Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2007, 20:44:32
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Prietena mea este de religie catolica. Nu spun asta ca o condamnare caci eu cred ca ea are dreptul de a crede in ceea ce vrea si stiu ca familia ei a fost catolica inca de demult. Eu am planuri serioase in legatura cu relatia noastra si nu gasesc o cale pt a ii putea arata, cumva, ca nu aceea e calea.

De multe ori am discutat despre aceasta. La inceput f des, iar acum mai deloc. Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri. Vreau sa o inteleg. Pt ca inteleg ca si ea este sigura de credinta ei.
Ce as putea oare face ca sa ma apropii de ea si ca sa ne putem cumva converge religiile noastre, ramanand in dreapta credinta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2007, 20:52:27
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

la urma urmei, daca cineva ar aduce un argument logic cum ca ceea ce crezi nu e adevarul, care dintre noi nu ne-ar fi frica sa credem macar o sec ca s-ar putea sa aiba dreptate.

Credinta e ceva ce sta la baza noastra- daca ea nu ar fi corecta, cred ca nu ne-am reveni usor.

Trebuie sa ma pun si in papucii ei, ca sa inteleg ca nu e usor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2007, 21:04:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avand in vedere ca vei fi capul familiei, ar trebui ca viitoarea ta sotie sa treaca la ortodocsi. Astfel se simplifica lucrurile.
Daca va pastrati fiecare religia, ce se va intampla cu copiii? Cum vor fi ei botezat, catolic sau ortodox? Nunta o veti putea face numai catolic, caci la ortodocs nu se accepta casatoriile intre ortodox si catolic.
Cum veti sarbatori Pastele? La inceput il veti sarbatori si catolic si ortodox, dar cu timpul va trebui sa alegeti, caci e plictisitor a sarbatori a doua oara. Posturile nu sunt nici ele la fel. Catolicii postesc miercurea si vinerea. Nu stiu cum procedeaza altii, dar catolicii pe care ii cunosc eu mananca peste in zi de post, vinerea, in vreme ce noi cand postim, evitam si pestele, daca nu avem dezlegare la peste.
Ce sa-ti spun, e f complicat sa fii casatorit cu cineva de alta credinta decat tine. In final cineva va trebui sa cedeze si de obicei cedeaza ortodoxul si astfel te trezesti ca ai trecut la catolicism, cu sau fara voia ta. De la impartasanie poti sa-ti iei adio, caci vei primi cu siguranta canon...
Cred ca merita sa te gandesti la toate aspectele inainte de a lua o hotarare si ar trebui sa-L rogi pe Domnul sa te lumineze, prin duhovnicul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2007, 21:08:49
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Chiar de la inceput mi-am pus probl asta, ancah.

Dar nu vreau ca ea sa se converteasca doar pt ca asa vreau eu sau pt ca eu sunt capo del familia. Sa se conv doar daca ea insasi va crede si va simti astfel.

Ortodox cu fortza nu e ortodox! Am vb cu duhovnicul meu, si el mi-a spus la fel: e o pb spinoasa. Tocmai de aceea... cum m-as putea apropia de ea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2007, 22:03:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Trebuie neaparat sa cititi amindoi Cartea Nuntii scrisa de Danion Vasile. Acolo vei primi raspunsuri crestine la TOATE nedumeririle tale si pentru a avea o casnicie durabila.

In problemele acestea "spinoase" pentru ca sa fie bine trebuie totul facut ca la carte, altfel iti joci viata la ruleta...:|
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2007, 23:17:46
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu zic sa iei fiecare punct al catolicismului care se contrazice cu Sfanta Scriptura si sa-i arati unde este gresit.trebuie s-o convingi intai ca sa se poata converti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2007, 23:34:30
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu zic ca cel mai important este ca voi sa va intelegeti. Un catolic si un ortodox pot trai impreuna fara probleme, botezul catolic este recunoscut de ortodocsi din cate stiu eu...si important e sa va cresteti copiii crestineste (adica in cinste si dragoste. Copiii trebuie oricum sa cunoasca religiile ambilor parinti (la fel cum daca parintii au ca limbi native diferite, copiii ar trbui sa invete amandoua limbile). Asta chiar daca sa spunem fata trece la ortodoxie sau baiatul la catolici. Sau nici unul nu isi schimba religia. Catolicii nu sunt nici pe departe asa de fiorosi pe cat unii de pe acest forum cred. :D

Si celor care spuneau ca sotia trebuie sa ia religia sotului --dar daca era o fata ortodoxa si baiatul catolic? Care era sfatul vostru? Din cate stiu eu copiii iau religia mamei oricum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2007, 23:34:43
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

A vrea sa convertesti pe cineva înseamna a leza libertatea acelei persoane si poate avea efecte grave.

Eu zic sa nu faci nimic special. Dar gândeste-te ca te casatoresti pentru totdeauna, deci ai grija.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2007, 23:36:22
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Daca faci ce alexandra sugereaza s-ar putea sa ajungeti la cearta. Nimanui nu ii pace sa i se spuna ca in ce a crezut 20 de ani e total gresit. Daca ea ar face la fel si l-ar lua pe baiat sa ii arate cat de gresita e ortodoxia?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2007, 23:50:05
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

orice om cred ca are datoria de a-i arata aproapelui calea cea dreapta-care pentru noi este ortodoxia.asta scrie si in Biblie si in Sfintii Parinti.daca stam cu mainile in san,nu vom castiga nimic.trebuie sa incerce sa-i arate adevarul in care crede caci altfel nu exista nici o cale pentru ei,decat sa traiasca in concubinaj-lucru care mi pare mare pacat sau ca el sa treaca la catolicism,cum se intampla de obicei,la noi la ortodoxi si la crestini,in general.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01