Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2010, 08:51:57
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit O lamurire va rog

Buna dimineata. Citind din pasajele din Sfanta Scriptura de pe site astazi, mi-am adus aminte de o intrebare pe care o am de ceva timp: de ce Iisus, pe cruce fiind a strigat catre Tatal "Si la al noualea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se talmaceste: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai parasit? " ?

L-a parasit Dumnezeu intr-adevar sau si-a pierdut Hristos increderea in Dumnezeu Tatal?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2010, 16:02:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Hristos a avut 2 naturi:omeneasca si dumnezeiasca.
Doar din cauza naturii sale omenesti,apar uneori unele limitari fata de Dumnezeu,sau aparente separari de Dumnezeu.Episoadele de aparenta subordonare a lui Hrisots fata de Dumenzeu sunt cunoscute in Evanghelie.
Cuvintele de sfarsit ale Mantuitorului sunt cuvinte de adanca suferinta,in care natura omeneasca isi striga durerea.Si ajung sa o strige,chiar si in persoana lui Hristos ,care era si Dumnezeu totodata.Deci daca chiar Hristos a strigat asta, a strigat in numele intregii umanitati,care prin alungarea din Eden,a fost alungata in chip real din harul lui Dumnezeu .
Hristos s-a purtat pana in ultima clipa ca un om,pana la ultimile Sale cuvinte,tocmai pentru ca invierea ca un Dumnezeu,sa fie si mai stralucitoare,si pretul Jertfei sale si mai mare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2010, 16:17:05
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

Prin aceste cuvinte,Cristos isi releva natura umana,cea supusa caderii si slabiciunii !
Da ! In acele momente dure si-a pierdut pentru o clipa credinta si speranta in Dumnezeu !
Ce e mai asemanator decat cu starea noastra umana ?!
Oare noi nu ne pierdem si ne regasim credinta de "n" ori,in functie de evenimentele cu care ne confruntam de-a lungul vietii ?!
In orice caz, Dumnezeu are intelegere pentru asemenea situatii ! Eu asta cred !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2010, 21:06:22
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Am inteles. Multumesc pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2010, 09:55:35
rugati-va neincetat's Avatar
rugati-va neincetat rugati-va neincetat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Prin aceste cuvinte,Cristos isi releva natura umana,cea supusa caderii si slabiciunii !
Da ! In acele momente dure si-a pierdut pentru o clipa credinta si speranta in Dumnezeu !
Ce e mai asemanator decat cu starea noastra umana ?!
Oare noi nu ne pierdem si ne regasim credinta de "n" ori,in functie de evenimentele cu care ne confruntam de-a lungul vietii ?!
In orice caz, Dumnezeu are intelegere pentru asemenea situatii ! Eu asta cred !
Total GREȘIT !!!

Hristos nu si-a pierdut pentru nici o clipa credința și speranța în Dumnezeu. Doar și el era o persoană din Sfânta Treime. Cum să cadă Dumnezeu ? Cum să fie supus stricăciunii și căderii ???
Mare atenție la ce spuneți !!!!!!!!!!!!!

Hristos a procedat în acest fel deoarece, nu a vrut ca satana să știe că El este Fiul lui Dumnezeu, căci astfel nu l-ar mai fi ispitit; știind că nu are nici o șansă să-l ispitească.
Astfel, păstrând aceasta mare Taină, Hristos s-a lăsat răstignit pentru ca apoi să coboare în pântecele pământului (semnul lui Iona) și să golească tot iadul, luând pe toți drepții Vechiului Testament, totodată scoțând pe Adam și Eva; ducându-i în Împărăția Cerurilor, al cărei prim locuitor nu a fost un sfânt , ci un tâlhar cu obrajii plânși de mustrarea păcatelor personale.

Dacă o singură picătură de sânge al lui Hristos, poate să spele păcatele întregii lumi, cum oare să cadă Hristos?!
De-ar fi știut satana că Hristos este Fiul lui Dumnezeu, s-ar fi lăsat păgubaș, fără să-l mai bată în cuie pe cruce, fără să-i mai ceară să faca pâini din pietre, fără să-i mai făgăduiască toate bogațiile pamântului ca să i se inchine . DE CE ???? ....pentru că toate bogățiile pământului erau deja ale lui Hristos, fiind și EL Dumnezeu în Treime, alături de Tatăl și de Duhul Sfânt.

Mare atenție !
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
__________________
" Omul : o mână de pământ împuțât, în fundul unui mormânt " (pr Cleopa Ilie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamurire cip-uri!!! ionell Generalitati 53 19.02.2009 18:08:13
Lamurire Thheo Pocainta 2 21.11.2008 21:10:09
O lamurire lucyan Stiri, actualitati, anunturi 2 19.02.2008 20:49:45
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 17:03:26