Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.10.2016, 13:18:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Am cunoscut o data un om care isi facusera un tatuaj pe brat- aveea vreo 50 de ani si lucrasera ca sofer pe autocar la ONT in vremea lui nea Nicu.

Asa ca om si ca vecin era un om jos palarie, foarte de treaba!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.10.2016, 13:26:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asa ca om si ca vecin era un om jos palarie, foarte de treaba!
Florin, ca sa intelegi cum e cu personalitatea umana, hai sa iti povestesc ceva: am cunoscut si eu un om, ca vecin si om de lume era foarte de treaba. Dar avea o mica problema pe care nu i-a cunoscut-o nimeni vreo 40 de ani (pana a iesit la lumina totul, printr-un incident oarecare): noaptea mergea in pivnita si rupea capul unor porumbei, pe care ii crestea special pentru asta, apoi le bea sangele. Zicea ca ii face bine la sanatate.
Nu stiu daca pricepi unde bat....

P.S. Am auzit ca altii mai fac si alte lucruri in pivnita sau beci. De pilda unii dintre prietenii dvs. de trista amintire ii torturau pe cei care "sabotau economia nationala, interesele poporului" etc. In rest erau "un om jos palaria, foarte de treaba".
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.10.2016, 13:41:10
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Comentarii?
Stai jos, 3! Citeste si mai sus si mai jos de acel verset, daca ai bunavointa, ca sa vezi "care-i subiectul in propozitie".

Comentarii?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.10.2016, 13:52:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Am cunoscut o data un om care isi facusera un tatuaj pe brat- aveea vreo 50 de ani si lucrasera ca sofer pe autocar la ONT in vremea lui nea Nicu.

Asa ca om si ca vecin era un om jos palarie, foarte de treaba!
La fel de bine poti spune: "Am facut o vizita in puscarie si abia daca am gasit un contabil, proaspat intrat, care nu avea nici un tatuaj".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 14.10.2016, 14:03:47
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Nu demult, pe cand asteptam sa dau bilet la Sf. Altar, am asistat la o intamplare. Cateva persoane asteptau sa iasa preotul sa le impartaseasca. A venit si randul unui barbat pe care parintele l-a intrebat daca vrea sa se impartaseasca. A raspus afirmativ, dupa care parintele s-a apropiat discret de el si i-a soptit ceva la ureche.
L-am vazut apoi cum si-a scos un cercelus micut pe care-l avea la o ureche.
M-a amuzat ce spirit de observatie a avut parintele, dar am inteles si ca aceste adaosuri, chiar daca sunt inofensive, nu sunt pe placul lui Hristos.
Barbatul a fost foarte ascultator, nici n-a comentat, apoi s-a impartasit cuminte. :)

De tatuaje ce sa spun... sunt hidoase!

Last edited by crincrin; 14.10.2016 at 14:09:54.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 14.10.2016, 14:10:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Și au și dezavantajul că nu pot fi scoase la biserică...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 14.10.2016, 14:55:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Haine de mamaica...cum sunt alea? Nu-s haine ca orice haine? Sau aveti impresia ca daca m evenit mamica, tot trecutul meu, stilul meu personal, hainele si tot ce am fost inainte trebuie sterse, pt acum sun mma, nu mai xist altfel?
Pe langa suflet, suntem si trup. Si pt ca nu sunt calugarita i probbil nu voi fii vreodata, nu o sam imbrac in haine e bunica sau sa renunt la costumul e baie vara, la mare, doar pt, ah, sunt mamica si atat. Faptul ca sunt mama e doar o completare a ceea ce am fost si inainte. Cu siguranta nu o sa ma schimb doar pt ca am evenit mama. Nu trebuie sa arat nimanui cat de mma sunt sau nu prin aptul ca ma schmb total doar pt asta. NU. Sunt exact aceeasi femeie e dinainte sa fiu mma, cu acelasi stil, acleasi pasiuni, aceeasi personalitate si temperamen, doar ca mai implinita si cu responsabilitati mai multe. Am descoperit multe lucruri si sentimnte noi odata cu venirea fetitei pe lume, insa astea nu imi sterg persoana de dinainte, doar o completeaza.
Asa ca faptul a am evenit mama nu imi sterg din cap ideea ca vreu un tatuaj (de ani buni chiar), ca ma imbrac in vesnicii blugi, ca nu supoet fustele, rochiile sau pantalonii scurti, ca sunt colerica, ca ma enervez repede, ca urasc nedreptatea etc.
Desigur, desigur...:)
Cand apare copilul nu ne transformam prin hocus-pocus, asa este.
Si totusi, aceasta experienta are, mai ales la mamici, unele roade in planul maturizarii, al intelepciunii, al dezvoltarii afective, al echilibrului... Cum zicem noi in psihologie - e o experienta "formativa". E drept ca mai apar si decompensari, pot surveni si depresii etc. Dar pe ansamblu experienta maternala reinnoieste, aduce vigoare si multe alte roade bune. Cel putin asa e de obicei...

*
Cat priveste "hainele de mamica"...:) Evident ca nu sunt unele cu totul speciale, nu sunt in nici un caz un fel de uniforma...:)
Sunt haine care te ajuta sa iti faci cum se cuvine noul rol.
In general sunt haine care nu te impiedica: sa trebaluiesti, sa alaptezi, sa plimbi copilul, sa il speli, sa il ridici, sa il bucuri, sa il inveti...
Acuma daca tu vrei sa iti tatuezi, sa zicem, un trandafir pe umarul stang - ce sa zic, nu te va impiedica sa speli copilul sau sa il duci la doctor. Dar va trebui sa faci fata unei intrebari de bun simt pe care ti-o va pune copilul intr-o zi... De exemplu:
a) mama, de ce trandafirul tau nu inteapa?
b) de ce nu miroase ca toti trandafirii?
c) de ce nu se usuca si nici nu infloreste?
d) cum a crescut el acolo?
Sau, mai delicat: "mami, cand facem si noi o ...dulceata de trandafiri, ca prietena mea de la gradi face in fiecare an cu mamica ei..."

Acuma nu pot sa imi imaginez cum va fi daca dialogul cu pruncul daca iti tatuezi nu un trandafir ci o supernova sau un picior de fotbalist sau, mai stii, vreo cativa serpi incolaciti pe o cruce... Esti sigura ca ai pregatiti toate raspunsurile bune pentru copil? Sau te bazezi pe inspiratia de moment, pe "creativitate si spontaneitate"...
Reply With Quote
  #118  
Vechi 14.10.2016, 15:02:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Pentru mai multe informatii despre "lumea tatuajelor", recomand iarasi cartea monahului sarb Arsenie - "Intre Dumnezeu si rock'nroll".
In carte sunt puse fata-verso "creatiile" pictorului Ghera Dusan (un sir de artisti tatuati din cap pana-n picioare) si cateva icoane ortodoxe.
Pentru fiecare dintre tatuatii lui Ghera (mare artist si creator de marca in lumea razvratitilor), autorul cartii ofera si biografia fiecaruia, pe scurt. Intamplator sau nu, toate "plantele lui Ghera" au un drum de viata asemanator: se bucura de "viata" (sunt "liberi"), cunosc gloria, au cateva momente de cumpana (pe care nu le fructifica, ci le ignora sau le interpreteaza in batjocura), incep sa decada, sunt parasiti, mor in mizerie si suferinta atroce. Nespovediti, neimpartasiti...
Doamne fereste!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 14.10.2016, 15:08:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Pana la urma cati sfinti au fost tatuati si daca exista cati s-au tatuat din voia lor si nu regreta asta ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 14.10.2016, 16:28:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre, dar cati sfinti au fost IT -isti daca e sa o luam asa? :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 02.02.2011 23:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 14:37:11