Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2009, 12:12:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Parintele Juvenalie Ionascu

Cu mare tristete am aflat pina la urma miselescul complot impotriva unuia dintre cei mai smeriti si plini de duh sfant preot-calugar ortodox roman, Parintele Juvenalie Ionascu.

Aici este istoria faptelor:

Cea mai mare biserica din Occident a fost inchisa

Inchiderea parohiei de la Roma a fost luat din cauza unui scandal intre episcopul Siluan si arhimandritul Juvenalie Ionascu.



Motivul real al mega-scandalului de la Roma este dorinta episcopului Siluan de a se instala in parohia "Sf. Ioan Casian", in locul arhimandritului Juvenalie Ionascu. PS Siluan viseaza sa puna mana pe cea mai mare parohie romaneasca nu numai din Roma sau din Italia, ci din intreaga Europa.
Decizia de inchidere a parohiei este de fapt cea de-a patra incercare a episcopului Siluan de a avea propria parohie, dupa esecurile de la Madrid (Spania), Marsilia (Franta) si la Lodi (Italia), unde enoriasii nu sunt de acord sa-l accepte.
Anul trecut, pe 6 octombrie, a avut loc primul episod din ceea ce s-ar putea numi un "complot" impotriva parintelui Juvenalie Ionascu. PS Siluan episcop vicar pentru Italia l-a schimbat din functia de protopop, fara macar sa-l invite la "noile alegeri", iar demiterea nu i-a fost comunicata in scris.
Pe 5 noiembrie a urmat actul doi: PS Siluan i-a inmanat parintelui Juvenalie o hartie de la Mitropolitul Iosif de la Paris, prin care era anuntat ca e suspendat din functie pe 30 de zile.
Din nou ciudat: suspendarea incepea pe 5 octombrie, dar parintele Juvenalie a primit hartia pe 5 noiembrie!
Ca PS Siluan incearca sa scape cu orice pret de arhimandritul Juvenalie este dovada si ultimului scandal, autoritatile romano-catolice nedorind sa dea explicatii cu privire la motivele inchiderii bisericii.
Cert este ca mii de romani sunt vitregiti de liturghie, botezuri si cununii din cauza ambitiei episcopului Siluan.




[COLOR=#888]Evenimentul Zilei - 09 Iunie 2006[/COLOR]
[COLOR=#888][/COLOR]
[COLOR=#888]Cu tristete si lacrimi am cauta pe parintele ani de zile, nici acum nu stiu inca unde se afla, dar aceasta veste m-a tulburat mult![/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2009, 18:14:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nina ce-i cu stirea asta din 2006???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2009, 21:47:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu incercam de 4 ani sa aflu despre Parinintele Juvenalie ceva, deorece disparuse, iar ieri, chiar de ziua mea, dupa multe rugaciuni pentru Dansul, am aflat si eu, foarte tarziu, ce s-a intimplat.
Notitia m-a zdruncunat foarte mult.Ma intreb daca voi sau altcineva cunoaste mai multe amanunte, unde s-ar afla si pe unde ar fii dansul la ora asta, deorece notitia este din 2006, totusi au trecut 3 ani de atunci, insa nu am un contact cu dansul.
Daca cumva cineva stie despre dansul, va rog sa-mi spuneti, cum as putea afla contactul dansului?
Va multumesc anticipat!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2009, 01:38:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E regretabil ca au loc asemenea lupte pentru posturi in strainatate si presupun ca si in tara.
Oare ce exemplu mai sunt acestia pentru noi muritorii?!? Exemplu de politica de cadre.
Am inteles ca asemenea lucruri se petrec si astazi in Bucuresti si in alte orase.
Divide si...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2009, 01:54:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, pentru ca incet-incet preotii cu duh sfant sint inlocuiti cu ceilalti...scrie in Apcalipsa...vremurile de pe urma...

Parerea mea este ca politica religioasa si religia=ortodoxia in sine, nu au nimic in comun una cu alta....

Si atunci eu zic: ori sintem ortodocsi, ori facem politica religioasa.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2009, 02:01:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Totusi am gasit ceva despre fratele dansului, Parintel Gheorghe Ionascu d ela Viterbo-Italia in nordul Romei:

http://doxispraxis.wordpress.com/200...ia-de-viterbo/
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2009, 02:22:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Aici este lista contacteleor din Italia, pentru parohiile ortodoxe:
http:// www.it-si-ro.com/pagini-auri...rthodoxa6.html


Nici unul dintre preotii pe care-i cunosteam eu, cu duhul sfant, nu ami este pe lista...
Singurul ramas este Parintele Gheorghe Ionascu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2009, 02:59:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...atunci poti intreba de Pr. Juvenalie. Acum parca am vrea si noi sa stim ce s-a intamplat cu dumnealui...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2009, 03:31:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Divide si...
Anca aici chiar nu se potriveste divide et impera... conspiratia universala de a divide pe episcopul plimbaret Siluan de parintele Juvenalie( care sunt curios oare ce nationalitate o fi? )nu-si are locul aici... cum ai spus si tu este bataie mare pe parohii "la gata" mai ales in Italia care recent a ajuns la peste 1 000 000 de romani care muncesc pe bani!!!...deci trage si tu concluziile daca tot masonii sunt de vina sau este cu totul altceva la mijloc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2009, 03:39:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Parintele Juvenalie este roman get-beget, calugar in Curtea de Arges la Sf Calinic!

Nu are importanta citi romani sint acolo la munca, in Italia, faptul este ceea ce se intimpla cu preotii acolo?! Sint eliminati si adusi noi preoti, cine stie care o fii metoda selectionarii lor.
Dar cum ziceam, asta este politica religioasa, nu religie propriu-zis.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 18:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 15:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Gavriil StoicaFlorina Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2008 08:52:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47