Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2009, 17:47:29
Lyllyana Lyllyana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit schimbarea duhovnicului

Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2009, 17:54:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, poti alege un alt duhovnic. In nici o alta taina nu e prezenta asa de accentuat vrednicia preotului. Ca darurile sa se prefaca in Trupul si Sangele Domnului, nu tine de vrednicia preotului, ca botezul, casatoria, maslul... sa se implineasca, nu tine de vrednicia acestuia. Dar ca omul sa plece sanatos de la duhovnic, tine de vrednicia preotului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2009, 18:18:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se intampla ca duhovnicul sa-ti spuna sa faci un anumit lucru, care la prima vedere iti poata parea straniu. Poti ajunge sa spui: de ce sa fac asta sau de ce sa renunt la asta. Intrebarile apar ca expresie a departarii omului de a implini voia lui Dumnezeu. Cu cat este mai aproape de voia Sa, cu atat nu-si mai pune astfel de intrebari si se lasa intru totul in sfaturile duhovnicului. Un duhovnic adevarat, e un parinte. Pentru el esti un fiu. Doreste sa te creasca cum se cuvine si sa nu te piarda niciodata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2009, 22:08:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
[SIZE=2]Nu exista un tip de duhovnic "standard". Credinciosul are libertatea totala de a opta pentru tipul de duhovnic ce i se potriveste cel mai bine, cu care e compatibil si se simte ascultat, ("ca pe sine insusi", nu ca pe o suma de precepte morale!), inteles, valorizat si iubit ca persoana, dandu-i-se sansa de a fi asa cum e si de a putea creste spiritual.

[/SIZE]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.03.2009, 22:11:38
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Smile

Nu cred că duhovnicul se schimbă fără motiv ,dar dacă îți dorești să găsești unul mai înduhovnicit și l-ai găsit te poți muta , dar cu condiția să ai un motiv cu adevărat întemeeat
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2009, 00:20:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
Pentru a fi impăcat cu tine insuți, este bine ca la duhovnicul la care mergi , să nu fie o povară a inimii , pentru că altfel Sfintele Taine , devin ceva simbolic și ies efectiv din Taina lor și nu este de dorit așa ceva pentru nimeni. Privită problema sub aspectul enunțat de tine, da Liliana, este de preferat in a se schimba Duhovnicul, pentru că inima indoită , gândul intunecat si impovorat să nu fie o prezență la Sfintele Taine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2009, 17:35:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din cate stiu eu,duhovnicul se schimba cu acordul si binecuvantarea Episcopului zonal,dar,bine-nteles exista riscul ca in aceasta situatie sa fii supus divulgarii si exprimarii motivelor pentru care intentionezi sa schimbi duhovnicului.O posibilitate cu doua taisuri,fiindca nu este bine sa-ti "parasti duhovnicul",dar nici sa pleci de la acesta pur si simplu.Astfel,o atitudine diplomata nu strica,pentru impacarea de sine.
Si eu,am incercat acum multi ani sa-mi schimb duhovnicul,doar pentru un post,pentru ca era o iarna foarte grea si nu puteam ajunge la duhovnicul meu,astfel ca am apelat la un episcop,fara binecuvantarea duhovnicului(doar in aceasta situatie se poate fara binecuvantare,din motive concrete).
Oricum,raspunsul lui Cristi mi se pare cel mai elocvent.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2009, 01:04:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

[COLOR=black]Si cu toate acestea e trist ca sunt oameni care doresc sa-si schimbe duhovnicul. Poate va veni ziua cand vom avea numai duhovnici buni. Ce este un duhovnic bun? Este cel care se roaga, care cauta la Dumnezeu sa-i puna in inima cuvant, stiut sau nestiut lui, dar cuvant drept pentru ucenic.

Dar imi vin in minte si cuvintele Sfantului Siluan: nu avem duhovnici buni, fiindca nu avem ucenici buni. Ucenic inseamna ascultator. Deci, de ce nu avem duhovnici buni?
[/COLOR][COLOR=black]Pentru ca nu avem ascultatori buni.[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2009, 01:39:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
[COLOR=black]Si cu toate acestea e trist ca sunt oameni care doresc sa-si schimbe duhovnicul. Poate va veni ziua cand vom avea numai duhovnici buni. Ce este un duhovnic bun? Este cel care se roaga, care cauta la Dumnezeu sa-i puna in inima cuvant, stiut sau nestiut lui, dar cuvant drept pentru ucenic.

Dar imi vin in minte si cuvintele Sfantului Siluan: nu avem duhovnici buni, fiindca nu avem ucenici buni. Ucenic inseamna ascultator. Deci, de ce nu avem duhovnici buni?
[/COLOR][COLOR=black]Pentru ca nu avem ascultatori buni.[/COLOR]
Tradus in limbaj cotidian : raport - cerere și ofertă ! Da , din păcate se cam adeverește Costele. Trist, dar adevărat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.04.2009, 23:07:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Cristi, nu-i intamplator ca parintele Rafail Noica spunea intr-o conferinta: "pregatiti-va ucenicii in felul acesta: nu veniti la mine (duhovnicul) daca nu aveti rugaciune catre Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 16:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 22:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 18:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 20:48:20