Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 26.04.2017, 14:00:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca un sinod a condamnat deja fapte care s-au intamplat ulterior, e corect sa se astepte un alt sinod sa le mai condamne inca o data? Exista anateme rostite deja pentru diverse tipuri de erezii care astazi iau amploare.
Oricum sinodul judeca pricina, si daca ar fi vorba despre un episcop arian. Aia ar fi o erezie predicata cu capul descoperit si in cazul ala e indreptatita separarea de ierarh. Nu prostii de genul celor care apar pe bloguri - ne legam de niste cuvinte pe care le interpretam cum vrem noi ca sa aratam ca X e ecumenist. :)
Unul din putinele cazuri in care era potrivita intreruperea pomenirii, a fost cu fostul Mitropolit Corneanu. Acolo el o luase pe aratura. In rest sunt prostioare cu care poti sau nu sa fii de acord dar nu poti incalca tu canoane doar pentru ca ti se pare ca ierarhul le incalca.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 26.04.2017, 14:08:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aceste vorbe pe noi ne doare.
Pe ei în ruc. Pardon.
O sa ii usture "ruc-ul" tare de tot, pe Tarimul Celalalt, daca nu se potolesc.

Ce isi face raspopitul cu blogul lui, se cheama lucru manual asistat de computer. Adica suicid soteriologic.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 26.04.2017, 14:50:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ecumenismul nu este erezie, ci dialog. si da, sint ecumenist. Definim ca erezie ca Biserica condamna ca erezie. Punct.
De unde ai scos-o și pe asta?
SmintestI. ,,Vai de cei prin care vine sminteala!"
Reply With Quote
  #564  
Vechi 26.04.2017, 14:53:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Oricum sinodul judeca pricina, si daca ar fi vorba despre un episcop arian. Aia ar fi o erezie predicata cu capul descoperit si in cazul ala e indreptatita separarea de ierarh. Nu prostii de genul celor care apar pe bloguri - ne legam de niste cuvinte pe care le interpretam cum vrem noi ca sa aratam ca X e ecumenist. :)
Unul din putinele cazuri in care era potrivita intreruperea pomenirii, a fost cu fostul Mitropolit Corneanu. Acolo el o luase pe aratura. In rest sunt prostioare cu care poti sau nu sa fii de acord dar nu poti incalca tu canoane doar pentru ca ti se pare ca ierarhul le incalca.
Ar fi bine sa se realizeze un dialog constructiv intre cei care cred ca ecumenismul este erezie și intre cei care îl accepta cu prea multa ușurință în locul ortodoxiei. Apoi sinodul sa lămurească lucrurile.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 26.04.2017, 15:01:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
O sa ii usture "ruc-ul" tare de tot, pe Tarimul Celalalt, daca nu se potolesc.

Ce isi face raspopitul cu blogul lui, se cheama lucru manual asistat de computer. Adica suicid soteriologic.
Stai liniștit ca și pentru ,,ruc"-ul tău exista o porție de jăratic. Dar ne mai lasă Dumnezeu timp de pocăință. Și mie și ție. Eu as vrea sa ne întâlnim dincolo de porțile Raiului, totuși.
O viata pusă în slujba Adevărului este o viata câștigată. O viata pusă în slujba minciunii este o viata pierduta.
Reply With Quote
  #566  
Vechi 26.04.2017, 15:48:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu as vrea sa ne întâlnim dincolo de porțile Raiului, totuși.
"Dincolo", dar înăuntru, sper.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #567  
Vechi 26.04.2017, 15:50:42
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Dincolo", dar înăuntru, sper.
Amen. Let's hope so.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #568  
Vechi 26.04.2017, 16:08:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Dincolo", dar înăuntru, sper.
Așa sper și eu.
Dumnezeu sa ne ajute tuturor!
Reply With Quote
  #569  
Vechi 26.04.2017, 16:25:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ai scris asta:

presupun ca te-ai adresat unui reprezentant al echipei de soc, insa asta nu inseamna ca ai dreptate, din pacate pentru tine nu ai niciodata pentru ca esti fanatica. iti repet, NICIODATA nu vei accepta un punct de vedere care e contrar tampeniilor eretice pe care le sustii din cauza fanatismului tau, in ziua in care o vei face esti salvata. de fanatism pentru ca de smoala va fi greu, vezi ce zice antim ivireanul, ai sanse mici.

ai postat apoi minciuna pe care ti-am demontat-o instantaneu, poti face afirmatii patetice in continuare, dar daca postezi ceva de genul ala fii sigura ca e adevarat pentru ca o sa controlez sursele. daca te vei intreba iarasi de ce ma bag, o fac pentru ca altii te iau in serios din punct de vedere dogmatic, dar eu te inteleg perfect din punct de vedere uman asa ca stiu ca dogmatic nu ai cum sa ai dreptate si e nevoie sa iti arat exact unde minti.

o-ntorci ca si cum ai putea inota prin smoala:



acolo e vorba despre un posibil episcop care promoveaza in biserica erezii DEJA condamnate sinodal. asta inseamna eres, eresuri. normal ca daca ne intalnim cu un astfel de eretic trebuie sa-l luam de barba si sa-l dam afara din biserica, asta spune canonul respectiv.

ps.n-ai raspuns la treaba cu mahomed, avea nevoie de o religie noua ca sa aiba mai multe neveste?
N-ai demontat nimic. N-ai cum sa înțelegi ca greșești. Vreau sa discut acest subiect cu ortodocsii.
Iar despre Mahomed am scris ce am avut de scris. Cine a vrut a înțeles ce trebuia.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 26.04.2017, 17:26:49
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
N-ai demontat nimic. N-ai cum sa înțelegi ca greșești. Vreau sa discut acest subiect cu ortodocsii.
Iar despre Mahomed am scris ce am avut de scris. Cine a vrut a înțeles ce trebuia.
ai scris numai minciuni. te-am prins cu ele si ti le-am demonstrat. nu mai face pe desteapta pentru ca esti doar o mincinoasa, textul e limpede.

de mahomed ai scris ca si-a facut religie ca sa poata avea mai multe neveste. te-am intrebat daca avea nevoie de o religie noua pentru asta si iar o scalzi.

zici ca discuti asta cu ortodocsii..., dar tu esti eretica dovedita, daca ei stau la discutii cu tine sunt eretici la randul lor, nu? :)

ps.si vezi ca si insinuarea cum ca n-as fi ortodox e tot un pacat. ai fost malitioasa, adica rea.
Reply With Quote
Răspunde