "hram al sfintirii", pastrata in iconografie.
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...uci-96805.html - in loc de Eteria, trebuia scris Egeria.



Si o reprezentare mai putin incarcata a aceleiasi scene:
Si tot nu stim cine e personajul cu palarie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.09.2012, 23:02:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Multumim, MihailC, sa ne mai tragi de maneca si altadata!
In afara de incriminata sophia, sper ca nu mai e vreo alta icoana postata pe acest topic suceptibila de erezie sau de influente straine ortodoxiei.

Reprezentarea aceasta de la biserica Sf. Elefterie din Bucuresti, semnalata de Ovidiu.B ca apartinand parintelui Boca, ce parere iti face?

Acuma m-ai pus într-o serioasă încurcătură, fiindcă risc iarăși să mă cert cu fan-clubul Arsenie Boca, care consideră probabil producțiile părintelui capodopere ale iconografiei. Nu spun că n-a avut talent sau intuiții vizionare, însă mi-e foarte clar că atât fresca Drăgănescu cât și tabloul de mai sus sunt foarte departe de icoana Tradiției bisericești. Asta însă nu înseamnă că celelalte calități ale părintelui Arsenie Boca n-ar fi excepționale sau că acest fapt ar umbri posteritatea atât de tumultoasă a sfinției sale. Într-un fel ar trebui să ne eliberăm de holismul acesta ușor idolatru când încercăm să schițăm potretul unor oameni cu harisme și înzestrări multiple, deoarece s-au mai văzut cazuri chiar de sfinți care n-au fost chiar străluciți în anumite domenii în care s-au implicat, fără ca faptul acesta să le afecteze prestigiul și legitimitatea prezenței lor în sinaxar.

Părintele Paisie Olaru avea obiceiul să îi trimită pe musafirii lui afectați de dileme filosofico-teologice la părintele Cleopa sau Ioanichie, spunându-le că aceia sunt mai învățați decât el și că încă n-a învățat cum trebuie să roage, necum să mediteze la taine dogmaticești. Uneori musafirii în cauză găseau răspunsul căutat în chiar acest tip de atitudine și încetau iscodirile scolastice, trezindu-se în brațe cu o scurtătură neașteptată spre esențial.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.09.2012, 03:30:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este sigur o icoana a Inaltarii Sfintei Cruci.

[...]
Si tot nu stim cine e personajul cu palarie...

Da, nu aveam nici un dubiu asupra a ceea ce reprezintă icoana. :) Mi-a plăcut mai mult cea postată de tine !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2012, 23:51:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Postam si aici explicatia lui MihailC asupra palariatului, pentru persoanele care nu citesc tot forumul:

"Personajul cu pălărie este legatul papal la Constantinopol, întrucât este "înveșmântat" întocmai cu Varlaam Calabrezul o mie de ani mai târziu. Inserția în imagine a unui personaj despre care Tradiția nu spune nimic vrea să arate două lucruri în icoana de față:

1. (prietenoasă) Că evenimentul a avut reverberații globale, fiind acceptat și în Apus.
2. (polemică) Icoana fiind pictată cu mult după schismă, vrea să sugereze "tipologia" de filozof a legatului papal și nu eclezială, deoarece el nu participă în rând cu clerul la eveniment, ci stă în "loja politicienilor" un pic lai jos decât nivelul sfintei Elena. Or partea cea mai de jos a icoanelor praznicale sunt "rezervate personajelor negative".

Desigur, în 335 nu erau valabile relațiile schismatice descrise voalat în icoană și nici pălăria de magistrat a personajului, dar icoana este o interpretare a praznicului din perspectiva prezentului. "


Postez si eu acum o icoana despre care mai demult cineva cerea lamuriri: sscena recensamantului lui Quirinius


__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2012, 06:21:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Postez și eu o icoană veche, la care nu mai găsesc explicatiile despre cei care apar acolo... poate îi stiți voi. Cred că pe rândul de sus, în stânga este Sf. Apostol Pavel, iar în dreapta este Sfântul Ștefan, cel întâi chemat, primul martir creștin.

Attached Images
File Type: jpg icoana veche.jpg (37,0 KB, 88 views)

Last edited by mirela.t; 14.10.2012 at 08:56:27.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.10.2012, 00:11:39
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Postez și eu o icoană veche, la care nu mai găsesc explicatiile despre cei care apar acolo... poate îi stiți voi. Cred că pe rândul de sus, în stânga este Sf. Apostol Pavel, iar în dreapta este Sfântul Ștefan, cel întâi chemat, primul martir creștin.




Icoana de la sfârsitul secolului al XII-lea, de la manastirea Sfânta Ecaterina de pe muntele Sinai. Pe rândul de sus sunt reprezentati trei sfinti cinstiti în Patriarhia Ierusalimului: Sfântul Apostol Pavel, Sfântul Iacov, fratele Domnului, si Sfântul Arhidiacon Stefan, iar pe cel de jos, trei sfinti cinstiti în Patriarhia Romei: Sfântul Lavrentie Arhidiaconul, Sfântul Martin din Tours si Sfântul Leonard de Noblac.

Ai fi surprinsa cine mi-a furnizat raspunsul. Take a look! Sounds familiar? ) http://www.crestinortodox.ro/forum/s...13&postcount=6
Mersi ca ai repostat-o, am preluat-o si eu si mi-am pus-o la colectia de e-icoane.

Last edited by delia31; 15.10.2012 at 01:14:57.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2012, 03:15:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ai fi surprinsa cine mi-a furnizat raspunsul. Take a look!
Good catch, Delia ! (I was too tired to do it myself :))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2012, 02:07:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Good catch, Delia ! (I was too tired to do it myself :))
Limba, in care se scrie pe acest forum este totusi limba romana. Chiar si pentru tine, draga Mirela.
Prea des amesteci romana cu engleza. Oare chiar iti lipsesc cuvintele in romana? Nu cred acest lucru. Cred insa ca faci acest lucru din comoditate; comoditate care poate fi invinsa cu usurinta daca vrei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2012, 17:28:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multe din reprezentarile iconografice rare ne arata ca in pofida rigorilor erminiei picturii bisericesti traditionale, si formelor stravechi, iconografia ortodoxa este brazdata, pe tot parcursul sau istoric, de un "fir rosu", reprezentand libertatea creatoare a zugravului, pecetea sa personala. Altfel spus, conclucrarea sa unica si irepetabila cu Duhul Sfant in actul "zamislirii" unei icoane. Acest fapt face ca fiecare icoana sa aiba un caracter unic si irepetabil.

Bogatia iconografiei ortodoxe se arata si in faptul ca nu este repetitiva si nivelatoare. Daca, astazi, intalnim in biserici foto-copii, asemenea unor "clone" ale prototipurilor, este un semn ca saracim, ca ne indepartam de Traditia vie.

Last edited by Marius22; 22.10.2012 at 17:30:11.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2012, 17:33:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Multe din reprezentarile iconografice rare ne arata ca in pofida rigorilor erminiei picturii bisericesti traditionale, si formelor stravechi, iconografia ortodoxa este brazdata, pe tot parcursul sau istoric, de un "fir rosu", reprezentand libertatea creatoare a zugravului, pecetea sa personala. Altfel spus, conclucrarea sa unica si irepetabila cu Duhul Sfant in actul "zamislirii" unei icoane. Acest fapt face ca fiecare icoana sa aiba un caracter unic si irepetabil.

Bogatia iconografiei ortodoxe se arata si in faptul ca nu este repetitiva si nivelatoare. Daca, astazi, intalnim in biserici foto-copii, asemenea unor "clone" ale prototipurilor, este un semn ca saracim, ca ne indepartam de Traditia vie.
Ce bine spus!
Cu totul de acord.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Posibila legatura intre iluministi inselati de draci si reprezentari ale Satanei? mihailt Generalitati 2 12.05.2010 19:07:04