Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.01.2015, 23:13:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Numirea neoprotestantilor "draci" este mult prea exagerata. Sunt doar oameni care gresesc in privinta credintei, dar sunt tot oameni ca si noi. Unde a ramas: "Nu judecati daca nu vreti sa fiti judecati"?
1 Cor 1:18 "Căci cuvântul crucii nebunie este pentru cei ce pier; dar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."
Ce zici se incadreaza neo-protestantii in categorie?

Sa nu confundam "a spune lucrurilor pe nume" cu "a judeca".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.01.2015, 23:14:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Numirea neoprotestantilor "draci" este mult prea exagerata. Sunt doar oameni care gresesc in privinta credintei, dar sunt tot oameni ca si noi. Unde a ramas: "Nu judecati daca nu vreti sa fiti judecati"?
Dupa Sfantul Ioan Gura de Aur, dintotdeauna diavolul a apelat la un artificiu "ordinar" pentru a putea induce in eroare: amestecul minciunii cu adevarul, pentru a nu mai putea fi distinse in mod independent. Falsii profeti au aparut dupa adevaratii profeti, ca si falsii apostoli, dupa Apostolii autentici. La fel, Antihristul nu poate sa apara decat dupa Mantuitorul Hristos. Aceasta realitate a fost evidentiata in mod figurat chiar de Mantuitorul prin pilda neghinelor, iar atitudinea omului gospodar trebuie sa dea si "culoarea" atitudinii noastre fata de eretici. Faptul ca neghina a fost smulsa la timpul secerisului ne invata ca nu trebuie sa avem o atitudine violenta, dar nici sa-i lasam sa-si arunce nestingheriti neghina ereziilor. Oricum, nu trebuie sa lasam impresia ca intre grau si neghina n-ar fi prea mari diferente si ca una ar putea lua locul celuilalt. Cunoasterea precisa a adevarului revelat va oferi oricui posibilitatea de a discerne si de a alege in mod avizat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.01.2015, 23:23:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Numirea neoprotestantilor "draci" este mult prea exagerata. Sunt doar oameni care gresesc in privinta credintei, dar sunt tot oameni ca si noi. Unde a ramas: "Nu judecati daca nu vreti sa fiti judecati"?

<<Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre.

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi mancati casele vaduvelor, in timp ce, de ochii lumii, faceti rugaciuni lungi; de aceea veti lua o mai mare osanda.

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inconjurati marea si pamantul ca sa faceti un tovaras de credinta; si, dupa ce a ajuns tovaras de credinta, faceti din el un fiu al gheenei, de doua ori mai rau decat sunteti voi insiva.

Vai de voi, povatuitori orbi, care ziceti: "Daca jura cineva pe Templu, nu este nimic; dar daca jura pe aurul Templului, este legat de juramantul lui."

Nebuni si orbi! Care este mai mare: aurul sau Templul, care sfinteste aurul?

"Daca jura cineva pe altar, nu este nimic, dar daca jura pe darul de pe altar, este legat de juramantul lui."

Nebuni si orbi! Care este mai mare: darul sau altarul, care sfinteste darul?

Deci cine jura pe altar jura pe el si pe tot ce este deasupra lui;

cine jura pe Templu jura pe el si pe Cel ce locuieste in el;

si cine jura pe cer jura pe scaunul de domnie al lui Dumnezeu si pe Cel ce sade pe el.

. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute.

Povatuitori orbi, care strecurati tantarul si inghititi camila!

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi curatati partea de afara a paharului si a blidului, dar inauntru sunt pline de rapire si de necumpatare.

Fariseu orb! Curata intai partea dinauntru a paharului si a blidului, pentru ca si partea de afara sa fie curata.

. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi sunteti ca mormintele varuite, care pe din afara se arata frumoase, iar pe dinauntru sunt pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie.

Tot asa si voi, pe din afara va aratati neprihaniti oamenilor, dar pe dinauntru sunteti plini de fatarnicie si de faradelege.

Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi ziditi mormintele prorocilor, impodobiti gropile celor neprihaniti

si ziceti: "Daca am fi trait noi in zilele parintilor nostri, nu ne-am fi unit cu ei la varsarea sangelui prorocilor."

Prin aceasta marturisiti despre voi insiva ca sunteti fiii celor ce au omorat pe proroci.
Voi, dar, umpleti masura parintilor vostri!

Serpi, pui de naparci! Cum veti scapa de pedeapsa gheenei?

De aceea, iata, va trimit proroci, intelepti si carturari. Pe unii din ei ii veti omori si rastigni, pe altii ii veti bate in sinagogile voastre si-i veti prigoni din cetate in cetate;

ca sa vina asupra voastra tot sangele nevinovat care a fost varsat pe pamant, de la sangele neprihanitului Abel pana la sangele lui Zaharia, fiul lui Barachia, pe care l-ati omorat intre Templu si altar.

Adevarat va spun ca toate acestea vor veni peste neamul acesta.

Ierusalime, Ierusalime, care omori pe proroci si ucizi cu pietre pe cei trimisi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii sub aripi, si n-ati vrut!

Iata ca vi se lasa casa pustie;

caci va spun ca de acum incolo nu Ma veti mai vedea pana cand veti zice: "Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!" >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.01.2015, 00:55:23
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citind ceea ce ati spus am inteles. Dar mi se pare totusi nedrept sa ii numim pe toti neoprotestantii draci, tot nu o pot vedea drept ceva drept.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.01.2015, 01:17:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Citind ceea ce ati spus am inteles..
Perfect , atunci . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.01.2015, 02:15:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce... seaca e poveste asta :))

Credeam ca e banc
Mai tu eu am citit la unii din parinti istorioara asta dar ma rog pentru cei care nu cinstesc crucea nu ma mira ca gindesc asa.
Eu tot astept sa te pescuiasca administratorul de pe aici ca sa nu mai iti bati joc de postarile noastre.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.01.2015, 09:28:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mai tu eu am citit la unii din parinti istorioara asta dar ma rog pentru cei care nu cinstesc crucea nu ma mira ca gindesc asa.
Eu tot astept sa te pescuiasca administratorul de pe aici ca sa nu mai iti bati joc de postarile noastre.
Cred ca parintii care au scris-o au folosit si cateva tehnici literare. De aia ziceam ca e seaca.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.01.2015, 01:32:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca parintii care au scris-o au folosit si cateva tehnici literare. De aia ziceam ca e seaca.
Sa inteleg ca nu m-am exprimat prea bine da tu ai citit la profilul meu unde stau si stau cam de 28 de ani, eu ma mandresc ca mai stiu sa scriu si asa. Lupt pentru a pastra limba romana traditii, scrisul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.01.2015, 03:56:19
Ionel12 Ionel12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Finlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit "Cruce ortodoxa"

Citat:
În prealabil postat de wryetui Vezi mesajul
buna tuturor. Am vazut ca in principal in tarile slave se foloseste asa numita cu trei linii si una indoita jos. Este corect sa folosim aceasta cruce sau este o erezie?
eu cred ca intreband pe parintele duhovnic afli adevarul. Linia indoita invata pe crestini despre cei doi raufacatori.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne IIsuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, Miluieste-ma pe mine pacatosul.
Reply With Quote
Răspunde