Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 17:02:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Parintele Sofian Boghiu

L-am intalnit la o sfintire de biserica. Avea un zambet minunat, iradia de lumina.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2013, 16:03:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Protosinghelul Nicodim Bujor despre Parintele Sofian Boghiu:
"Daca ar fi sa se faca o statuie a unui om perfect in virtute, Parintelui Sofian i s-ar cuveni, impodobit cu toate virtutile. Cred ca trebuie trecut in randul Sfintilor - ca e rugator, mare rugator, are podoaba Biserica triumfatoare din Cer."

Arhimandritul Arsenie Papacioc despre Parintele Sofian Boghiu:
"Toata admiratia am avut-o pentru Parintele Sofian! El nu prea vorbea, traia. A fost intr-adevar un om imbogatit. Era un om care isi punea problema mantuirii. Era un om care avea o traire interioara. Pentru dansul am o mare evlavie. In cununa Parintilor din veacul acesta il plasez in Cer."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2013, 17:37:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
L-am intalnit la o sfintire de biserica. Avea un zambet minunat, iradia de lumina.
Am gasit acest topic...nu prea inteleg de ce a fost creat!? Ne-ai spus ce ai avut de spus...acum noi ce urmeaza sa facem/ sa scriem? sa ne dam cu parerea despre faptul ca tu l-ai intalnit pe pr. Sofian la o sfintire de biserica sau despre faptul ca avea un zambet minunat...etc?
Tinand cont ca parintele Sofian a murit in anul 2002 la 90 de ani, a intrat in manastire de la 14 ani, a fost staret la Man. Antim din Bucuresti peste 40 ani, a fost cunoscut de mii de oameni care l-au vazut in multe feluri si multe locuri, nu ma ia prin surprindere postarea ta...deci? ce ai urmarit cand ai creat acest topic?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2013, 18:20:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Pr. Sofian Boghiu

"Dacă pot zice așa, mie mi-a placut în închisoare. Tare mult. Era bine acolo. Mult mai bine decit aici, în așa-zisa noastră libertate. Te puteai concentra. Nimic nu te distrăgea de la Dumnezeu. Pe când afară… câte probleme!"


http://www.fericiticeiprigoniti.net/...-sofian-boghiu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2013, 18:32:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mareste imaginea.

,,Neindoielnic, Parintele Sofian a facut parte din acel sir neintrerupt de stareti ai Bisericii Ortodoxe Romane care, asemenea batranilor intelepti ai Patericului, a vegheat la transmiterea invataturii si cailor indumnezeirii omului. Cand evocam figura vreunui parinte imbunatatit, o anume curiozitate (nu totdeauna benefica, dar din pacate caracteristica timpului nostru) ne face sa ne intrebam daca parintele cu pricina dobandise darul rugaciunii neincetate, asa-numita „rugaciune a inimii“. In cazul Parintelui Sofian, intrebarile nu-si mai aveau rost. Caci raspunsul era asternut la vedere. Chipul parintelui, ochii, aerul din jurul fiintei sale fragile, vorbeau de la sine."

Sursa:

http://www.crestinortodox.ro/religie...hiu-69179.html


Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2013, 22:16:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Un om strapuns de durerea sfanta a inimii.
Invaluit intr-o blandete luminoasa.
Lacrima si privea ‘dincolo’ in timpul slujbei.

In ’91-92 mi-aduc aminte ca se furase o icoana de la Manastirea Antim (cred ca cea de pe tetrapod). Amintind in timpul predicii de la vecernie, ca este o icoana veche, pentru care credinciosi aveau mare evalvie, la care se inchinase inca din tineretele sale, l-au podidit lacrimile.


http://pustnicul-digital.s3.amazonaw...e-p-sofian.pdf
__________________

Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2013, 02:28:21
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Găsesc ca fiind foarte frumos gestul tău de a posta cartea cu mărturii despre Părintele Sofian.
Îți mulțumesc, Florine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2013, 14:18:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pr. Sofian Boghiu

"Dacă pot zice așa, mie mi-a placut în închisoare. Tare mult. Era bine acolo. Mult mai bine decit aici, în așa-zisa noastră libertate. Te puteai concentra. Nimic nu te distrăgea de la Dumnezeu. Pe când afară… câte probleme!"
Intelegand noi temeinic lipsa de esenta a contactelor,

Problemele cauzate de 'libertatea de a vana forme',
De a fi vanat de patimi,

Se evapora ca ceata diminetii.

Astfel ca, in valtoarea zgomotelor fiind,
Ne reintoarcem pasnic in inchisoarea eliberatoare,
In centrul furtunii.


Sa renastem din nou.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 19.05.2013 at 14:33:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2013, 22:21:56
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Suntem singuri pricinuitori ai acestor probleme

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Pr. Sofian Boghiu

"Dacă pot zice așa, mie mi-a placut în închisoare. Tare mult. Era bine acolo. Mult mai bine decit aici, în așa-zisa noastră libertate. Te puteai concentra. Nimic nu te distrăgea de la Dumnezeu. Pe când afară… câte probleme!"


http://www.fericiticeiprigoniti.net/...-sofian-boghiu
Noi suntem singurii pricinuitori ai acestor probleme

Ne place sa ne distram si distractia asta este primejdioasa! Noi ne jucam cu sentimentele acestea care sunt precum un Vin Sfant pe care noi il bem peste masura! Mancam din Painea Sfanta si cata nu o mancam, o tinem in taina sa stim numai noi de ea sau sa o dam cuiva care ne va fi noua pe plac si facem asta pana se mucezeste si nu mai este de trebuinta!
Suntem nelinistiti pentru ca vrem sa simtim sentimentele fata de cat mai multi oameni, asta credem noi ca inseamna iubirea! Ideia este ca trebuie sa fim fideli sentimentelor, pentru a ne arata iubirea fata de toti la fel! Asta pentru ca sa nu facem curvie din iubire si sa credem ca e iubire!
De aceea sentimentul iubirii este pentru un singur om, pentru jumatatea ta, iubirea in schimb este pentru toti!
La fel cum iubirea de Dumnezeu este mai presus de pretentiile celuilalt, sa iubesti pe Dumnezeu inseamna sa faci Voia Lui, chiar daca nu faci pe plac fratelui tau, sa treci peste sentiment in acest caz, pentru ca sa nu musti marul si sa te faci partas celui necurat!
Adica sa nu minti, sa nu ascunzi nimic fata de aproapele tau, sa nu fii viclean, sa fii iertator, sa ai rabdare si indelunga rabdare si vei ajunge sa iubesti cum se cuvine, sa nu fii mandru si sa nu vrei sa ajungi stapan ci sa slujesti Cuvantului Lui Dumnzeu, adica sa nu fii din nou Adam sau Eva!
Dar sentimentul e doar pentur un singur om in toata viata! Cel putin dupa ce aflii asta. Credeti voi barbatii ca Dumnezeu ne-a lasat sa iubim toate femeile sau voi femeilor ca Dumnezeu v-a lasat sa iubiti toti barbatii? Poti intr-o saptamana unul sau una intr-o saptamana altul sau alta, dar nu asta a fost voia Lui Dumnezeu, chiar daca te atrage, sa nu vrei sa faci asta, daca vrei sa faci Voia Lui Dumnezeu! Va binecuvantat cu un ajutor fata de care sa si simtiti iubirea in trup si suflet si o viata intreaga asta sa va aduca puterea sa simtiti fericirea, pentru ca dincolo vom trai cu totii aceasta bucurie, disparand pacatul, pentru ca am ales sa iubim cu adevarat, si am ramas fideli Cuvantului Lui Dumnezeu! Familia se va desavarsi prin nastere sau crestere de prunci! Sa simti ca lumea se incheie acolo cu el sau cu ea si nu mai vrei nimic din sentimentul acesta, pentru ca il ai langa tine, e al tau si esti al ei sau al lui si nimeni din acesta lume nu ti-l poate lua! Sa te mutumeasca intru totul asa cum e, caci nimeni nu e mai bun, doar ca isi ascunde mai bine defectele! Si asta nu este o inchisoare cum cred cei care vor sa guste din multe, ci este o bucurie cu care ne-a binecuvantat Dumnezeu, iata adevarata libertate!
Cei care striga vreau libertatel, umbla dupa desfraul placerii si nu asta este Voia Lui Dumnezeu!
Pentru ca sa poti iubi cu adevarat pe fratele tau, trebuie sa te lepezi de placeri! Te poti lepada de placeri, forosindu-le pentru ce ti-au fost date si atunci ele sunt binecuvantari si bucurii, nu mai sunt placeri! Iar mai apoi poti sa ii iubesti pe ceilali ca pe niste frati, pentru ca mereu gandul tau este la jumatatea ta!
Sentimentul iubirii ne-a fost dat depilda, pentru ca sa il traim fericiti si pentru ca sa invatam a iubi vestinc, pentru ca iubind o viata jumatatea noastra este o bucurie, o binecuvantare prin care vom multumi si il vom iubi mereu pe Dumnezeu in familie! Dar daca mereu ne umbla ochii in dunga si mintea in laturi, va fi o inchisoare, un chin pentur ca noi nu il cautam pe Dumnezeu si liniste, noi cautam desfrau!
Ce frumos a legat Dumnezeu acest ajutor pentru noi, tocmai pentru ca sa nu ne infranam de la el, ci sa ivatam sa il cinstim cum se cuvine! Dar cand iubim mai mult de o persoana, ne ciopartim sufletele, impartindu-ne jumatatea cu mai multi si distrugand sentimentul care ne-a fost dat de Dumnezeu cu alt scop! Toate au leac daca ne oprim la timp!
Ferice de cei ce il Iubesc pe Dumnezeu fara sa aiba trebuinta sa se infraneze de la gustul vietii! Daca cineva nu ar fi atat de curios sa guste din multi pana se hotaraste la unul, nu ar mai fi atat de nemultumit! Nu vedeti voi ca daca avem multe pe raft vrem sa le incercam pe toate! Sigur, asta e permis, dar nu e bine sa facem asa si cu oamenii! Dupa cum e permis sa alegi o jumatate si sa te rezumi acolo, fara sa incalci Voia Lui Dumnezeu! Nu vedeti ca ne nastem aproape egali la numar barbati cu femei! Nu vedeti ca o parte vor din nastere sa fie calugari si cei care se duc cu forta sau din pricina vietii, sunt vorbareti si vorbesc despre cum sa ne infranam! Pentru ca asta ii macina pe ei zi de zi! Si bine au facut ca au scirs, petru ca indestularea si desfraul nu sunt Voia Lui Dumnezeu, dar nu ne-a pedepsit cu abstinenta totala ci ne-a binecuvantat cu cumpatare, altfel ratiunea nu isi mai are rostul si nici constiinta!
Cei care s-au dus la manastire cu cu dragoste, nu au scris nimic despre infranare, au stat in liniste! Pentru ei aceasta infranare era liniste si binecuvantare, nu era chin! Asa cum pentru noi din lumea aceasta familia ar trebi sa fie binecuvantare si nu chin!
Pentru cei care nu cred in Dumnezeu, ii intreb pe aceasta cale: credeti ca natura a fost atat de desteapta, incat ne-a creat de sex masculin si de sex feminin sau am evoluat asa separat, pana ne-am intalnit si ne-am placut! Nu scrie ca am primit femeia de ajutor! Nu e fabrica de copii, nici teplu al placerilor, ci persoana cu care poti sa inveti sa iubesti cu sentiment o viata intreaga, familia!
Iata de ce nu o sa putem sa iubim cu sentiment pe toti la fel, dar trebuie sa ii iubim pe toti la fel asa cum am scris si mai sus si toate le-am scris ca si cum nu ar fi de la mine!
Deci nu spune nimeni sa te izolezi, ci sa fii mereu unul cu gandul la celalalt, daca la inceput din pricina unei legi, mai apoi din dragostea adevarata ce va veni si asta pentru ca sa ajungem sa ne bucuram cu adevarat de binecuvantarile pe care ni le-a dat Dumnezeu si sa nu le batjocorim si asta sa ne aminteasca mereu de Dumnezeu, ca fiind cea mai mare binecuvantare pentru noi, familia!
Sa ne ferim de curvie care este cel mai mare pacat, prin care ne lepadam cu viclenie de Dumnezeu!
"Suflete preacurvare!* Nu știți că prietenia** lumii este vrăjmășie cu Dumnezeu? Așa că cine† vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș cu Dumnezeu."

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!

Last edited by Florin_cj; 20.05.2013 at 22:39:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Sofian Boghiu prezent in icoana costel Mari Duhovnici si predicile lor 13 28.11.2010 08:42:57
Sofian Boghiu - 8 ani de la plecarea la Domnul cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 13.09.2010 22:36:45
Parintele Sofian - despre botez delyuta Intrebari utilizatori 11 03.03.2010 06:12:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26