Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.09.2015, 17:03:42
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Cred ca cu popa ala beat nu se punea problema puparii mainii automat cand il vezi. Cred ca Cleopa sa referea pe termen lung, adica sa continui pe viitor sa il privesti ca un preot, nu ca un om betivan. Deci sa nu il judeci. Ala e pacatul lui, tu sa iti vezi inainte de treburile tale, cu el preot la biserica duminica. Deci cred ca "pupatu mainii" era ceva metaforic.
Metaforic, metaforic, figură de stil, un ceva, o chestie acolo zisă din buze doar... Abureală pentru prostime, fraiereală pentru babe și copii pricăjiți...
Toate sunt metafore și figuri de stil. Chiar și viața e o figură din astea, dincolo de care e de fapt numai moartea, nu-i așa? Doar moartea-i adevărată. Concretă, palpabilă - "pragmatic" vorbind. Restul sunt metafore, comparații, analogii, alegorii, oximoroane și așa mai departe. Scorneli.
Până când, în cele din urmă, lepădați de toți preoții care s-au îmbătat, au fumat ori poate au furat și mințit vreodată, precum și de alții impuri și nedrepți ca ei, noi cei "adevărați" strânși laolaltă împrejurul drepților precum Caiafa, vom primi ceea ce am cultivat toată viața în credința noastră bizară: în loc de viață veșnică, o metaforă a ei. În loc de Lumină, o alegorie a Ei. În loc de Pace, niște liniștitoare oximoroane de cauciuc. În loc de Împărăție, un loc aflat, cumva, în oarece comparație cu Ea. În loc de Dumnezeu, pe cineva metaforic, ca să zic așa.
O simplă figură de stil, precum noi înșine am devenit, în timpul când credeam că a pupa mâna popii e doar ...ceva metaforic, simbolic, o chestie....
(Mâna aia prin care Domnul ne-a botezat și ne-a miruit! - ne-a fost vreo metaforă, ceva? Nu era aievea, concretă? Mâna prin care Dumnezeu ne-a blagoslovit! Mâna prin care am fost cununați și dezlegați de păcatele mărturisite, prin care unii am fost hirotoniți și cu toții împărtășiți cu Sfintele Taine, prin care ne-au fost sfințite casa, ogorul, râul, trupul și sufletul... Mâna aia, așadar, e prea nevrednică acum pentru buzele noastre sfinte?... O, fraților, cât de mult am decăzut în noi înșine... Ce adunătură de smintiți, de capre și de oi bezmetice ne-am făcut cu toții între timp...)

Last edited by Ioan_Cezar; 06.09.2015 at 17:18:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 02:42:24