Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2011, 13:19:44
savelmona savelmona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2011
Mesaje: 1
Implicit Buna ziua

Ma numesc Monica am 27 de ani ,am trei baieti cu varstele de 10 ani Catalin,Denis 6 ani si Razvan de 3 luni ,sotul meu il cheama Viorel ne-am casatorit acum 12 ani locuim la tara in satul Vladeni ,Judetul Botosani ,Comuna Corlateni,acum 8 ani si jumatate sotul meu a suferit un accident ,mergea la munca la sarbi si in gara la Buzau la izbit curentii de la tren ,in urma acestui accident si-a pierdut piciorul stang ,de atunci nu a mai putut sa munceasca ,sa angajat in mai multe parti si pentru a ne putea descurca afost si in Spania la munca acum are 2 ani de cand nu a mai lucrat se misca foarte greu il ajuta o proteza insa nu este buna este foarte veche si a facut de la ea o rana care nu se vindeca .Cand merge undeva este nevoit sa o puna dar aceasta proteza il deranjeaza foarte tare il doare piciorul ,eu fac tot ceea ce trebuie in casa si cu copii si pe afara avem cateva gaini nu putem sa tinem multe animale din cauza copiilor ,cel mic are 3 luni si este inca mic ii dau piept cei mari ma mai ajuta si mai sta cu el cat fac cele necesare ,sotul face ce poate pe afara mai merge cu ziua pe unde poate ,singurul venit care il avem in casa este alocatia celor mici si pensia sotului de 230 de lei ,ne este foarte greu eu nu pot sa ma angazej din cauza lui pentru-ca nu se poate descurca cu toti copii si cu treburile case ,va rog oameni buni daca ne puteti ajuta cu orice puteti,oricat de mic ajutor pentru noi este mult ,ajutati-ne va rugam din suflet pentru persoanele care doresc sa ne cunoasca cazul mai bine adresa noiastra de email este savelmona@yahoo.com ,va putem trimite actele doveditoare in care se poate clarifica si situatia sotului meu ,ne-am dori o proteza mai buna pentru sotul meu cu care sa se poata descurca mai bine ,inainte cand avea la inceput proteza ne era mai usor insa cu timpul sa tocit si il deranjeaza la picior il doare si a avut nu de mult acum o luna si copt piciorul va rugam ajutatine ,va multumim frumos ,Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2011, 14:49:43
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In mod normal in aceste situatii comunitatea crestina locala ajuta oamenii nevoiasi prin ntermediul preotului local care are o lista de nevoiasi a caror situatie o cunoaste personal deci trebuie sa vb in primul rind cu preotul din sat si poate roaga vre-un credincios priceput -in situtia cind nu se aduna bani pentru alta proteza sa o mestereasca pe aceea sau sa faca alta incit sa fie buna macar o perioada.
poaate sotul reuseste sa execute o activitate manuala care nu presupune deplasarea , confectionat ceva , impletit ceva ce este nevoie la tara
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2011, 08:31:52
mastera manole mastera manole is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Locație: London
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit proteza

daca imi dati mai multe detalii despre ce fel de proteza e vorba si descrierea medicala a situatiei sotului, adica e mai sus de genunchi, e mai jos de genunchi are soldul bun, trebuie sa fie o descriere foarte exacta a piciorului si protezei care i se potriveste undeva in actele dvs. si am sa incerc sa ma interesez de eventuale donatii ce pot fi facute aici in anglia, de catre spitale. doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2011, 09:01:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savelmona Vezi mesajul
Ma numesc Monica am 27 de ani ,am trei baieti cu varstele de 10 ani Catalin,Denis 6 ani si Razvan de 3 luni ,sotul meu il cheama Viorel ne-am casatorit acum 12 ani locuim la tara in satul Vladeni ,Judetul Botosani ,Comuna Corlateni,acum 8 ani si jumatate sotul meu a suferit un accident ,mergea la munca la sarbi si in gara la Buzau la izbit curentii de la tren ,in urma acestui accident si-a pierdut piciorul stang ,de atunci nu a mai putut sa munceasca ,sa angajat in mai multe parti si pentru a ne putea descurca afost si in Spania la munca acum are 2 ani de cand nu a mai lucrat se misca foarte greu il ajuta o proteza insa nu este buna este foarte veche si a facut de la ea o rana care nu se vindeca .Cand merge undeva este nevoit sa o puna dar aceasta proteza il deranjeaza foarte tare il doare piciorul ,eu fac tot ceea ce trebuie in casa si cu copii si pe afara avem cateva gaini nu putem sa tinem multe animale din cauza copiilor ,cel mic are 3 luni si este inca mic ii dau piept cei mari ma mai ajuta si mai sta cu el cat fac cele necesare ,sotul face ce poate pe afara mai merge cu ziua pe unde poate ,singurul venit care il avem in casa este alocatia celor mici si pensia sotului de 230 de lei ,ne este foarte greu eu nu pot sa ma angazej din cauza lui pentru-ca nu se poate descurca cu toti copii si cu treburile case ,va rog oameni buni daca ne puteti ajuta cu orice puteti,oricat de mic ajutor pentru noi este mult ,ajutati-ne va rugam din suflet pentru persoanele care doresc sa ne cunoasca cazul mai bine adresa noiastra de email este savelmona@yahoo.com ,va putem trimite actele doveditoare in care se poate clarifica si situatia sotului meu ,ne-am dori o proteza mai buna pentru sotul meu cu care sa se poata descurca mai bine ,inainte cand avea la inceput proteza ne era mai usor insa cu timpul sa tocit si il deranjeaza la picior il doare si a avut nu de mult acum o luna si copt piciorul va rugam ajutatine ,va multumim frumos ,Doamne ajuta .
Doamne ajuta !
Sotul d-voastra poate beneficia de o proteza gratuita prin casa judeteana de asigurari de sanatate.
Daca este asigurat ,si cred ca este deoarece are grad de handicap ,primeste aceasta proteza in interval de maxim o luna.Legea spune ca au prioritate copiii si cei cu handicap.
Trebuie facut dosar la CJAS Botosani ,nu este prea greu si nu contine documente prea multe.
Va doresc sanatate
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2011, 07:23:16
creator
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta intr-adevar! Apropos, de ce nu ajuta D-zeu? Creatorul universului ar putea sa-i faca un picior instantaneu, nu? Ah, nu nu, D-zeu iti da dar nu-ti pune-n traista sau ceva de genul.
Singura ta speranta este stiinta si donatiile din partea oamenilor. Adevarul gol golut. Rece, cinic si totodata inaltator de adevarat. Doar oamenii te pot ajuta. Daca nu crezi asta, iti sugerezi sa postezi si pe forumul ingerilor pe langa acesta. Totusi nu renunta la crestinortodox.ro unde posteaza oamenii, parerea mea e ca aici ai sanse mai mari decat pe www.raiul_lui_Dzeu.com.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2011, 08:45:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai răsfirați măi băieți, mai răsfirați!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2011, 08:50:52
catamari catamari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2011
Locație: Resita
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin MSN pentru catamari Trimite un mesaj prin Yahoo pentru catamari Send a message via Skype™ to catamari
Implicit Buna Creator...

Cred ca prin rugaciune sincera, din inima, intr-adevar Dumnezeu ne ajuta. Idea este ca nu-L poti ispiti pe Dumnezeu, Creator. Iar ceea ce faci tu cam asa se cheama. El stie cel mai bine fiecare ce merita si ce trebuie sa primeasca.

Cu siguranta Dumnezeu se va uita si la aceasta familie daca staruieste in rugaciune sincera, din inima, catre Dumnezeu. Si eu ma rog in fiecare zi sa-mi dea putere sa pot ajuta, sa fac fapte bune. In cazul concret, de aici, nu pot sa spun decat ca trebuie sa va rugati la Dumnezeu, sa vorbiti cu preotul, sa cereti ajutorul prin orice mijloace. Sunt convins ca Dumnezeu va va auzi si sigur, prin oameni, veti primi o mana de ajutor.
Continuati sa va rugati si Dumnezeu va va auzi.

Si eu sunt destul de incepator in ale credintei, dar sunt sigur ca Dumnezeu este singura noastra cale.

Doamne ajuta!

Last edited by catamari; 30.12.2011 at 08:53:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua corinne Nunta 18 09.07.2011 11:03:45
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16