Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.03.2010, 00:35:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
de ce este astazi dezlegare la untdelemn si vin?
In toate sambetele si duminicile postului mare este dezlegare la untdelemn si vin.
Postul mai aspru, fara untdelemn si vin (pentru cine poate sa il tina..), nu se tine niciodata in zilele de sambata si duminica, pentru ca duminica este ziua Invierii iar sambata, ziua a 7-ea, in care 'Dumnezeu s-a odihnit'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.03.2010, 01:29:30
egabi70's Avatar
egabi70 egabi70 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Locație: Alba Iulia
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile Post

Pana acum mi-a ajutat Dumnezeu sa tin postul.Ma cam chinuie cartofii, fasolea si ciupercile dar nu ma plang.Ma feresc de soia si, sa gatesc din legume proaspete si variate....nu am bani.Nu ma plang, e bine dar, ce ma fac cu postul sufletesc, cu gandurile?Ma abtin si nu prea sa nu judec, sa nu ripostez,incerc sa inghit, sa fiu umila.Mai sunt si ispitele,raul ne indeamna sa fim razbunatori,sa actionam sub impulsul nervilor de moment.Ma simt de multe ori confuza, incerc sa ma tin pe linia de plutire si-mi spun ca sunt mai tare decat par si ca, Dumnezeu nu doreste doar chin si suferinta pentru noi.Ca reusesc in viata escrocii, hotii,mincinosii si cei fara inima.....incerc sa nu ma mai intreb de ce.Imi vad de drumul meu si sper ca intr-o zi Dumnezeu imi va ierta greselile mici sau mari(eu le vad infime dar, cine sunt eu?...ca sa cantaresc....) si-mi va oferi pacea,linistea sufleteasca si tihna vietii zilnice...aici pe pamant si-n aceasta viata.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.03.2010, 02:36:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Când mă simt nervos și iute la replică împotriva aproapelui meu, mă folosesc de următoarea rugăciune:
"Isuse cu inima blândă și smerită
Fă inima noastră asemenea inimii Tale!"

După cum se vede, e foarte scurtă și poate fi spusă la volan, în tramvai, când ne trezim și, buimaci de somn, nu ne amintim rugăciuni mai complexe.

În ceea ce privește pe răii care se bucură, să ne amintim de Poporul Ales care a plecat din țara robiei spre țara făgăduinței. Pe toți i-a hrănit Domnul cu pâine căzută din cer. Și Moise a lovit stânca, și pentru toți a ieșit apă. Și cei răi, și cei buni: toți au plecat pe drumul eliberării prin deșert. Dar cât de puțini au ajuns să vadă țara făgăduită lor !

Pentru asemenea situații, avem psaltirea. De exemplu, psalmul 64, aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=64
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #174  
Vechi 08.03.2010, 08:29:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când mă simt nervos și iute la replică împotriva aproapelui meu, mă folosesc de următoarea rugăciune:
"Isuse cu inima blândă și smerită
Fă inima noastră asemenea inimii Tale!"
La noi la ortodocsi Rugaciunea inimii este: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/a."

Apropo, de ce venerati voi catolicii inima lui Iisus? Suna asa ne-ortodox.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 08.03.2010, 09:55:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Apropo, de ce venerati voi catolicii inima lui Iisus? Suna asa ne-ortodox.
Nu am aprofundat originea cultului inimii. Din câte am înțeles, originea e medievală. Uneori Sf Potir (Calice) apare ca simbol al Inimii lui Isus.

Poate că la acest cult au avut un rol și minunile euharistice, în care s-a produs Prefacerea în mod vizibil. Supus analizelor de laborator, Sf Trup este țesut cardiac, iar Sf Sânge aparține întotdeauna unui bărbat având mereu aceeași grupă de sânge (A II mi se pare, dar nu mai știu exact).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.03.2010, 23:15:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de egabi70 Vezi mesajul
Pana acum mi-a ajutat Dumnezeu sa tin postul.Ma cam chinuie cartofii, fasolea si ciupercile dar nu ma plang.Ma feresc de soia si, sa gatesc din legume proaspete si variate....nu am bani.Nu ma plang, e bine dar, ce ma fac cu postul sufletesc, cu gandurile?Ma abtin si nu prea sa nu judec, sa nu ripostez,incerc sa inghit, sa fiu umila.Mai sunt si ispitele,raul ne indeamna sa fim razbunatori,sa actionam sub impulsul nervilor de moment.Ma simt de multe ori confuza, incerc sa ma tin pe linia de plutire si-mi spun ca sunt mai tare decat par si ca, Dumnezeu nu doreste doar chin si suferinta pentru noi.Ca reusesc in viata escrocii, hotii,mincinosii si cei fara inima.....incerc sa nu ma mai intreb de ce.Imi vad de drumul meu si sper ca intr-o zi Dumnezeu imi va ierta greselile mici sau mari(eu le vad infime dar, cine sunt eu?...ca sa cantaresc....) si-mi va oferi pacea,linistea sufleteasca si tihna vietii zilnice...aici pe pamant si-n aceasta viata.
Postul e abtinere de la rau,asa cum e abtinere de la mancare .Trebuie sa ma abtin sa mai fac observatii rautacioase sau sa mai vorbesc inutil.Si ca orice abtinere,provoaca si o suferinta imediata,dar si cata multumire dupa aceea.
Un alt teritoriu este viata sufleteasca .Trebuie sa te abtii de la lene ,de la desertaciunea irosirii timpului,si sa te muncesti catre rugaciune si smerenie .Postul inseamna multa ravna,mai multa decat puteai ca crezi ca poti duce.Incepi cu fapte mici,si apoi constati ca nu te mai opresti.Conteaza doar ca totul sa fie facut din suflet si cu sinceritate
Reply With Quote
  #177  
Vechi 08.03.2010, 23:51:30
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation 2010 post mai necesar ca niciodata

Doamne ajuta!
Nu am mai avut timp sa mai intru pe forum...

Vreau doar atat: Sa zic trupurilor voastre: Postiti!
Iar sufletelor: Cand gasiti dezlegarea la postul sufletesc, rugati-va trupurile sa imi scrie si mie, pacatosului.

De ce ne place sa vb atat? POSTITI! punct. Am trecut de jumatatea astuia. Suntem pe final... sa zicem.

Sa ne vdm noi dupa Pasti (dupa postul trupesc, firesc, cerut de Biserica) care mai sta in postul "sufletesc".

De ce dezlegarile din post se refera la mancaruri si nu la altceva? Si de ce felurile postului sunt catalogate tot dupa ceea ce mancam?

Un post usor!
Reply With Quote
  #178  
Vechi 09.03.2010, 07:11:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Nu am mai avut timp sa mai intru pe forum...

Vreau doar atat: Sa zic trupurilor voastre: Postiti!
Iar sufletelor: Cand gasiti dezlegarea la postul sufletesc, rugati-va trupurile sa imi scrie si mie, pacatosului.

De ce ne place sa vb atat? POSTITI! punct. Am trecut de jumatatea astuia. Suntem pe final... sa zicem.

Sa ne vdm noi dupa Pasti (dupa postul trupesc, firesc, cerut de Biserica) care mai sta in postul "sufletesc".

De ce dezlegarile din post se refera la mancaruri si nu la altceva? Si de ce felurile postului sunt catalogate tot dupa ceea ce mancam?

Un post usor!
as fi curioasa sa stiu cati ani aveti si de cand practicati preotia.

daca va deranjeaza asa mult vorbaria in post, de ce tot puneti intrebari si lansati provocari aici pe forum?? unele destul de inchipuite, cum sunt cele cu "postul sufletesc".
Reply With Quote
  #179  
Vechi 12.03.2010, 21:58:29
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Dar fructe de mare?

Desi acesta intrebare poate declansa si ea comentarii "acide", tot intreb, ca nu am gasit ce am cautat pe Thread-uri privitor la acest subiect. Deci intrebarea este: sunt permise fructele de mare in post?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 12.03.2010, 22:20:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Fructele de mare sunt asimilabile peștilor. Deci, din câte înțeleg eu, în zilele în care este permis peștele, este permisă și langusta...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09