Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 24.01.2016, 02:36:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Merci pt sfat, nu ma intereseaza.In general daca simt nevoia unui sfat il solicit eu. Opinii accept,sfaturi doar cand si de la cine consider.Tine cont de asta cand simti nevoia sa conversam, ca sa nu ne irosim timpul inutil.La revedere.

Inapoi la topic: ultimele evolutii in cazul Bodnariu

http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...ra-copiii.html

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.01.2016 at 02:51:17.
  #202  
Vechi 24.01.2016, 07:29:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: poate spune cineva de ce autoritatile romane,desi stiau, nu au reactionat cu aceiasi promtitudine, implicare vizibila si in cazul Nan desi, cronologic vorbind, lor li s-a intimplat mai intai?
Incerc eu un raspuns: pentru ca nimeni nu a iesit in strada sa faca o manifestatie in favoarea lor.

Cand a aparut stirea despre cazul Bodnariu pe blogurile evanghelice, bisericile au facut ceea ce stiau deja sa faca: s-au rugat. La un moment dat doi pastori romani din America au tot scris si tot indemnat comunitatile penticostale: dom'le iesiti si la o adunare de protest in fata Ambasadei Norvegiei la Bucuresti!

Acest indemm a aparut ca ceva extrem de lumesc, aproape a blasfemie pentru multi pastori din Romania. Presedintele Comunitatii Penticostale din Bucuresti a scris ca "a iesi la proteste publice este o rusine si un semn de necredinta in Dumnezeu". Cam asa ceva. Mai tarziu si-a cerut scuze, tot publice.

Apelul la iesire pentru un protest pasnic a gasit ecou la un pastor dintr-o biserica mare din Bucuresti: Daniel Bodnariu, fratele celui din Norvegia. Omul a facut o cerere la prefectura si a primit aprobare pentru un miting de maximum 60 de persoane in fata Ambasadei. S-au strans peste 450 de oameni acolo.
Mai tarziu a fost demonstratie la Washington. Si bolovanul a inceput sa se rostogoleasca...

Dupa ce s-a mai facut un protest in Bucuresti, concomitent cu altele in Timisoara, Constanta si Cluj, cazul a intrat in atentia presei, politicienilor, etc.

Biserica Penticostala NU are cultura protestului public. Am mai avut cateva palide iesiri la marsul pro-familia. Si cam atat.
A fost o surpriza uriasa faptul ca oamenii din biserici au raspuns in numar asa mare. Probabil facebookul a avut aportul lui. Nu stim.
Toate confesiunile crestine au intins o mana si s-au mobilizat exemplat. Comunicate de presa, prezenta la proteste, luari de cuvant...

Poate daca si in cazul familiei Nan sau a altor familii s-ar fi demarat proteste publice cazul lor ar fi intrat mai repede in atentia autoritatilor.

Eu sunt sigur ca, daca nu ar fi existat mitingurile, niciun politician roman (in afara de cei de la Ambasada Norvegiei) nu ar fi cunoscut numele Bodnariu. Si nici Nan.
  #203  
Vechi 24.01.2016, 08:45:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
adevarata fata a "statului de drept".
Eu cred ca mai curand ar trebui sa vorbim de dreptul de stat. Suntem in fata unor atacuri impotriva familiilor care au la baza o filozofie sucita: aceea care pune statul inaintea si deasupra familiei. De la principiul "statul apara familia", principiu just, care sugereaza ca statul este in slujba familiilor se ajunge la ceva opus: la ideea ca familia ar fi subiect al statului. Or, vedem in Biblie, familia a existat inaintea statului. Familia, ca legatura dintre un barbat si o femeie in vederea nasterii si cresterii copiilor apare in epoca paradisiaca a lumii. Despre familie e vorba inca din partea de inceput a Genezei. Iar Exodul nu e altceva decat istoria luptei dintre stat si familii. De o parte avem un stat egipean totalitar: cel mai centralizat si autocratic stat din acea vreme. De cealalta parte avem familii reunite in triburi (tot in baza unor legaturi familiale). Poporul Familiilor pleaca de la Poporul Statului si ajunge sa prefere sa o ia prin desert vreo patruzeci de ani, spre o tara pe care nu o vazuse nimeni si pe care o vor vedea numai vreo doi insi cu ochii lor.

Anii trec si, cu ei, lumea ce veche. In mod curios, dar nu fara legatura cu ceea ce vorbim, vedem, peste ani, o alta familie care isi ia talpasita: Sfanta Familie. Care este prima actiune notabila a Pruncului Isus, dupa aceea de a se fi nascut ? Sa se apere, fugind, de un alt stat totalitar, care isi aroga puteri discretionare contra familiilor. Fugii DIN Egipt din Exod ii corespunde o fuga IN Egipt din Evanghelie. In ambele cazuri, avem aceeasi cauza: statul contra familiilor. Si, cu precadere, contra copiilor care sunt viitorul, incununarea si ratiunea de a exista a familiilor. Intr-o carte aflam de un copil urmarit de stat: copilul Moise. In cealalta aflam de un copil urmarit de stat: Il Bambino Gesu.

Povestea amestecului statului in viata familiilor este, asadar, lunga. Totusi, in Roma antica, vedem familia ridicata la valoarea ei de celula de baza a societatii. Nu a statului, ci a societatii. E interesant ca sintagma "Pater familias" este, gramatical, gresita. In latina clasica, ar trebui sa-i spuna "pater familiae". Dar, romanii au pastrat acest genitiv exceptional, regasit numai in aceasta sintagma care dateaza din proto-latina. Unii spun ca au facut-o ca sa arate vechimea acestei institutii, dar eu cred ca prin asta ne arata caracterul intangibil, sacru, al familiei. Oricat de puternic a fost, inca de la inceputuri, statul roman, a avut mereu constiinta ca familiile sunt de neatins. Pater familias avea puteri discretionare si putea, in principiu, sa isi si omoare copiii. Dar stralucitii juristi ai Romei au inteles un lucru: oricate abuzuri ar face Pater Familias asupra familiei, vor fi mai mici decat abuzurile pe care le-ar putea face statul.

In statele crestine medievale, nici nu s-a pus problema ca parintii sa fie separati, prin forta, de copiii lor sau sa fie separati copiii intre ei. Pentru eventualele conflicte intrafamiliale, statul nu se considera misionat. Culmea e ca un "consiliu de familie" exista si azi in Codul Civil francez, ca instanta de reglementare a conflictelor intrafamiliale. E un fel de dinozaur juridic, de care nu mai tine nimeni cont. Oricat de autocrati au fost regii celei mai vechi dinastii din Europa, nu i-a trecut niciunuia prin cap sa desparta familiile. Nici Ludovic al XIV-lea, acela cu "statul sunt eu!" nu a facut ceea ce face "Protectia Copilului" din Norvegia.

Sunt semne ca ne intoarcem la neobarbaria paganismului. Ceea ce e se intampla in Norvegia sa va intampla si in Romania. Si in Franta. Odata de mult, Iosif a fost prim-ministru in tara lui Faraon. Odata, ceva mai incoace, Richelieu a fost prim-ministru in tara lui "Statul sunt io". Dar vine vremea in care fiii Patriarhilor pierd orice posibilitate de a opri alunecarea statelor. Vine vremea in care familiile Poporului Ales a lui Dumnezeu vor trebui sa aleaga, din nou: sau vor intra in robia strainului, sau vor lua calea desertului. Dar, sa nu ne temem: la capatul acestei cai ne va arata Domnul Tara Fagaduita.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #204  
Vechi 24.01.2016, 09:06:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow pt Penticostalul Traditional

Multumesc frumos, in linii mari la fel cred si eu, mobilizarea si solidaritatea au fost cele care, intr-o mare masura, au influentat evolutia acestei situatii. Si mai cred ca fara aceste elemente nu auzea mai nimeni ( sau foarte putini in cel mai bun caz) de situatia dramatica a familiei Bodnariu. Iar despre familia Nan cu atat mai putin. Ar mai fi si alte detalii care, in opinia mea, au influentat aceasta situatie si probabil, la final, cand sper ca toti cei despartiti acum sa fie reuniti, vom putea aprecia mai bine imaginea de ansamblu.

Intr-un final datorita unei drame s-a auzit si de alte drame si sunt sanse foarte mari sa fie mai multi oameni ajutati.Mai mult decat atat, sunt sanse, conform celor spuse de parlamentarii romani in ultimul link pe care l-am postat, ca acest caz in principal, cazul Bodnariu, sa determine schimbari legislative in Norway.Dumnezeu are caile Lui de a-i ajuta pe oameni, prin cine nu ne asteptam si cum nu ne asteptam. A Lui sa fie slava in veci.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.01.2016 at 09:09:12.
  #205  
Vechi 24.01.2016, 12:36:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

https://en.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik
https://en.wikipedia.org/wiki/Heathe...gious_movement)
Norvegienii nu mai vor Breivikci si cum tacanitul asta face parte din miscari
religioase , probabil au crezut ca si astia mici sunt niste brevikci in devenire.
Si au actiionat profilactic.
Scandalul s-a datorat lipsei de comunicare atata tot, restul e can-can eclesiologic(ca sa citez un clasic in viata)
  #206  
Vechi 24.01.2016, 15:47:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Merci pt sfat, nu ma intereseaza.In general daca simt nevoia unui sfat il solicit eu. Opinii accept,sfaturi doar cand si de la cine consider.Tine cont de asta cand simti nevoia sa conversam, ca sa nu ne irosim timpul inutil.La revedere.
Nu o lua personal, nu era intentia sa-ti dau tie sfat ca individ cat o replica la alta replica de a ta.

De altfel eu nu iau discutiile astea atat de personal dar nu pot sa nu observ ca tu o faci.

Regretele mele daca treci printr-o perioada mai dificila, la inceput erai altfel ca om si cam pentru asta erai apreciat, sper sa vina vremuri mai bune si pentru tine.

P.S.: nu te simti obligat sa raspunzi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #207  
Vechi 24.01.2016, 15:54:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu trec printr-o perioada dificila,pur si simplu nu ma intereseaza anumite lucruri. Ca, de exemplu, sfaturi din partea ta. Sau opinii cu privire la viata mea.Incearca, pe cat posibil, sa intelegi asta si sa iti vezi de treaba ta. Dupa cum observi eu nu fac nici o referire la aspecte personale din viata ta. Pt ca nu ma intereseaza.Pana si tu poti respecta asta.
  #208  
Vechi 24.01.2016, 17:15:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ok, n-ai inteles, deci iti mai explic o data.
Sau de doua ori.
De cate ori e nevoie.

Nu o lua personal.
Pentru irascibilitatea ta si originile ei - oricare ar fi ele, am toata compasiunea.
Dar in definitiv, nu e vorba de tine sau viata ta.

Cel mult e vorba de niste opinii pe care e exprimi.
Daca nu iti place o alta parere, poti sa o ignori.
Chiar si daca modul meu de exprimare iti lasa impresia ca e o adresa personala.

Dar atat timp cat mi se va parera ca e ceva de comentat, voi comenta,
Fie ca iti place sa nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #209  
Vechi 24.01.2016, 18:19:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu iti place o alta parere, poti sa o ignori.
Perfect de acord, ai reusit in cateva cuvinte sa-mi spui ceva mai interesant decat toate replicile tale de pana acum.Desi a fost, din nefericire,necesar un lung si plictisitor dialog, intr-un final,sacrificiul a meritat si ai rostit cuvintele logice.Mai bine mai tarziu decat niciodata.Banuiesc ca nu a fost foarte greu de ajuns la aceasta concluzie, dar,de obicei,cand omul scrie ceva retine mai repede. Pt viitor.

Sunt absolut convins ca asta nu te va impiedica, intr-un timp mai scurt sau mai lung, sa o iei de la capat. Voi supravietui incercarii fara sa ajung, sper, sa-ti adresez calificative de care ai avut parte, destul de recent, pe acest forum, din partea altor useri. Te rog sa apreciezi ca m-am straduit cat am putut sa ma abtin in acest sens.Over and out, iti cedez dialogul, monologul, whatever, in totalitate.

Numai bine din partea mea!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.01.2016 at 18:30:07.
  #210  
Vechi 24.01.2016, 18:36:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Saracutul de tine, bine ca ti-am zis-o eu, ca tu nu stiai decat cel mult sa "initiezi" in ultima instanta, un dialog ca la usa cortului, asemeni altui utilizator "faimos" pe acest forum.
Aparentele de bun simt, educatie, pedigree si etc. se pare ca nu pot fi pastrate la nesfarsit, realitatea pana la urma iese la suprafata.

Sa fii santatos si..drum bun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2016 at 18:38:32.
Subiect închis