Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.12.2013, 16:16:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Doar atat ati vazut in TOATE postarile mele?! Cand am pus in ghilimele credinta nici macar nu m-am referit la dvs, am zis-o la modul general, si imi pare rau ca v-ati simtit;nu ma asteptam.

Am zis si repet: e bine sa il avem pe Iisus ca model,dar topicul se refera la persoane laice,nu la persoane din Biserica, de aia ziceam cateva postari mai incolo ca nu are rost polemica asta, ci pur si simplu daca avem vreun model in vreo persoana laica sa scriem. Adminul din pacate nu vede multe; nu il condamn, pentru ca sigur are si dansul si alte treburi:un loc de munca, o familie, o viata sociala si o viata spirituala.

Daca voi fi banata,asta e, desi nu cred cam-am luat de nimeni si NU am blamat ortodoxia. Prin faptul ca eu nu cred x si y, nu inseamna ca blamez. Am mai spus asta de multe ori.
Si cand zic ceva lui x sau y nu o zic pentru ca e ortodox, ci pentru ca acelasi lucru i l-as zice si daca ar fi areu sau de alta religie. V-am mai zis, pentru mine conteaza mai mult sa fi OM, nu conteaza ca esti ateu, ortodox sau de orice alta religie. Cand nu sunt de acord cu o idee, aia nu inseamna ca blamez ortodoxia.
Esti om cu mine, sunt om cu tine.

Ortodox autentic e acela care se ingrijeste mai mult de propria mantuire si de relatia cu Dumnezu, nu ala care abia asteapta sa vina cineva pe forum care e in dezacord cu el, sa se poata lua de el si sa-l forteze sa plece. TOTI suntem oameni, fie ca va place,fie ca nu va place, iar daca noi astia prosti si necredinciosi ne vom mantui, asta nu o stiti nici voi, nici noi; doar Dumnezeu stie si nimeni altcineva.

Si da, cu toate ca poate nu iti vine sa crezi, am invatat si de pe forum, pentru ca, dupa cum stiti, e legat de un site ortodox. Si am invatat multe si de la Yasmina de exemplu (sa-mi fie cu iertare daca va supar ca va dau ca exemplu) , dar nu toata lumea e la fel.
Tot se dau exemple ca daca vrei sa traiesti ortodox nu fi asa si altfel, dar atributele care nu au ce cauta la ortodocsi se pare ca toti le au. Eu macar recunosc ca nu sunt si nici nu voi ajunge vreodata un crestin ortodox autentic, pentru ca sunt mult prea plina de pacate, chiar si spovedite, dar tot sunt muuulte pacate. Nici macar nu ma pot considera o crestina daca e pana acolo, pentru caam ceva lacune pe ici si colo si gresesc mereu, dar sunt om simplu si nu am asteptarea sa devin vreo sfanta.
In fine, inchei aici pentru ca sunt total pel anga subiect

Last edited by Corinusha; 11.12.2013 at 16:19:42.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.12.2013, 16:36:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pe de alta parte, nu sunt de acord cu ce spuneti despre faptul ca sfintii nu ar fi modele de urmat. De exemplu, Sfantul Luca al Crimeii, doctorul fara arginti, vi se pare ca nu este de urmat de doctorii de astazi? Nu credeti ca ar putea fi urmat?
...Sfantul Luca al Crimeii... Vai de zilele mele... Doar amintindu-mi cateva aspecte ale vietii lui si mi se face pielea de gaina... A visa, e una, iar a fi cu adevarat capabil de jertfa, e cu totul altceva. Pentru inceput, Dumnezeu nu cere de la noi mai mult decat putem noi duce: iertarea aproapelui, rugaciune curata, milostenie, infranare, buna-oranduiala! La Sfinti indraznim uneori doar sa aruncam o privire, pentru a implora mijlocirea... A le urma exemplul de vietuire, nu ne este noua dat, cu numai lui Dumnezeu. El oranduieste fiecaruia, dupa cum simte ca are... potential, doreste sa se desavarseasca si chiar este dispus sa se jertfeasca in totalitate in acest sens.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi se pare straniu ceea ce a scris Mosh_neagu, dand exemple de modele de oameni de pe acest forum. pentru ca nu-i cunoastem de fapt.
Nu stim decat ce scriu ei aici.
Sophia, mesajul tau are o mie de contradictii, dar tu nu reusesti sa le sesizezi. In schimb incerci sa fii o buna observatoare a celorlalti. De ce crezi ca ceilalti nu vad la tine acelasi lucru pe care il vezi tu la ei? Spre exemplu eu la tine descopar un suflet urias, dar zbuciumul interior iti ingradeste enorm puterea de a te detasa de subiectivism. Nu cauta raul din oameni, chiar daca el iese mult mai usor in evidenta. Noi insine avem destul rau in noi, pentru a mai tine evidenta celorlalti. Daca n-o sa poti trece dincolo de ce ti-a facut X sau Y (ca si cum tu n-ai necajit pe nimeni niciodata), n-o sa ai pace nici cu tine insuti.
DA, trebuie sa tinem cont, nu de cine sunt ei in viata de zi cu zi, ci de ceea ce lasa fiecare in urma, aici, pentru indreptarea noastra. De ce ar conta, pentru noi, altceva? Si chiar daca astazi au o reactie, iar maine alta la 180 de grade, sunt si ei oameni, cu ispitele lor. Daca tu si eu, ne vom ruga pentru ei, maine si ei devin mai buni si se vor ruga pentru noi. Altfel... stim noi cine invinge!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.12.2013, 19:49:25
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Nu cred ca toti de pe forumul Crestin Ortodox suntem sfinti (desi toti suntem chemati la sfintenie si nu ne lipsesc mijloacele atingerii starii desavarsirii). Avand in vedere ca ne-am nascut si am crescut intr-o lume seculara, qusitotalitatea noastra ne-am ales drept modele eroi, artisti de cinema ori staruri de televiziune. Nu exista nici un individ care sa nu fi admirat la viata sa (cu precadere in copilarie sau in anii adolescentei) un semen pe care sa-l considere un fel de mentor, cu care tinde in permanenta sa se asemene, sau care i-a inflentat intr-un mod sau altul comportamentul.
In planul teoriei si cel al practicii politice, un model demn de urmat atat pentru elita politica non-europeana, cat si cea europeana si americana (vazut ca reper de simplitate, umilinta si dragoste crestina, virtuti care, in primele secole ale erei crestine caracterizau lumea nostra si, din pacate, s-au estompat pana la disparitie in era imperialismului cu fata umanista, a modernismului, a colonialismului si a neocolonialismului) observ ca il constituie Mahatma Gandhi (Numale sau adevarat este Mohandas Karamchand Gandhi. Prenumele” Mahatma”, in sanscrita insemnand “marele suflet” , i-a fost dat de catre poetul profund religios Rabindranath Tagore), simbolul rezistentei impotriva imperialismului britanic, fondatorul doctrinei "Satyagraha" avand semnificatia refuzului radical de a colabora cu autoritatile ocupante in toate domeniile. Model al lui Nelson Mandela, Gandhi a fost prieten intim al fizicianului Albert Einstein, care l-a numit „un model de urmat pentru generațiile care vor veni”. In India, primul success politic major al lui Ghandi il reprezinta abrogarea unei legi agrare care prevedea deposedarea taranilor de proprietatile personale in cazul unei recolte proaste sau al necultivarii terenului.
Arestat in nenumararate randuri impreuna cu sotia sa, Gandhi reuseste in final, prin cristalizarea rezistentei in jurul sau, sau elibereze India.
Doctrina rezistentei prin nonviolenta este expusa in autografia sa, o opera majora de filosofie politica: „Când mă cuprinde disperarea, îmi amintesc că, de-a lungul istoriei, calea adevărului și iubirii a învins mereu. Au existat tirani și criminali și, pentru un timp, păreau de neînvins dar, în cele din urmă, au căzut, întotdeauna.”
Om politic realist si, totodata, pasnic, Gandhi nu era desprins de realitate. Teoreticianul indian era perfect constient ca, atat in politica interbna, cat si in cazul infruntarilor intre state, violenta zero era, practic, imposibila. In toate aceste situatii el a recomandat folosirea cu strictete a principiui violentei minimale si al evitarii, pe cat posibil, a „victimelor colaterale”. De asemenea, Gandhi nu a recomndat utilizarea nonviolentei drept scuza pentru lasitate.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Mahatma_Gandhi
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/

Last edited by andra_v; 11.12.2013 at 19:53:29.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.12.2013, 20:33:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Inainte sa fac pace as vrea insa sa-i spun doua vorbe lui aubergine.
Incearca sa fii mai pasnica si mai deschisa si daca ai unele probleme, intreaba un preot.
Vad ca si tu ca si altii sunteti prea violenti in sustinerea credintei si asta chiar nu inseamna credinta. Deloc.
Si pe mai multe fire discuti cam dur.
Si eu am tendinta sa pun oamenii la punct, dar inteleg ca fiecare este alt fel si are drept la opinie. Mi-este greu, pentru ca citind anumite postari ma tulbur cumplit.
Asa si cu tine.
Trebuie sa intelegi ca fiecare traieste si simte credinta altfel si nu suntem noi pusi sa-i judecam.
Uneori mi-am dorit si eu fie banati oameni, dar eu singura nu m-am dus s-o cer. Am trecut de la mine.
Si oamenii mai incepatori in ortodoxie si oamenii de alta credinta sunt o imbogatire si nicidecum nu strica. Noi ne purtam credinta in suflet si nu ne-o poate ataca/lua nimeni.
Si da, credinta inseamna blandete si nu razboi. Iisus si cei ai lui au fost blanzi, nu au alungat si nu au dat cu bata (nici verbal). Eu asa stiu.

Revenind la subiect.
Am citit undeva (nu stiu daca nu in Arsenie Boca, nu sunt sigura), sau poate si in vreun articol aici pe site, ca nu este bine sa ne tot comparam la tot pasul cu Iisus, cu Maica sa, cu sfinti. Este un semn der mandrie si este pacat. Smerenia este cel mai important lucru in credinta.
E bine sa ne stim locul nostru. Da sa le urmam indemnurile, dar nu sa ne comparam venisc cu ei.
Ori a-i lua ca model cam asta este, sa vrem sa fim ca ei.
Si asta nu putem.
Nu putem sa fim noi niciodata nici Dumnezeu, nici Sfanta Fecioara si nici vreunul din marii sfinti. Oricat am vrea.
Am fost lasati sa fim oameni. Si putem sa fim buni ca Ei, fiind doar oameni.

Eu am scris despre modelele mele, atat in credinta cat si in profesie si familie si social.
In credinta am apreciat mult pe parintele Galeriu asa cum era el cu totul: si in biserica, si in familie si in viata.
Mai nou il apreciez si pe Sf. Nectarie in mod deosebit, dupa ce i-am citit viata. De altfel am gasit o mare asemanare intre cei doi amintiti.

Nu pot sa fiu vreo sfant, nu pot sa fiu ca Dumnezeu (nu am asa puteri) oricat mi-as dori, nu pot fi nici Maica Sa ( mai intai maica fecioara si pe urma cat a indurat Ea fara sa cracneasca).
Da, sa incercam sa fim la fel de smeriti, buni, si alte calitati ale Lor. Dar noi suntem oameni.

Iar despre Pearl S. Buck am spus pentru ca ea intrupeaza si visul meu profesional (pe care din pacate nu l-am putut implini, dar inca nu am abandonat), si visul social ( adoptia de copii si ocuparea de ei) (tot neimplinit). Ea a trait alte vremuri si in alte meleaguri si i-a fost posibil.
A trait in culturi mari si le-a cunoscut si scris (China, Japonia, India).

Mai sunt si alte persoane pe care le admir si nu inteleg deloc de ce spun unii ca ar ingradi personalitatea. Eu cred ca dimpotriva, o largeste, sa preiei cate ceva bun de la altii. Sa te ajuti de exemplul lor ca sa fii si tu al fel, sa izbandesti si tu.

Mi se pare straniu ceea ce a scris Mosh_neagu, dand exemple de modele de oameni de pe acest forum. pentru ca nu-i cunoastem de fapt.
Nu stim decat ce scriu ei aici.

Da, il admir si eu pe Windorin, chiar daca de multe ori ma dor mesajele lui. Dar le scrie cu smerenie si blandete.

Imi mai placea acela ce-si spunea Geo.Nectarie.
Amandoi cei amintiti au devenit preoti!

Crstiboss - imi este greu, nu-l cunosc si mi se pare ca este prea schimbator si influentabil. Acum te lauda si are mila, pe urma da cu tine de pamant infleuntat de alti useri.

Zaharia - chiar nu inteleg de ce este vazut model. Ceea ce vad aici pe forum la el nu-mi place si nu-mi arata ortodoxie. Imi pare rau.
Pentru mine ortodoxie, credinta, inseamna altceva. Nu a palmui verbal (macar) lumea.

Da, exista si au existat oameni minunati pe care ii putem lua ca exemplu pentru viata si cunoasterea noastra. In diverse domenii.
Si nu neaparat ortodocsi.

Nu mai departe de ultimele zile lumea intreaga se pleaca in fata lui Nelson Mandela. Si mai este o fetita de 16 ani care a luminat lumea. Voi ati auzit de Malala?

Aubergine si ceilalti - pace voua.
Pace si d-voastra!

Nelson Mandela? Nu ma intereseaza personajul si nu vad de ce ar trebui sa ma plec in fata lui? Ce a facut bun? Nu am incredere in personaje mediatizate excesiv de massmedia si daca un personaj ca Madonna il recomanda sigur nu il voi aprecia.

Last edited by aubergine; 11.12.2013 at 20:46:42.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.12.2013, 20:45:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Trebuie sa intelegi ca fiecare traieste si simte credinta altfel si nu suntem noi pusi sa-i judecam.
Uneori mi-am dorit si eu fie banati oameni, dar eu singura nu m-am dus s-o cer. Am trecut de la mine.
Si oamenii mai incepatori in ortodoxie si oamenii de alta credinta sunt o imbogatire si nicidecum nu strica. Noi ne purtam credinta in suflet si nu ne-o poate ataca/lua nimeni.
Si da, credinta inseamna blandete si nu razboi. Iisus si cei ai lui au fost blanzi, nu au alungat si nu au dat cu bata (nici verbal). Eu asa stiu.

Revenind la subiect.
Am citit undeva (nu stiu daca nu in Arsenie Boca, nu sunt sigura), sau poate si in vreun articol aici pe site, ca nu este bine sa ne tot comparam la tot pasul cu Iisus, cu Maica sa, cu sfinti. Este un semn der mandrie si este pacat. Smerenia este cel mai important lucru in credinta.
E bine sa ne stim locul nostru. Da sa le urmam indemnurile, dar nu sa ne comparam venisc cu ei.
Ori a-i lua ca model cam asta este, sa vrem sa fim ca ei.
Si asta nu putem.
Nu putem sa fim noi niciodata nici Dumnezeu, nici Sfanta Fecioara si nici vreunul din marii sfinti. Oricat am vrea.
Am fost lasati sa fim oameni. Si putem sa fim buni ca Ei, fiind doar oameni

Aubergine si ceilalti - pace voua.
Nu sunt de acord cu d-voastra in ceea ce priveste parerea despre modelele din viata. Diferenta de opinie dintre noi este ireconciliabila dar apreciez discursul d-voastra civilizat, argumentat si relaxat. Imi pare ca sunteti o fire sensibila si nu as dori sa va supar daca mai imi expun parerile vis-a-vis de aceasta problema.
Atata voi mai zice doar ca aproape tot ce credeti d-voastra in acest post eu cred exact opusul. In ceea ce priveste pe aceasta doamna Cori nusa va rog daca aveti rabdare sa ii cititi postarile in intregime si pe alte firuri si sa vedeti ce a putut sa scrie ca sa vedeti de ce sunt atat de indignata. Eu am tot ignorat postarile dansei de mult timp si tot am incercat sa ma abtin, dar din pacate sunt si eu om si rabdarea are o limita.

Last edited by aubergine; 11.12.2013 at 20:52:23.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.12.2013, 13:52:07
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Va multumesc ca mi-ati stricat toata seara de ieri,cu postarea d-voastra. Eu consider ca a fost de o rautate extrema, ce ati scris in primele randuri. Si mi se pare ca e infantil sa ai camodele personaje de filme, asta se face la 13 ani. Iar daca nu va intereseaza modele crestine de ce nu postati pe Softpedia acest thread, acolo veti primi 100 de exemple de personaje de filme.
Rautate extrema? nu cred. Nu stiu de ce te-ai aprins asa, ai venit si mi-ai atacat postarea, si m-ai facut infantil, indirect. Sincer ai aruncat cu noroi in niste filme foarte bune, si cred ca nici unul din cele mentionate nu le-ai vazut, lasa prejudecatile. E infantil sa te uiti la un film si sa vezi un om cu niste calitati, si sa spui Slava lui Dumnezeu, mai exista si astfel de oameni? E ca si cum ai spune eu ma uit doar la sfinti, cei mici is neimportanti, cum sa spui asa ceva? tu judeci creatia lui Dumnezeu, si daca te-ai fi uitat atenta pe cateva din filme erau cazuri reale, nu am pus filme cu impuscaturi, mult sange sau alte nazdravanii. Si sa stii ca nimeni nu e responsabil de starea ta launtrica, tu daca ai o stare proasta, eu pur si simplu ti-am scos-o la suprafata, fara sa vreau. Si de unde mi-a venit ideea asta cu filmele, uite de unde, chiar te rog sa citesti


http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/

Imi cer iertare, postarea asta nu am facut-o cu rautate ci doar sa-ti atrag putin atentia
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.12.2013, 22:24:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un model demn de urmat: fiecare om care-l are pe Dumnezeu in inma lui.
Opusul lui: un om fara Dumnezeu.
A spune lucruri folositoare e mai usor. A ne face pilda pentru aproapele nostru este mai greu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.12.2013, 13:44:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Rautate extrema? nu cred. Nu stiu de ce te-ai aprins asa, ai venit si mi-ai atacat postarea, si m-ai facut infantil, indirect. Sincer ai aruncat cu noroi in niste filme foarte bune, si cred ca nici unul din cele mentionate nu le-ai vazut, lasa prejudecatile. E infantil sa te uiti la un film si sa vezi un om cu niste calitati, si sa spui Slava lui Dumnezeu, mai exista si astfel de oameni? E ca si cum ai spune eu ma uit doar la sfinti, cei mici is neimportanti, cum sa spui asa ceva? tu judeci creatia lui Dumnezeu, si daca te-ai fi uitat atenta pe cateva din filme erau cazuri reale, nu am pus filme cu impuscaturi, mult sange sau alte nazdravanii. Si sa stii ca nimeni nu e responsabil de starea ta launtrica, tu daca ai o stare proasta, eu pur si simplu ti-am scos-o la suprafata, fara sa vreau. Si de unde mi-a venit ideea asta cu filmele, uite de unde, chiar te rog sa citesti


http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/

Imi cer iertare, postarea asta nu am facut-o cu rautate ci doar sa-ti atrag putin atentia
Imi cer si eu iertare daca am reactionat asa, dar m-am simtit foarte ranita pentru ca ati spus ca cei care intra pe forum nu il au pe Hristos in inima lor, si asta m-a suparat foarte tare.
O zi buna sa aveti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.12.2013, 13:59:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un model demn de urmat: fiecare om care-l are pe Dumnezeu in inma lui.
Opusul lui: un om fara Dumnezeu.
A spune lucruri folositoare e mai usor. A ne face pilda pentru aproapele nostru este mai greu.
Frumos spus!
Reply With Quote
Răspunde