Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.11.2012, 11:43:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
Ce sa incerc, cand eu dimineata, cum am deschis ochii am pus mana pe piept, simteam ca-mi arde esofagul de la mancare de post, aveam numai noduri, o senzatie extrem de neplacuta. Si cam orice as manca parca tot asa e. Acum a inceput sa mai imi treaca, ma gandesc ca poate o fi doar asa la inceput.

Raul,de curiozitate,ce fel de alimentatie ai in perioada de post?Deasemena,cand se face tranzitia de la un stil de alimentatie bogata in proteina animala nu poti trece brusc pe 0 proteina,dupa care de sarbatori sa bombardezi iarasi organismul cu ea,pentru ca il zapacesti.
Exista multe surse de proteina vegetala,cu care iti poti sustine organismul in aceasta perioada.
Adica,simptomul pe care tu il prezinti nu prea cam poate avea decat doua cauze: ori nu ai o alimentatie echilibrata si complexa in timpul postului ori este un sindrom psihogen,care poate veni pe baza faptului ca e posibil ca tu sa ai convingerea ca fara carnita nu poti fi sanatos,energic etc.Iar,atunci,corpul actioneaza nu la scoaterea carnii din alimentatie,ci la aceasta convingere.
Personal am 5 ani de cand sunt vegetariana,practic sport saptamanal si antrenament destul de intens,depun si efort intelectual serios si ma simt excelent,rezist cu brio,ba chiar la orele de sport sunt mult mai activa decat multi dintre cei care consuma frecvent carne.
Oricum,eu nu prea sunt adepta trecerilor fortate,bruste, de la un stil de viata la unul total diferit.In mod normal,aceste treceri ar fi firesc sa se petreaca in timp si atunci foarte rational,intr-o maniera echilibrata,avand foarte mare grija cum ne structuram alimentatia pentru a avea aportul de minerale,proteine,vitamine,glucide necesare.Este ca si cum cineva te ia si te baga intr-o sauna la 60 de grade,dupa care te arunca afara la -15 si tot asa...
Calugarii care practica postul in mod frecvent sunt in general obisnuiti cu un stil de viata vegetarian sau lacto-vegetarian ori poate,rar,cate unii consuma peste.De aceea pentru ei este ceva destul de natural si mai usor de suportat decat pentru mireanul de rand aceste posturi de peste an.
Detoxifierea asta trupeasca,dar mai ales spirituala este un ideal spre care ar fi normal sa tindem cu toti ca si stil de viata,nu doar pentru o perioada de cateva luni pe an si este nevoie ca omul sa simta,sa isi doreasca si sa traiasca aceasta transformare,nu doar sa se frustreze pe sine impunandu-si niste lucruri pe care nu simte sa le faca,dupa care sa se arunce iarasi in vechiul stil de a vietui.
In fine,asta este parerea mea,nu spun ca automat este si cea mai buna,insa privind situatia pe ansamblu,cam la aceasta concluzie am ajuns.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 17.11.2012 at 11:48:19.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.11.2012, 12:34:21
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
PS mi-e greu fara carne, e un chin pentru mine
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ceva recomandari de mancare de post aveti? Simt ca mor, desi mananc, ma macina stomacul, simt noduri pe esofag etc. E greu fara carne, sa nu umpli burta cu ceva sanatos! Sper sa-mi treaca aceste senzatii...
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ce sa incerc, cand eu dimineata, cum am deschis ochii am pus mana pe piept, simteam ca-mi arde esofagul de la mancare de post, aveam numai noduri, o senzatie extrem de neplacuta. Si cam orice as manca parca tot asa e. Acum a inceput sa mai imi treaca, ma gandesc ca poate o fi doar asa la inceput.

Raoul.... sunt ispite, eu asa cred, vorbeste cu duhovnicul tau spovedeste-te si spune-i de problema ta si ai sa vezi ca totul va fi bine. Nu este de la mancarea de post.

Postul trebuie tinut cu bucurie nu trebuie sa fie un chin si apoi.. fara ajutorul LUI Dumnezeu nimeni nu poate sa posteasca, cere-i ajutorul LUI.

Bucurie multa!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.11.2012, 14:21:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Raul,de curiozitate,ce fel de alimentatie ai in perioada de post?Deasemena,cand se face tranzitia de la un stil de alimentatie bogata in proteina animala nu poti trece brusc pe 0 proteina,dupa care de sarbatori sa bombardezi iarasi organismul cu ea,pentru ca il zapacesti.
Exista multe surse de proteina vegetala,cu care iti poti sustine organismul in aceasta perioada.
Adica,simptomul pe care tu il prezinti nu prea cam poate avea decat doua cauze: ori nu ai o alimentatie echilibrata si complexa in timpul postului ori este un sindrom psihogen,care poate veni pe baza faptului ca e posibil ca tu sa ai convingerea ca fara carnita nu poti fi sanatos,energic etc.Iar,atunci,corpul actioneaza nu la scoaterea carnii din alimentatie,ci la aceasta convingere.
Personal am 5 ani de cand sunt vegetariana,practic sport saptamanal si antrenament destul de intens,depun si efort intelectual serios si ma simt excelent,rezist cu brio,ba chiar la orele de sport sunt mult mai activa decat multi dintre cei care consuma frecvent carne.
Oricum,eu nu prea sunt adepta trecerilor fortate,bruste, de la un stil de viata la unul total diferit.In mod normal,aceste treceri ar fi firesc sa se petreaca in timp si atunci foarte rational,intr-o maniera echilibrata,avand foarte mare grija cum ne structuram alimentatia pentru a avea aportul de minerale,proteine,vitamine,glucide necesare.Este ca si cum cineva te ia si te baga intr-o sauna la 60 de grade,dupa care te arunca afara la -15 si tot asa...
Calugarii care practica postul in mod frecvent sunt in general obisnuiti cu un stil de viata vegetarian sau lacto-vegetarian ori poate,rar,cate unii consuma peste.De aceea pentru ei este ceva destul de natural si mai usor de suportat decat pentru mireanul de rand aceste posturi de peste an.
Detoxifierea asta trupeasca,dar mai ales spirituala este un ideal spre care ar fi normal sa tindem cu toti ca si stil de viata,nu doar pentru o perioada de cateva luni pe an si este nevoie ca omul sa simta,sa isi doreasca si sa traiasca aceasta transformare,nu doar sa se frustreze pe sine impunandu-si niste lucruri pe care nu simte sa le faca,dupa care sa se arunce iarasi in vechiul stil de a vietui.
In fine,asta este parerea mea,nu spun ca automat este si cea mai buna,insa privind situatia pe ansamblu,cam la aceasta concluzie am ajuns.
Ai dreptate. Pentru un om care mananca in general de toate, postul este greu, pentru ca inseamna sa se lipseasca brusc de anumite lucruri cu care organismul s-a obisnuit.
Unuia ii lipsesc lactatele, altuia carnea, altuia proteine.
Depinde si de starea sufleteasca, dar si de balanta substantelor din organism.
Orice dieta este grea, cel putina pana te obisnuiesti - tocmai pentru ca distruba un echilibru. Iti lipseste brusc ceva.
Poate ar fi mai usor daca ar fimai multe zile de trecere de la normal/dulce, la post si nu brusc. Gata de maine nu mai mananc carne, sau lapte. Ca in general asa se intampla.

Da, pentru vegeatrieni nu este nici o problema cu postul. Chiar nu stiu ce mai inseamna la ei post alimentar. La ce renunta?

O intrebare: ce intelegi tu prin alimentatie echilibrata in timpul postului? Ca doar nu poti manca decat legume, fructe si paine. Tocmai ca nu poti avea o alimentatie echilibrata, ci doar una unilaterala.

Si da: cred ca este foarte important echilibrul sufletesc si mai ales sa intelegi cu adevarat la ce-ti foloseste.
Cei foarte avansati in credinta pot avea asta. Noi, cei mai multi, nu am inteles inca...Nici daca vrem cu ardoare, nu stim la ce foloseste. Stim doar ca trebuie..., ca e bine...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.11.2012 at 14:27:26.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.11.2012, 15:02:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poate ar fi mai usor daca ar fimai multe zile de trecere de la normal/dulce, la post si nu brusc. Gata de maine nu mai mananc carne, sau lapte. Ca in general asa se intampla.
Miercurile și vinerile de peste an sunt astfel de zile de obișnuire (sau de păstrare a obișnuinței) cu postul. Iar înainte de postul Paștelui e săptămâna brânzei.

Citat:
Da, pentru vegeatrieni nu este nici o problema cu postul. Chiar nu stiu ce mai inseamna la ei post alimentar. La ce renunta?
De ce ar trebui să mai renunțe la ceva, dacă ei postesc tot timpul? Poate să se aducă pe ei înșiși ofrandă Domnului, făcând în toate voia Lui, sporind în comuniunea cu El și cu semenii.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.11.2012, 15:51:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Miercurile și vinerile de peste an sunt astfel de zile de obișnuire (sau de păstrare a obișnuinței) cu postul. Iar înainte de postul Paștelui e săptămâna brânzei.



De ce ar trebui să mai renunțe la ceva, dacă ei postesc tot timpul? Poate să se aducă pe ei înșiși ofrandă Domnului, făcând în toate voia Lui, sporind în comuniunea cu El și cu semenii.
Oh! Nu stiam ca exista saptamana branzei. Stiam doar de dezlegari la branza, sau lasatul secului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.11.2012, 17:58:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, postul alimentar trebuie neaparat unit cu cel sufletesc.
Postul e un act de cinstire al lui Dumnezeu, e o jertfa adusa Lui, e un mijloc. alaturi de rugaciune si milostenie, prin care ne putem curata de patimi...
Sa ne ajute pe toti Domnul sa putem tine un post bineplacut Lui!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.11.2012, 00:38:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, postul alimentar trebuie neaparat unit cu cel sufletesc.
Postul e un act de cinstire al lui Dumnezeu, e o jertfa adusa Lui, e un mijloc. alaturi de rugaciune si milostenie, prin care ne putem curata de patimi...
Sa ne ajute pe toti Domnul sa putem tine un post bineplacut Lui!
Astea sunt definitii , Glikis , eu cel putin sunt satul de ele , atata timp cat nu punem in practica cele declarate si scrise , caci , asta ca un mic exemplu , daca nu reusim sa alungam mandria , ura , ranchiuna , falsitatea din noi , si nu invatam sa nu mai fim atat de sifonabili din orice cuvintel , din orice virgulita , si am reusi sa fim milostivi pe teren , nu in cuvinte , postul devine o parada ieftina si fara noima !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.11.2012, 00:46:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Postul trebuie tinut cu bucurie nu trebuie sa fie un chin si apoi.. fara ajutorul LUI Dumnezeu nimeni nu poate sa posteasca, cere-i ajutorul LUI.

Bucurie multa!
Parerea mea , postul nu trebuie tinut nici cu tistete si nici cu bucurie , si nimeni sa nu vada ca-l ti , sa fi acelasi , dar sa ti post , post de cuvinte , de ura , de minciuna , de ranchiuna , de neiertare , de . . . , apoi post alimentar !
Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.11.2012, 01:42:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Raul,de curiozitate,ce fel de alimentatie ai in perioada de post?
Una destul de proasta. Ce poti manca de post in afara de fructe si toate chimicalele din magazine?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Deasemena,cand se face tranzitia de la un stil de alimentatie bogata in proteina animala nu poti trece brusc pe 0 proteina,dupa care de sarbatori sa bombardezi iarasi organismul cu ea,pentru ca il zapacesti.
Stiu, aici am cam gresit, si m-a smerit Dumnezeu de nu m-am vazut. Rau m-a incercat diavolul cu acele stari, am zis ca mor, nu gluma...

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Exista multe surse de proteina vegetala,cu care iti poti sustine organismul in aceasta perioada.
Or exista, dar cine sa-mi gateasca? Sunt singur si vai de mine... iar la bucatarie sunt paralel.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Adica,simptomul pe care tu il prezinti nu prea cam poate avea decat doua cauze: ori nu ai o alimentatie echilibrata si complexa in timpul postului ori este un sindrom psihogen,care poate veni pe baza faptului ca e posibil ca tu sa ai convingerea ca fara carnita nu poti fi sanatos,energic etc.Iar,atunci,corpul actioneaza nu la scoaterea carnii din alimentatie,ci la aceasta convingere.
Aiureli. Ce psihologie sa fie in timp ce dorm? M-am trezit si ma intepa pieptul, tot esofagul parca imi era noduri, o durere completa din stomac pana in gat! Oare totul a fost numai in mintea mea??

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Personal am 5 ani de cand sunt vegetariana,practic sport saptamanal si antrenament destul de intens,depun si efort intelectual serios si ma simt excelent,rezist cu brio,ba chiar la orele de sport sunt mult mai activa decat multi dintre cei care consuma frecvent carne.
M-as imbolnavi daca as fi vegetarian, nici nu as avea ce manca, m-as deshidrata.

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Nu este de la mancarea de post
Mda, am pacatuit, nu am tinut lasatul secului, am bagat carne pana cu cateva minute de intrarea in post la ora 00:00... Deci e clar ca or fi ispite. Dar totusi, nu-mi spune ca nu de la mancarea de post mi s-a tras!

Deci, in concluzie:


Terminati cu ideile gen detoxifiere, echilibru, curatare a organismului etc. In post ne otravim cel mai rau, mancam toate chimicalele! Margarina e otrava curata (ca deh, unt nu putem), pateul vegetal iarasi, numai E-uri si chimicale (ca nu merge unul de ficat, pasare, porc etc.), dulciurile de post sunt doar niste napolitane ordinare si bomboane nu mai stiu de care, la care se mai adauga mult "iubitul" suc de "fructe", care nu pot fi altceva decat otravuri pentru organism! Iertati-ma, dar eu in post mai rau ma intoxic decat sa imi curat organismul. Asa, in zile normale, mananc ceva carne, un ou, branza, lapte, un iaurt etc. Deci lucruri naturale, sanatoase. Acum in post o dau pe pateu vegetal, margarina, napolitane ordinare de "post", ceaiuri si fructe. Toate astea te lesina, nu ai niciodata senzatia ca te-ai saturat, parca burta ti-e tot timpul goala!

M-am orientat si spre pufuleti, eugenii (mananc cate 10 odata), biscuiti... Mai bagi o ciorba de legume sau fasole, un compot, gem, fructe. Dar repet, din toate astea parca nimic nu te satura. Simti ca iti e foame de mori si bagi gem cu ceai. Doamne, mai rau iti face, mai foame iti e, mai rau te doare stomacul... Nu-mi spuneti ca nu e asa!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.11.2012, 08:16:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Una destul de proasta. Ce poti manca de post in afara de fructe si toate chimicalele din magazine?


Stiu, aici am cam gresit, si m-a smerit Dumnezeu de nu m-am vazut. Rau m-a incercat diavolul cu acele stari, am zis ca mor, nu gluma...


Or exista, dar cine sa-mi gateasca? Sunt singur si vai de mine... iar la bucatarie sunt paralel.


Aiureli. Ce psihologie sa fie in timp ce dorm? M-am trezit si ma intepa pieptul, tot esofagul parca imi era noduri, o durere completa din stomac pana in gat! Oare totul a fost numai in mintea mea??


M-as imbolnavi daca as fi vegetarian, nici nu as avea ce manca, m-as deshidrata.


Mda, am pacatuit, nu am tinut lasatul secului, am bagat carne pana cu cateva minute de intrarea in post la ora 00:00... Deci e clar ca or fi ispite. Dar totusi, nu-mi spune ca nu de la mancarea de post mi s-a tras!

Deci, in concluzie:


Terminati cu ideile gen detoxifiere, echilibru, curatare a organismului etc. In post ne otravim cel mai rau, mancam toate chimicalele! Margarina e otrava curata (ca deh, unt nu putem), pateul vegetal iarasi, numai E-uri si chimicale (ca nu merge unul de ficat, pasare, porc etc.), dulciurile de post sunt doar niste napolitane ordinare si bomboane nu mai stiu de care, la care se mai adauga mult "iubitul" suc de "fructe", care nu pot fi altceva decat otravuri pentru organism! Iertati-ma, dar eu in post mai rau ma intoxic decat sa imi curat organismul. Asa, in zile normale, mananc ceva carne, un ou, branza, lapte, un iaurt etc. Deci lucruri naturale, sanatoase. Acum in post o dau pe pateu vegetal, margarina, napolitane ordinare de "post", ceaiuri si fructe. Toate astea te lesina, nu ai niciodata senzatia ca te-ai saturat, parca burta ti-e tot timpul goala!

M-am orientat si spre pufuleti, eugenii (mananc cate 10 odata), biscuiti... Mai bagi o ciorba de legume sau fasole, un compot, gem, fructe. Dar repet, din toate astea parca nimic nu te satura. Simti ca iti e foame de mori si bagi gem cu ceai. Doamne, mai rau iti face, mai foame iti e, mai rau te doare stomacul... Nu-mi spuneti ca nu e asa!
Tocmai,in special faptul ca esti singur"si vai de lume"ar trebui sa te faca un supravietuitor iar ceea ce nu vine de-a gata,sa nu-ti fie jena sa faci chiar tu.Ar cam fi timpul sa incerci sa gatesti lucruri sanatoase nu numai pt perioada postului,ci in tot timpul,deoarece doar carnea si oualele prajite ca atare,zi de zi ,nu inseamna chiar sanatate curata!
Nu este rusine pentru un barbat sa gateasca,spele rufe si sa intretina casa daca este singur ci sunt lucruri normale care ii asigura supravietuirea si o viata cat mai normala.Multi parinti nu-si invata baietii lucruri practice gandindu-se ca se vor casatori si sotia va face treburile casnice,dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si viitoarea sotie nu apare la apasatul unui buton...

S-a mai discutat si pe forum de catre alti useri-pateul de post,este mancare de laborator(cum o numesc eu);o amestecatura de coloranti,umpluturi si arome artifiale,prafuri.Nu ar trebui sa-ti periclitezi sanatatea cu acest produs.La fel si altele!

Ce mananca alti oameni in post?Eu de exemplu,inclin spre mancaruri simple(taranesti) pe care le prepar eu.Mancaruri de legume,ciorbe,salate,paste cu legume,orez(pilaf)cu legume.
Acum depinde,eu ma multumesc si cu cartofi copti sau fierti,la care adaug condimente si simt ca am avut o masa foarte indestulatoare.
Dimineata,o felie de paine cu masline sau hummus(ideal daca-l prepari tu fara conservanti) +o banana,mar,portocala sau para...,o mana de nuci,alune sau seminte de floarea soarelui.

Painea se poate mananca si cu putin ulei de masline,ca italienii,care nu folosesc unt.

Faptul ca eu(dar si numeroase alte persoane) sunt inca in viata,ar trebui sa-ti dea curaj si speranta ca se poate trai si in afara produselor de origine animala!
Hai curaj!

PS=sunt pe forum niste topice dedicate mancarurilor de post,ai acolo retete cu tot ce-ti trebuie,ca sa nu mai spun cate rezultate gasesti pe internet,sute.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14