Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.02.2009, 17:02:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna Vezi mesajul
Am vazut pozele si pot spune ca nu am mai vazut asa ceva pana acum!
Si ma gandesc ca acesti oameni sunt de compatimit, ca sunt foarte nefericiti la gandul ca isi vor petrece vesnicia in groapa aia mobilata!?
Este foarte trist!
E trist pentru ei? dar pentru noi, romii in general nu sunt credinciosi, nu dau pe la biserica decat sa cerseasca

dar noi care fregventam biserica, sfintele slujbe, se presupune ca mai citim din Scripturi si din cate o carte duhovniceasca noi insine nu respectam Cuvantul lui Dumnezeu si Invatatura Sfintei Bisericii si ne apucam sa tinem tot felu de nimicuri..rau este ca pe deoparte multi cred ca toate aceste nimicuri ar ajuta cu ceva, ar avea efect magic eventual si pe de alta parte neo-protestantii cred ca toate astea fac parte din invatatura ortodoxa

asi vrea ca macar la orase sa ne descotorosim de obiceiurile babesti care interactioneza cu chestiuni de natura religioasa
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.02.2009, 10:01:43
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Smile ...

stiti cum vad eu... la fel cum am auzit de la un parinte: important e sa faci inmormantarea dupa canoane pentru sufletul celui adormit. iar cat despre traditii... asa, pentru alinarea celor care raman in urma, pot fii acceptate si babismele... si aici ma refer la cele care se fac la o inmormantare normala si nu la chestii iesite din comun.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.02.2009, 11:26:29
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

axios tocmai asta e ca multi se indeparteaza de la adevarata slujba a inmormantarii si o transforma intr-un spectacol,uitand sensul ei si punand accentul mai mult pe prosoape,coroane,cani si altele...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.02.2009, 12:35:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
stiti cum vad eu... la fel cum am auzit de la un parinte: important e sa faci inmormantarea dupa canoane pentru sufletul celui adormit. iar cat despre traditii... asa, pentru alinarea celor care raman in urma, pot fii acceptate si babismele... si aici ma refer la cele care se fac la o inmormantare normala si nu la chestii iesite din comun.
Doamne ajuta!
Nu nu pot fi aceptate babismele pentru ca ar insemna sa aceptam practici pagane intr-o slujba crestina, sa nu uitam ca pentru Hristos s-au jertfit milioane de martiri refuzand sa se inchine idolilor, pentru apararea Bisericii s-au facut Sinoade care sa stabileasca odata pentru todeauna credinta cea dreapta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.02.2009, 12:40:33
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

eea
problemele sunt mult mai mari. stiu ca pleaca si de la aceste lucruri. insa uneori trebuie sa tratam cu echilibru orice problema. mintea omului n/o mai poti schimba. de ce? pentru ca superstitii au fost si vor fi mereu. si acum multi dintre noi ne luam dupa ele... pisica neagra, zbaterea ochiului, te mananca nasul, canta cucu etc. si mai e si puterea babelor care nu poate fi subminata. cred ca esti constienta ca intr/un sat, pot sa vina o suta de preoti si sa spuna ca nu e bine sa facem intr/un fel; dar daca o baba spune ca e bine, asa ramane. o singura baba intoarce pe toti. asta este realitatea. si atunci trebuie privita cu discernamant. trebuie sa fim atenti sa se intample toate cele crestinesti in primul rand. iar apoi, sa lasam oamenii sa se desfasoare pentru ca altfel ii putem sminti. si decat niste smintiti mai bine unii cu colaci si alte cele dar cu adormitul petrecut si cu sufletul pregatit cum trebuie pentru judecata.
este foarte corect ce se spune insa trebuie sa ne gandim cum o aplicam vremurilor pe care le traim. pentru ca daca duhovniciii ne/ar da canoanele care se dadeau acu 100 de ani, probabil ar fugi toti spre altii mai blanzi sau spre altii "evoluati" din culte care detin "adevarul"... daca ma intelegi. si/asa multi fug de duhovnicii din manastiri ca le dau canoane grele... nu tin partea nimanui insa ma sperie ca nu poti discuta despre aceste lucruri decat in cercuri foarte restranse. pentru ca inafara lor esti privit drept ciudat, invechit, habotnic etc.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.02.2009, 12:44:25
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu nu pot fi aceptate babismele pentru ca ar insemna sa aceptam practici pagane intr-o slujba crestina, sa nu uitam ca pentru Hristos s-au jertfit milioane de martiri refuzand sa se inchine idolilor, pentru apararea Bisericii s-au facut Sinoade care sa stabileasca odata pentru todeauna credinta cea dreapta
nu te contrazic. ai dreptate. si eu sunt exact de aceeasi parere. dar sa vedem cine reuseste sa puna in aplicare acest lucru...
acum cand, la tara, abia mai sunt cativa oameni in biserici duminica la Sfanta Liturghie...
cred ca asta e o problema mult mai mare. cand o sa reusim sa/i aducem inapoi in biserici atunci o sa le putem vorbi si despre babisme. insa pe drum, la bar, pe camp, in ograda, oriunde inafara bisericii, e cam greu sa le explici...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.02.2009, 13:40:14
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

axios trebuie sa incercam ca macar copiii de acum sa nu mai creada in lucruri de la babe citire..am mai spus asta sotul meu s-a zbatut sa scoata aceste obiceiuri si chiar cu riscul catorva plangeri depuse de sateni,a reusit si multi care nu au avut curajul sa ia atitudine acum ii multumesc..deci se poate..daca este vointa...si de la 20 de oameni pe duminica am ajuns la 70-80 intr-un sat in care sunt 100 familii...mai ales ca e primul preot in sat.are ocazia saii educe asa cum cer canoanele,cat de cat,nu cununii sambata,nu botez decat dupa liturghie,nu inmrmantari cu cani si gaini peste groapa,iar cand va fi sa vie urmatorul preot va avea mai putin de munca in aceasta privinta..
mesajul nu a fost scris spre lauda nicidecum ci doar pentru a ilustra faptul ca se pot scoate aceste traditii inutile cu putina vointa..
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.02.2009, 16:31:00
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
problemele sunt mult mai mari. mintea omului n/o mai poti schimba. de ce? pentru ca superstitii au fost si vor fi mereu. si acum multi dintre noi ne luam dupa ele... pisica neagra, zbaterea ochiului, te mananca nasul, canta cucu etc. si mai e si puterea babelor care nu poate fi subminata. cred ca esti constienta ca intr/un sat, pot sa vina o suta de preoti si sa spuna ca nu e bine sa facem intr/un fel; dar daca o baba spune ca e bine, asa ramane. o singura baba intoarce pe toti. asta este realitatea.
Carevasazica, batalia cu babismele si superstitiile e greu de castigat. Bine macar ca aici suntem de acord. Dar raspunsul tau este sa lasam oamenii sa faca ce vor ei atata timp cat dau pe la biserica, in speranta ca se vor schimba.

Lucruri care sunt in neregula cu gandirea asta:

1. Daca duci o batalie impotriva superstitiilor si nu prea ai sanse de castig, inseamna ca ceva nu faci bine. Sau cineva nu-si da interesul. Solutie: inaspresti batalia, arunci si mai multe resurse in lupta pentru a obtine victoria. Nu te lasi intr-o rână si speri ca se rezolva de la sine.

2. Propui o „solutie” pasiva, sa stam sa vedem ce se intampla. Iisus cand a intrat in templu a rasturnat mesele cu suveniruri pagane si idoli falsi, nu a stat sa se tocmeasca cu ei, nu a stat sa astepte sa se indrepte lucrurile de la sine.

3. Nu te poti inchina la doi domni, cum zicea o vorba populara. Nu poti sa mergi la biserica si sa tii si superstitii in acelasi timp, pentru ca la biserica ti se spune ca nu e voie. Daca tu te duci la biserica dar nu asculti de ce ti se spune acolo, e ca si cum nu te-ai fi dus deloc. Stau si ma intreb, cand oamenii ajung acasa si „babele” le spun fa aia, fa aialalta, cati oare spun „nu, ca a zis parintele ca nu e voie”? Din astia care-si pun intrebarea asta, catora li se raspunde cu „lasa ca nu stie popa, stiu eu mai bine, fa asa cum iti spun”? Si cati din cei carora li se raspunde asa decid sa faca precum zice baba si nu precum zice parintele? Probabil foarte multi, din moment ce atat de multi tin superstitii. Intrebare esentiala: oare parohii aia nu sunt si ei suparati la culme ca propria parohie ii ignora? Ca au doar rol decorativ? Ca oamenii fac tot dupa cum ii taie capul? Unde sunt campaniile de eradicare a acestor superstitii? Unde e atitudinea? Unde a fost 2000 de ani?


4. Si uite asa ajungel la al patrulea punct: ce-a facut 2000 de ani BOR in lupta cu superstitiile? Nimic.

Din partea mea, un credincios convertit cum trebuie la credinta (adica fara acest melanj de crestinism + paganism) e mai valoros decat trei care nu dau doi bani pe ce spune biserica, chiar daca o viziteaza. Bineinteles, daca nu e cum cred eu si BOR nu da doi bani pe calitatea credinciosilor si ii intereseaza numai cantitatea, sa se laude cu numerele alea grase si sa se pretinda apoi biserica nationala. Ce spuneti? La facultatea de teologie se studiaza astfel de ritualuri pagane specifice fiecarei zone din tara, ca sa se acomodeze viitorul preot oriunde? Asa citeam pe un thread mai demult, aici, pe forum. Asta inseamna ca nu mai au nici un fel de rusine preotii, nici macar nu se mai ascund si fac totul la vedere.

Ce dovezi mai vreti ca nu le pasa de aceste superstitii?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.02.2009, 17:10:08
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Carevasazica, batalia cu babismele si superstitiile e greu de castigat. Bine macar ca aici suntem de acord. Dar raspunsul tau este sa lasam oamenii sa faca ce vor ei atata timp cat dau pe la biserica, in speranta ca se vor schimba.

Lucruri care sunt in neregula cu gandirea asta:

1. Daca duci o batalie impotriva superstitiilor si nu prea ai sanse de castig, inseamna ca ceva nu faci bine. Sau cineva nu-si da interesul. Solutie: inaspresti batalia, arunci si mai multe resurse in lupta pentru a obtine victoria. Nu te lasi intr-o rână si speri ca se rezolva de la sine.

2. Propui o „solutie” pasiva, sa stam sa vedem ce se intampla. Iisus cand a intrat in templu a rasturnat mesele cu suveniruri pagane si idoli falsi, nu a stat sa se tocmeasca cu ei, nu a stat sa astepte sa se indrepte lucrurile de la sine.

3. Nu te poti inchina la doi domni, cum zicea o vorba populara. Nu poti sa mergi la biserica si sa tii si superstitii in acelasi timp, pentru ca la biserica ti se spune ca nu e voie. Daca tu te duci la biserica dar nu asculti de ce ti se spune acolo, e ca si cum nu te-ai fi dus deloc. Stau si ma intreb, cand oamenii ajung acasa si „babele” le spun fa aia, fa aialalta, cati oare spun „nu, ca a zis parintele ca nu e voie”? Din astia care-si pun intrebarea asta, catora li se raspunde cu „lasa ca nu stie popa, stiu eu mai bine, fa asa cum iti spun”? Si cati din cei carora li se raspunde asa decid sa faca precum zice baba si nu precum zice parintele? Probabil foarte multi, din moment ce atat de multi tin superstitii. Intrebare esentiala: oare parohii aia nu sunt si ei suparati la culme ca propria parohie ii ignora? Ca au doar rol decorativ? Ca oamenii fac tot dupa cum ii taie capul? Unde sunt campaniile de eradicare a acestor superstitii? Unde e atitudinea? Unde a fost 2000 de ani?


4. Si uite asa ajungel la al patrulea punct: ce-a facut 2000 de ani BOR in lupta cu superstitiile? Nimic.

Din partea mea, un credincios convertit cum trebuie la credinta (adica fara acest melanj de crestinism + paganism) e mai valoros decat trei care nu dau doi bani pe ce spune biserica, chiar daca o viziteaza. Bineinteles, daca nu e cum cred eu si BOR nu da doi bani pe calitatea credinciosilor si ii intereseaza numai cantitatea, sa se laude cu numerele alea grase si sa se pretinda apoi biserica nationala. Ce spuneti? La facultatea de teologie se studiaza astfel de ritualuri pagane specifice fiecarei zone din tara, ca sa se acomodeze viitorul preot oriunde? Asa citeam pe un thread mai demult, aici, pe forum. Asta inseamna ca nu mai au nici un fel de rusine preotii, nici macar nu se mai ascund si fac totul la vedere.

Ce dovezi mai vreti ca nu le pasa de aceste superstitii?


ce nu intelegi tu prin gandirea ta e ca toate sunt cu voia lui Dumnezeu. si cu asta am spus totul. probabil n/o sa/ti spuna nimic randurile de mai sus pentru ca ai nevoie de argumente.
ceea ce nu intelegi e ca nu putem fi habotnici. n/am fost niciodata. si exista pentru fiecare lucru explicatie.
oricum, esti amuzant cu campania de eradicare a superstitiilor...
pentru tine omul e robot. crezi ca poti sa/i despici capul si sa/i pui acolo credinta si gata. avem un convertit.
eu nu sunt un adept al razboiului. si da, prefer sa ma las in voia lui Dumnezeu. insa ferice de preotii care, asa cum dadea exemplu eea, reusesc sa/i intoarca pe oameni.
insa trebuie sa avem grija cum o facem.
asta e tot. pacatuiesc prin asta... corect! dar spune/mi ca tu esti drept. sau arata/mi un sfant si fara de pacat...
e nevoie de pedagogie si blandete ca sa faci asta. si daca Dumnezeu a ingaduit 2000 de ani sa dainuiasca superstitiile atunci are El socoteala Sa.
Doamne ajuta! si iertare...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.02.2009, 17:53:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ce nu intelegi tu prin gandirea ta e ca toate sunt cu voia lui Dumnezeu. si cu asta am spus totul. probabil n/o sa/ti spuna nimic randurile de mai sus pentru ca ai nevoie de argumente.
Exact.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ceea ce nu intelegi e ca nu putem fi habotnici. n/am fost niciodata. si exista pentru fiecare lucru explicatie.
Adica daca inlaturi impuritatile necrestine din felul in care-si traiesc romanii de azi viata spirituala rezulta un om care respecta numai invatatura lui Dumnezeu si a Bisericii adica un habotnic? Un om care e cum ar trebui sa fie, fara superstitii, fara ritualuri paganesti este habotnic? Absurda definitie a cuvantului.[/quote]

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
oricum, esti amuzant cu campania de eradicare a superstitiilor...
Ce e amuzant in asta? Scrie in Biblie negru pe alb (inclusiv consecintele), scrie chiar in invataturile bisericii, faptul ca oamenii nu dau doi bani pe asta si dau inainte cu superstitiile ar trebui sa va ingrijoreze ca si crestin, nu sa va amuze.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
pentru tine omul e robot. crezi ca poti sa/i despici capul si sa/i pui acolo credinta si gata. avem un convertit.
Bineinteles ca nu, dar semnalam pe buna dreptate ca dupa 2000 de ani de ortodoxie pe meleagurile noastre n-am vazut nunta sau inmormantare sau botez in cei 24 de ani de viata care sa nu includa ritualuri necrestine. Asta e ingrijorator.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
eu nu sunt un adept al razboiului. si da, prefer sa ma las in voia lui Dumnezeu. insa ferice de preotii care, asa cum dadea exemplu eea, reusesc sa/i intoarca pe oameni.
insa trebuie sa avem grija cum o facem.
asta e tot. pacatuiesc prin asta... corect! dar spune/mi ca tu esti drept. sau arata/mi un sfant si fara de pacat...
Cum ar zice englezul, „whatever floats your boat”.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
e nevoie de pedagogie si blandete ca sa faci asta.
Nu numai. In lupta cu superstitiile e nevoie de perseverenta, ceea ce n-am vazut la preotii ortodocsi pe care-i stiu. N-am vazut nici macar interes. Iar daca traditii paganesti se studiaza la Teologie, ce interes sa existe? ZERO.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
si daca Dumnezeu a ingaduit 2000 de ani sa dainuiasca superstitiile atunci are El socoteala Sa.
Doamne ajuta! si iertare...
Dumnezeu ingaduie razboaie si multe altele, asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne dorim sa nu fie razboi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09