Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.01.2015, 13:25:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum adica nu se poate boteza copilul daca parintii nu sunt casatoriti?
Nu ca nu ar asta buna regula de vietuire ortodoxa,dar pt exceptii cand nu sunt casatoriti nu se poate boteza?
Cunostiinta asta caruia voiam sa-i botez nu era casatorita cu barbatul ei iar preotul nu a zis nimic despre asta,desigur ca a intrebat-o cand se gandeste sa se si casatoreasca dar nu a oprit botezul,se intelege...
Preotii au libertatea de a refuza un botez daca nu exista garantii ca cel botezat va fi crescut in Cristos. Sa nu uitam ca botezul copiilor este un "botez pe chezasie" ca sa zic asa, adica un botez in care micul catehumen cere sa primeasca botezul prin gura parintilor si nasilor lui, care se fac chezasi pentru el. Unii preoti cu mai multa acribie iau in serios acest lucru si pot refuza botezul cand au indicii ca el e cerut doar de forma, ca sa fie un motiv de adunare si de facut poze.

Un caz relativ recent care a facut valva in Biserica Catolica a fost cel al unui preot care a refuzat botezul pe motiv ca parintii refuzasera anterior cateheza. Preotul a sustinut ca, in acest fel, exista indicii ca acel copil nu va fi crescut in Cristos. Parintii au atacat cu proces canonic, s-a ajuns la Consistoriul Diecezan. Acesta a dat dreptate preotului, motivand ca decizia a fost canonica.

Sa nu uitam ca Botezul, ca si celelalte doua Sacramente ale Initierii Crestine (Mirul si Impartasania) sunt "arme cu doua taisuri" ca sa zic asa: ele sunt spre salvarea sufletului credinciosului, sau spre mai marea lui osanda si rusine. Pe scurt, e mai putin grav sa fii infidel decat apostat.

De aceea, sa fim convinsi ca pentru orice "pescar de oameni" o cerere de botez este cea mai mare bucurie cu putinta. Pentru asta s-a preotit, pentru asta a semanat la predica, asta e chemarea si rostul lui. Pe de alta parte, are nu doar dreptul, ci datoria sa se convinga ca Botezul nu va agrava situatia botezatului. "Lasati copiii sa vina la Mine" este valabil pentru copiii care vor cu adevarat, prin gura parintilor, sa vina la El. Ceilalti e bine sa fie opriti, fiindca vrajitorii lui Faraon au fost judecati mai putin sever decat Iuda Iscarioteanul, care, cunoscandu-L pe Dumnezeu, L-a tradat.

In cazul relatat, preotul de care vorbiti a aflat ca parintii nu sunt casatoriti. A cercetat mai departe si a vazut, poate, ca acest lucru e din alte motive decat rebeliunea fata de legile lui Dumnezeu si ca, in ciuda acestei stari remediabile, sunt sanse bune ca micutul sa fie crescut cum se cuvine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.01.2015, 14:13:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum adica nu se poate boteza copilul daca parintii nu sunt casatoriti?
Nu ca nu ar asta buna regula de vietuire ortodoxa,dar pt exceptii cand nu sunt casatoriti nu se poate boteza?
Cunostiinta asta caruia voiam sa-i botez nu era casatorita cu barbatul ei iar preotul nu a zis nimic despre asta,desigur ca a intrebat-o cand se gandeste sa se si casatoreasca dar nu a oprit botezul,se intelege...
Ba normak ca se poate, asta ar mai lipsi ... atata doar ca la noi in popor se spune ca " daca nu am facut nunta inainte, acum ca avem si copil..e cam rusine"...si apoi nu mai e nicio graba, nicio urgenta, ne " leaga" copilul, tatal daca il recunoaste/este recunoscut de catre mama, are aceleasi drepturi asupra copilului ca si atunci cand e casatorit cu mama....ce rost ar mai avea, dpdv lumesc, si casatoria? Iar dpdv spiritual, probabil oamenii gandesc ca " oricum sunt pacatosi in fata lui Dumnezeu..."( dar sunt altii si mai rai ai n'au patit nimic, etc...)
Si eu am mai auzit de popi care " ameninta" ca daca stiam ca nu sunteti casatoriti nu va botezam copilul, etc...:P; ba chiar una zicea ca s-au dus sa faca in aceeasi zi si cununia si botezul, si savarsindu-se intai botezul, pa ea nu au lasat-o sa intre in biserica...

Acum, ca si cheltuieli, e foarte posibil ca la nunta sa ia ceva amploare, ca mai intervne si familia care se ridica cu pretentii, si incearca sa te faca sa amani pana e toata lumea pregatita, si atunci te enervezi si nu iti mai trebuie nimic... ( toti parintii,'mai ales, vor sa aiba copiii lor o nunta si o viata cum ei nu au avut, sa fie si ei mandrii daca nu pot cu realizarile proprii, maca cu ale copiilor si nepotilor...si la fel vom fi si noi cand vor creste copiii nostri, din pacate...nerealizand ca poate le punem o povara prea mare pe umerii lor...)

Last edited by fallen; 16.01.2015 at 14:17:41.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.01.2015, 16:00:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Atentie: in caz de cununie si botez in aceeasi zi, se face mai intai cununia si apoi botezul!
Nu stiu sigur daca este botezat copilul daca parintii nu sunt cununati. S-ar putea ca in anumite cazuri (mai ales daca este necunoscut tatal) sa accepte preotul. Dar nu stiu sigur.
Nu stiu si nu cred ca se poate impartasi o persoana insarcinata necununata in biserica.
In rest este totul o chestie de credinta a cuplului (ce vrea, daca vrea cununie in biserica sau nu).
Si mai este (dupa cum observ) si o decizie a preotului. Unii sunt mai severi, altii mai indulgenti.

Ah si sa nu confundam: nasii de botez pot sa fie necununati, sau sa fie numai o persoana. Mie una mi se pare foarte ciudat si nu-mi place. Dar in fine, este parerea mea personala.

Chestia asta cu copil facut fara casatorie, intr-un cuplu, sau fara cuplu, este o alta decizie a oricarui om si un mare risc asumat. Depinde de situatie, de varsta (a femeii mai ales). Ma refer si la avantajele unei casatorii civile aici.

Iar ceea ce vor rudele cuplului deja nu mai are importanta. Au o anumita varsta, nu m ai sunt copii.

Crinrin are dreptate. Pot sa fie doar cateva persoane in biserica si apoi mancat o pizza si o prajitura si gata.

Si cheltuielile se mai pot si imparti cu nasi, parinti, alte rude. Nu e drept sa le poarte numai unii... La intelegere cu totii.

Vedeti voi, aici sunt mau multe lucruri in discutie. Vorbim aici de post la gravide (si copii), de impartasit, dar pe de alta parte sunt dileme legate de cununie.
Nu judec pe nimeni. Nu cunosc situatia. Lui Yasmine ii doresc sa se casatoreasca si apoi sa si boteze si cunune.

Sunt moduri si moduri de intelegere a credintei. La mine este invers. Eu tin la cununie si botez, dar am probleme cu postul.

Numai bine la toata lumea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.01.2015, 19:48:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atentie: in caz de cununie si botez in aceeasi zi, se face mai intai cununia si apoi botezul!
Nu stiu sigur daca este botezat copilul daca parintii nu sunt cununati. S-ar putea ca in anumite cazuri (mai ales daca este necunoscut tatal) sa accepte preotul. Dar nu stiu sigur.
Nu stiu si nu cred ca se poate impartasi o persoana insarcinata necununata in biserica.
In rest este totul o chestie de credinta a cuplului (ce vrea, daca vrea cununie in biserica sau nu).
Si mai este (dupa cum observ) si o decizie a preotului. Unii sunt mai severi, altii mai indulgenti.

Ah si sa nu confundam: nasii de botez pot sa fie necununati, sau sa fie numai o persoana. Mie una mi se pare foarte ciudat si nu-mi place. Dar in fine, este parerea mea personala.

Chestia asta cu copil facut fara casatorie, intr-un cuplu, sau fara cuplu, este o alta decizie a oricarui om si un mare risc asumat. Depinde de situatie, de varsta (a femeii mai ales). Ma refer si la avantajele unei casatorii civile aici.

Iar ceea ce vor rudele cuplului deja nu mai are importanta. Au o anumita varsta, nu m ai sunt copii.

Crinrin are dreptate. Pot sa fie doar cateva persoane in biserica si apoi mancat o pizza si o prajitura si gata.

Si cheltuielile se mai pot si imparti cu nasi, parinti, alte rude. Nu e drept sa le poarte numai unii... La intelegere cu totii.

Vedeti voi, aici sunt mau multe lucruri in discutie. Vorbim aici de post la gravide (si copii), de impartasit, dar pe de alta parte sunt dileme legate de cununie.
Nu judec pe nimeni. Nu cunosc situatia. Lui Yasmine ii doresc sa se casatoreasca si apoi sa si boteze si cunune.

Sunt moduri si moduri de intelegere a credintei. La mine este invers. Eu tin la cununie si botez, dar am probleme cu postul.

Numai bine la toata lumea.
Persoanele necasatorite pot boteza copii dar nu pot cununa,se intelege.
Da este ideal pt oricine sa se poate casatori insa in realitate aceste asteptari nu sunt implinite.

Femeile care au intrat in gravidie cu canon sau care nu stau in standardele vietii ortodoxe,totusi se pot impartasi deoarece sarcina poate crea probleme ,femeia fiind in pericol sa moara;in pericol de moarte biserica administreaza Tainele.

"Femeia care are canon și este oprită de a se împărtăși timp mai îndelungat dar este însărcinată și trebuie să nască, trebuie împărtășită înainte de a merge să nască, întrerupându-se pentru acel timp oprirea pe care o are. Trebuie împărtășită pentru că la naștere femeia își pune în pericol de moarte viața, iar cel ce este în pericol de moarte i se socotește împărtășania ca în ultima clipă a vieții sale de care nu trebuie să-l păgubim fie cât de păcătos. Canonul nu-i este dezlegat, rămâne în același canon. După naștere femeia intră înapoi în canonul pe care l-a avut și pe care trebuie să-l împlinească, deci, își continuă canonul până ce-l împlinește cu oprire de la Sfânta Împărtășanie chiar dacă înainte de naștere a fost împărtășită."

http://vladherman.blogspot.com/2012/...se-sfanta.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.01.2015, 19:58:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preotii au libertatea de a refuza un botez daca nu exista garantii ca cel botezat va fi crescut in Cristos. Sa nu uitam ca botezul copiilor este un "botez pe chezasie" ca sa zic asa, adica un botez in care micul catehumen cere sa primeasca botezul prin gura parintilor si nasilor lui, care se fac chezasi pentru el. Unii preoti cu mai multa acribie iau in serios acest lucru si pot refuza botezul cand au indicii ca el e cerut doar de forma, ca sa fie un motiv de adunare si de facut poze.

Un caz relativ recent care a facut valva in Biserica Catolica a fost cel al unui preot care a refuzat botezul pe motiv ca parintii refuzasera anterior cateheza. Preotul a sustinut ca, in acest fel, exista indicii ca acel copil nu va fi crescut in Cristos. Parintii au atacat cu proces canonic, s-a ajuns la Consistoriul Diecezan. Acesta a dat dreptate preotului, motivand ca decizia a fost canonica.

Sa nu uitam ca Botezul, ca si celelalte doua Sacramente ale Initierii Crestine (Mirul si Impartasania) sunt "arme cu doua taisuri" ca sa zic asa: ele sunt spre salvarea sufletului credinciosului, sau spre mai marea lui osanda si rusine. Pe scurt, e mai putin grav sa fii infidel decat apostat.

De aceea, sa fim convinsi ca pentru orice "pescar de oameni" o cerere de botez este cea mai mare bucurie cu putinta. Pentru asta s-a preotit, pentru asta a semanat la predica, asta e chemarea si rostul lui. Pe de alta parte, are nu doar dreptul, ci datoria sa se convinga ca Botezul nu va agrava situatia botezatului. "Lasati copiii sa vina la Mine" este valabil pentru copiii care vor cu adevarat, prin gura parintilor, sa vina la El. Ceilalti e bine sa fie opriti, fiindca vrajitorii lui Faraon au fost judecati mai putin sever decat Iuda Iscarioteanul, care, cunoscandu-L pe Dumnezeu, L-a tradat.

In cazul relatat, preotul de care vorbiti a aflat ca parintii nu sunt casatoriti. A cercetat mai departe si a vazut, poate, ca acest lucru e din alte motive decat rebeliunea fata de legile lui Dumnezeu si ca, in ciuda acestei stari remediabile, sunt sanse bune ca micutul sa fie crescut cum se cuvine.
Dumnezeu sa ma ierte dar multe botezuri sunt facute din superstitie.
Slava Domnului ca sunt facute oricum,caci daca ar fi fost facute dupa meritul parintilor foarte putini copii ar fi botezati si asta nu ar fi fost drept,nu-i asa?
In cazul asta nici pe mine nu trebuiau sa ma boteze fiind un"copil din flori" sau nici pt copilul pe care ma pregateam sa-l botez,mama nefiind practicanta si aflata in relatie cu un asiatic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.01.2015, 22:20:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fallen, am inteles ca esti medic veterinar. Asta presupune ca totusi ai si anumite cunostinte de medicina umana. Nu stiu sigur, daca nu se face asa ceva (putin) si la facultatea de medicina veterinara.
Ai mare grija si du-te la circa de care ai apartinut pana la 18 ani si vezi ce boli ai avut si ce vaccinuri.
Sau mai simplu: medicul care iti urmareste sarcina poate sa-ti faca analize sa vada imunitatea la anumite boli care sunt periculoase pentru fat. De acolo se vede daca ai avut boala sau nu.

Da, trebuie sa te feresti de orice acum. Mai ales de aceste boli ale copilariei care influenteaza mult sarcina.
Am o prietena care a facut rubeola in timpul sarcinii si la vremea aia probabil ca ori nu stia, ori nu s-a dus la medic, ori aia n-au bagat in seama. In orice caz copilul a iesit cu deficiente mari.
Asa ca ai grija! Nu te juca. Ai o raspundere acum pentru o alta viata.

Nimeni nu cere post la copii si femei insarcinate. Este o prostie. Am vorbit si eu cu preoti si nu sunt chiar atat de absurzi pe cat se scrie pe aici.

Da, multe persoane reactioneaza asa la post (cu dureri de cap si alte simptome). Eu am ajuns pana aproape de lesin de cateva ori.
Depinde de organism. La persoane sanatoase nu se intampla.
Dar la gravide sau persoane bolnave, sau probleme cronice (anemii, talasemii, spasmofilii, diabet etc.) si care au nevoie de o anumita alimentatie, pot apare tulburari chiar grave.
Si apar probleme si la efort fizic si chiar intelectual unde organismul (inclusiv creierul) are nevoie de resurse mai multe.

Ia si citeste o carte pentru gravide si te sfatuieste cu medicul sau alte persoane competente in tot ceea ce este legat de sarcina.

Imi pare rau dar nu pot sa cred ceea ce scrie Monnis mai sus. Daca ar fi asa, atunci cum ar ajunge altii sa faca o gramada de copii?

Iti doresc sarcina si nastere usoara si un copil sanatos. Dumnezeu sa va ocroteasca.
Va veni si preotul sa va sfinteasca locuinta. Banii nu vor fi impedimentul. Si te mai imprumuta cineva, daca se ajunge chiar sa fie asa o problema.
Problema cea mai mare va fi: sa te casatoresti. Nu mai amana!
Uitasem sa va scriu ieri ca si eu aveam aceleasi reactii daca nu mancam nimic de dimineata si ma apuca pranzul nemancata.
Cineva de pe forum-care are cunostiinte intemeiate de nutritie,mi-a explicat ca numai un organism plin de toxine actioneaza asa.
In cazul meu a avut perfecta dreptate,deoarece dupa 3 ani de vegetarianism si de consum de sucuri naturale de fructe si legume,aceste simptome au disparut incat acum daca doresc sa tin post negru pot s-o fac pana dupa-amiaza pe la orele 3 sau 4 fara ameteli si dureri de cap.

Bine,toxinele nu provin numai din alimentele procesate si conservate sau artificiale...

Eu am eliminat toate produsele cosmetice conventionale,farduri,vopsea de par,deodorant...chimicale de curatat sau detergent.
Am inlocuit deodorantul cu unul natural care nu iti interzice transpiratia,doar ii da alt miros(sarurile de aluminiu din deodorantul conventional iti blocheaza porii-iar toxinele se elimina si prin transpiratie).
Plecand de la acest adevar ca toxinele se elimina prin traspiratie ,e bine sa transpiri adica sa faci sauna cat mai des si activitate fizica .Asta vara am folosit numai bicicleta pt drumurile in oras si a fost superb!
Am capatat o gramada de energie si putere fizica.

De ce fac asta?
Pt ca de cand am venit aici,am fost uimita sa vad cum"civilizatia moderna,avansata"este foarte bolnava si slaba trupeste(poate si spiritual).
Si aceste problem vin din stilul de viata care este bazat pe lux si comfort dus la extrem.
Cum sa-ti mai tii in miscare articulatiile cand nu mai faci decat cativa pasi din casa pana in masina si din masina pana la destinatie?Si daca ai si cateva kg in plus de la mancarea artificiala atunci cand te duci la cumparaturi te pui intr-un carut pt supraponderali si da-I bataie prin magazin,intr-un comfort total.

Dar nu-I nici o problema,avem servicii medicale care iti asigura operatie de inlocuit rotula genunchiului,iti inlocuieste soldul ,te tratateaza de cancer numai ca ne trebuiesc zeci de mii si sute de mii de $ pt orice interventie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.01.2015, 12:21:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu cum este cu toxinele din organism. Stiu insa ca organismul reactioneaza atunci cand nu se afla, sau este scos din echilibrul sau.
Dureri de cap, stari proaste si alte simptome pot apare si la anemii, talasemii, spasmofilii si lipsa de alte minerale si vitamine.
Vorbesc din proprie experienta.
Simptome asemanatoare pot da si perturbarile hormonale (inlsuiv ciclul la femei) si stresul.
Si toate astea mai ales daca se combina cu efort mare psihic sau fizic.

Eu nu incerc sa conving pe nimeni la ceva ce nu i spotriveste si nu-i place. Nu-mi plac insa etichetarile astea cu titlu universal valabil si conflictul asta permanent pe baza de alimentatie.
Am auzit tot felul de studii si pareri in media. Am auzit de oameni care au tinut zeci de an regim vegan si s-au reintors la regimul normal, pentru ca se simteau rau si nu l-au mai suportat.
Am vazut la televizor experimente cu persoane care au tinut posturi stricte, sau au mancat doar vegan. Unora le-a fost bine, altii n-au suportat.
Au ajuns la tulburari psihice si epuizari.

Eu cred ca organismul isi spune singur parerea si fiecare este altfel.
Am auzit de cazuri de oameni ajunsi la peste 100 de ani care fumau mult, sau nu duceau o viata sub clopot de sticla.
Nici unul n-a spus ca a fost vegan, sau ca a folosit numai produse bio si naturale si s-a izolat sub clopot de sticla.
Dar toti au spus ca au dus o viata normala, sanatoasa, cu familie, fara stresuri suplimentare.
Si mai sunt si genele. Dar de asta nu spune nimeni nimic. Nici de gene, nici de stres psihic si fizic si alte cele.

Este foarte bine ca mananci si bei legume si fructe si ca incerci sa elimini din chimicale. Dar asa ar trebui sa verifici si provenienta legumelor si a fructelor si cultivarea lor. Si sa ai bani sa-ti iei numai produse bio.
Si eu mi-as dori sampon natural, dar unul cu care sa pot iesi si in lume.
Am folosit la viata mea si oua si sapun de casa, si otet si diverse fiole cu substante pentru ingrijirea parului.
Cu unele mi-era rusine si frica de miros si aspectul parului. Cu altele arata parul ingalat. Cu altele se ingrasa foarte repede.
Acum am vazut sampoane (spun ei naturale) in tara, dar cumplit de scumpe.

Da si miscarea este buna, mai ales atunci cand iti face bine si psihic.
Mi-as dori si eu sa pot mai multe. Dar si asta costa bani si trebuie sa ai in zona in care locuiesti.
Cu bicicleta este un pericol permanent. Pe drumuri de tara este cel mai sigur.
Eu una prefer sporturile cu muzica (tot felul de dansuri si miscari pe muzica), inot, plimbari in natura, iarna patinaj.

Dar nimic din toate astea nu are efect atunci cand viata ta este chinuita: stres, suprasolicitare, spaime, singuratate etc.
Si cand faci un sport, daca esti presat (pe drum sau la sala) si fortat si chinuit, nu-ti foloseste. Hai cu fiarele, hai cu maratonul, vezi caloriile, kilogramele, vezi masina, vezi ocoleste lumea.
Cate cazuri de sportivi care au murit!!!

Am vazut de curand un documentar la televizor cu un grup de dame peste 70-75 de ani care au format un ansamblu de dans. Ce bine se simt si se intalnesc si nu sunt singure desi privat se mai duc si la cimitir la sot. Si isi fac program impreuna si mai au un animal langa ele (caine, pisica, sau cal) si isi fac viata frumoasa. Cat le-am admirat.
Masuram prajitura si cana de lapte si uitam de alte lucruri care ne fac mult mai rau.

In toate trebuie masura, masura, masura. Nu spune nimeni sa mancam vitei sau porci intregi, dar un copan de pui la nu stiu cate zile, o cana de lapte zilnic si 1-2 oua pe saptamana, un pic de branza, o bucatica de ciocolata sau o prajitura inseamna alimnetatie echilibrata si sanatoasa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.01.2015, 17:25:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Uitasem sa va scriu ieri ca si eu aveam aceleasi reactii daca nu mancam nimic de dimineata si ma apuca pranzul nemancata.
Cineva de pe forum-care are cunostiinte intemeiate de nutritie,mi-a explicat ca numai un organism plin de toxine actioneaza asa.
In cazul meu a avut perfecta dreptate,deoarece dupa 3 ani de vegetarianism si de consum de sucuri naturale de fructe si legume,aceste simptome au disparut incat acum daca doresc sa tin post negru pot s-o fac pana dupa-amiaza pe la orele 3 sau 4 fara ameteli si dureri de cap.

Bine,toxinele nu provin numai din alimentele procesate si conservate sau artificiale...

Eu am eliminat toate produsele cosmetice conventionale,farduri,vopsea de par,deodorant...chimicale de curatat sau detergent.
Am inlocuit deodorantul cu unul natural care nu iti interzice transpiratia,doar ii da alt miros(sarurile de aluminiu din deodorantul conventional iti blocheaza porii-iar toxinele se elimina si prin transpiratie).
Plecand de la acest adevar ca toxinele se elimina prin traspiratie ,e bine sa transpiri adica sa faci sauna cat mai des si activitate fizica .Asta vara am folosit numai bicicleta pt drumurile in oras si a fost superb!
Am capatat o gramada de energie si putere fizica.

De ce fac asta?
Pt ca de cand am venit aici,am fost uimita sa vad cum"civilizatia moderna,avansata"este foarte bolnava si slaba trupeste(poate si spiritual).
Si aceste problem vin din stilul de viata care este bazat pe lux si comfort dus la extrem.
Cum sa-ti mai tii in miscare articulatiile cand nu mai faci decat cativa pasi din casa pana in masina si din masina pana la destinatie?Si daca ai si cateva kg in plus de la mancarea artificiala atunci cand te duci la cumparaturi te pui intr-un carut pt supraponderali si da-I bataie prin magazin,intr-un comfort total.

Dar nu-I nici o problema,avem servicii medicale care iti asigura operatie de inlocuit rotula genunchiului,iti inlocuieste soldul ,te tratateaza de cancer numai ca ne trebuiesc zeci de mii si sute de mii de $ pt orice interventie.
Eu am constatat pe propria piele ca oricat de buna si sanatoasa ar fi mancarea pe care o faci si o iei la tine sa o mananci la munca, de exemplu, sau chiar si acasa, daca atmosfera, ambianta, mediul in care o faci este stresant, tensionat, tot cee bun se poate transforma in otrava, pt ca corpul tau probabil secreta hormoni de stres si productia de enzime este deficitara, poate nici nu ai ragaz sa mesteci bine si in tihna, si iti pica totul greu, te balonezi, ai arsuri sau crampe, etc, sau esti nevoit sa iei un supliment de enzime sau bila, sau alte produse menite sa iti ajute digestia sau sa atenueze indigestia ....iar daca nu mananci la timp, iar scade glicemia, cresc hormonii de stres ( poate chiar sa-ti fie afectata secretia de insulina si sa faci diabet), apar stari de nervozitate, anxietate sau depresie, ti se pare ca toata lumea are ceva cu tine de nu te lasa sa mananci, incepi sa ai apucaturi de animal, iti vine sa marai la cei care nu te lasa in pace, dar defapt astea nu sunt decat ispite diabolice, probabil cei obisnuiti cu postul nu trec prin asa ceva pentru ca isi educa organismul ca nu trebuie sa manance pana seara la nu stiu ce ora, si atunci foarte putin, nu pe saturate...


Dar asta e important mai mult pentru sanatatea noastra, copilul se dezvolta si la femeile care varsa tot si nu pot manca nimic pana la 5 luni...insa cel mai crucial moment, pentru el, este atunci cand se formeaza ovulul din care va lua nastere...cele mai multe anomalii cromozomale sunt de origine materna; si in al doilea rand, poate, cu ce celula paterna se intalneste, si ce gene poarta aceasta in cromozomi...aici biologii spun ca e doar hazardul cel care " alege", pecand oamenii credinciosi spun ca e mana lui Dumnezeu...oricum, e un mare mister...
De aici in colo, ce vrem noi sa-l invatam, ce educatie ii dam, va interactiona si cu mostenirea lui genetica...deexemplu daca eu acum ( sau mai incolo, cand va intelege) ii vorbesc de lucruri rele, el poate se va intari, va deveni curajos, sau in contra, se va speria si va deveni timid, timorat, neincrezator...

Last edited by fallen; 22.01.2015 at 18:13:34.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.01.2015, 17:38:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Persoanele necasatorite pot boteza copii dar nu pot cununa,se intelege.
Da este ideal pt oricine sa se poate casatori insa in realitate aceste asteptari nu sunt implinite.

Femeile care au intrat in gravidie cu canon sau care nu stau in standardele vietii ortodoxe,totusi se pot impartasi deoarece sarcina poate crea probleme ,femeia fiind in pericol sa moara;in pericol de moarte biserica administreaza Tainele.

"Femeia care are canon și este oprită de a se împărtăși timp mai îndelungat dar este însărcinată și trebuie să nască, trebuie împărtășită înainte de a merge să nască, întrerupându-se pentru acel timp oprirea pe care o are. Trebuie împărtășită pentru că la naștere femeia își pune în pericol de moarte viața, iar cel ce este în pericol de moarte i se socotește împărtășania ca în ultima clipă a vieții sale de care nu trebuie să-l păgubim fie cât de păcătos. Canonul nu-i este dezlegat, rămâne în același canon. După naștere femeia intră înapoi în canonul pe care l-a avut și pe care trebuie să-l împlinească, deci, își continuă canonul până ce-l împlinește cu oprire de la Sfânta Împărtășanie chiar dacă înainte de naștere a fost împărtășită."

http://vladherman.blogspot.com/2012/...se-sfanta.html
...atunci inseamna ca nu ma pot impartasi decat poate de Adormirea Maicii Domnului, daca nu nasc pana atunci, ca poate mor la nastere....dar daca se intampla asa si Doamne fereste moare si pruncul, se va mantui si el pentru ca m-am impartasit inainte sa nasc( asta in cazul in care s-ar naste mort sau n-ar apuca sa-l boteze, mai ales ca daca eu ma duc, ceilalti poate nu vor da importanta...dar am sa las cu " limba de moarte", si duhovnicului, si familiei, poate si preotului de la spital, daca o fi, ca in caz ca se intampla ceva cu mine, sa boteze copilul cat mai repede...)...cu toate ca nu m-am gandit niciodata ca ar fi posibil sa se intample ceva cu mine, sau cu alta femeie care naste, mai ales in zilele noastre...nici nu stiu daca ma va crede preotul daca ii spun sa ma impartaseasca pt ca nu cumva...
( personal nu mi-e asa frica de propria moarte, doar sa nu mor nepregatita, sa apuc sa ma spovedesc macar daca nu sa ma si impartasesc, mi-e frica desigur de ispitele care vin in ceasul mortii de la diavol, mai ales asupra celor pacatosi ca mine, si imi este frica de asemeni ca copilul nu va primi educatie crestineasca daca ramane cu ai lui sau ai mei...nu ca eu as fi cel mai bun exemplu, sau i-as da cea mai buna educatie, dar macar as incerca....)

Last edited by fallen; 22.01.2015 at 17:44:03.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.01.2015, 23:02:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
...atunci inseamna ca nu ma pot impartasi decat poate de Adormirea Maicii Domnului, daca nu nasc pana atunci, ca poate mor la nastere....dar daca se intampla asa si Doamne fereste moare si pruncul, se va mantui si el pentru ca m-am impartasit inainte sa nasc( asta in cazul in care s-ar naste mort sau n-ar apuca sa-l boteze, mai ales ca daca eu ma duc, ceilalti poate nu vor da importanta...dar am sa las cu " limba de moarte", si duhovnicului, si familiei, poate si preotului de la spital, daca o fi, ca in caz ca se intampla ceva cu mine, sa boteze copilul cat mai repede...)...cu toate ca nu m-am gandit niciodata ca ar fi posibil sa se intample ceva cu mine, sau cu alta femeie care naste, mai ales in zilele noastre...nici nu stiu daca ma va crede preotul daca ii spun sa ma impartaseasca pt ca nu cumva...
( personal nu mi-e asa frica de propria moarte, doar sa nu mor nepregatita, sa apuc sa ma spovedesc macar daca nu sa ma si impartasesc, mi-e frica desigur de ispitele care vin in ceasul mortii de la diavol, mai ales asupra celor pacatosi ca mine, si imi este frica de asemeni ca copilul nu va primi educatie crestineasca daca ramane cu ai lui sau ai mei...nu ca eu as fi cel mai bun exemplu, sau i-as da cea mai buna educatie, dar macar as incerca....)
Daca,daca,daca,daca....observi cate droburi de sare aici?
Ce atata parascovie soro? Gandeste pozitiv,pana la urma este binecuvantarea Domnului in joc,nu te bucuri?
Lasa gandurile astea,lasa-le in grija Domnului!
Si mai ales tine aproape cu duhovnicul tau(nu mi-a placut cuvantul asta niciodata,nu stiu de ce nu putem folosi parinte,calauzitor spiritual),ca noi pe forum spunem multe.
El hotareste pe cine impartaseste si pe cine nu,nu noi de pe forum! Daca ar fi dupa judecata noastra stramba si plina de invidie nu s-ar mai impartasi nimeni :D
Toate cele bune si ai grija de tine,mai mult optimism.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55