Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 31.07.2011, 14:00:37
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu sunt deloc confuz...iarasi tragi concluzii asa cum iti plac tie...afirmatia referitoare la continutul de vit c din varza murata nu avea in calcul varza alba sau cea rosie...deci e irelevanta concluzia...vitamina C o iau mai elegant din catina

obosit nu sunt ....propui sa mergem la culcare?....o lasam pe luni ca astazi nu am sa mai pot intra
nu amice .... tu spuneai ca maninci varza murata ca , creste vit c ..... si eu ti-am demonstrat ca varza rosie NEMURATA are cu mult mai multa vit c decit alba .... asadar ESTE FOARTE RELEVANT ca te laudai cu vit c din varza alba murata ca argument de ce o maninci .....
multa iubire
Reply With Quote
  #402  
Vechi 31.07.2011, 14:13:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ascultătorule,

Tu ai dreptate în ceea ce susții, la modul general vorbind. Dumnezeu a îngăduit să mîncăm carne, deși intenția Sa primă a fost să mîncăm numai vegetale. Să nu uităm nici episodul cu evreii care au primit pîine cerească în pustie, dar ei nu s-au lăsat pînă ce au primit prepelițe.

Azi m-am hotărît ca pe viitor să nu mai consum carne deloc, excepție făcînd situațiile de supraviețuire prin care s-ar putea să fim nevoiți să trecem cu toții nu peste mult timp.

Doamne ajută.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 31.07.2011, 14:15:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Azi m-am hotărît ca pe viitor să nu mai consum carne deloc
Felicitari Ionut ! Vin si eu tare din urma! :-))
Reply With Quote
  #404  
Vechi 31.07.2011, 14:25:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
nu ma convinge...prezenta solalninei imi da de gandit...mai ales ca este catalizator invers...rosiile cresc aciditatea in stomac ceea ce implica arsuri și sangerări la nivelul stomacului...ma gandesc ca nu degeaba este interzis celor care au probleme cu stomacul...sau intamplator leste interzis?...coaja rosiilor si samburii se depun pe intestinul gros si duc la putrefactii
nu amice --- rosiile sunt folosite si in probleme digestive COMBINATE CU MORCOVI ( PANSAMENT ) si la cei care nu le suporta pentru a beneficia organismul lor de LICOPEN .( acum ai al doilea raspuns la intrebarea ta ) ...... si daca te temi de coaja si samburi , (este o prostie prin faptul ca sunt in cantitati infime) , le poti scoate FACIND SUC de rosii si tot nu ai dreptate sa elimini rosiile ..... asadar ovidiu MAI UPDATEAZA-TE cum se folossc ele IN DIFERITE SITUATII ---- dar la tine nu e cazul ca nu ai probleme cu stomacul dupa cum ai spus , sau ai ? ha ha ha
multa iubire
ps oare ai inteles DE CE sa consumi ROSII COAPTE ? se pare ca nu ... iti spun eu CACI SOLANINA in CANTITATEA DAUNATOARE ORGANISMULUI SE AFLA IN FRUCTELE NECOAPTE , SAU MAI PUTIN COAPTE ( si am spus sa le eviti ) ..... asadar esti confuz rau si NU FACI DIFERENTE .... VERIFICA inainte sa vorbesti timpenii ok?
multa iubire
Reply With Quote
  #405  
Vechi 31.07.2011, 14:29:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ascultătorule,

Tu ai dreptate în ceea ce susții, la modul general vorbind. Dumnezeu a îngăduit să mîncăm carne, deși intenția Sa primă a fost să mîncăm numai vegetale. Să nu uităm nici episodul cu evreii care au primit pîine cerească în pustie, dar ei nu s-au lăsat pînă ce au primit prepelițe.

Azi m-am hotărît ca pe viitor să nu mai consum carne deloc, excepție făcînd situațiile de supraviețuire prin care s-ar putea să fim nevoiți să trecem cu toții nu peste mult timp.

Doamne ajută.
IMI DAI VERSETELE ACELEA ? sa le analizam ce zici ?
si inca ceva .... daca renunti la carne si maninci lapte si brinza eu zic sa nu o faci ... mai bine maninci carne si renunti MAI INTAI LA LAPTE SI BRINZA ... CELE DIN URMA SUNT MULT MAI NOCIVE ..... asta asa ca o mica sugestie .....
multa iubire
Reply With Quote
  #406  
Vechi 31.07.2011, 16:37:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
IMI DAI VERSETELE ACELEA ? sa le analizam ce zici ?
si inca ceva .... daca renunti la carne si maninci lapte si brinza eu zic sa nu o faci ... mai bine maninci carne si renunti MAI INTAI LA LAPTE SI BRINZA ... CELE DIN URMA SUNT MULT MAI NOCIVE ..... asta asa ca o mica sugestie .....
multa iubire
Nu putem renunța la lactate deoarece așteptăm un copil.

Cît despre carne, noi nu sîntem carnivori din ăia care abia așteaptă să treacă postul ca să manînce fripturi și grătare. Va fi foarte ușor pentru noi. Îmi amintesc bine că într-un an am făcut un borș de găină la Crăciun, că am avut musafiri, iar următoarea dată cînd am preparat carne (afară de pește) a fost de Paști.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 31.07.2011, 16:51:34
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu putem renunța la lactate deoarece așteptăm un copil.

Cît despre carne, noi nu sîntem carnivori din ăia care abia așteaptă să treacă postul ca să manînce fripturi și grătare. Va fi foarte ușor pentru noi. Îmi amintesc bine că într-un an am făcut un borș de găină la Crăciun, că am avut musafiri, iar următoarea dată cînd am preparat carne (afară de pește) a fost de Paști.
aoleu .. tocmai pentru ca asteptati un copil RENUNTATI LA LAPTE SI BRINZA .... scoate calciu din oase, da aciditate in organism , ataca rinichii si ficatul mamei si iti dai seama ca toxinele raman in sistemul sanguin si trec si pe la bebe . contine hormoni de crestere PENTRU VITEI , antibiotice ( care sunt contraindicate in sarcina ) etc etc etc ...( asta asa sa ma exprim pe intelesul vostru ) ..... ca sa nu zic mai multe ... desi o pot face ......
multa iubire
Reply With Quote
  #408  
Vechi 01.08.2011, 00:05:35
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si ca sa ma lamuresc si eu. toti medicii care spun sa mancam cat de multe lactate putem sunt neinformati sau rauvoitori? e o conspiratie mondiala ca sa mai moara din oameni cat mai repede?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #409  
Vechi 01.08.2011, 02:09:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si ca sa ma lamuresc si eu. toti medicii care spun sa mancam cat de multe lactate putem sunt neinformati sau rauvoitori? e o conspiratie mondiala ca sa mai moara din oameni cat mai repede?
iti spun eu , nu stiu pentru ca in facultatile de medicina orele de nutritie SUNT INEXISTENTE ( fffffffffffff putine si informational FFFFFFFFFF SLAB ) , si DA medicii nu stiu , sau sunt unii care stiu si de frica nu zic CA SA NU ISI PIARDA postul , sau NU SUNT UPDATATI , sau au la facultate un profesor de pe vremea strabunicii cind vorbesc de alimentatie , sau stiu ca daca spun pacientii se pot supara , sau stiu ca vorbesc in van cu pacientii surzi ,,,,,,, si la final daca vrei tu , poate fi si o conspiratie mondiala PRIN RECLAME FALSE si alte mijloace mass media
multa iubire
ps oare citi surzi sunt pe aici ? ha ha ha
multa iubire
Reply With Quote
  #410  
Vechi 01.08.2011, 02:59:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ok, la Facultatea de Medicina nu se fac cursuri de nutritie (nu stiu daca asa este dar va cred pe cuvant)... dar nutritionistii.... care ASTA AU STUDIAT cum se face ca recomanda consumul de lactate si de proteine de origine animala?

si daca nu va este cu suparare dvs ce studii aveti?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 15:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 09:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 14:37:54