Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.02.2013, 02:15:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
iuliu46, ai uitat continuarea: "prin manipularea a mari mase de oameni".
Deci, e dreptul oricarui om aflat intr-o democratie sa aspire, de exemplu la postul de Presedinte al unei tari, dar nu prin "manipularea unei mari mase de oameni".
Era mai degraba o concluzie.

Cred ca atunci cand intervine manipularea, nu mai vorbim de o sustinere benevola a unui lider, de catre mase, in baza propriilor lor convingeri.
E cam aiurea pentru ca de exemplu o campanie electorala implica o manipulare. Chiar daca ar fi o manipulare pozitiva, tot manipulare e. Uite-te ce diferenta este intre textul declaratiei de independenta a SUA unde Guvernul era un servitor al oamenilor care erau inzestrati cu drepturi de catre Creator si realitatea de azi in care gandim ca Statul e cel care ne da sau nu drepturi. " Institutiile Statului " sunt in pericol nu drepturile fundamentale ale fiecarui individ si in cazul manipularii.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.02.2013, 02:25:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
... la atacul pe care il vedem astazi impotriva crestinilor in SUA.
Nu am auzit nimic despre aceste atacuri impotriva crestinilor in SUA.
Biserica nu e pe placul nici a puterilor oculte si nici a diavolului. Ori crestinii isi gasesc coloana vertebrala tocmai in credinta lor in Iisus Hristos. Ma indoiesc ca cineva isi va da viata de buna voie pentru vreo institutie a statului; dar pentru Biserica se vor gasi unii, care au Duhul.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.02.2013, 02:38:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E cam aiurea pentru ca de exemplu o campanie electorala implica o manipulare. Chiar daca ar fi o manipulare pozitiva, tot manipulare e. Uite-te ce diferenta este intre textul declaratiei de independenta a SUA unde Guvernul era un servitor al oamenilor care erau inzestrati cu drepturi de catre Creator si realitatea de azi in care gandim ca Statul e cel care ne da sau nu drepturi. " Institutiile Statului " sunt in pericol nu drepturile fundamentale ale fiecarui individ si in cazul manipularii.
Si totusi Institutiile Statului sunt detinatoarele puterii. Eu sunt liber intr-adevar intru Hristos, dar Institutia ma poate priva de libertatea exterioara, ma poate strivi, ma poate omori daca vrea. Ceea ce nu-mi poate lua nimeni, e calitatea mea de rob a lui Dumnezeu, care imi confera mie libertatea; dar o alta libertate, interioara, o independenta de pacate si de diavol; si care imi aduce totodata si asemanarea cu Dumnezeu.

Daca ne amintim cu ce L-a ispitit diavolul pe Domnul Iisus: cu bogatii si putere, atunci stim ca asta este ceea ce a primit Statul, atunci cand s-a delimitat de Biserica si implicit de Dumnezeu. Si aflam in acest fel si cine conduce Statul.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 11.02.2013, 03:08:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E cam aiurea pentru ca de exemplu o campanie electorala implica o manipulare.
Dar o campanie electorala nu ar trebui sa implice o manipulare! A convinge pe cineva cu argumente valabile nu este manipulare.
Cum campaniile au ca singur scop victoria cu orice chip, mijloacele folosite se inscriu intr-adevar la manipulare, caci promisiunile facute nu se reflecta in guvernarea de dupa.

Cine se gandeste la popor ca la niste oameni, care merita respect si o atitudine onesta fata de ei?!?

Pentru candidati poporul nu mai e popor, ci o adunatura de indivizi, usor de manipulat, chemati la urne pentru a asigura victoria. De a doua zi dupa victorie, oamenii intra intr-un con de umbra de 4 ani, de unde nu mai sunt nici vazuti nici auziti. Rolul lor se rezuma la vot.

Este asta o stare de normalitate? Nu este; dar pentru ca procedeul este atat de uzual, nici macar nu ne mai putem imagina ca ar putea fi altfel; nici ca ar putea fi schimbat ceva din ceea ce a devenit o cutuma, caci Legea ne spune altceva.
Aruncam cu nepasare votul, oricui si unde ni se spune, uitand ca este practic singura noastra voce, care poate fi auzita de conducerea tarii. Suntem atat de usuratici, incat ne meritam soarta!

Ne vindem atat de ieftin votul si nu mai sesizam, ca exista si o alta cale.
Calea exista, dar cere curaj si libertate interioara, ca sa nu poata veni nimeni sa ne impuna un punct de vedere, care nu ne reprezinta.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 11.02.2013, 15:30:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Bine, Dragos, nu-ti mai scriu pe privat; scriu direct pe forum:
La fel doresc și eu. Nu-ți cer să scrii utimul mesaj privat aici pe public. Nu are sens, se vede din avion cu cine avem de a face.

Last edited by ovidiu b.; 11.02.2013 at 16:10:16.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 11.02.2013, 16:01:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
La fel doresc și eu. Nu-ți cer să scrii utimul mesaj privat aici pe public. Nu are sens, se vede din avion, cu cine avem de a face.
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.02.2013, 16:21:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aici discuti despre manipulare? Uita-te mai bine, pentru ca e atac la persoana:
Uite aici ți-am expus punctul vedere: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=103. Din nou le ametești și le sucești.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si daca v-ati lega doar de mine, ar fi bine; nu m-ar deranja; dar ati procedat la fel cu mai multe persoane, care aveau idei diferite de ale voastre, ovidiu b.. Inclusiv de Pr. Iustin Parvu! (Am zis intentionat "voastre" caci tu, ovidiu b. le tii isonul.)
Cred că mă confunzi. Cine s-a luat de pr Iustin Pârvu?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
10. Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu. (ICor 6)
După cum ți-a spus și Alin, folosești versetele biblice pe post de bâtă.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.02.2013, 16:40:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai ceva de comentat in legatura cu topicul, esti binevenit; daca nu cearta-te singur! De acum nu iti mai citesc mesajele o vreme...
Reply With Quote
  #199  
Vechi 11.02.2013, 16:49:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare că discuți numai despre ce îți convine și când îți convine. Ai adus în discuție suferința părinților din închisorile comuniste. Ți-am prezentat regretul părintelui Iustin Pârvu după ișirea din închisoare, după care mă trezesc cu acuzații gratuite din partea ta. Eu am încercat să fiu pe subiect. Când îți cer explicații iei poziția struțului.

Last edited by ovidiu b.; 11.02.2013 at 17:04:10.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 11.02.2013, 16:52:53
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

manipularea nu poate fi exclusiv negativă... dacă ne gândim la rugăciunile Sfinților, la sfaturile lor, la cât de bine fiind insuflați de Duhul Sfânt, foloseau cuvintele spre zidirea sufletelor....ei ne sunt adevărații psihologi pe drumul mântuirii!! Bunii îndrumători :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare