Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.11.2012, 16:24:26
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
"Fii împacat cu sufletul tau si atunci cerul si pamântul se vor împaca cu tine. "(Sfântul Isaac Sirul)

As vrea ca fiecare sa imi spuna ce intelege din acest citat, cum il interpreteaza as vrea cat mai multe pareri daca se poate
Iertati-ma, dar eu vad lucrurile ceva mai diferit decat toti cei ce ati raspuns la aceasta intrebare!

Mandria si deznadejdea sunt extremitatile aceleasi punti. In oricare dintre cele doua ai cadea, te vei cufunda in acelasi abis. Puntea face legatura intre doua maluri, cel al vremelniciei si cel al vesniciei.
Cuvantul lui avva Isaac este pentru pustnici, iar in pustie nu rezista omul care nu a ajuns acolo fugind de mandrie. Pe cel ce fuge de mandrie il paste ispita deznadejdii.

Da. Sunt foarte pacatos, dar mila lui Dumnezeu este mai mare decat rautatea din mine.
Eu asa am inteles cuvantul cand l-am citit prima data.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti dumneavoastra prin desfranare? AGabriela Generalitati 83 23.02.2024 19:19:51
Cine a zis... (recunoasteti citatul)? N.Priceputu Teologie si Stiinta 752 23.10.2014 14:24:43
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin.......... mara2008 Nunta 12 30.06.2010 07:27:25