Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2011, 10:30:58
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!?

Multi sunt cei care gandesc ca doar Credinta lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta Bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta bisericii lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta duhovnicilor lor este mantuitoare.
Multi sunt cei care gandesc ca doar credinta lor personala este mantuitoare.


Pe ce ne bazam cand sustinem aceasta?
Esta cumva "mai mantuitoare" credinta noastra daca demonstram ca altele/celelalte nu sunt?

Ceea ce stiu sigur este ca Dumnezeu ma mantuieste pe mine daca pastrez legatura cu el in comunitatea mea de credinta.
Cum este cu ceilalti, nu influenteaza legatura mea cu Dumnezeu.
Relatia mea cu celilalti este necesar si suficient sa fie de exemplificare: sa dau marturie celorlalti despre relatia mea cu Dumnezeu... nu despre greselile altora in relatia lor cu Dumnezeu
__________________
catolica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2011, 11:43:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

cred ca s-a mai discutat mult treaba asta...
cu ce am ramas eu suna cam asa:
- In primul rand nu este crestinesc sa ne gandim cine va fi si cine nu va fi mantuit.Nu e treaba noastra sa judecam asta. Nu cunoastem sufletele la fel ca Dumnezeu sa afirmam una sau cealalta. Un adevarat crestin se va bucura daca toata lumea va fi mantuita.
- Ar trebui sa ne vedem de sufletul prorpiu si nu sa ne lasam inselati de diavol cu grija celorlalti. Sfintindu-ne pe noi putem fi exemple de urmat si pentru ceilalti.
- Nu sustinem ca ortodoxia este mantuitoare ca si religie ci implinirea ei. Faptul ca suntem nascuti in dreapta credinta ne va osandi mai rau la judecata de apoi daca nu respecatm invataturile.
- Da, consideram ca ortodoxia este detinatoarea adevarului pentru ca avem exemplele Sfintilor Parinti.Stiu ca vor sari multi sa-mi spuna ca si in alte religii sunt(pot fi) sfinti, dar aici intervin din nou: ce-mi trebuie exemplele altor religii cand biserica ortodoxa are mai mult decat suficiente. Iar la o comparatie intre cei ai ortodoxiei si cei numti in alte religii sfinti diferentele sunt mari.
Toate cele bune va doresc!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 20.01.2011 at 11:54:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2011, 12:21:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Pe ce ne bazam cand sustinem aceasta?
Într-adevăr, problema s-a mai discutat pe forumul acesta, ca și pe altele. În mare, sunt două orientări posibile, dar nu ambele legitime:
-o orientare relativistă, care susține că oamenii se pot mântui la fel de bine indiferent de credința lor și de comunitatea de credință din care fac (sau nu fac) parte, numai în baza faptelor lor bune și, eventual, în baza a ceea ce teologia modernistă numește "opțiunea fundamentală".
-o orientare tradiționalistă, care susține că numai credința în Cristos și nu în alți dumnezei este mântuitoare, iar mijloacele ordinare de salvare sunt în Biserică.

Nenumărate sunt dovezile biblice, patristice, magisteriale și liturgice care susțin a doua orientare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2011, 12:53:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citim in Evanghelia dupa Ioan ca Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu, "lumineaza pe tot omul care vine in lume".

Nu cunoastem in ce masura ne lumineaza Hristos pe fiecare dintre noi, adica daca o face felurit sau nu.

In ce masura pastram noi lumina lui Hristos insa cunoastem. Este cert ca o facem in mod diferit.

Vor fi condamnati toti acei oameni care vor fi transformat lumina primita de la Hristos, in intuneric. Cei care n-au vegheat asupra ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2011, 13:20:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Ceea ce stiu sigur este ca Dumnezeu ma mantuieste pe mine daca pastrez legatura cu el in comunitatea mea de credinta.
Asta e ca un fel de iobagie, iobagul era legat de locul respectiv.
Credinta ca si celelalte fapte ale noastre tine de alegere. Unii pot sa nu aiba posibilitatea de alegere si sa traiasca in credinta pe care au avut-o parintii sau stramosii fara sa cunoasca optiunea cea corecta. Asta nu inseamna ca daca cineva e hindus si e un bun practicant al religiei lui, inchinandu-se si aducand jertfe unui zeu (Shiva, Kali, etc.) e si bine ce face. Altfel toti martirii din timpul imperiului roman au luat teapa.
De asemenea, daca toate denominatiile crestine sunt bune ar insemna ca toti sfintii (care condamnau erezia) au luat teapa de data asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2011, 13:25:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Citim in Evanghelia dupa Ioan ca Hristos, Cuvantul lui Dumnezeu, "lumineaza pe tot omul care vine in lume".

Nu cunoastem in ce masura ne lumineaza Hristos pe fiecare dintre noi, adica daca o face felurit sau nu.

In ce masura pastram noi lumina lui Hristos insa cunoastem. Este cert ca o facem in mod diferit.

Vor fi condamnati toti acei oameni care vor fi transformat lumina primita de la Hristos, in intuneric. Cei care n-au vegheat asupra ei.
Subscriu cuvantului tau, Marius.
Biserica nu arata cu degetul spre alte religii... ci numai spre Hristos, aratandu'L pe Cel caruia trebuie sa ne asemanam.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.01.2011, 12:07:07
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Credinta Bisericii mele este mantuitoare - desigur, in masura in care traiesc in conformitate cu aceasta credinta, fiind condamnat conform credintei mele daca nu.
Dar de ce oare avem nevoie sa adugam aici un NUMAI?

Ce castig spunand: "Numai Credinta Bisericii mele este mantuitoare!" ?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2011, 12:10:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Au fost oameni care au experimentat pe propria lor piele alte religii,si au revenit la cea ortodoxa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 12:18:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Dar de ce oare avem nevoie sa adugam aici un NUMAI?
Nu cred că spune nimeni că avem sau nu avem nevoie. Adevărul este obiectiv și nu variază după nevoile noastre. De ce oare avem nevoie să spunem că pătratul nu este cerc? Nu avem nici o nevoie, ci spunem asta fiindcă pătratul nu este cerc.

Citat:
Ce castig spunand: "Numai Credinta Bisericii mele este mantuitoare!" ?
Eu, nimic. Dar celălalt poate câștiga ceva de oarecare importanță: mântuirea, viața de veci alături de Domnul. Dacă Biserica nu ar fi fost conștientă asupra acestui adevăr revelat, atunci nici un misionar nu și-ar fi riscat viața pe coclauri. Sf Francisc Xavier ar fi murit de bătrânețe în patul lui. Dar așa, atâtea milioane de suflete au putut fi salvate, ajungând la plinătatea adevărului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 12:25:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!?
Evident ca nu. La modul general, daca oricine din lumea asta, in orice epoca ar fi trait, s-ar fi nascut ca sa fie predestinat Iadului din cauza ca acolo nu exista Biserica Ortodoxa, atunci asta ar contravine chipului divin sadit in fiecare om, care presupune printre altele atributul de LIBERTATE.

Deci oricine are sansa mantuirii, dar detaliile despre fiecare in parte le cunoaste numai Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Mandria este izvorul celorlalte pacate vicentiu68 Generalitati 23 24.10.2011 12:00:10
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 18:13:13
massmedia indeparteaza credinciosii de biserica spinu Biserica Ortodoxa si Massmedia 109 14.09.2008 14:55:25