Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2008, 16:36:59
sorinpetoanca sorinpetoanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Constanta
Mesaje: 3
Red face simboluri neintelese

In biserica la care merg (sincer nu stiu daca asa sunt pictate toate bisericile) sunt pictate in fata altarului 4 imagini ce insotesc cei 4 evanghelisti; un taur, o pasare, un leu si un om. Ce semnifica fiecare dintre acestia? Mi-a atras atentia faptul ca aceste fiinte poarta diademe de sfinti. De asemeni as vrea sa stiu semnificatia uneia dintre icoanele de pe usa sfantului altar in care Iisus este reprezentat tinand un prunc infasat in brate, la adormirea Maicii Domnului... Va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2008, 10:38:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Leul il simbolizeaza pe Evanghelistul Marcu, deoarece incepe Evaghelia sa cu predica Sfantului Ioan Botezatorul, care striga ca un leu in pustie.

Vulturul pe Ioan - spiritu­alitatea si gandirea ce caracterizeaza Evanghelia sa este inalta si sublima asemenea zborului vulturului care se ridica la mari inaltimi.

Simbolul Evanghelistului Matei, este ingerul, nu un om, aratandu-se prin aceasta ca el isi incepe Evanghelia cu spita neamului lui Iisus, a carui nastere a fost vestita de un inger sau, precum afirma unii scriitori bisericesti, ca ingerul ii dicteaza evanghelistului Evanghelia sa.

Simbolul Evangheliei lui Luca este un taur, pentru ca Evanghelia sa incepe cu vestirea lui Zaharia, care era preot la templu si tamaia si unde se aduceau jertfe de animale, despre Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2008, 21:58:53
sorinpetoanca sorinpetoanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Constanta
Mesaje: 3
Implicit multumesc mult

nici prin cap nu imi trecea asa ceva...este foarte interesant si asta dovedeste incultura mea crestina, pe care sper sa o atenuez...iti multumesc frumos si ma voi mai gandi si la alte chestiuni...doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2008, 19:14:59
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

in aceasta aranjare erminia aseamna pe cei $ evanghelisti cu cele 4 fiinte de langa tronul lui Dumnezeu
apocalipsa!
După acestea, m-am uitat și iată o ușă era deschisă în cer și glasul cel dintâi - glasul ca de trâmbiță, pe care l-am auzit vorbind cu mine - mi-a zis: Suie-te aici și îți voi arăta cele ce trebuie să fie după acestea.
Îndată am fost în duh; și iată un tron era în cer și pe tron ședea Cineva.
Și Cel ce ședea semăna la vedere cu piatra de iasp și de sardiu, iar de jur împrejurul tronului era un curcubeu, cu înfățișarea smaraldului.
Și douăzeci și patru de scaune înconjurau tronul și pe scaune douăzeci și patru de bătrâni, șezând, îmbrăcați în haine albe și purtând pe capetele lor cununi de aur.
Și din tron ieșeau fulgere și glasuri și tunete; și șapte făclii de foc ardeau înaintea tronului, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu,
Și înaintea tronului, ca o mare de sticlă, asemenea cu cristalul. Iar în mijlocul tronului și împrejurul tronului patru ființe, pline de ochi, dinainte și dinapoi.
Și ființa cea dintâi era asemenea leului, a doua ființă asemenea vițelului, a treia ființă avea față de om, iar a patra ființă era asemenea vulturului care zboară.
Și cele patru ființe, având fiecare din ele câte șase aripi, sunt pline de ochi, de jur împrejur și pe dinăuntru, și odihnă nu au, ziua și noaptea, zicând: Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Dumnezeu, Atotțiitorul, Cel ce era și Cel ce este și Cel ce vine.
Și când cele patru ființe dădeau slavă, cinste și mulțumită Celui ce șade pe tron, Celui ce este viu în vecii vecilor,
Atunci cei douăzeci și patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce ședea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor și aruncau cununile lor înaintea tronului, zicând:
Vrednic ești, Doamne și Dumnezeul nostru, să primești slava și cinstea și puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile și prin voința Ta ele erau și s-au făcut.

▲ Începutul paginii.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2008, 22:25:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cele sapturi duhuri din fata tronului lui Dumnezeu dupa cuvantul Sfantului Grigorie Palama sunt de fapt numiri ale lucrarilor Sfantului Duh.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2009, 00:29:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinpetoanca Vezi mesajul
De asemeni as vrea sa stiu semnificatia uneia dintre icoanele de pe usa sfantului altar in care Iisus este reprezentat tinand un prunc infasat in brate, la adormirea Maicii Domnului... Va multumesc
Icoana ortodoxa a Adormirii ne-o infatiseaza pe Nascatoarea de Dumnezeu intinsa pe un pat, cuprinsa de un somn senin; apostolii se prosterneaza in jur, iar Hristos, in mijloc, circumscris in nimbul luminos al slavei Sale, ii tine sufletul in palme. Apostolii i-au pus trupul in mormant, dar deschizandu-l dupa 3 zile (pentru ca si Toma, care nu fusese de fata, sa se inchine trupului preasfant), ei s-au minunat afland mormantul gol, doar cu giulgiul ramas drept marturie. Dupa o alta traditie, ea a fost rapita la cer chiar din drumul catre mormant.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2013, 15:08:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Simboluri si semne, cartea Sfantului Nicolae Velimirovici ne ajuta sa descoperim sensul simbolurilor in intelegerea credintei.

"1. S-a zis: Intru inceput au facut Dumnezeu cerul si pamantul. Prin cer se intelege imparatia realitatilor duhovnicesti, nevazute si netrupesti. Prin pamant se intelege suma simbolurilor acelor realitati, vazute si trupesti. Pamantul este, asadar, o imagine simbolica a cerului.

2. Toate puterile fizice ale Pamantului – de pilda, atractia si respingerea, caldura, electricitatea, radiatiile si celelalte – sunt simboluri ale puterilor duhovnicesti din imparatia Cerurilor. In sine, acele puteri nu ar fi puteri, nici nu ar putea sa fiinteze, daca nu ar sta in spatele lor puteri neasemuit mai mari, originare, puteri duhovnicesti. Si daca deasupra puterilor fizice nu ar fi taria si stapania puterilor intelegatoare, vesnice, ele ar slabi, s-ar tulbura si ar preface in haos intreaga lume, precum este scris despre Dumnezeu si fapturi: Intorcandu-ti dara fata, se vor turbura; lua-vei duhul lor, si se vor sfarsi. (Ps. 103)

3. Soarele este simbol al lui Dumnezeu Insusi.
Sfantul Grigorie Cuvantatorul-de-Dumnezeu scrie: Ce este Soarele pentru cei trupesti, este Dumnezeu pentru cei duhovnicesti. Asa cum Soarele, cu lumina sa, lumineaza si incalzeste toate fiintele vii de pe pamant, asa si Dumnezeu lumineaza toate sufletele cu mintea Sa si le incalzeste cu dragostea Sa. Fara Soare, mor trupurile; fara Dumnezeu, mor sufletele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2013, 14:23:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Leul il simbolizeaza pe Evanghelistul Marcu, deoarece incepe Evaghelia sa cu predica Sfantului Ioan Botezatorul, care striga ca un leu in pustie.

Vulturul pe Ioan - spiritu*alitatea si gandirea ce caracterizeaza Evanghelia sa este inalta si sublima asemenea zborului vulturului care se ridica la mari inaltimi.

Simbolul Evanghelistului Matei, este ingerul, nu un om, aratandu-se prin aceasta ca el isi incepe Evanghelia cu spita neamului lui Iisus, a carui nastere a fost vestita de un inger sau, precum afirma unii scriitori bisericesti, ca ingerul ii dicteaza evanghelistului Evanghelia sa.

Simbolul Evangheliei lui Luca este un taur, pentru ca Evanghelia sa incepe cu vestirea lui Zaharia, care era preot la templu si tamaia si unde se aduceau jertfe de animale, despre Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul.
Foarte util acest răspuns, căci și eu m-am întrebat de multe ori ce înseamnă leul, vulturul și taurul pictați lângă evangheliști...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2014, 00:23:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Busuiocul și isopul

Alte simboluri pe care Sfantul Nicolae Velimirovici ni le face cunoscute.

"Busuiocul și isopul (mai ales busuiocul) – cele mai de seamă plante la popoarele ortodoxe din Balcani, sunt simboluri ale sufletului celui drept, care, odată cu îmbătrânirea și veștejirea trupului, dau o mireasmă puternică, pentru că aceste două plante au o mai mare și mai plăcută mireasmă când se usucă decât atunci când sunt verzi.

Busuiocul se folosește și la sfințirea apei. În acest caz el simbolizează buna mireasmă harică a lumii celei de Sus, care prin puterea Crucii ferește apa de alterare."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
lucruri neintelese pacifistul Generalitati 30 20.09.2011 14:18:10
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
Despre simboluri si rituri strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:34:48
simboluri secrete si taine ascunse MFG Teologie si Stiinta 4 03.04.2007 21:28:42