Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.08.2015, 15:35:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si eu am vazut la fel, dar ma interesa cum a reusit sa ajunga la aceste performante.
Simplu, cu ajutorul Domnului. Și nu sunt performanțe, a fi însărcinată nu este ceva anormal. Numai că noi din prea multă comoditate vedem lucrurile invers.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Voua barbatilor vi se pare intotdeauna ca " nu a fost chiar asa greu"..( ba chiar unii mai au tupeul sa zica ca ei ar fi facut.o ( ar fi dus sarcina) mult mai bine si mai in siguranta :D....
Nu mi se pare un lucru ușor să duci o sarcină. În acest caz, greul apasă pe umerii mamei și nu pe umerii soțului care ar trebui să facă tot ce-i stă în putință să o sprijine, atât moral cât și fizic. Un bărbat care nu știe să aprecieze și să recunoască efortul depus de mamă în timpul sarcinii și apoi cu creșterea copilului, acela nu este bărbat, ci mai degrabă un laș.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
de chiar nu nteleg de ce nu a dat Dumnezeu acesta misiune barbatilor, daca tot sunt atat de mandri...)
Pentru că Dumnezeu a dat acest canon femeii pentru neascultare și a transformat acest canon într-un mare dar, acela de a da viață. Și nu înțeleg de ce nu te bucură acest fapt.

Last edited by ovidiu b.; 06.08.2015 at 15:39:33.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 06.08.2015, 16:04:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poate are și el o soție, surori, verișoare, vecine, prietene care au fost sau sunt însărcinate. Din ce cunosc și am văzut, pentru o femeie însărcinată credincioasă, postul este post, la fel și mersul la biserică și împărtășania des.

De unde veniti fratilor cu asa idei? Cine vi le spune? Poate ca la tara asa or spune preotii, desi nu cred.
Pe unde circul la biserica preotii nu recomanda postul la femei gravide si copii mici. Nu cer, dau dezlegare, chiar interzic.
Ca si la bolnavi.
Femeile gravide au nevoie de o anumita alimentatie. Punct.
Or sti si preotii ce spun.

Mai veniti putin pe pamant si mai ganditi-va si la oameni.

O sarcina nu este ceva anormal sau boala, dar depinde cum decurge. Multe femei se simt foarte rau, sau au complicatii. Sarcina nu este ceva usor.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 06.08.2015 at 16:36:33.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 06.08.2015, 16:18:58
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si eu am vazut la fel, dar ma interesa cum a reusit sa ajunga la aceste performante. ....
La începutul sarcinii cu al doilea copil, ce s-a suprapus cu începutul postului Adormirii Maicii Domnului, nu aveam nici cea mai mică îndoială că voi ține acel post, fără probleme. Eram într-o etapă a vieții în care îmi spuneam (și cred că uneori mai subliniam asta și celor nepostitori, din jur), că a ține post este în primul rând o chestiune de voință. Astfel, având în vedere și experiența sarcinii anterioare pe care o luam ca reper, mi-am pregătit voioasă salată de vinete (cu multă ceapă), fasole bătută (cu ceapă prăjită) și alte delicatese. Sora mea era și ea însărcinată, dar avea un avans de 6 luni și postea fără probleme, fiind un bun exemplu pentru mine. Doar că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg. Am experimentat în câteva zile de post arsuri stomacale (cumplite, nu credeam că există așa ceva), greață, pofte (nici asta nu mai experimentasem, și credeam că știu cum se duce o sarcină!!)...în fine...cam așa. Pe 3 august deja mi se părea că 6 august, când aș putea mânca pește, va fi cam peste jumătate de an. Îmi amintesc cum stăteam în parc, supraveghindu-mi primul copil și salivam (la propriu) cu ochii la un prichindel ce mânca fornetti.
Nu am reușit să țin acel post, duhovnicul mi-a dat dezlegare și am mâncat într-un final de dulce.
Dar, în urma acelei experiențe, am reținut că nu pot ține post de una singură, e în primul rând un dar de la Dumnezeu și deasemenea, am mai multă înțelegere pentru cei care, din motive de ei știute, nu postesc.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 06.08.2015, 16:24:16
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
M_ai convins: eternul bovin persevereaza in erorile comise in timp ce pt eternul si fascinantul feminin mai exista speranta. Ma retrag sa pasc filosofic in liniste :)
Și, înviorînd tema topicului (postul, asceza) cu filosofia (în înțelesul din vechime, anume praxisul celor ce duc o viață duhovnicească), uite ce zice Vasile al Ancirei:
"Trebuie să avem grijă de trup, nu din iubire față de el, ci ca să-l avem drept ajutor pentru filosofie, fie pentru a-i putea citi pe filosofi, fie pentru a aduna cum se cuvine la rugăciune mintea care lâncezește în cele trupești, fie, în general, pentru a împlini toate cele care țin de filosofie)" (din Larchet - Terapeutica bolilor spirituale - Nevoința trupească, pag. 460-461)

Ei, aș filosofa și eu cu tine, dar pe aici "seceta a ucis orice boare de vânt", vorba poetului...:)

P.S. Legat de topic, mai zice un Părinte (Grigorie de Nyssa) în același capitol:
"...să se ferească (nevoitorul - n.m.) în mod egal de lipsa de măsură de-o parte și de alta, veghind ca bunăstarea trupului să nu ducă la moartea duhului și, invers, istovirea lui fără rost să nu-l slăbănogească și să-l facă pământesc, preocupat de suferințele trupești. Bine ar fi să ne amintim cuvântul înțelept care poruncește să nu ne abatem nici la dreapta, nici la stânga (cf. Pilde 4,27)"

Last edited by Ioan_Cezar; 06.08.2015 at 16:29:14.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 06.08.2015, 17:04:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan multumiri pt ca ai induhovnicit mica mea postare mundana. Per aspera ad astra :)
Reply With Quote
  #196  
Vechi 06.08.2015, 17:41:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De unde veniti fratilor cu asa idei? Cine vi le spune? Poate ca la tara asa or spune preotii, desi nu cred.
Pe unde circul la biserica preotii nu recomanda postul la femei gravide si copii mici. Nu cer, dau dezlegare, chiar interzic. Ca si la bolnavi.
Biserica dezleagă de la post pe femeile însărcinate, dar nu am auzit să interzică femeilor să nu țină post (bineînțeles celor care pot să țină post). Sarcina nu este o boală, ci normalitate.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Femeile gravide au nevoie de o anumita alimentatie. Punct.
Obligatoriu fiind ce? Păi hai să vedem: din ce se asimilează mai bine calciul, din lapte sau din cereale/leguminoase/fructe/semințe/legume? Dar celelalte vitamine și minerale?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Or sti si preotii ce spun.
Or ști când îți dă libertatea de alege, a ține sau nu post ca femeie însărcinată.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multe femei se simt foarte rau,
Grețuri sau ce?
Chiar și grețurile sunt o normalitate. Prin acea stare de grețuri de la începutul sarcinii corpul mamei se curăță, se detoxifică pentru a fi pregătit pentru sarcină.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sarcina nu este ceva usor.
De acord cu tine.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 06.08.2015, 17:54:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Dar, în urma acelei experiențe, am reținut că nu pot ține post de una singură, e în primul rând un dar de la Dumnezeu și deasemenea, am mai multă înțelegere pentru cei care, din motive de ei știute, nu postesc.
Frumoasă mărturisire, cu precizarea că nu ai recurs la cea mai bună alegere (vinete cu multă ceapă, fasole bătută cu ceapă prăjită), mâncare care, de fapt, ți-a provocat acele arsuri stomacale. :)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 06.08.2015, 18:44:39
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

[quote=ovidiu b.;5 nu ai recurs la cea mai bună alegere (vinete cu multă ceapă, fasole bătută cu ceapă prăjită), mâncare care, de fapt, ți-a provocat acele arsuri stomacale. :)[/QUOTE]

Cu siguranta alimentatia a contribuit din plin si am mentionat vinetele si fasolea pentru a sublinia entuziasmul si mai ales increderea in fortele proprii pe care le aveam in legatura cu acel post. Mie mi-a folosit acea experienta.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 06.08.2015, 18:46:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Cu siguranta alimentatia a contribuit din plin si am mentionat vinetele si fasolea pentru a sublinia entuziasmul si mai ales increderea in fortele proprii pe care le aveam in legatura cu acel post. Mie mi-a folosit acea experienta.
Nu-ti plac vinetele si fasolea ?
Reply With Quote
  #200  
Vechi 06.08.2015, 18:53:03
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu-ti plac vinetele si fasolea ?
Ba da, foarte mult! Nu-mi fac rau in mod obisnuit.Dealtfel, cea mai gustoasa mancare mi se pare cea de post.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55