Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 22:40:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Exclamation O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro

http://www.basilica.ro/ro/stiri/comu...rtie_2010.html

"1. La evenimentele ortodoxe românești, mesajul Patriarhului României va avea întâietate față de alte mesaje și cuvântări pentru a se respecta ordinea instituțional-canonică și regulile de protocol".

Eu nu inteleg la ce se refera aceasta hotarare.
Nu cumva asta inseamna ca de exemplu la Sfintele Pasti peste tot in BOR e neaparat sa se citeasca pastorala PF Daniel mai intai?
Daca e asa pana acum nu era asa ceva.Ci fiecare ierarh dadea o pastorala care se citea la respectiva sarbatoare.
Eu intreb poate nu am inteles eu bine respectiva hotarare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.03.2010, 05:03:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile ordinea / curatenia de primavara

probabil pentru ca pana acum ordinea pastoralelor era anapoda, s-a luat hotararea asta, pentru a se respecta "regulile de protocol", dupa cum spune si comunicatul. si nu vad care-i deranjul pentru ierarhii (si preotii) locului, nu trebuie sa-i dea intaietate patriarhului? nu e el mai-marele BOR?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2010, 10:32:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

De fapt, pana acum au deranjat unele pastorale, cum ar fi cele ale IPS Bartolomeu sau PS Sebastian. Si chiar cele ale IPS Teofan al Moldovei. Incet, incet se incearca aplicarea unui monopol pe tot ce inseamna marturisirea adevarului. "Din pacate", pe Hristos nu poate pune nimeni monopol.
In caz ca nu stiati, in curand, pangarele bisericilor si manastirilor vor putea vinde numai carti distribuite prin agentia Patriarhiei. Cum au facut cu lumanarile, asa vor face si cu cartile duhovnicesti. Sa speram ca vor ramane in picioare librariile independente precum Libraria Sophia din Bucuresti, care are si un site, de unde pot comanda toti din tara. Ca altfel, vom gasi numai lumanari stampilate, 9 carti din 10 scrise de PF Daniel, si slava Domnului!, o carte acolo in colt cu Sfantul Ioan Gura de Aur (ca doar nu or cenzura chiar tot).
Cu riscul de a sminti pe multi, va rog cu mana pe inima, nu mai faceti audienta la Trinitas TV, sau la ziarul Lumina. Pangarele inca sunt pline de carti minunate. Invatatura luata de la televizor nu este atat de roditoare cum este cea luata din carti, din rugaciuni si din participarea ACTIVA la Sfintele Slujbe. O mare parte din emisiunile lor sunt PAGUBITOARE DE SUFLET, oricat de "corecte" sau "filantropice" ar parea. Nu spun ca nu ar avea si parti bune, insa televiziunea Patriarhei ar trebui sa aiba numai parti bune, sau macar in proportie de 99%...
E nevoie de multa rugaciune, post, si povatuire duhovniceasca. Sa incercam sa ne apropiem cei care iubim Biserica si nu asa pe forum, ci fata in fata, caci tovarasiile duhovnicesti ne intaresc in lupta impotriva vrajmasului. Din nou cu riscul de a sminti spun - nu mai petreceti ore intregi pe forumuri. Haideti sa facem un forum real, sa ne intalnim intre noi, sa mergem intr-un pelerinaj impreuna, lucruri din acestea FIRESTI, nu izolarea aceasta in spatele monitorului, care ne poate da foarte usor senzatia ca "ne folosim".
Iertati-ma daca v-am suparat cu acest mesaj.
POST BINECUVANTAT!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2010, 13:17:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se zice "intaietate" nu "exclusivitate".

Si putina curatenie prin unele pangare poate n-ar strica..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 20:05:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Probabil ca asa va fi... Se vor da numai pastorale patriarhale pentru ca nu mi se pare logic faptul ca in prima zi de Pasti ori de Craciun sa fie citita o pastorala - cea "patriarhala", iar ziua urmatoare alta- cea "mitropolitana"...
Sincer mie mi-ar parea rau sa fie asa intrucat pastoralele IPS Teofan sunt foarte calde, sincere, directe si pline de invataminte!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2011, 22:03:58
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Probabil ca asa va fi... Se vor da numai pastorale patriarhale pentru ca nu mi se pare logic faptul ca in prima zi de Pasti ori de Craciun sa fie citita o pastorala - cea "patriarhala", iar ziua urmatoare alta- cea "mitropolitana"...
Sincer mie mi-ar parea rau sa fie asa intrucat pastoralele IPS Teofan sunt foarte calde, sincere, directe si pline de invataminte!!!
+++ +++ +++ +++

Nu vreau sa smintesc pe nimeni si nu cer nici un raspuns nimanui este parerea mea si nu trebuie sa va luati dupa mine.

cred ca ar fi mai nimerit sa iasa la tinitas si sa spuna cu viu grai pastorala care o adresasa poporului , insa nu cred ca este conceputa de P. Patriarh cred ca vreun secretar o compune si io prezinta si cui asat gata trimitetile la toti sa le citeasca .
Sunt ROMINN 100/100 traiesc departe dar vad multe si cred ca ar fi multe de Indreptat in SFINTA BISERICA .
Ca de exemlpu cu alegerea Patriarhului , eu cred ca avem In SfInta si Indumnezeita Biserica multii sfinti parinti care au dat dovada de multa bunatate Duhovniceasca si care ar fi avut meritu de a fi pusi In acest sacun unde nu ar tebui sa fie nimic politic si nici economic in alegerea Patriarhului, insa la noi si In taota lumnea este Invers este totul cu puterea banului, insa pe Hristos nul poate cumpara nimenik nici cu bani nici cu scli si nici cu toat aurul din lume.
Parinte Ceresc In Numele Preaiubitului Tau Fiu si In Numele Perasfintei Nascatoare si Maica a Domnului NOstru Iartama daca am gresit si ma ajuta sa ma Intorc dupa cañlea rataciri si ma lumineaza cu lumina cunostintei Tale amin amin amin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2011, 23:11:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Anul trecut de Paste in Oltenia s-a citit un mesaj de-al IPS Irineu,Mitropolitul Olteniei. Abia dupa aceasta parintele staret si-a tinut predica. Intr-un fel mi se pare absurd. Dar asa este in ortodoxie,trebuie ascultare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noutati de la Centrul de Presa Basilica cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4984 01.12.2022 12:05:28
Noua Dreapta vlad90 Generalitati 70 30.05.2012 17:17:29
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 13:09:52
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 12:20:37