Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 05.05.2016, 11:55:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Constat, intre catolici si ortodocsi, o viziune diametral opusa asupra postului. La catolici exista un minim obligatoriu, care poate fi indeplinit de orice truditor in lume fara mare dificultate: la catolicii de rit apusean trebuie sa nu mananci carne vinerea si sa mananci o singura data, dupa asfintit, doua zile pe an: Miercurea Cenusii si Vinerea Mare. Valabil daca ai intre 14 si 60 de ani. Daca nu indeplinesti acest minim, afara de "binecuvantate pricini", nu te poti impartasi in buna constiinta. Fata de aceasta obligatie grava, dar usor de indeplinit, suntem indemnati sa facem mai mult, dupa puteri. Dar in niciun caz nu e pacat daca nu facem mai mult. Categoriile speciale, precum monahii, fratii, fecioarele consacrate, laicii tertiari etc fac in functie de Regula sau Promisiunea lor. Unii nu mananca niciodata carne (dominicanii, de ex). Treaba lor, nu e pentru toti!

Dimpotriva, la ortodocsi se ia ca referinta un standard foarte inalt, greu sau imposibil de indeplinit de cei care urmeaza calea Martei. Si atunci, fiecare incearca sa se descurce: unii, zicand ca incalcarea postului nu e pacat. Unii, cerand dezlegari peste dezlegari. Altii, cartind pe cei care dau canoanele. Altii, perorand cat de periculos este postul.
Eu nu pricep, ce trebuie sa afie atat de imposibil un regim vegan pentru o luna si ceva la omul modern?
Care ar tine posturi si mai aspre daca si-ar sti sanatatea fizica in pericol de moarte, dar cu sufletul cum ramane?

Oare imposibilitatea asta nu trebuie mai degraba luata ca pe un semn al gastrimarghiei care e o patima serioasa, atragand dupa sine si altele, sau ca problema fizica chiar?

Cu alte cuvinte, calea crestinului in lume, in viziunea romano-catolica, este un pur formalism, facem harcea parcea postul din care lasam ceva simbolic, ca sa ne amagim ca (inca) mai postim.

Postul ramane cu o functie strict estetica, de cea ascetica nu mai vorbim ca oricum nu prea am crezut cine stie ce in ea decat cel mult ca dovada a unei spiritualitati avansate, asa cum e la indieni, fachirul e musai sa fie si ceva guru.

La fel, ne mintim ca suntem "Pro Vita" dar predam din "biserica" "Pro Contraceptia" binecuvanta pentru ca ar fi chipurile, naturala.

Si mai dam pogoraminte cat se poate, important e sa stam ca mieluseii sub papucul Papei, ca asta e cel mai important.
Da' uite ca si cu toate pogoramintele astea, mieluseii fug mancand pamantul de papuc.

Si chiar si mataluta ai o admiratie persoanala pentru fortele centrifuge din BRC care cauta o intoarcere la traditie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.05.2016 at 12:01:25.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 05.05.2016, 12:57:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dimpotriva, la ortodocsi se ia ca referinta un standard foarte inalt, greu sau imposibil de indeplinit de cei care urmeaza calea Martei.
"Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit."

Păi dacă nu avem în minte acest "standard" ce mai vrem mă frate de la creștinism?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #473  
Vechi 05.05.2016, 13:23:32
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dimpotriva, la ortodocsi se ia ca referinta un standard foarte inalt, greu sau imposibil de indeplinit de cei care urmeaza calea Martei. Si atunci, fiecare incearca sa se descurce: unii, zicand ca incalcarea postului nu e pacat. Unii, cerand dezlegari peste dezlegari. Altii, cartind pe cei care dau canoanele. Altii, perorand cat de periculos este postul.
Mihnea, sa nu alunecam in pareri... Din cate stiu eu, prin bisericile noastre nici un preot nu ridica stacheta "foarte inalt" pentru toata lumea. Ci, lucru evident daca participi la o slujba in care e vorba despre post si postit, preotii indeamna pe credinciosi sa posteasca fiecare dupa puteri. Sa nu faca, adica, nimeni excese ori, altfel spus, sa nu isi inchipuie nimeni ca daca a postit s-a si indumnezeit dintr-o data.

In ce ma priveste, nu ma simt sub nici o forma stresat de ideea postului. Ba chiar (uite ca a sosit timpul s-o spun) ma numar printre cei care, daca s-ar tampi de tot si si-ar uri binele, ar putea spune ca a postit mult si sever la viata lui. Dar n-o spun.

Ma deranjeaza mereu aceleasi lucruri in discutiile forumistice despre post:
1. Tendinta unora spre exagerare (acesta, da, fiind lucru periculos atat pentru soarta corpului cat si pentru lucrarea duhovniceasca);
2. Tendinta spre formula de un tip sau altul;
3. Conceptia medicalista si/sau sportiva asupra postului; explicatiile reductioniste, lumesti ale actului duhovnicesc al postirii;
4. Abordarea analitica, rupta de ansamblul vietii de credinta;
5. Accentul pus pe latura materiala, biochimica si biofizica si mai putin sau deloc pe dimensiunea sufleteasca/duhovniceasca;
6. Bizareria, excentricitatea frumos invelite sub masca peroratiilor de tot felul despre post.

Din nefericire, asa cum se intampla si in chestiunea invecinata a lucrarii rugaciunii, tot felul de oameni care nu si-au abordat in mod adecvat nevrozele si alte lipsuri personale, vin sa faca pe invatatorii despre post si rugaciune. Aceasta imi pare o compensare mai urata decat altele care, cel putin, nu se folosesc de cele sfinte pentru a-si acoperi neimplinirile...
Un om la locul lui, care se tine cu modestie de lucrarile lui, nu exalta nici postul nici rugaciunea sau, daca o face si apoi se trateaza, dupa o vreme va deveni mai discret cu astfel de lucruri.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 05.05.2016, 13:47:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit."

Păi dacă nu avem în minte acest "standard" ce mai vrem mă frate de la creștinism?
Iertati, dar dupa mintea mea nepriceputa versetul citat, in contextul sau care nu a mai fost citat dar care se subintelege, nu reprezinta punerea/ridicarea unui standard inaintea noastra.
Eu cred ca evanghelistul nu a zis: "Uitati ba baieti ce sa faceti! Asta-i standardul vostru, pricepit? Cine nu-si face norma, e terminat!" Ca daca ar fi zis asa, ar fi urmat si celelalte, din context. Si oare asta voia evanghelistul sa ne transmita? Acest mesaj cum ca sa reluam fiecare dintre muritori scena ispitirii Domnului? Pai ce, suntem fiecare un al doilea Hristos? La propriu, adica, vreau sa spun....

Conceptia "imitatio Christi" ar trebui cercetata mai pe indelete. Tinind cont de particularitatile fiecarui crestin, de diferentele individuale si de inteleapta randuiala duhovniceasca dinlauntrul ascultarii.

*
Cat despre versetul de mai sus, poate ar fi nimerit sa ne amintim ca Hristos Se tine sub ascultare, in traditia Lui de iudeu; ca Se arata pe Sine ca om, cu limite omenesti; ca evanghelistul intinde sugestia referitoare la viclenia diavolului care isi alege bine momentul sa ispiteasca - si multe altele, in jurul ideii centrale ca Hristos e Dumnezeu Cel Intrupat pentru reasezarea omului in conditiile harazite lui...
In nici un caz ca acela e un standard obligatoriu pentru mine sau pentru tine. Asta e deja vulgarizare.
Reply With Quote
  #475  
Vechi 05.05.2016, 13:54:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu aia a fost ideea ci dacă Domnul a postit, eu nu trebuie să caut să mă fofilez în vreun fel.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #476  
Vechi 05.05.2016, 15:12:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei da, acum inteleg si eu altfel, dincolo de cifre...:)
Reply With Quote
  #477  
Vechi 05.05.2016, 18:07:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AlinB - da, exista multi oameni care nu pot avea o alimentatie vegana din multe motive. Cum am mai spu, nu poti sa-i pui pe toti in aceeasi oala si sa le dai foc apoi.
Nu, nu este gastrimargie. Nu e vorba aici (in multe cazuri, ca or fi si unele care sunt chiar gastrimargie), de lacomie, de a manca in general peste limite si cantitativ si calitativ.
Este vorba in multe cazuri de a scoate organismul dintr-un anumit echilibru normal si sanatos. Fiindca veganismuzl este un regim unilateral si care priveaza de multe substante necesare organismului.
Si pentru unii acest dezechilibru poate sa creeze probleme si greu se restabileste.

Nu stiu de ce este atat de greu de inteles pentru unii. Chiar nu inteleg atat critica si ironie.
Si da, este greu de tinut si un regim impus de boala. Unii nu pot nici asta, sau pot cu greu. Si la unii regimul pentru o problema poate da peste cap alta parte a organismului.

Trebuie de aceea facut tot cu multa socoteala.
Inca o data: unii mananca carne zilnic si si multe altele si in cantitati mari. Altul mananca 1-2 oua pe saptamana si o cantitate mica de carne, si in rest paste si legume.
Prima este gastrimargie, a doua este hrana sanatoasa, echilibrata.

@...dactil - tu ai dreptate cu lista ta. Dar nu este completa.
Nu stiu la cine faci referire concret in postarea ta (penultima).
Eu inteleg (asa vreau) ca fiecare aici vine si isi spune parerea si experienta proprie. Eu una nu dau si nu iau lectii, decat atunci cand mi se pare potrivit ceea ce scrie cineva.

Pe mine ma deranjeaza insistenta pusa pe acest post, ca si cum ar fi obligatoriu in nevointa intru credinta. Aici ma lupt eu mult si cu mine si cu altii.
Eu percep postul ca pe o jertfa/nevointa si consider ca trebuie facut dupa puterea fiecaruia si nu trebuie nimeni judecat sau fortat.
Jertfa trebuie sa vina din suflet si nu fortat.
Fiecare lucru la care renunti pentru un timp pentru Dummnezeu, inseamna o jertfa.
Eu nu reusesc sa inteleg legatura intre un aliment sau altul si credinta.
Fiindca ea, credinta are atatea fatete si posibilitati de a o trai.

Ma intreb cum cantariti voi credinta?
Daca cineva bea o cana de lapte in plus, dar face alte lucruri in schimb (pozitive), nu se pune la Dumnezeu? Nu inseamna nevointa? Nu inseamna credinta?
Cat cantareste in credinta o cana de ceai fata de una de lapte, sau un ou fata de un cartof?
Aici este pana la urma discutia.

Ii dau dreptate aici si lui Mihnea si el stiu ca a cunoscut bine doua confesiuni.

Zilele trecute ne spunea preotul la predica ceva care m-a socat. Nu mai tin minte in ce context, dar suna asa: "Dumnezeu ne cere totul!"
Oare la ce s-a referit?

Mi s-a parut ceva foarte drastic.

In fine, cred ca trebuie intelese bine anumite lucruri, mai ales cerintele bisericii, pentru ca am impresia ca aici se fac mari si multe confuzii.
Da, si eu consider ortodoxia foarte aspra. Este credinta mea si o traiesc cu drag, dar mi se pare aspra..
Exact asa cum spune Mihnea: lupta asta intre Maria si Marta este foarte grea si cam egoista. Nu mi se par doua parti ale aceeasi credinte, aduse de Iisus.
Mi se pare ca una este asuprita pe nedrept.

@DragosP - poti sa explici ideea asta? De ce daca Iisus a postit 40 de zile (si de cate ori?) trebuie sa postim si noi (negru mai ales)?
El a avut scopul Lui. Adica nu inteleg legatura. Si mai este ceva - "La Dumnezeu totul este cu putinta..."
De ce ne comparam mereu cu El? Ma rog, este o discutie mai ampla aici.
Ca sunt unii care se autoflageleaza, cara cruci grele, isi bat cuie, tot dupa modelul Lui. Dar e necesar?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.05.2016 at 18:35:22.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 05.05.2016, 19:21:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Zilele trecute ne spunea preotul la predica ceva care m-a socat. Nu mai tin minte in ce context, dar suna asa: "Dumnezeu ne cere totul!"
Oare la ce s-a referit?

Mi s-a parut ceva foarte drastic.
Bineînțeles că nu știu sigur dacă este așa, dar poate că părintele a vrut să spună că Dumnezeu ne cere tot ce e al nostru ca să ne dea tot ce este al Lui.
Știm că Hristos a luat păcatele noastre – în care este moarte – ca să ne dea Viața Lui. Dumnezeu ne cere să-I dăm Lui păcatele noastre. Modul în care putem face asta este lepădarea lor, renunțarea la tot soiul de atașamente pe care le avem față de cele trecătoare.

Eu nu spun că postul este singurul mod de a o face; sau, în orice caz, dacă prin post îl înțelegem doar pe cel alimentar. Cred că post este orice înfrânare, orice lepădare de sine, renunțare la voia proprie pentru a face loc voii lui Dumnezeu în noi.

Nu sunt două categorii de oameni: sfinți și restul lumii. Nu e postul doar pentru cei dintâi. Calea credinței este un urcuș pe munte înalt, nu e mers pe drum neted. Și cu o cruce în spate. Bineînțeles, ne ajută Hristos să o ducem, e mult mai ușoară decât a Lui, pentru că o poartă cu noi. Dar și noi trebuie să o purtăm pe a Lui împreună cu El, atâta cât putem, nu mai mult.

S-a unit cu noi în durere și în moarte; trebuie să le purtăm și noi ca să avem parte de Înviere.

Ortodoxia este și prin posturile la care ține mai aproape de adevărul mântuitor, nu doar prin dogme. Pentru că iubește Crucea, înțelegând că fără ea nu ne mântuim.

Da, jertfa presupune libertate, este adevărat. Nu ține postul dacă te obligă cineva! Ține-l doar dacă vrei. De crezi că este mântuitor. Biserica este mamă, nu tiran. Ea te învață ce este bine ca să te mântuiești, dar nu obligă pe nimeni. În noaptea de Înviere știm că se citește cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur în care sunt chemați la Ospățul Dumnezeiesc toți, fără deosebire: și cei care au ostenit de la început, și cei care nu s-au ostenit. Toți vor primi răsplată. Poți să te mântuiești și în ultimul ceas, chiar dacă ai trăit numai în păcate toată viața, dacă te pocăiești din inimă.

Dar unii nu așteaptă ultimul ceas, că nu se știe dacă vor mai avea vreme sau dacă inima nu cumva se va împietri până atunci și nu vor mai putea să se pocăiască nicicum. Și se îngrijesc din vreme, căutând să-și frăgească inima, să-și subțieze simțirea duhovnicească pentru a nu fi nesimțitori la harul lui Dumnezeu. Iar postul, subțiind sângele, sensibilizează și sufletul, căci e o strânsă legătură între suflet și trup, între starea unuia și a celuilalt.

Nu este, însă, aceeași măsură pentru toți. Unii sunt mai neputincioși, fie trupește, și atunci rămân fără putere de muncă, fie sufletește, și atunci vor fi frustrați. Dar cred că e bine ca toți să tindem ca încet, încet, să ajungem măcar la măsura pe care ne-o arată Biserica; și ne-o arată ca unor copii, pentru că noi nu postim ca oamenii mari. În vechime se postea mai aspru; oamenii erau mai puternici din toate punctele de vedere. Noi ne-am slăbănogit din pricina traiului tot mai confortabil. Și tot așa ne este și credința.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #479  
Vechi 05.05.2016, 20:07:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hristos a înviat!
@Sophia: trebuie să cam facem si noi ceea ce Domnul ne-a cerut să facem. Adică să-l urmăm. Măcar să vrem s™i o să vedem că da, ceea ce la om e cu neputint›ă la Dumnezeu se face-ntr-o clipă: de vrei să tii post, te va ajuta El s-o faci. Dar dacă începi să te lamentezi, o să vezi "nu" ajutor de la El.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 05.05.2016 at 20:18:24.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 05.05.2016, 22:19:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@DragosP - uite asta de ex. este o neintelegere de care spuneam mai sus.
Eu cred totusi ca trebuie sa facem ceea ce ne-a cerut El si nu ceea ce a facut.
EL a facut mai multe. Cum de te-ai oprit la postul acela de 40 de zile?
In fine.
Da, ma ajuta Dumnezeu si imi stie puterile.

Cristian - multumesc mult. Un raspuns foarte frumos.
Ceva spunea el ca Dumnezeu ne da totul si ne cere totul. Am impresia ca se referea la patimile Sale.
Dar asta cu "ne cere totul" m-a ingrozit, pentru ca am luat-o ad literam. Deci suntem numai pentru El si nu avem voie sa avem nici o libertate.

Si gandindu-ma la acest fir cu postul si la inca unul (acela cu habotnicia), ma gandesc mereu la presiunea care exista asupra noastra (si) in credinta.

Eu resimt aceasta presiune. Este creeata si din afara (de altii care tot scriu ca aici pe forum diverse) si din interior. As dori sa pot face mai mult in credinta si nu pot si mi-este frica apoi ca voi fi pedepsita pentru asta. Impartitul asta intre viata si biserica.

Si cu asa o presiune poti sa ajungi sa si clachezi (cei mai psihologi de pe aici s-au gandit la acest aspect?).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12