Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.11.2012, 14:49:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, frumos, dar din acest articol pare sa reiasa ca sfintenia sau in general progresul duhovnicesc depinde cam mult de ce bagam in burta.

Mai este un aspect subiectiv: unii postesc mai usor, altii mult mai greu.
Pentru unii este mult mai usor sa nu manance carne de ex. decat pt altii.

Oare cineva care este anorexic si si-a pierdut orice placere sau gust pentru mancare din motive psihologice, are mai multe sanse sa se sfinteasca si sa se roage decat cineva care mananca in mod normal?
Nu are mai multe sanse deoarece la originea abstinentei lui alimentare nu sta convingerea religioasa;nu se abtine de la mancare din iubire pt Iisus sau pentru infranarea placerilor din contextul nostru uman,lumesc(incercand sa traiasca ca un inger).
Anorexicii,in marea lor majoritate sunt obsedati de trup,de imaginea lor.Altii sunt depresivi.

Discutia isi are rostul in masura in care renuntam la placerile trupesti(care uneori ne domina judecata si menirea)din dragoste pt Domnul si nu daca ajungem in conditii similare dar lipsite de semnificatie religioasa.
De exemplu daca o persoana tine cura de slabire:mananca mai putin cantitativ sau mananca cruditati nu inseamna nimic,este doar o persoana care tine regim,avand cu totul alte motivatii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.11.2012, 14:57:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu are mai multe sanse deoarece la originea abstinentei lui alimentare nu sta convingerea religioasa;nu se abtine de la mancare din iubire pt Iisus sau pentru infranarea placerilor din contextul nostru uman,lumesc(incercand sa traiasca ca un inger).
Anorexicii,in marea lor majoritate sunt obsedati de trup,de imaginea lor.Altii sunt depresivi.

Discutia isi are rostul in masura in care renuntam la placerile trupesti(care uneori ne domina judecata si menirea)din dragoste pt Domnul si nu daca ajungem in conditii similare dar lipsite de semnificatie religioasa.
De exemplu daca o persoana tine cura de slabire:mananca mai putin cantitativ sau mananca cruditati nu inseamna nimic,este doar o persoana care tine regim,avand cu totul alte motivatii.
Este foarte adevarat ceea ce spui. Nu conteaza numai ce facem si si de ce facem acel lucru. Totul incepe in inima noastra.

Insa nici atunci nu inseamna ca retinerea de la mancare 'din dragoste pentru Dumnezeu' ne aduce in proportie directa o mai mare induhovnicire. Nu cred ca este adevarat pentru toata lumea. Poate ajuta, este un mijloc, dar nu neaparat valabil pentru toti.
Asta spune si sfantul Pavel: unul poate si 'manca pentru Domnul'. (vezi Rom 14).
Un exemplu: cineva care traieste in conditii precare, ca sa ajute sa zicem emigrantii sau refugiatii. Nu poate tine seama de regulile postului, mananca ce i se da, imparte cu ceilalti ce este. Despre el sau ea s-ar putea spune ca 'daca mananca, pentru Domnul mananca'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 26.11.2012 at 15:08:06.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.11.2012, 15:10:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este foarte adevarat ceea ce spui. Nu conteaza numai ce facem si si de ce facem acel lucru. Totul incepe in inima noastra.

Insa nici atunci nu inseamna ca retinerea de la mancare 'din dragoste pentru Dumnezeu' ne aduce in proportie directa o mai mare induhovnicire. Nu cred ca este adevarat pentru toata lumea. Poate ajuta, este un mijloc, dar nu neaparat valabil pentru toti.
Asta spune si sfantul Pavel: unul poate si 'manca pentru Domnul'. (vezi Rom 14).
Da,motivatia este foarte importanta in ceea ce facem.
In alta ordine de idei,si eu mi-am pus problema bucatelor de post pe care le mananc cu pofta,nemaifacand diferenta intre perioadele de post(si in afara postului eu sunt vegana).
Din perspectiva mea,postul ar trebui sa fie mai auster,sa ajunga sa ne limiteze serios partea trupeasca,viscerala.
Dar cum ai spus si tu ,aceasta poate fi problema unuia care recunoaste ca are o problema legata de apetit sau o obsesie pt mancare.
Iar eu nu-s chiar departe de aceste aspecte ...(deci in mare parte vorbesc in numele meu).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.11.2012, 15:17:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,motivatia este foarte importanta in ceea ce facem.
In alta ordine de idei,si eu mi-am pus problema bucatelor de post pe care le mananc cu pofta,nemaifacand diferenta intre perioadele de post(si in afara postului eu sunt vegana).
Din perspectiva mea,postul ar trebui sa fie mai auster,sa ajunga sa ne limiteze serios partea trupeasca,viscerala.
Dar cum ai spus si tu ,aceasta poate fi problema unuia care recunoaste ca are o problema legata de apetit sau o obsesie pt mancare.
Iar eu nu-s chiar departe de aceste aspecte ...(deci in mare parte vorbesc in numele meu).
Este un subiect dificil.
Uneori daca ne gandim prea mult la acest aspect mai rau facem, poate.
Si mie mi se parea ca austeritatea cat mai mare este buna. De ex. sa mananci doar spre seara, etc. Dar eu de exemplu de cand am o viata mai obositoare, cu copii, si de cand am mai imbatranit (ca totusi, una este la 20, 3à de ani, alta la 40), de exemplu nu mai pot sa renunt la ulei. Pur si simplu ma slabeste prea tare si nu ma mai simt bine, or asta nu cred ca ajuta la rugaciune si la practicarea altor lucruri importante, cum ar fi rabdarea,..
Cred ca masura fiecaruia este diferita. De aceea nu am fost foarte de acord cu ce pare sa reiasa din acel articol.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 26.11.2012, 15:30:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este un subiect dificil.
Tocmai. Hai să ne uităm la noi și să înțelegem postul tocmai ceea ce este: o jertfă adusă Domnului. Și cu ajutorul duhovnicului să găsim calea cea mai potrivită nouă de a o face.
Nu să ne pierdem în filozofări sterile care pot sminti la o adică pe cineva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 26.11.2012 at 15:34:24.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 26.11.2012, 15:33:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca sensul postului nu este neaparat de a nu mai simti placere cand mancam. O fi pentru unii, nu zic, daca sunt incercati tare de ispita asta.
Cred ca mancarea de post poate fi buna. In post, trebuie sa ne amintim mai mult de multumirea pe care i-o dam lui Dumnezeu pentru lucrurile bune pe care ni le da, totcam ca lipsindu-ne de unele, le apreciem mai bine pe celelalte.
Nu stiu daca ati observat ca in post ni se afineaza simtul gustativ, parca simtim mai bine gustul unor mancaruri simple, pe care, atunci cand mancam greu (gras, cu carne etc) nu le prea simtim.
Nu e mai bine decat sa evitam sa mancam o mancare de post care ne place, sa o mancam multumind lui Dumnezeu?
Si mai este si aspectul cantitatii. Ar trebui sa mancam mai putin in post..
Cel putin asa vad eu lucrurile.
Noi trebuie sa multumim lui Dumnezeu in fiecare zi, nu numai in Post.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 26.11.2012, 15:51:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tocmai. Hai să ne uităm la noi și să înțelegem postul tocmai ceea ce este: o jertfă adusă Domnului. Și cu ajutorul duhovnicului să găsim calea cea mai potrivită nouă de a o face.
Nu să ne pierdem în filozofări sterile care pot sminti la o adică pe cineva.
Ai dreptate. Amin!

Anca: sigur ca trebuie sa multumim mereu. Dar ideea e ca postul ne ajuta sa ne amintim de asta. Sau asa ar trebui...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 26.11.2012, 21:24:17
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca sensul postului nu este neaparat de a nu mai simti placere cand mancam. O fi pentru unii, nu zic, daca sunt incercati tare de ispita asta.
Cred ca mancarea de post poate fi buna. In post, trebuie sa ne amintim mai mult de multumirea pe care i-o dam lui Dumnezeu pentru lucrurile bune pe care ni le da, totcam ca lipsindu-ne de unele, le apreciem mai bine pe celelalte.
Nu stiu daca ati observat ca in post ni se afineaza simtul gustativ, parca simtim mai bine gustul unor mancaruri simple, pe care, atunci cand mancam greu (gras, cu carne etc) nu le prea simtim.
Nu e mai bine decat sa evitam sa mancam o mancare de post care ne place, sa o mancam multumind lui Dumnezeu?
Si mai este si aspectul cantitatii. Ar trebui sa mancam mai putin in post..
Cel putin asa vad eu lucrurile.

Postul este un exercitiu de înfrânare a poftelor trupului si totodată de întărire a vointei.
Postul are 2 fete: postul sufletesc(spiritual) si postul trupesc(de mâncare).

-Postul sufletesc este abtinerea de la gânduri, vorbe si fapte rele. Pe cât posibil, în această perioadă trebuie să inlocuim obisnuintele noastre cele rele cu unele bune si plăcute lui Dumnezeu cum ar fi rugăciunea, mersul la biserică si faptele de într-ajutorare a semenilor nostri aflati în nevoi.

-Postul trupesc înseamnă abtinerea de la mâncarea asa-zisă “de dulce”

Vorbim tot timpul de IUBIREA aproapelui, vorbim de acceptarea cu bucurie a SUFERINTELOR, vorbim de atatea jertfe in numele lui Hristos greu de infaptuit... Si ma gandesc ca daca nu putem (sau nu vrem) sa ne abtinem pe o perioada scurta de timp la A MANCA ceva bun, ceea ce este cel mai usor lucru de facut, atunci cum mai pretindem ca IUBIM (chiar si pe dusmani), cum sa mai pretindem sa ducem SUFERINTA cu bucurie si fara carteala ?
Postul trupesc, adica la mancare este CEA MAI USOARA JERTFA pe care ne-o cere Hristos si, iata n-o putem face.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.11.2012, 02:19:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca manaci morcovul intreg, inseamna ca nu ai nici o pretentie de la mancarea pe care o manaci. Bine si asa. Mie imi place, ca mancarea sa aiba gust si sa fie si aspectuoasa. Chestie de obisnuinta.
De ce as avea pretentii pt. cateva secunde de "gust"? Tot in burta ajunge... Eu mananc ca sa nu mor, sa pot sa traiesc, sa intretin functiile vitale. Dealtfe pt. asta ne trebuie, nu sa stau cu orele in bucatarie, sa fac o mancare aratoasa, sa aiba nu stiu cate prostii prin ea etc.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Medicul olandez Rembert Dodens (medica al imparatilor germani Maximilian II-lea si al lui Rudolf): "Zeama verzii inmoaie pantecele si te scoate afara. Ea curata vechile ulcere. Sucul de varza, amestecat cu miere, da un sirop care lecuieste raguseala si tusea."
Pentru sistemul digestiv beau Kamboucha.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nimic din ce a creat Dumnezeu nu este nefolositor!
Exagerezi. Sunt atatea plante otravitoare...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa-ti scriu si despre morcov?
Uite, morcovul este tonic, remineralizant, antianemic, intareste imunitatea naturala, este mare prieten al intestinului, antiputrid si cicatrizant intestinal si gastric, depurativ, fluidifiant biliar, pectoral, diuretic, vermifug, cicatrizant al ranilor.
Asa, teoretic, toate sunt bune. Dar in realitate... e alta poveste. Oricum morcovul e ok, mi-am cumparat si eu azi cativa :)

Totusi, de tipul ala suspect de cancer la plamani, care s-a vindecat cu ardei iuti... Pai nu si-a distrus stomacul? Ce treaba mai avea mancarea din intestine cu plamanii?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este bine pt sanatate sa mancam in general mai multe legume decat alte alimente.
Tot carnea ramane baza. Si alptele, ouale...
Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.11.2012, 02:37:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
De ce as avea pretentii pt. cateva secunde de "gust"? Tot in burta ajunge... Eu mananc ca sa nu mor, sa pot sa traiesc, sa intretin functiile vitale. Dealtfe pt. asta ne trebuie, nu sa stau cu orele in bucatarie, sa fac o mancare aratoasa, sa aiba nu stiu cate prostii prin ea etc.


Pentru sistemul digestiv beau Kamboucha.


Exagerezi. Sunt atatea plante otravitoare...


Asa, teoretic, toate sunt bune. Dar in realitate... e alta poveste. Oricum morcovul e ok, mi-am cumparat si eu azi cativa :)

Totusi, de tipul ala suspect de cancer la plamani, care s-a vindecat cu ardei iuti... Pai nu si-a distrus stomacul? Ce treaba mai avea mancarea din intestine cu plamanii?


Tot carnea ramane baza. Si alptele, ouale...
Pai exista o logica intre aportul de oxigen in celule,care este asigurat de circulatia sangvina si vindecarea tesuturilor.Si invers,o proasta circulatie va incetini oxigenarea si va imbolnavi niste tesuturi.
Ceea ce realizeaza ardeiul iute este accelerarea circulatiei,obtinandu-se cu asta oxigenarea si hranirea celulelor.
Pt persoane care nu fac miscare sau cu predispozitie genetica a proastei circulatii,alimentele vasodilatatoare sunt o solutie.
Apoi nu stiu daca respectivul a avut cancer sau o alta afectiune.


Alimentele iuti nu sunt contraindicate decat persoanelor care au un ulcer sau o gastrita activa.
Eu mananc foarte mult ardei iute si nu am dureri sau reflux de acid gastric.
Aveam reflux cand consumam carne sau prajeli.
Practic mananc ardei iuti cu paine si nu am nimic,ba parca ma simt mai bine cu stomacul decat inainte cand aveam tot felul de probleme.
Deci...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14