Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.07.2009, 16:42:59
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai omule:

Indata te umpli de har nu pentru ca trece harul betivanului la tine ca curentul electric prin mineca de care-l ridici ci te umpli deoarece din iubire ai ajutat un om la greu si mai ales NU L-AI JUDECAT( pentru ca era Preot). Aici ai demonstrat lui Dumnezeu superioritatea ta si reala duhovnicie pentru care te-a rasplatit

...iar de preotul betiv nu-ti face tu griji ca stie Dumnezeu ce-i in inima lui!
Nu scrie ca trebuie sa il ajuti,nu mai rastalmaci tu dupa cum doresti. Spune ca sa te duci sa-i saruti mana,asa cum se procedeaza de regula cu preotii. Tu nu le saruti mana?
Insa ai nimerit-o la faza cu privire la judecata. Asa e,si asta e una dintre concluziile acestor vorbe ale parintelui Cleopa,ca orice ar fi sa nu-i judecam pe preoti. Dar esenta era alta,si se ascunde in acest citat: "Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har." Adica acel preot indiferent cat de cazut ar fi,el tot are har! Nu stiu de ce esti asa razvratit si unde vrei sa ajungi cu replicile astea. Vrei sa-mi demonstrezi mie ceva?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Totusi, harul primit la preotie ramane la orice pacat. Daca pacatul este descoperit si preotul demis, el nu mai are dreptul sa savarseasca tainele si ne putem indoi si de harul lui. Dar pana atunci, daca nu se stie, nu trebuie sa ne indoim. Inchipuie-ti ce ar fi daca tu ai fi fost botezata de un preot care dupa 20 de ani s-ar fi dovedit homosexual practicant (ca sa zic asa) sau pederast, ar insemna ca nu ai fost nicoiodata botezata si te-ai impartasit ca o pagana? sau ai fost cununata de el, inseamna ca ai trait in curvie, atunci?
Dumnezeu are grija e noi... De asta a facut harul preotesc independent de pacat.
Foarte frumos ai spus. Mai ales la final,si anume ca harul este independent de pacat! Asa este,nu stiu insa cum pot crede unii ca pacatele si stricaciunile acestei lumi se pot amesteca cu harul lui Dumnezeu care se afla in acel preot,primit prin Sfanta Taina a hirotoniei.

Last edited by Nevrednicul; 16.07.2009 at 16:47:23.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2009, 17:14:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc; m-ati mai linistit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2009, 18:29:09
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ai pentru ce Anca. Avem atat de multe de invatat
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2009, 21:59:22
stoianov stoianov is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Avem atat de multe de invatat, dar nu o sa mai avem de unde sa invatam. Ne asteapta vremuri tulburi, muult mai tulburi. Ne linistim conversand, insa nu dezbatand problemele de acest gen.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.07.2009, 22:02:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Tu nu le saruti mana?
.
Cui, unui preot beat mort care sta sa cada-n sant?
Nu multumesc, il ajut sa ajunga la destinatie insa de sarutat ..sorry, insa tu nu te lua dupa mine si fa cum crezi tu de cuviinta.

Eu incerc sa nu-i scap pe strada si sa cer binecuvintari si ating cu fruntea mina. Ultima data am primit de la un calugar copt la restaurantul de la IKEA
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.07.2009, 22:23:29
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie calugarul nu-mi da mana sa i-o sarut!
Ce sa fac?!sa ii trag eu mana?!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.07.2009, 22:33:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Mie calugarul nu-mi da mana sa i-o sarut!
Ce sa fac?!sa ii trag eu mana?!
Pai Elena, data viitoare cind vezi un preot grec, rus sau ce vezi tu mai des prin zona in care esti, pune-ti palma dreapta in stinga, apleaca-te in fata lui si el iti va intinde dreapta in miinile tale iar cu stinga te va binecuvinta pe crestet, sau invers, ca poate este stingaci. Pupi mina sau mineca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.07.2009, 00:14:58
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit despre preotii pacatosi...

Sfintul Ioan Gura de Aur: “Lasati-l pe fiecare sa-si vada de propriile treburi. Daca un preot va invata o doctrina falsa, chiar de-ar fi un inger, voi sa nu-l ascultati. Dar daca predica adevarul, sa nu va preocupe viata lui, ci vorbele sale.” (despre A Doua Epistola catre Timotei, in Omilii 2.4)

Sfintul Atanasie al Sinaiului: “Un preot nu trebuie sa greseasca in dogmele care trateaza despre Dumnezeu; in ce priveste orice altceva, voi nu sinteti judecatori indreptatiti daca, intr-adevar, va cunoasteti propriile limite si nu v-ati pierdut complet mintile.”

Daca un episcop sau un preot este judecat de o adunare ecleziastica canonica si este gasit vinovat, si ca urmare este caterisit, atunci, si numai atunci se afla in imposibilitate de a a oficia Sfintele Taine, dar pina la acel moment toate Tainele pe care le oficiaza sint perfect valide. Aceasta se intimpla pentru ca Harul Divin infaptuieste Sfintele Taine, si nu virtutile noastre omenesti. A crede altfel este erezie si se cheama donatism.

In credinta populara, in Grecia, se spune ca acolo unde oficiaza un preot pacatos exista mai mult Har Dumnezeiesc, pentru ca ii compenseaza nevrednicia, si lumea se inghesuie la slujbele lui si sa ia cuminicatura - nu din miinile preotului, ci direct de la ingeri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.07.2009, 01:33:03
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai Elena, data viitoare cind vezi un preot grec, rus sau ce vezi tu mai des prin zona in care esti, pune-ti palma dreapta in stinga, apleaca-te in fata lui si el iti va intinde dreapta in miinile tale iar cu stinga te va binecuvinta pe crestet, sau invers, ca poate este stingaci. Pupi mina sau mineca.
Doamne,ce mai ma ridiculizati!Azi ma cearta toata lumea pe forum!Vorbesc de calugari de la o manastire din Bucuresti.Eu sunt de-aici,din zona,printre tevile de esapament!Stiu cum se procedeaza!Vroiam sa spun ca nu toti iti dau mana s-o saruti,si mie mi-e rusine sa i-o sarut daca dansul nu mi-o da!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.07.2009, 01:56:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cui, unui preot beat mort care sta sa cada-n sant?
Nu multumesc, il ajut sa ajunga la destinatie insa de sarutat ..sorry, insa tu nu te lua dupa mine si fa cum crezi tu de cuviinta.
Intre spusele tale si ale Parintelui Cleopa ghici de care voi tine cont?
Si de ce sa nu-i saruti mana,te indoiesti de harul pe care i l-a dat Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de elenadana Vezi mesajul
Mie calugarul nu-mi da mana sa i-o sarut!
Ce sa fac?!sa ii trag eu mana?!
Elena,nu ii trage mana cu forta,in nici un caz! Au ei motivele lor pentru care fac asta. Am observat pe multi ca mai procedeaza asa. De multe ori doar cu unele persoane si alteori in functie de moment,de zile etc. Si eu acum doua duminici am luat binecuvantare de la Parintele Adrian Fageteanu si la fel,nu m-a lasat sa-i sarut mana. Tot asa a procedat si alta data. Iarta-ma ca nu te pot lamuri,insa nu stiu un raspuns exact. De fapt am unele banuieli,insa nu vreau sa fac afirmatii nefondate.
Si stai linistita,nu te cearta nimeni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12
Biserica Ortodoxa Romana o mare greseala ? IaniCt Generalitati 6 27.10.2009 02:42:24