Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.01.2010, 19:38:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare? Oare din cauza trecutului Iobag? :)
Bunicii mei toti au fost tarani cu patru clase sau mai putin. Nu, ci fiindca stiu ca ei cu toti vorbesc cu pronume de politete, asa ca de ce pe mine m-ar lua cu tu. Pe de alta parte, daca s-ar intampla iritarea mea e minora si nu fac caz. Ar trebui sa port haine mai de doamna, un lant gros de aur la gat si niste cercei pe masura si s-ar rezolva. Asa-i la noi haina face pe om din cate imi dau seama.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2010, 20:50:32
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Lucrul acesta, gindirea aceasta si atitudinea aceasta nu este de la D.zeu iar inselarea in care se afla poate dura pina la marginea gropii, timp in care tot trebuie sa se intoarca la inceputuri si sa tot invete lucruri simple dar nestiute si ignorate. Cei care fac asemenea chiar daca au vreun spor duhovnicesc, la un moment dat, nu ajung nicaieri pina in final. Duhovnicia se ia de la capat, se deprinde cu inceputurile , cu lucrurile simple dar pe care neaparat trebuie sa le implineasca corect un crestin, adevarat marturisitor de Hristos . Cum crede cineva ca este un crestin ..... care nu are vocabularul si limbajul plin de cuvinte si expresii crestine si nu le si foloseste.....

Cum este crestinul care bine stiind ca D.zeu este tatal a tot omul el se adreseaza fratelui sau cu ,,domnule ", care atunci cind este prezent laliturghie si este imbracat boiereste si vorbeste ales nu voieste sa primeasca pomana de la baba Safta neeleganta, care femeie fiind si stiind ca nu este.....binecuvintat ....Acesti frati doar ei nu stiu in ce fel de inselare sunt si ce pierdere de vreme fac ei.
Acest exemplu , de folosire a unui limbaj neadecvat de catre un crestin uzind de ,,domnule", ,,doamna", ca de altfel si de multe alte cuvinte care nu au ce cauta in gura crestinului arata tocmai superficialitatea si falsitatea vietii pe care el o traieste.
Dar de, mintuirea nu este obligatorie...politetea insa da, pt. ca altminteri repede te critica aproapele in care musteste...,,viata adevarata".
Desi (asa cum cum au remarcat si alti colegi de forum: Andrei, Noesisaa...) este greu de urmarit firul ideilor tale, NU POT TOTUSI SA NU OBSERV, INCONSECVENTA TA, referitor la subiectul MANIERE+FORMULE DE POLITETE
Iata ce postai pe 21 octombrie2009, la topicul "Prietena ta nu e virgina" , mesajul nr 435:


"politetea si eleganta
In uzantele si politeturile consacrate si garantate de buna crestere a clasei sociale ,,de sus" se arata nivelul uman superior(ne mai vorbind de aspectul crestinesc)de respect interpersonal.Exista astfel un limbaj elevat al comunicarii . Au venit insa comunistii care rind pe rind au distrus tot! Stiindu-se pe ei ca sunt de sorginte decadenta ,cu retard educativ si de instructie ,au urit de la inceput si au luptat impotriva celor ce au fost os domnesc sau boieresc. Au apucat sa-i inlature ne mai ajungind sa invete de la ei si bunul simt.Printre altele au introdus vorbirea si adresarea verbala la pertu(bai Nicule, mai Manescule, Bodnarase-ba,etc),au interzis elocinta si manierismul si au introdus gindirea si vietuirea impotriva ,,dusmanului de clasa" si a bunului simt cosmopolit. Astazi nu mai vezi formule de politete uzate la deschiderea si inchiderea unei discutii,
Si astazi vedem practica sau sustinerea unor asemenea atitudini in relatiile dintre oameni si uneori...dintre noi. A cere cuiva sa nu-ti acorde respectul cuvenit inseamna in primul rind sa te negi pe tine si nu sa-i faci lui un favor lasindu-l sa-ti devina intim,nu este semn de distinctie ci de decadenta. Nu degeaba este proverbul : ,,ce ti-e scris in frunte ti-e pus"(unul din sensuri),referindu-se la autodefinirea ta.
Eu am fost adeptul manierismului si elegantei clasice ,neinrosite de vreme (comunismul!),si cu dezavuarea sau chiar cu aversiune impotriva prostului gust,si a bunului simt terfelit chipurile in ,,ingaduinta".
Am scris acestea vis-a-vis de propunerea de ,,intovarasire" fara frontiere pe care ne-o facem unii altora si de ignorarea surorilor/fratilor care atrag prin eleganta conversatiei .Dar ,sa-l tratam pe fiecare ,in primul rind, dupa respectul pe care il are fata de sine ! Asa vor ,asa sa primeasca !
Last edited by zaharia_2009; 21.10.2009 at 1355.


Deci cum e pana la urma Zaharia? Intoarcem ideile din condei(acum e alba, maine e neagra) in functie de cum ne avantajeaza la momentul respectiv?
Ok, am inteles,e si acesta un punct de vedere.Nu insa unul f. fair play.
Si ca sa inchei in ton cu stilul tau: eu mi-am spus doar parerea, tu.. vei face cum consideri de cuviinta.
Intelepciune!

Last edited by MarinaAlca; 11.01.2010 at 21:22:27.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2010, 21:31:49
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Pai exista posibilitatea sa spui-Bogdan,puteti sa va uitati la ochiul meu?Ce ti se pare?
Pai nu prea se "acordeaza" subiectul cu predicatul nici ca persoana, nici ca adresare.
Nu e diferit de Domnule Bogdan te uiti putin...

Imi aduc aminte de cineva care vorbea cu o doamna care-l rugase ceva, si nu se acorda:
Da doamna, te serversc....
Sa nu mai zic ca am auzit tot la el si: Bai doamna.....
Si omul era sincer.

Cineva ceruse o informatie care l-a deranjat f. tare:
Nu pot sa uit niciodata reactia: Doamna, dvs sunteti dobitoaca?

Foarte mult imi place, cand ma intorc acasa si ma asteapta un baiat taximetrist, mai plinut tuns scurt care face cute la ceafa, in trening si papuci care ma intampina totedeauna cu:
Bine ati revenit acasa, domnule Madalin!
Creste inima in mine ca varza: simplitate si ospitalitate...
Si eu din domnu' Vali nu-l scot.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2010, 21:35:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hahahaha, Hristos e Lord, si Maica Domnului e Lady.
wow, asa este :))
I-ti dai seama ce de pacate aduna toti lorzii si lady-tele din Anglia asumindu-si titlul Mintuitorului?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2010, 21:35:47
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Si mai imi place la Domu' Vali al meu simplitatea cu care vorbeste...
El nu intelege mesajul lu' Ladi Goaga, asa ca asculta coada de maimuta. in principiu e acelasi mesaj, numai ca el e sincer si nu vrea sa para mai elevat decat e cazu'.

Daca ar citi forumul asta, domnu' Vali ar zice:
<<Vezi domnu' zaharia_2009, facerea de bine e f!@$#!@3 de mama!>>
Asa ar zice el, don't blame me!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2010, 21:41:08
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
wow, asa este :))
I-ti dai seama ce de pacate aduna toti lorzii si lady-tele din Anglia asumindu-si titlul Mintuitorului?
Apropo de lorzi si ladies... am un vecin roman care si-a botezat cainele LORD... a facut-o fara nici o intentie ascunsa, insa i s-a atras atentia ca s-ar putea sa ii sara in cap persoanele mai religioase, considerand-o drept ofensa.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2010, 21:45:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mama mea, cand vorbea cu parintii ei, bunicii mei, tot timpul folosea apelativul "matale." Ei, cand am venit eu si cu sora mea pe lume, bunicii mei au decis ca ei vor sa fie bunici asa, mai de la oras, si nu ne-au cerut, sau invatat, niciodata sa le vorbim cu matale, ci cum vorbim cu parintii nostri. :) Oricum obiceiul s-a pierdut aproapte total la generatia mai tanara, la oras mai ales.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 03:13:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Pai exista posibilitatea sa spui-Bogdan,puteti sa va uitati la ochiul meu?Ce ti se pare?
La doctorii de aici din cite cunosc eu nu le place sa te adresezi cu numele mic deci eu ma adresez doctoritei mele cu Doctor Mathews numele de familie. Si in spitale cind sint chemati doctorii prin statie nu ii cheama cu numele mic Bogdan sau Jon.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 12.01.2010 at 14:22:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!" andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 2 18.12.2009 22:57:07