Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 23.04.2010, 19:47:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Iti pot trimite. Trimite-mi pe MP adresa postala.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 23.04.2010, 20:44:35
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit multumire

Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Oricum am avut o saptamana oribila, numai cu impedimente, iar vestea asta a venit cam pe neasteptate. Dumnezeu sa va rasplateasca cum stie El mai bine!!!! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #133  
Vechi 25.04.2010, 17:15:00
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Red face

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Doamne ajuta !

Revin dupa cateva zile de absenta. Probabil tacerea mea asa a fost randuita. Nu stiu daca e momentul potrivit sa va retin atentia cu " povestile " mele, insa acest topic a devenit pentru mine ca o foaie de jurnal. Azi stateam si-mi aminteam tot ce s-a intamplat in viata mea in ultimele 3 luni. Singura imagine care mi-a amintit de suferinta a fost scena in care s-a despartit sotului meu de fetita noastra inainte de a pleca la operatia din Germania, au stat imbratisati 5 minute, plangeau amandoi si totul se petrecea de parca ar fi fost ultima lor imbratisare. Dupa perioada de absenta, la venirea noastra acasa am gasit un copil extrem de slab, trist, de nerecunoscut.
Acum vreau sa va multumesc tuturor pentru rugaciunile pe care le-ati facut pentru noi, sa stiti ca si datorita dumneavostra Dumnezeu S-a miluit de noi. In mod deosebit as dori sa multumesc in numele familiei mele parintelui Adrian, pentru modul in care a actionat in situatia asta disperata a noastra, Ii multumesc lui Dumnezeu ca ni l-a scos in cale, de asemenea ii multumesc doamnei Dorina, Irinei-Magdalena, Dianei, Suzanei, doamnei Jenica, lui Claudiu si tuturor celor ce ati contribuit din putinul vostru.


Chiar daca noi am mai ramas cu o datorie de peste 1000 de euro profesorului din Germania si tratamentul de chimioterapie, multumim Milostivului Dumnezeu pentru toate darurile Lui si as indrazni sa va recomand ca in fiecare zi sa multumiti Creatorului nostru pentru toate cate vi le da, cu bune si cu rele, iar Acoperamantul Maicii Domnului sa-l chemati in ajutor in fiecare clipa a vietii dumneavoastra. Nu sunt priceputa la vorbe, dar Dumnezeu sa ne ierte pentru toate rautatile pe care le facem in fiecare secunda si sa ne intareasca in lupta pentru mantuirea sufletelor noastre.


Sa auzim numai de bine!!!!!!
Draga Stasylena sa nu fii trista ca ai ramas cu o datorie de peste 1000 de euro, daca Dumnezeu si Maica Domnului te-au ajutat in legatura cu operatia sotului tau or sa te ajute in asa fel incat sa te achiti si de aceasta datorie. Dumnezeu nu lasa lucrurile neterminate, ai sa vezi.Si nu uita nici de Sfantul Nectarie care e grabnic ajutator. Dumnezeu si Maica Domnului sa te ajute in continuare.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.04.2010, 10:44:06
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Unhappy

Am revenit cu vesti....sora mea a inceput prima cura de citostatice la spitalul Fundeni.Nu se simte bine,dar asta este.Doctorul ne-a spus ca dupa 3 cure,o sa o opereze si apoi urmeaza o proteza.Sper sa se faca bine.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.05.2010, 15:25:03
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Draga Andra,

Ma bucur ca ai revenit cu vesti noi legate de starea de sanatate a surorii tale. La o astfel de boala nici n-ai cum sa aduci vesti bune, cel putin in prima parte. Trebuie sa va inarmati cu multa rabdare, post si rugaciune. Acestea din urma va vor ajuta considerabil. Sunt tare curioasa sa-mi spui in ce stadiu a bolii se afla sora ta, daca tumoarea e umflata-adica vizibila. In ceea ce priveste chimioterapia........ dupa a doua cura parul va incepe sa cada, cel putin in cazul sotului meu s-a intamplat. Toleranta citostaticelor difera de la organism la organism. Dupa a treia cura de chimioterapie sotul meu se simte bine, are doar o stare usoara de greata, insa asta o combatem cu alimentatia bogata in fructe si legume proaspete. Medicul oncolog pe care il consultasem noi inainte de operatia chirurgicala nu ne-a recomandat chimioterapia inainte, domnul profesor considerand ca se slabeste organismul foarte tare si nu va reactiona bine in timpul operatiei. Dupa parerea mea cred ca a procedat foarte bine. Operatiile chirurgicala au fost 2 extrem de grele, a pierdut foarte mult sange. Iti doresc tie si familei tale putere de a trece prin toate incercarile astea, iar Sfantul Ierarh Nectarie sa vegheze la capul surorii tale mereu.
Doamne ajuta!!!!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.05.2010, 17:13:07
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Implicit

Buna ziua.Ce sa va spun doamna ca nici eu nu stiu....e vizibila dar nu foarte mare.Ca o umflatura.Sora mea face un repaus de 2 saptamani dupa care se va intoarce sa inceapa a doua cura de citostatice.Inca nu stim daca reusim sa plecam in strainatate,dar oricum am inceput sa strangem bani pentru ca daca nu reusim in afara,aici costa pana in 15000 de euro proteza.Multumesc,Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.05.2010, 17:41:01
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Implicit

Daca cineva are binevointa de a ne ajuta din toata inima va multumim!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 14.05.2010, 21:46:51
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Doamne ajuta, Andra!

Ce poti sa ne mai zici de starea de sanatate a surorii tale??? Ati reusit sa strangeti macar o suma de bani pentru operatie? Sa nu va pierdeti nadejdea in Dumnezeu niciodata!!!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.05.2010, 09:00:52
andraa andraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Mesaje: 16
Implicit

Da,avem deja 3-4000 de euro,dar am primit o veste si mai buna,dar inca nu suntem siguri.Exista un program unde se ofera 5 proteze gratuite si speram ca putem sa intram si noi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.05.2010, 09:55:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andraa Vezi mesajul
Am revenit cu vesti....sora mea a inceput prima cura de citostatice la spitalul Fundeni.Nu se simte bine,dar asta este.Doctorul ne-a spus ca dupa 3 cure,o sa o opereze si apoi urmeaza o proteza.Sper sa se faca bine.
Aceste sfaturi le-am pe alt topic si altei pesoane.
Atentie la psihic. Batalia cu cancerul se pierde pe sistem nervos. Regim de detoxifiere, ceaiuri sucuri de legume si fructe. Zaharul se inlocuieste cu miere. Carnea se exclude, caci hraneste celulele canceroase. Se beau zilnic trei cani de ceai dintr-un amestec format din: trei parti galbenele, o parte coada soricelului si o parte urzica. Se prepara intreaga cantitate necesara pentru o zi in care se adauga si o jumatate de lingurita planta maruntita de rostopasaca. In cantitati mari rostopasca e toxica, dar daca se ia doar o jumatate de lingurita planta maruntita pe zi, cancerul nu evolueaza. Fara chimioterapie!

Aloea este un bun detoxifiant. Se pun intr-un borcaan trei parti de aloe si o parte miere si se lasa la macerat. Se consuma zilnic trei linguri din acel ameste. Argila se poate lua pe cale orala, dar se pot face si cataplasme.

Naturist, vindecarea se produce incet si sigur. Un om informat stie ca nu toti suferinzii de cancer mor. De aceea, e bine sa cititi. Da, sa cititi despre cancer cat mai mult. Nu e bine ca bolnavul sa nu fie informat in legatura cu boala sa. Ea trebuie sa stie ca lupta. Cu o boala. Depresia e de la diavol, iar nadejdea este de la Dumnezeu. Sa-si ia un ragaz in care sa stea acasa, sa se roage, sa se informeze el insusi despre boala sa si sa incerce toate remediile naturiste. Pot fi contactati si medici naturisti.

Am aflat ca in multe cazuri cancerul se produce din cauza unei ciuperci numita candida. De aceea, unii recomanda sa se ia in doze mici ... bicarbonat! Va spune o persoana care a avut cancer galopant in urma cu 11 ani. Nici acum nu mai consum carne.

O detoxifiere mai rapida se poate obtine cu un plasture dupa reteta parintelui Gabriel Nicu:

2 kg de ceara
1 1/2 kg polen
200 g propopolis solild
200 g rasina de brad
9 linguri de ulei

Se pun toate ingredientele la baie marina si se fierb pana se obtine o pasta omogena. Apoi se ia cu polonicul si se toarna pe o folie mare. Dupa ce pasta respectiva ajung la o temperatura suportabila, bolnavul este infasurat pana la gat. Bolnavul este uns mai inainte cu o alifie de galbenele si bineinteles cu ulei sfintit de la Sfantul Maslu.

Plasturele se tine de seara pana dimineata. A doua zi se sterge plasturele cu o carpa si se pune inapoi in vasul in care a fiert pentru a fi reincalzit seara. Un plasture poate fi utilizat de 9 ori. Se poate incerca si cu cantitati mai mici (400 g ceara, 300 g polen, 50 g propolis, 50 g rasina, 2 linguri de ulei.) In perioada acestui tratament se iau calciu si minerale din belsug, deoarece prin transpiratie se pierd minerale. Alimentatie vegetariana.

Pana la procurarea acestor ingrediente, se poate pune cataplasma cu pasta de argila. Pe tot corpul sau partial.

Sa aiba nadejde, caci Preasfanta Maica Domnului face multe minuni. Sa se spovedeasca si sa ia hotararea de a duce o viata dupa voia lui Dumnezeu dupa ce se va vindeca. Este esential. In caz ca fumeaza, sa renunte la fumat. Acestea sunt sfaturi date de parintele Gabriel Nicu (1964-2005) celor care se rugau pentru sanatate.

Dumnezeu sa va ajute sa depasiti aceasta incercare cu bine. Curaj. Cu noi este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05