Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2009, 16:26:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar cum argumentezi tu , Alx, faptul ca identifici mirul, care a curs din icoana Maicii Domnului cu cuvantul mir din lba rusa? Cam ce fel de logica este aceasta? Sau iti bati joc de cele sfinte?!?

He, Anca, ce te-ai suparat chiar asa?

Din cate stiu eu din limba rusa mir inseamna lume (vezi si cuvantul mirean). Si apoi multe cuvinte bisericesti pe care le folosim noi romanii vin din limba rusa, slavona -- vecernie, utrenie, ceas, spovedanie, moaste, bogdaproste, etc, etc. Nu-i nimic de speriat sau suparat din asta, doar dovedeste unele lucruri din punct de vedere istoric.

Cred ca alx vrea sa spuna asta: de unde stim noi ce poate sa insemne ca icoana Maicii Domnului a plans cu mir? A plans de bucurie? A plans de suparare? A plans fiindca nu ii plac unele lucruri care se fac acolo sau in alta parte? Si cred ca nu ni se cade noua oamenilor sa interpretam in nici un fel, ci trebuie sa credem asa cum foarte bine spune geo, adica trebuie sa ne rugam cu credinta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2009, 17:41:09
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Discutii de veac secularizat

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
laurschepsis, te rog argumenteaza cum am suparat gandindu-ma la rusi, datorita cuvantului "mir". Tot este legat de creier, decizii, modul de interpretare a informatiei receptionate prin receptori, perceptia realitatii. Nu gandesti cu mana, inima, urechea, piciorul, ficatul, unghia, etc. Creier in sensul de subconstient-constient-hiperconstient in tot ansamblul sau, de la materie grosiera, la energie subtila.
Doamne-ajuta!

M-am ferit sa pun intrebarile care decurgeau din interventia ta. Una din ele a spus-o Anca mai sus. Dar, fie ca ironizezi cele sfinte, fie ca-l ironizezi pe Traditie, fie ca lasi texte provocatoare, oricum as incerca sa inteleg textul tau, bine, nu suna. Stii si tu asta. Nu-i nimic de explicat. Ce scrisesem acolo era suficient. Decat sa-mi ceri sa argumentez, poate era mai bine sa faci tu altceva.

Da-mi voie, te rog, sa-ti spun ca eu ma bucur ca ai venit pe acest forum. Asa cum observa Adrian, pari posesoarea unui bagaj de cunostinte care iti permite sa dialoghezi usor. Dar, si aici este un "dar" foarte important. Ai venit intr-un spatiu in care cunoasterea se face si prin iubire. Iar, raspunsul la iubire este tot iubirea. Este revelatia. Raspunsul divin. Asta s-a intamplat si la Manastirea Petru Voda. Maica Domnului a raspuns la iubire cu un semn de iubire. Care sunt semnificatiile acestui semn de iubire? Multe. S-a scris mult pe acest forum despre Parintele Iustin Parvu - sa-i dea Dumnezeu inca multi ani frumosi printre noi - incat nu mai e nevoie si de gandurile mele.

E, acest gen de cunoastere presupune un aport sufletesc masiv si curat. Si bine echilibrat rational. Nu exclude stiinta si inseamna echilibru. Echilibru intre minte si inima. Sa crezi nu inseamna doar sa intelegi. Inseamna si sa simti, si, mai ales, sa faci.

Daca poate cineva, nimeni nu il opreste sa ajunga la Dumnezeu cu teorema cresterilor finite (Lagrange). Numai ca s-ar putea sa piarda timp pretios.

Inca o data, bine ai venit printre noi. Adica, fii binecuvantata!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2009, 17:58:32
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
He, Anca, ce te-ai suparat chiar asa?

Din cate stiu eu din limba rusa mir inseamna lume (vezi si cuvantul mirean). Si apoi multe cuvinte bisericesti pe care le folosim noi romanii vin din limba rusa, slavona -- vecernie, utrenie, ceas, spovedanie, moaste, bogdaproste, etc, etc. Nu-i nimic de speriat sau suparat din asta, doar dovedeste unele lucruri din punct de vedere istoric.

Cred ca alx vrea sa spuna asta: de unde stim noi ce poate sa insemne ca icoana Maicii Domnului a plans cu mir? A plans de bucurie? A plans de suparare? A plans fiindca nu ii plac unele lucruri care se fac acolo sau in alta parte? Si cred ca nu ni se cade noua oamenilor sa interpretam in nici un fel, ci trebuie sa credem asa cum foarte bine spune geo, adica trebuie sa ne rugam cu credinta.
Explicatii se pot gasi multe...Nu esti departe de interpretarea lui ALX. Mai ramane sa o dam pe cea exacta...
Pentru tine, Noesis: mir inseamna pace in limba rusa; iar conf DEX:
MIREÁN, -Ă, mireni, -e, s.m. și f., adj. (Persoană) care nu aparține clerului; laic. – Din sl. mirjaninŭ.
Deci nu are nici o legatura cu pacea invocata. In rest, sa avem rabdare si sa asteptam sa ne lumineze Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2009, 18:25:46
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"mir" inseamna pace in limba rusa; sa fie semn ca rusii vor sa se impace cu noi?
Nu cred ca are vreo legatura. Mirul este obtinut din ulei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2009, 18:46:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Marturisesc ca fac parte din categoria celor care cred in minuni. Accept fara a-mi pune semne de intrebare, de genul cum sa planga o icoana? Dar sa asociez aceasta minune cu faptul ca prin plangere s-a confirmat "profetia" parintelui Iustin, ... nu pot sa accept si nici nu indemn la crezare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2009, 09:32:36
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar nu trebuie sa asteptati sa se pronunte autoritatile bisericesti mai intai daca a fost minune sau nu? Faptul ca niste persoane sustin ca au vazut ce au vazut nu inseamna neaparat ca acel lucru chiar a avut loc, sau daca a avut loc, ca a fost minune. Parerea mea!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2009, 09:42:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca ei mint, pe mine nu ma afecteaza credinta in aceasta minciuna a lor.

Dar daca ei nu mint, iar eu nu cred si iau in ras ceea ce spun, atunci voi fi afectat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2009, 09:47:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Scrabble, in cazul de fata se spune ca Maica Domnului reprezentata in icoana a lacrimat. Cand se petrece un astfel de caz, toti cei de fata il pot observa. Asa ca problema nu e ca unii vad si altii nu, ci ca unii sunt de fata, iar altii nu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2009, 11:08:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Marturisesc ca fac parte din categoria celor care cred in minuni. Accept fara a-mi pune semne de intrebare, de genul cum sa planga o icoana? Dar sa asociez aceasta minune cu faptul ca prin plangere s-a confirmat "profetia" parintelui Iustin, ... nu pot sa accept si nici nu indemn la crezare.
Sant perfect de acord cu tine Costel. Sa nu cautam explicatii, mai degraba sa ne cultivam in propria gradina virtutile cele folositoare mantuirii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2009, 11:55:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Vezi, sora mea, cum reusesti sa superi oameni care nu ti-au facut nimic? Vezi unde ajungi cand folosesti doar creierul pentru a intelege?

Doamne-ajuta!
Și eu m-am supărat.Pentru că nu aceasta era postarea lui Alex ci una batjocoritoare la adresa celei pe care o iubim Maica Domnului.
Indiferent dacă icoanele plâng sau nu mie personal nu-mi trebuiesc minuni pentru a crede .
Cred că acest topic era mai bine să fie postat în altă parte, și nu numai aceasta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana Maicii Domnului Portarita Simply_me Generalitati 5 30.06.2012 20:38:05
Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Namaiesti alina Intrebari utilizatori 3 10.08.2010 00:01:30
Icoana Maicii Domnului rld_mario Arta bisericeasca in general 15 27.04.2010 10:37:14
Luna ... icoana Maicii Domnului !?! luchian Generalitati 6 13.07.2009 23:56:02