Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 14.02.2011, 21:53:44
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit nu !

nu am mai auzit de cand sunt asemenea idei aberante, si ilogice...care sustin ca de moartera Capitanului ar fi vinovati tot legionarii !!!
dar...in fine, nici macar nu vreau sa polemizez cu sustinatorii acestor idei ,pentru ca nu merita nici macar atata oboseala !!!

iar pentru cei care il invinuiesc pe Maresal,am o intrebare : Ce om putea sa stea in acele vremuri tulburi la carma unei tari, fara a iesi apoi cu lumini si umbre,adica controversat ???
Cand fiara bruna Hitler a urlat la presedintele cehosovaciei Haca,la o consfatuire, acesta din urma a cazut sub masa !!!
Cand a incercat tot in acest fel sa-l intimideze si pe Antonescu,acesta i-a spus ca sa aiba grija, ca inca de el asculta un milion si ceva de soldati !!!

Am aratat aceste aspecte, reale, ca sa vedem mai bine,in ce atmosfera de frica si teroare sufundase europa monstrul satanic brun !
a fost o perioada in care diavolul chiar isi facea de cap pe pamant !!!
e usor acuma sa etichetam,oameni care si-au dat silinta sa salveze tara, in acele vremuri !!!
Reply With Quote
  #412  
Vechi 15.02.2011, 10:32:42
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
nu am mai auzit de cand sunt asemenea idei aberante, si ilogice...care sustin ca de moartera Capitanului ar fi vinovati tot legionarii !!!
dar...in fine, nici macar nu vreau sa polemizez cu sustinatorii acestor idei ,pentru ca nu merita nici macar atata oboseala !!!

...

Nu e nici o mirare dacă te gândești la faptul că Zelea îi telefonase lui Sima după ce a aflat de uciderea lui Iorga zicându-i: ''Ai distrus mișcarea legionară!'', ca mai târziu, aflat în autobuzul în care au fost uciși prin strangulare i s-a adresat gâdelui cu indicativul ''camarade'': "Camarade, da-mi voe sa le vorbesc camarazilor mei!"

Deci a fost o misterioasă înțelegere între jandarmi, gâzii leginonari ai grupării Sima, șefii închisorii evrei, masoni, sioniști și mediciul închisorii evreu care au mușamalizat crima lor cu gloanțe tardive și acid engross, aruncând aceștia apoi totul pe un ordin dat de Carol al II-lea în tren ca să creadă fraierii că era voința regelui. Defapt Carol al II-lea nu a dat niciodată ordin de a fi uciși cei arestați ci dezlegase acțiunile jandarmeriei ca să poată să se apere ripostând la foc cu foc pentru că pe atunci era interzisă folosirea focului de către jandarmerie. Deci le dăduse dreptul la legitimă apărare în acțiunile lor de căutare și arestare a celor ce puneau la cale diversiuni și înscenări și atentate și jafuri căci legionarii erau înarmați.

Astfel că mărturia lui Zelea înainte de a fi ucis este elocventă prin adresarea către gâde cu indicativul CAMARADE. și deci rezultă foarte clar că echipa de legionari ai lui Sima a colaborat cu ofițerii jandarmeriei care au ascultat de ordinul masonilor șefi ai închisorii și apoi au acoperit urmele înscenând un atac sau o tentativă de fugă a deținuților ca să poată arunca totul pe rege în ideea minteresului viclean al creșterii popularității legionarismului care a urlat ca din gură de șarpe împotriva regelui Carol al II-lea, și iată cum ''hoții și criminalii strigă hoțul și dictatorul și criminalul'' la fel ca azi... și așa a prins la mase ideile victimelor nedreptățite... deci astfel și-a înscenat Sima marea dramă și marea victimizare... prin care s-a erijat la guvernare, căci prostimea credulă a pus botul... ca deobicei.

Și cine își poate închipui că un rege super corect, cult și onorabil, unsul Domnului, ar fi dat ordin ca să fie uciși niște prizonieri care nu mai puteau face nimic? De ce ar fi fost interesat regele de așa ceva? Când adversarii regelui e clar că erau minteresați ca să arunce vina uciderii apoi pe rege, căci erau specialiști ai diversiunilor și înscenărilor... căci legionarii trecuseră de partea naziștilor și voiau să se erijeze ca furerul la putere prin orice mijloc... și au și reușit până a înțeles Antonescu manevra legionarilor nazificați și diversiunea de la Iași, că și pe el vrea să-l debarce ca pe rege și atunci i-a scos afară de la guvernare cu armata iar Sima a fugit în Germania nazistă.

Deci înainte de a te mira că alții ar fi aberanți și a face acuzații de lipsă de logică caută să te informezi drept, fără să te lași impresionat de propaganda: legionară, sionistă, comunistă, anti regalistă, bolșevică, mondială, sau chiar de propriile pasiuni idolicești, și vei găsi pe Adevărul.

Last edited by vsovivi; 15.02.2011 at 10:43:50.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 15.02.2011, 13:18:03
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu e nici o mirare dacă te gândești la faptul că Zelea îi telefonase lui Sima după ce a aflat de uciderea lui Iorga zicându-i: ''Ai distrus mișcarea legionară!'', ca mai târziu, aflat în autobuzul în care au fost uciși prin strangulare i s-a adresat gâdelui cu indicativul ''camarade'': "Camarade, da-mi voe sa le vorbesc camarazilor mei!"

Deci a fost o misterioasă înțelegere între jandarmi, gâzii leginonari ai grupării Sima, șefii închisorii evrei, masoni, sioniști și mediciul închisorii evreu care au mușamalizat crima lor cu gloanțe tardive și acid engross, aruncând aceștia apoi totul pe un ordin dat de Carol al II-lea în tren ca să creadă fraierii că era voința regelui. Defapt Carol al II-lea nu a dat niciodată ordin de a fi uciși cei arestați ci dezlegase acțiunile jandarmeriei ca să poată să se apere ripostând la foc cu foc pentru că pe atunci era interzisă folosirea focului de către jandarmerie. Deci le dăduse dreptul la legitimă apărare în acțiunile lor de căutare și arestare a celor ce puneau la cale diversiuni și înscenări și atentate și jafuri căci legionarii erau înarmați.

Astfel că mărturia lui Zelea înainte de a fi ucis este elocventă prin adresarea către gâde cu indicativul CAMARADE. și deci rezultă foarte clar că echipa de legionari ai lui Sima a colaborat cu ofițerii jandarmeriei care au ascultat de ordinul masonilor șefi ai închisorii și apoi au acoperit urmele înscenând un atac sau o tentativă de fugă a deținuților ca să poată arunca totul pe rege în ideea minteresului viclean al creșterii popularității legionarismului care a urlat ca din gură de șarpe împotriva regelui Carol al II-lea, și iată cum ''hoții și criminalii strigă hoțul și dictatorul și criminalul'' la fel ca azi... și așa a prins la mase ideile victimelor nedreptățite... deci astfel și-a înscenat Sima marea dramă și marea victimizare... prin care s-a erijat la guvernare, căci prostimea credulă a pus botul... ca deobicei.

Și cine își poate închipui că un rege super corect, cult și onorabil, unsul Domnului, ar fi dat ordin ca să fie uciși niște prizonieri care nu mai puteau face nimic? De ce ar fi fost interesat regele de așa ceva? Când adversarii regelui e clar că erau minteresați ca să arunce vina uciderii apoi pe rege, căci erau specialiști ai diversiunilor și înscenărilor... căci legionarii trecuseră de partea naziștilor și voiau să se erijeze ca furerul la putere prin orice mijloc... și au și reușit până a înțeles Antonescu manevra legionarilor nazificați și diversiunea de la Iași, că și pe el vrea să-l debarce ca pe rege și atunci i-a scos afară de la guvernare cu armata iar Sima a fugit în Germania nazistă.

Deci înainte de a te mira că alții ar fi aberanți și a face acuzații de lipsă de logică caută să te informezi drept, fără să te lași impresionat de propaganda: legionară, sionistă, comunistă, anti regalistă, bolșevică, mondială, sau chiar de propriile pasiuni idolicești, și vei găsi pe Adevărul.
Nu stiu de unde aveti, din ce sursa primara,acesta abundenta de informatii de la fata locului executiei (apelativul camarade ...etc..!!!) insa, cateva observatii de neclaritate logica, aproape detectivistica,mi se par de bun simt si utile :
1).cum se face ca, taman legionarii aproape vanati,de catre jandarmerie si siguranta, se afla taman cot la cot cu jendarii regali in misiune,la executia capitanului,participand cot la cot ca buni camarazi uniti in jurul socopului comun, eliminarea capitanului ???!!!!

2) mi se pare prea mare aglomeratia imaginata de dvs, in care intra buluc evrei, masoni,sinonisti si legionari (apropo,nu credeti ca se inteleg prea bine ?!!!) pentru a-l insela si induce in eroare pe naivul rege carol secundul,care asa lucid si inteligent cum il descrieti dvs,, nu stie in plina dictarura regala, ce i se petrece in ograda proprie !!!
3) ma mir cu un rege to9lerant, si lucid, hotarat sa-si elimine adversarii politici periculosi(vroiau doar sa aserveasca tara germaniei naziste ! ) are lipsa de luciditate si eficienta de a ordona jandermeriei regula foc cu foc !!!

4).Argumentul dvs, ad personem, adica cu referire la onorabila si culta personalitate a regelui, este insa unul foarte tare, si care m-a pus pe ganduri,stiind ca acest rege, a facut totusi multe lucruri bune pentru tara, fiind cel care a infiintat asociatia fundatiei regale pentru cultura ,si cred ca a avut o influenta benefica asupra tarii,prin orientarea lui filo-britanica !

Eu am citit ina in memoriile unui general important in epoca, ca : relegele,dupa interevederea cu furerul,si amenintat voalat de acesta,cu presiunea garzii,pentru ca nu vroia sa cedeze presiunilor economice germane,ranit in amorul proporiu,si intors in tara, a hotarat eliminarea garzii, prin orice mijloace, ca un interes esential pentru tara !!!

in incheiere as vrea sa percizez ca nu sunt aservit niciunei doctrine,in afpara dorintei de a afla adevarul,si ma pozitionez pe coordonatele unei atitudini obiective,cu mentiuna ca fiecare parte a avut lucruri de admirat sau de detestat !!!
Reply With Quote
  #414  
Vechi 15.02.2011, 13:36:30
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu stiu de unde aveti, din ce sursa primara,acesta abundenta de informatii de la fata locului executiei (apelativul camarade ...etc..!!!) insa, cateva observatii de neclaritate logica, aproape detectivistica,mi se par de bun simt si utile :
1).cum se face ca, taman legionarii aproape vanati,de catre jandarmerie si siguranta, se afla taman cot la cot cu jendarii regali in misiune,la executia capitanului,participand cot la cot ca buni camarazi uniti in jurul socopului comun, eliminarea capitanului ???!!!!

2) mi se pare prea mare aglomeratia imaginata de dvs, in care intra buluc evrei, masoni,sinonisti si legionari (apropo,nu credeti ca se inteleg prea bine ?!!!) pentru a-l insela si induce in eroare pe naivul rege carol secundul,care asa lucid si inteligent cum il descrieti dvs,, nu stie in plina dictarura regala, ce i se petrece in ograda proprie !!!
3) ma mir cu un rege to9lerant, si lucid, hotarat sa-si elimine adversarii politici periculosi(vroiau doar sa aserveasca tara germaniei naziste ! ) are lipsa de luciditate si eficienta de a ordona jandermeriei regula foc cu foc !!!

4).Argumentul dvs, ad personem, adica cu referire la onorabila si culta personalitate a regelui, este insa unul foarte tare, si care m-a pus pe ganduri,stiind ca acest rege, a facut totusi multe lucruri bune pentru tara, fiind cel care a infiintat asociatia fundatiei regale pentru cultura ,si cred ca a avut o influenta benefica asupra tarii,prin orientarea lui filo-britanica !

Eu am citit ina in memoriile unui general important in epoca, ca : relegele,dupa interevederea cu furerul,si amenintat voalat de acesta,cu presiunea garzii,pentru ca nu vroia sa cedeze presiunilor economice germane,ranit in amorul proporiu,si intors in tara, a hotarat eliminarea garzii, prin orice mijloace, ca un interes esential pentru tara !!!

in incheiere as vrea sa percizez ca nu sunt aservit niciunei doctrine,in afpara dorintei de a afla adevarul,si ma pozitionez pe coordonatele unei atitudini obiective,cu mentiuna ca fiecare parte a avut lucruri de admirat sau de detestat !!!

Nu prea pricep ce întrebi și ce insinuezi, că defapt logica ta nu e decât niște insinuări care par a combate sau a contrazice sau a pune sub semnul întrebării ceva în speranța demonstrării că e evident viceversa de cum am afirmat foarte clar pe probe:

1. Carol al II-lea nu a dat ordin de a fi ucis Zelea sau legionarii din pușcărie ci a dat liber jandarmeriei ca să folosească armele în confruntările cu legionarii care se făceau vinovați de atentate, căci jandarmeria era poliția statului și nu puteai folosi armamentul din dotare și legionarii aveau avantaj în confruntări căci pe vremea aia exista lege și nu-și putea jandarmeria face de cap, avea nevoie de ordine clare.

2. Conducătorii închisorii erau masoni sau evrei sau sioniști, și pe vremea aia sioniștii voiau să preia conducerea României ca un fel de Israel, caută să vezi, la fel cum era evreu și medicul care a distrus probele prin turnare cu acid, deci de aia am zis de evrei și nu pentru a-i acuza, ci reiese din mărturii ca probe, căci ei conduceau închisoarea respectivă, deci nu din antisemitism am zis ci fiindcă așa este scris în actele istorice.

3. Și pentru ce să se teamă și să distrugă probele dacă aveau ordin de la Rege? Dacă erau acoperiți în fața justiției pentru ce să încerce să se disculpe?

4. Ți-am explicat că minteresul morții lui Zelea era în curte la Sima care era un ucigaș și un lacom ce se visa el un fel de furer, și se poate deduce această ură a sa față de căpitan din faptele și comportamentul său josnic față de familia Căpitanului cum imediat după moartea căpitanului neamurile lui Zelea au fost minimalizate ca valoare pentru legiune, chiar și pozele sale au fost înlocuite de peste tot cu cele ale lui Horia Sima.

5. Zelea se adresează clar cu ''camarade'' când vorbește cu gâdele său știind de cine era acela trimis, iar jandarmeria închisorii colaborase cu ei căci nu au dorit să-și mânjească ei mâinile căci oricând i-ar fi putut ucide.

6. Toate motocicletele și restul recuzitei regale care a însoțit pe deținuți erau folosite pentru o cît mai bună și credibilă înscenare, că dacă Regele a dorit uciderea și a dat ordin informal cum atunci să apar motocicletele gardei regale sau să dea de înțeles cine este autorul, deci ori e pe față ori pe ascuns și nu se poate simultan că e de râsul curcilor. Adică în ascuns în ascuns dar să se știe că regele ordonase, după recuzită. Cum vine asta?

7. Din noment ce Zelea îl acuzase pe Sima că a distrus mișcarea legionară odată cu uciderea lui Iorga, primministrul pus de Carol al II-lea, crezi că mai putea exista reconciliere între legionarii fideli Căpitanului și cei ce trecuseră de partea lui Sima și a naziștilor care se voiau la putere exact ca furerul în Germania?

Deci nu am aglomerat nimic, ci ți-am explicat cine erau cei interesați de moartea lui Zelea și cine erau minteresați de a arunca apoi pisica neagră pe rege, iar evrei masoni erau conducătorii pușcăriei și medicul respectiv era evreu, care iată au colaborat cu toții la crimă, împreună cu legionarii naziști conduși de Sima criminalul.

Iar Carol al II-le după întâlnirea cu furerul, cum poate să creadă cineva că a acționat pasional după jignirile sau insinuările servite de furer. A cugetat și și-a dat seama că o parte a legiunii era condusă de naziști și atunci a dat drepturi sporite jandarmilor tocmai ca să îi apere pe evreii ce urmau a fi jefuiți, ca prin Germania nazistă sau Austria sau Ungaria hortistă. Deci a luat măsurile cele mai bune care se impuneau la momentul respectiv, a mărit posibilitățile jandarmeriei de a riposta, și atunci Sima cu cei ce voiau să scape de rege și-au regizat victimizarea naționalistă și patriotică, urlând prin toate gazetele: DICTATORUL! sau criminalul de legionari, sau pierzătorul de țară, pentru că regele nu vroia să intre în război nici de partea naziștilor și nici a bolșevicilor. Sau ce crezi că azi s-a inventat viclenia politică populistă?

Last edited by vsovivi; 15.02.2011 at 14:09:14.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 17.02.2011, 23:41:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Indiscutabil in Romania a existat Holocaust. Oricat ne-ar placea noua sa nu fie adevarat si oricat se chinuiesc unii politicieni sa-l infirme.
Dar asa cum Germania l-a avut pe Schindler, asa si Romania il are pe Schindlerul ei: Traian Popovici.
Este un erou uitat, dar care va fi scos la lumina. Culmea, nu de noi, ci de americani.
Acestia i-au descoperit povestea si vor face un film despre faptele sale. Iar rolul principal va fi interpretat de Dustin Hoffman.
Aveti aici articolul din Libertatea: http://www.libertatea.ro/stire/fostu...od-321205.html
Indiscutabil, mai ales in inchisorile comuniste de la Pitesti, Aiud, Suceava, Galati, etc.
Razboi inseamna moarte. Dar cand mor atatia intelectuali in vreme de pace, ce mai zicem?
Tocmai am terminat lectura acestei carti si sunt total bulversata de cele citite:
http://www.scribd.com/doc/69244/Dumi...ina-disperarii
Ultimul an de detentie al acestor oameni a fost in 1963! Multi dintre ei au ajuns mucenici, pentru ca nu s-au dezis de credinta lor.

Last edited by Miha-anca; 17.02.2011 at 23:49:23.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 18.02.2011, 12:34:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ma bucur mult Dumitru73 ca esti de acord cu existenta holocaustului care a existat in Romania!
Reply With Quote
  #417  
Vechi 18.02.2011, 13:47:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ma bucur mult Dumitru73 ca esti de acord cu existenta holocaustului care a existat in Romania!
Păi care-s dovezile? Nu v-am explicat ce a fost la Iași, sau despre deportările din teritoriul fără statut al Basarabiei și Bucovinei peste Nistru?

În rest pe teritoriul României nu au existat ordine antisemite sau de tip holocaust ci erau doar de formă dacă erau ca să nu ne ia la ochi furerul căci Antonescu trebuia să joace cartea aliatului, dar el avea nevastă evreică și mamă vitregă evreică și ea la crescut și apoi ea a protestat vizibil atunci când fiul ei nu a luat atitudine fățișă împotriva practicilor antievreiești din Germania nazistă sau din teritoriile ocupate de ei.

Sau unele jafuri și diversiuni legionare le socotiți voi holocaust? Păi era perioadă de război și s-au erijat la guvernare legionarii nazificați și atunci când a înțeles Antonescu ce fel de naționalism aveau ei i-a scos de la guvernare și de peste tot cu armata. Căci vânduseră legiunea socialiștilor naționaliști, că Sima s-a dat cu furerul pe când Zelea era naționalist creștin. Iar socialiștii naționaliști rasiști se luptau cu socialiștii comuniști internaționaliști la vremea aceea, deși erau aproape identici, doar că naziștii erau ocultiști rasiști asiatici iar ăștialalți erau ocultiști marxiști leniniști ateiști că doar se aliaseră când au sfârtecat Polonia și au răpit Basarabia și Bucovina, și își lăudau unii altora ''succesele''.

Deci care sunt dovezile și argumentele? Ardealul de nord nu era sub juridicția reginei România iar basarabia și bucovina nu aveau statut, nu aparținea nimănui ci era câmp de bătălie... căci ni se confiscaseră prin tratatul Ribentrop-Molotov.

Nu există dovezi și nici argumente ci doar viclene apeluri la milă deșartă cu intenții de îndreptățiri politicianiste... ca să ne simțim și noi vinovați și să ne plângem de milă și să credem că evrei au fost victimele creștinilor și nu viceversa, nu că ei au dus o politică monopolistă și sionistă de tip castă, având privilegii pe care doar Carol al II-lea le-a pus capăt. Dar ei pierzându-și privilegiile au zis că e dictator și că e antisemit. Păi nu El i-a apărat de legionarii nazificați prin jandarmeria regelui?

Dacă în toată gLumea a existat holocaust anti evreiesc și a altor popoare și rase, indieni, negrii, japonezi, țigani, români, creștini și alții, în România întotdeauna străinii au beneficiat de privilegii sporite și s-au simțit la noi ca acasă la ei, iar în vremea războiului evrei din toată Europa au scăpat pe la noi, primind acte și cetățenie și Regina România a fost singura lor scăpare, că doar și stalin i-a persecutat și i-a făcut atei pe evrei care mai rămăseseră credincioși Lui Dumnezeu.

Deci să fim serioși, că e inadmisibil ca să susțiiiii așa ceva, că în România a fost dus o prigoană antievreiască și au fost arși și uciși în lagăre de muncă și de exterminare.

Iar jafurile antievreiești dintre anii 1907-1940 erau făcute de populațiile sărace de la periferiile orașelor și satelor care dădeau spargere la prăvăliile evreilor care aveau o anumită stare materială căci se ocupau cu comerțul și jefuitorii jefuiau pe bogați, iar statul a luat măsuri contra acestor bande de tâlhari români, țigani, ruși, cu influențe comuniste... iar pcr-ul i-a transformat în revoluționari vorbind despre ei ca despre niște răsculați pe drept...

În afară de răscoala lui Horea, Cloșca și Crișan și de revoluția lui Tudor Vladimirescu și de câțiva haiduci, nu au existat răscoale și revoluții întemeiate pe lumea asta... doar Moise a mai făcut una pe vremea lui Faraon, și Iisus când a văzut ce se întâmpla în Templul Tatălui Său... ajunsese o peșteră de tâlhari. Nu fără sens și fără simbol a făcut un bici din lațuri pentru porumbei cu care a scos afară pe toți comercianții de jertfe din Templu.

Last edited by vsovivi; 18.02.2011 at 18:22:14.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 21.02.2011, 12:56:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Uite aici încă un exemplu că nu era regele Carol al II-lea cel care l-a ucis pe căpitan ci legionarii lui Sima împreună cu comandanții închisorii, căci Sima a distrus legiunea prin atentatele și diversiunile pe care le punea la cale, el a nazificat legiunea târând-o după minterese străine de Dreptate și Adevăr, căci din oameni capabil de muncă patriotică și benevolă, muncă pentru cei oprimați au devenit o bandă de jefuitori de evrei și ucigași de adversari politici... Și dacă nu este așa cum susțin, atunci cum se explică condamnarea lui Valeriu Gafencu tocmai în perioada imediat următoare când la guvernare erau legionarii și Antonescu? Nu e clar pentru toată gLumea că fidelitatea față de Dumnezeu, căpitan și față de țară era privită ca un lucru ce nu convenea multora din stăpânii vremii? Pe cine a deranjat un om care singur s-a răstignit pentru frații lui... frați de cruce, ca să primească 25 de ani de pușcărie ca și cel mai josnic tâlhar și criminal? Un om îndrăgostit de dreptate, ca cel mai strălucit student, care și-a probat nevinovăția în pușcărie, putea fi el un criminal sau un trădător asemenea lui Sima?

Deci iată încă o probă foarte clară care dovedește că nu Carol al II-lea a fost călăul legiunii fidele țării, regelui și lui Dumnezeu ci el a dat ordine clare spre a se putea descurca jandarmeria în confruntările și provocările legionare care voiau să-l debarce căci legionarii făceau jocurile masonilor, adică a dat ordin jandarmeriei să poată să se apere folosind armele de foc, să apere țara și pe rege și ei s-au folosit de oportunitate ca să scape de căpitan căci Sima vroia să preai controlul cu aviz de la furer și să acceadă la putere și pentru scopul ăsta suprem era nevoie să se descotorosească de idealistul și altruistul căpitan, de rege, apoi de Antonescu... și de toți asemenea lui Valeriu Gafencu. Și era cât pe ce să și reușească să acceadă la putere dar i-a trădat chiar furerul lor, căci l-a preferat pe Antonescu fiindcă Sima se pare era agent dublu sau triplu, deci nu se știe nici azi bine cui făcea jocurile, oricum Sima este cel ce a băgat dezbinare între naziști și bolșevici, și dacă n-ar fi făcut-o precis aveau până azi o Europă socialist nazistă, căci împreună ne-au cercuit la pământurile țării, ne-au tăiat împrejur, prin alianța jefuitorilor, alianța străinilor, alianța străinilor de Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 21.02.2011 at 13:39:47.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 21.02.2011, 14:32:55
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

După ce partidele și antonescu și legionarii l-au debarcat deci pe regele Carol al II-lea forțându-l să abdice i-au luat regelui lăsat pe tron drepturile supreme și regele Mihai I a aflat din ziare că România a intrat în război de partea axei, lucru de neînțeles pentru el și pentru oricine din moment ce eram o națiune cu strânse relații cu Rusia țaristă și poporul rus, cu Franța care ne-a ajutat în primul război, cu Anglia și cu Grecia și doar se cunoșteau la acea vreme pretențiile falsului revizionism nazist-hortist germano-austro-ungar cărora nu le convenea că au pierdut primul război mondial și atunci ne răpiseră Ardealul de nord și ne dăduseră Basarabia și Bucovina și sudul Dobrogei aliaților lor... ispitind pe Regele Carol al II-lea care totuși pricepând pericolul și absurditatea războiului nu a dorit să intre în război de nici o parte, lucru cu care politicienii populiști ai vremii nu au fost deacord, strigând : ''nu ne vindem țara'' și așa au reușit debarcarea Regelui Carol al II-lea de pe tron și păcălirea poporului român creștin ca să creadă că au scăpat de ''dictator'' și slujesc voii lui Dumnezeu.

Păi cum slujeau ei Lui Dumnezeu dacă se luptau împotriva sufletului Casei Regale și a eroilor neamului de pe toate fronturile care au murit pentru Dumnezeu și pentru țara Lui? Era o înșelare generală, tot așa cum a fost mai târziu până azi, căci oamenii și-au pierdut busola și nu mai urmează nici azi pe Adevărul pe Cale ci pe tot felul de entuziaști de sine care înscenează diversiuni și nemulțumiri ca să aprindă mămăliga spre a se emana iar și iar.

Defapt Antonescu și Sima și legionarii nazificați au păcălit oamenii credincioși că regele Carol al II-lea e fricos și că Mihai e prea mic și necopt când defapt ei aflând de atacurile bliț-crig ale furerului au zis ''cine se poate opune fiarei'' și atunci au înscenat lupta asta imperialistă împotriva sovieticilor ca și cum ar fi de la Dumnezeu, când doar le-a zis Petrache Lupu trimis la trupele române, le-a zis clar despre trecerea Nistrului în alianță nu naziștii: războiul acesta va fi pierdut! Iar când s-au retras nemții și au ajuns rușii la Nistru în 23 august 44, de frică au vrut pacea rușinoasă și ieșirea din război deși rușii ceruseră ca să întoarcem armele prin negociatorii trimiși la regele Mihai sau voiau să respecte pactul cu furerul și să-i apere nebuniile decât să pornească însfârșit adevăratul război de Eliberare și ajutorarea a adevăraților aliați aflați în impas și care aveau pierderi uriașe: americanii, rușii, francejii, englejii, grecii împreună cu care ne-am cucerit independența și am făcut România Creștină, căci până la acea vreme nemții nu pierduseră nicio bătălie ci doar se retrăsese din Africa și teritoriile vaste ale sovieticilor după ce ajunseseră aproape de Moscova. Dar furerul a zis că bătălia se va da pe frontul din vest și atunci s-au retras și sovieticii au ajuns la Nistru. Iar al doilea război era în momentul culminant, căci dacă nu era așa, ce nevoie aveau sovieticii să treacă prin România când aveau cale liberă prin Polonia? Ne-au cerut ajutorul ca la războiul din 1977 căci muriseră milioane de ruși, și știau că noi nu am contat în lupta cu ei căci Antonescu nu înarmase diviziile puse să apere flancul armatei naziste, deci știau că noi nu dusesrăm război decât de Eliberare și acest lucru ni l-au propus să ne eliberăm de partea lor, și se știa de negocierile secrete duse cu aliații pentru a ieși din război.

Deci s-a dovedit cine erau fricoșii, că era mai mult bravada, grozăvia în sufletele lor nazificate, aia ce apare după ce ai furat și te dai un drept răzbunător. Îl furaseră fără jenă pe Carol al II-lea distrugând pactul dintre partide și casa regală, afirmând că el e vinovat, Carol al II-lea... deci după ce ne-au făcut țara, căci sub regi am câștigat de la Dumnezeu o țară, iată cum le-am răsplătit. Și unii întăresc această nebunie, zicând că el era dictatorul, deci e clar, cu dictatorul au păcălit mereu poporul. Și apoi le-a dat Dumnezeu să vadă ce înseamnă un dictator nebun. Le-a dat dar iată câ încă și azi mulți nu au aflat cine sunt dictatorii cei nebuni.

Urmați și luați ceea ce este bun de la oricine chiar și de la samarineni, naziști, fasciști, bolșevici, legionari, democrați, masoni, tâlhari și desfrânate, dictatori sau slugi robotizate, căci ceea ce este bun ca învățătură este sigur de la Dumnezeu Cel iubitor de om.

Last edited by vsovivi; 21.02.2011 at 16:09:37.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 10.03.2011, 15:37:30
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Uite aici încă un exemplu că nu era regele Carol al II-lea cel care l-a ucis pe căpitan ci legionarii lui Sima
Svovi, cred ca ai dat link gresit; accesand linkyul "aici" am gasit scris despre Valeriu Gafencu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16