Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2005, 08:45:09
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Sunt catolica.
Am observat ca acest forum ortodox are si o sectiune dedicata Bisericii Catolice.
Daca mi se permite sa particip la discutii, voi raspunde strict la intrebarile ortodocsilor relativ la Catolicism.
Astept intrebari.
Daca nu primesc intrebari sau mi se sterge contul, nu am sa insist.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.11.2005, 12:04:53
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Sunt catolica.
Am observat ca acest forum ortodox are si o sectiune dedicata Bisericii Catolice.
Daca mi se permite sa particip la discutii, voi raspunde strict la intrebarile ortodocsilor relativ la Catolicism.
Astept intrebari.
Daca nu primesc intrebari sau mi se sterge contul, nu am sa insist.

Doamne-ajuta!
Dinspre partea mea, personal, cu toata dragostea si bucuria, observ ca userul dvs. poarta numele Preasfintei Fecioare Maria, Maica Domnului Nostru Iisus Hristos, iar rugaciunea ingereasca este Ave Maria. A si mai este ceva Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt cele doua surori Martha si Maria, pe care de o potriva le iubea Mantuitorul nostru Iisus Hristos, si sunt O Unica Biserica Crestina Universala intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, varsat pe Golghota.
Bine ati venit!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.11.2005, 14:29:37
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Sunt catolica.
Am observat ca acest forum ortodox are si o sectiune dedicata Bisericii Catolice.
Daca mi se permite sa particip la discutii, voi raspunde strict la intrebarile ortodocsilor relativ la Catolicism.
Astept intrebari.
Daca nu primesc intrebari sau mi se sterge contul, nu am sa insist.

Doamne-ajuta!
Ne puteti da cateva rugaciuni, (sau macar una) scurte catre Prea Sfanta Fecioara Maria? Poate chiar Ave Maria?
Si poate chiar catre alti sfinti, tot asa scurte si usor de retinut!
Si eventual sa ne si spuneti cate ceva despre acei sfinti/sfinte?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2005, 15:26:59
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Dinspre partea mea, personal, cu toata dragostea si bucuria, observ ca userul dvs. poarta numele Preasfintei Fecioare Maria, Maica Domnului Nostru Iisus Hristos, iar rugaciunea ingereasca este Ave Maria. A si mai este ceva Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt cele doua surori Martha si Maria, pe care de o potriva le iubea Mantuitorul nostru Iisus Hristos, si sunt O Unica Biserica Crestina Universala intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, varsat pe Golghota.
Bine ati venit!
La fel si din partea mea - bine ai venit, Maria!
(mai ales ca ne-am mai intalnit si pe alte forumurile, inclusiv arcb.ro)

Cat despre ceea ce ai zis, Alecsandru, ca "Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt cele doua surori Martha si Maria, pe care de o potriva le iubea Mantuitorul nostru Iisus Hristos, si sunt O Unica Biserica Crestina Universala intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, varsat pe Golghota.", asta cred ca este parerea ta personala, iar nu una oficiala, reprezentativa pt. Biserica Ortodoxa...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2005, 16:46:04
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruP
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Dinspre partea mea, personal, cu toata dragostea si bucuria, observ ca userul dvs. poarta numele Preasfintei Fecioare Maria, Maica Domnului Nostru Iisus Hristos, iar rugaciunea ingereasca este Ave Maria. A si mai este ceva Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt cele doua surori Martha si Maria, pe care de o potriva le iubea Mantuitorul nostru Iisus Hristos, si sunt O Unica Biserica Crestina Universala intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, varsat pe Golghota.
Bine ati venit!
La fel si din partea mea - bine ai venit, Maria!
(mai ales ca ne-am mai intalnit si pe alte forumurile, inclusiv arcb.ro)

Cat despre ceea ce ai zis, Alecsandru, ca "Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, sunt cele doua surori Martha si Maria, pe care de o potriva le iubea Mantuitorul nostru Iisus Hristos, si sunt O Unica Biserica Crestina Universala intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, varsat pe Golghota.", asta cred ca este parerea ta personala, iar nu una oficiala, reprezentativa pt. Biserica Ortodoxa...
Este clar ca este o parere personala, pentru ca exprima invatatura de credinta a Mantuitorului Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, in care sunt botezat, si care invatatura este marturisita de Biserica din care ma marturisesc a face parte Biserica Ortodoxa, si de asemenea de invatatura Bisericii Catolice. Din modul cum pui problema insa, remarc ca nu ai venit pe acest forum cu intentii deloc crestinesti, si ceea ce iti doresti, nu este sa gasim invatatura comuna de credinta, ceea ce ne uneste. Ci ceea ce dezbina!

Alte forumuri..........este problema ta. Du-te pe acele forumuri.
Cat despre userul Maria, se pare ca ea si-a dorit o comunicare exact in duhul in care nu comunici tu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2005, 08:29:30
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Imi doresc sa fiu prilej de impacare intre ortodocsi si catolici, dar mai bine sa nu fiu deloc decat sa fiu prilej de dezbinare intre ortodocsi!
Alexandru, te rog sa accepti ca AlexandruP este mai aproape de tine, crestineste vorbind, pentru ca aveti o formare comuna (in Biserica Ortodoxa)... Daca el insista pe "ceea ce dezbina" in relatia dintre ortodocsi si catolici este pentru ca asa a fost invatat, de aceea nu este o solutie buna sa il trimitem acolo unde a invatat sa se poarte asa.

Cateva cuvinte despre mine: ma numesc Maria, dupa nasa de botez, si m-am nascut de Buna Vestire (de aceea adresa mea de mail este mariab2503@yahoo.com si nu cu referire la vreun an apocaliptic 2503, cum se intreba cineva).
In traditia catolica, sarbatoarea Bunei Vestiri este sarbatoare, dar nu solemnitate, adica nu o sarbatoare mare, asa cum este in Biserica Ortodoxa (dar ziua este comuna).

Foarte frumoasa ideea sa incep cu o rugacoiune la Sfanta Fecioara Maria.
Iata "Ave Maria", asa cum este ea spusa in Bucuresti (stiu ca prin Ardeal este formulata un pic altfel):

Bucura-te, Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine.
Binecuvantata esti tu intre femei
si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus.
Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu,
roaga-te pentru noi, pacatosii,
acum si in ceasul mortii noastre.
Amin.


rugaciunea este alcatuita incapand de la cuvintele cu care o intampina Elisabeta pe verisoara ei Maria, cand aceasta merge sa o viziteze

iata si varianta in latineste:
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum.
Benedicta tu in mulieribus
et benedictum fructus ventris tui, Iesus.
Santa Maria, mater Dei,
ora pro nobis, peccatoribus,
nunc et in ora mortis nostrae.
Amen.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2005, 11:46:17
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Este clar ca este o parere personala, pentru ca exprima invatatura de credinta a Mantuitorului Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, in care sunt botezat, si care invatatura este marturisita de Biserica din care ma marturisesc a face parte Biserica Ortodoxa, si de asemenea de invatatura Bisericii Catolice. Din modul cum pui problema insa, remarc ca nu ai venit pe acest forum cu intentii deloc crestinesti, si ceea ce iti doresti, nu este sa gasim invatatura comuna de credinta, ceea ce ne uneste. Ci ceea ce dezbina!

Alte forumuri..........este problema ta. Du-te pe acele forumuri.
Cat despre userul Maria, se pare ca ea si-a dorit o comunicare exact in duhul in care nu comunici tu!
Merci de primire.

Modul in care pun eu problema pare a fi evident diferit de al tau, cel putin in cazul anumitor aspecte. Nu vad de ce in a nu recunoaste parerea unui alt utilizator autoproclamata drept invatatura de credinta a Mantuitorului nostru Iisus Hristos si a Bisericii, ma face automat suspect (ca sa nu zic vinovat) de "intentii deloc crestinesti".

Ceea ce vroiam eu sa zic (si se pare ca n-am reusit sa transmit suficient de diplomat) e ca fara a face rabat de la poruncile evanghelice de iubire a aproapelui etc. (in care cred si catolicii deopotriva cu noi), nu e cazul sa ne lansam in sforaitoare declarii pro-ecumenice, doar pe baza unor efuziuni personale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2005, 12:16:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Imi doresc sa fiu prilej de impacare intre ortodocsi si catolici, dar mai bine sa nu fiu deloc decat sa fiu prilej de dezbinare intre ortodocsi!
Alexandru, te rog sa accepti ca AlexandruP este mai aproape de tine, crestineste vorbind, pentru ca aveti o formare comuna (in Biserica Ortodoxa)... Daca el insista pe "ceea ce dezbina" in relatia dintre ortodocsi si catolici este pentru ca asa a fost invatat, de aceea nu este o solutie buna sa il trimitem acolo unde a invatat sa se poarte asa.

Cateva cuvinte despre mine: ma numesc Maria, dupa nasa de botez, si m-am nascut de Buna Vestire (de aceea adresa mea de mail este mariab2503@yahoo.com si nu cu referire la vreun an apocaliptic 2503, cum se intreba cineva).
In traditia catolica, sarbatoarea Bunei Vestiri este sarbatoare, dar nu solemnitate, adica nu o sarbatoare mare, asa cum este in Biserica Ortodoxa (dar ziua este comuna).

Foarte frumoasa ideea sa incep cu o rugacoiune la Sfanta Fecioara Maria.
Iata "Ave Maria", asa cum este ea spusa in Bucuresti (stiu ca prin Ardeal este formulata un pic altfel):

Bucura-te, Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine.
Binecuvantata esti tu intre femei
si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus.
Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu,
roaga-te pentru noi, pacatosii,
acum si in ceasul mortii noastre.
Amin.


rugaciunea este alcatuita incapand de la cuvintele cu care o intampina Elisabeta pe verisoara ei Maria, cand aceasta merge sa o viziteze

iata si varianta in latineste:
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum.
Benedicta tu in mulieribus
et benedictum fructus ventris tui, Iesus.
Santa Maria, mater Dei,
ora pro nobis, peccatoribus,
nunc et in ora mortis nostrae.
Amen.

Va multumesc pentru rugaciune, si as vrea si altele, poate chiar Crezul Catolic........
Cat despre prilejul de impacare intre ortodocsi si catolici! Este mai greu de spus dar firesc de facut, pentru fiecare dintre noi
! Spun ca este firesc de facut pentru ca in Duhul Sfant, nu exista rupere, scindare, nici contrazicere, nici distrugere. Astfel este si cu Biserica Crestina Universala, intemeiata pe sangele Mantuitorului Iisus Hristos, atunci pe Golghota la poalele Crucii, cand sabie a trecut prin sufletul Preasfintei Fecioare Maria, dupa cum proorocise dreptul Simeon.
Dar noi marturisim de o potriva Un Singur Dumnezeu, De o Fiinta , Intreit in Ipostasuri (in Fete), Tatal, Fiul si Sfantul Duh, Sfanta Treime. Si de aceea am asemanat Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica cu cele doua surori, din Evanghelia iubirii a lui Ioan, Maria si Martha, pe care de-o-potriva le iubea Mantuitorul Iisus Hristos. In poezia care imi vine acum in minte se spunea..."Maria si Martha sunt doua surori, alese din lumea cea larga, Maria-i Credinta ce invata de zor, iar Martha-i Credinta ce alearga! ............Sa fiu as vrea si Maria si Martha! Sa fiu as vrea cand Maria cand Martha!"

AlexandruP, habar nu am unde este, crestineste sau chiar necrestineste, dar DREPT vorbind, aproape poate fi, dar nu-i! Din cate constat eu, pare dintre cei violenti, dar nici mania, nici violenta Lui Dumnezeu nici nu actioneaza nici reactioneaza cu bata, si nici nu obliga, impune! Violenta unor astfel personaje, tine mai mult de orgoliul luciferic, decat de smerenia crestina! Sincer sa fiu eu nu cred ca s-a format in Biserica Ortodoxa, Care invata smerenia, iar ceea ce are el este mai degraba deformare! Probabil ca se lauda ca s-a format in Biserica Ortodoxa, sau este o aspiratie, marturisita????
Si v-as ruga sa retineti eu sunt userul alecsandru, cu cs de la ortodocs! Este simplu!

Asa este in Biserica Ortodoxa, sarbatoarea Bunei Vestiri, este o Sarbatoare Imparateasca! O solemnitate cum spuneti dumneavoastra (ce frumos! dreptii care ii dau onorul Lui Dumnezeu, Cinste si Slava! si prea-cinstire Prea-curatei Sale Maici, Prea-sfanta Fecioara Maria, cea mai presus de sfinti si de cetele ingeresti!)
Trebuie sa va spun ca in cultul Bisericii Ortodoxe, exista Sarbatorile Imparatesti sau Solemnitatile, inchinate Teofaniilor, aratarilor Lui Dumnezeu, descoperirii lucrarilor Acestuia in omenire. (Exemplu: Boboteaza, Invierea, Inaltarea, Pogorarea Duhului Sfant. )
Buna-Vestire este socotita o Sarbatoare Imparateasca (o Solemnitate!) pentru ca atunci cand a primit vestirea ingerului, Arhanghelului Gavriil, a avut loc si pogorarea Duhului Sfant asupra Prea - Sfintei Fecioare Maria, curatind-o de pacatul originar, si de tot pacatul!
Trebuie sa va spun ca in Biserica Ortodoxa, Sarbatorile Imparatesti, Solemnitatile, sunt inchinate nu numai Sfintei Treimi, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, ci si Prea-Sfintei Fecioare Maria Maica Domnului, pentru ca actiunea ei in istorie, plinirea vremii si Intruparea Mantuitorului Iisus Hristos, reprezinta actiunea proniatoare a Lui Dumnezeu, in istorie in omenire, prin Persoana Duhului Sfant.

Si mai este ceva, poate ne spuneti cate ceva despre Miercurea Cenusii, a carei data reprezinta intrarea in postul Craciunului (14 nov.), care se suprapune peste o serie de "naravuri" pagane, precrestine! Eu inteleg aceasta Miercure a Cenusii, ca pe o ardere de tot, jertfa pentru pacat, astfel cred eu ca trebuie sa se aduca pe sine, sa se arda pe sine, in post si rugaciune, cei care cu adevarat Il iubesc pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2005, 12:50:30
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
AlexandruP, habar nu am unde este, crestineste sau chiar necrestineste, dar DREPT vorbind, aproape poate fi, dar nu-i! Din cate constat eu, pare dintre cei violenti, dar nici mania, nici violenta Lui Dumnezeu nici nu actioneaza nici reactioneaza cu bata, si nici nu obliga, impune! Violenta unor astfel personaje, tine mai mult de orgoliul luciferic, decat de smerenia crestina! Sincer sa fiu eu nu cred ca s-a format in Biserica Ortodoxa, Care invata smerenia, iar ceea ce are el este mai degraba deformare! Probabil ca se lauda ca s-a format in Biserica Ortodoxa, sau este o aspiratie, marturisita????
Si v-as ruga sa retineti eu sunt userul alecsandru, cu cs de la ortodocs! Este simplu!
Sunt nascut ortodox, dar sunt inca "tanar" in credinta (de vreo doi ani) - asta pt. a te scuti de anumite presupuneri.
Si sincer - incep sa ma repet deja si n-am inca 10 postari pe forumul asta - eu credeam ca aprecierile personale nu-si au locul in discutii publice ci doar "debate"-uri legate de ideile persoanelor cu pricina.

PS: Nu exista "ortodocs", forma de singular e "ortodox" cea de plural "ortodocsi" (cu "sh", forumul nu suporta diacritice).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2005, 13:40:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
ceva despre Miercurea Cenusii, a carei data reprezinta intrarea in postul Craciunului (14 nov.), care se suprapune peste o serie de "naravuri" pagane, precrestine!
Aici este vorba de mai multe lucruri distincte: Miercurea Cenusii, intrarea in Postul Craciunului, intrarea in Postul Pastelui, Sarbatoarea Tuturor Sfintilor, Pomenirea tuturor credinciosilor raposati...

Sa le luam pe rand.
Postul Craciunului are patru Duminici. De exemplu, anul acesta, prima zi de post este luni, 28 noiembrie. Este obiceiul ca fiecare catolic, acasa, dar si in Biserica, sa se puna cate o coronita cu patru lumanari, care se aprind astfel: o lumanare in prima duminica din Advent (cum mai este numit Craciunul, de la cuvantul latinesc "sosire, venire") si in toata saptamana care urmeaza, doua lumanari, incepand cu a doua duminica, trei, din a trei, patru, in ultima saptamana din Advent. Acest obicei are un corespondent in practicile religiei iudaice din sarbatoarea de Hanuka. Cu prima Duminica din Advent incepe si noul an bisericesc catolic. Adventul este o perioada de asteptare a nasterii Mantuitorului si de pregatire pentru venirea lui in slava.
Intrarea in Postul Pastelui se face in ziua numita Miercurea Cenusii. Anul acesta a fost pe 9 februarie, pentru ca in 27 martie a fost Pastele, in a saptea duminica de dupa Miercurea Cenusii. In aceasta zi, catolicii merg la biserica si preotul le presara in cap cenusa, ca semn de pocainta, spunand: "pocaiti-va si credeti in Evanghelie!". In zilele de dinaintea acestei zile are loc Carnavalul, in traditiile catolice Sud-Americane.
Sarbatoarea Tuturor Sfintilor este pe 1 noiembrie. In noaptea dinaintea acestei zile este sarbatoarea de Halloween in traditiile protestante Nord-Americane. Pe 2 noiembrie este Pomenirea tuturor credinciosilor raposati, acea zi din an in care se merge la cimitir pentru pomenirea rudelor decedate (un fel de Sambata mortilor, care este in traditia ortodoxa, de mai multe ori pe an). Astazi, preotii fac rugaciuni la morminte, la cerere - si observ ca vremea este foarte frumoasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sectiune separata pentru concursuri - rog admin. sophia Reguli generale de utilizare a forumului 2 02.12.2012 21:42:30
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
A PARASIT ACEASTA LUME ! + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 82 06.08.2007 13:53:58
DE CE SUFERIM IN ACEASTA VIATA ? cristiboss56 Generalitati 28 01.07.2007 23:58:55