Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.06.2008, 12:45:09
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

:D Eu beau si coca-cola si cafea, mai ales cafea, cand am de invatat mult si trebuie sa fiu treaza. Dar nu sunt dependenta de nici una, coca-cola sau alte produse gen coca-cola beau ocazional, desi prefer altfel de racoritoare, precum sucuri naturale - sau ma rog, cu cat mai putine chimicale, ca perfect naturale este cam o utopie pe piata alimentelor romanesti... De cafea nu sunt dependenta si nu cred ca voi deveni vreodata, oricat de mult beau, numai ca nu beau nici in exces, pt ca incepe sa ma anunte si inimioara cu cate o intepatura cand exagerez... :p ??? Si la mine chiar nu are vreun efect de nervozitate sau altele, din contra. Si pot sa zic ca beau de pe la 14 ani. Dar in fine, stiu ca e bine sa ne tinem departe de a fi total nevoiti sa bem cafea, pt ca in timp se observa si efecte negative, iar unele persoane chiar trebuie sa se fereasca. Acum, ca sa nu punem cafeaua pe primul loc cand incepem ziua si sa ne tina treji cand suntem adormiti poate in timpul zilei din cauza oboselii, este nevoie si de o alimentatie sanatoasa, care sigur ne-ar asigura un randament mai bun si fara cafea.
Dar, si vad ca s-a mai zis, prima problema reala ramane inutila ocupatie, adica lipsa de ocupatie, si anume fumatul!! Si eu am fumat, pt cateva luni, si ajungeam la aproape un pachet pe zi, cand nu eram deloc sub observatia mai atenta a parintilor - iar la 16 ani ai mei aveam destule ocazii sa le scap din ochi. Parca s-a mai zis, ca nici unui fumator nu-i place fumul de tigara, dar se gaseste o anumita placere in fumat... Ca si in orice pacat... Este o placere pe care o simtim in orice pacat, pt ca e o iluzie ca suntem liberi incalcand o porunca pe care daca am respecta-o am obtine de fapt adevarata liberate a fiintei noastre... La fel si cu fumatul, stim ca e inutil, degeaba ne amagim ca ne scapa de stres si altele. Ori e un moft, ori ne amagim, dar efectul este acelasi - ne sinucidem treptat, atentam la propria viata, pt ca efectele sunt sigure - cancer, diverse probleme de sanatate, pe plan psihic inclusiv. Eu am renuntat mai mult de teama de a-mi face rau si de a ma trezi cu probleme de sanatate, mai tarziu am inteles ca este si un pacat, si de ce anume. Nu este imposibil sa te lasi, dar este cu atat mai greu cu cat amani si fiecare fumator trebuie sa se astepte sa fie cu atat mai greu cu cat are mai multi ani la activ. Dar, daca exista hotarare, exista si reusita, si o reusita care va fi incununata de multe beneficii, in primul rand dreptul la o viata sanatoasa. Eu am reusit sa o conving si pe mama mea sa renunte la viciul asta, desi nu era chiar inraita, dar am speriat-o ca va avea probleme mari de sanatate. Cei care nu fumeaza, trebui sa-i ajute si pe ceilalti in primul rand sa constientizeze gravitatea actului, si apoi sa le fie aproape din momentul in care incepe sa renunte la fumat. Problema morala ar fi mai de ajutor totusi decat cea a sanatatii, in mai multe cazuri, pt ca au fost si sunt si fumatori care mor cu tigara in mana efectiv, si nu au avut vreo problema grava de sanatate desi au fumat o viata - dar cazurile acestea sunt exceptii, nu ne putem baza ca ne va ocoli si pe noi cancerul... Este o carte scrisa de Allen Carr, care ar fi utila fumatorilor care vor sa se lase fumat si celor care ar vrea dar cred ca nu pot. Se numeste "In sfarsit nefumator", si a fost recomandata si pe un alt post aici pe forum. Dar pun si eu linkul, pt cei care ajung mai intai sa citeasca de pe acest topic:
http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.06.2008, 12:46:37
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

din momentul in care incep*
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.06.2008, 16:27:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

este valabil si pentru celelalte bauturi carbogazoase precum fanta,sprite?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.06.2008, 18:14:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
este valabil si pentru celelalte bauturi carbogazoase precum fanta,sprite?
Daca ai probleme cu stomacul atunci cand bei carbogazoase(de exemplu aciditate stomacala, balonare), este recomandat sa nu bei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.06.2008, 20:03:56
alin.laurentiu alin.laurentiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Mesaje: 37
Implicit

Odata am vazut un video pe youtube, dar acum nu l-am mai gasit, cu un os de animal pus intr-un pahar de coca cola. Peste 24 de ore, nu mai era pic de os!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.06.2008, 20:22:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
Odata am vazut un video pe youtube, dar acum nu l-am mai gasit, cu un os de animal pus intr-un pahar de coca cola. Peste 24 de ore, nu mai era pic de os!!!
Probabil film sponsorizat de Pepsi ! Banui, oricum facut cu aportul concurentei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.06.2008, 20:23:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin.laurentiu
Odata am vazut un video pe youtube, dar acum nu l-am mai gasit, cu un os de animal pus intr-un pahar de coca cola. Peste 24 de ore, nu mai era pic de os!!!
Probabil film sponsorizat de Pepsi ! Banui, oricum facut cu aportul concurentei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.06.2008, 23:56:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cofeina este in Coca-Cola.Coca Cola face si Fanta,Sprite etc.Eu m-am lasat de cola:Dbeau fanta:D
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.06.2008, 00:37:45
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Bauturile carbogazoase in general nu sunt prea sanatoase, dar coca-cola si cu pepsi in comparatie cu celelalte sunt cu mult mai nocive.Eu zic ca e diferenta mare de la sprite sa
zicem pana la coca cola, doar se simte diferenta :D cred ca stiti si voi despre ce e vorba.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.06.2008, 04:15:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli
Bauturile carbogazoase in general nu sunt prea sanatoase, dar coca-cola si cu pepsi in comparatie cu celelalte sunt cu mult mai nocive.Eu zic ca e diferenta mare de la sprite sa
zicem pana la coca cola, doar se simte diferenta :D cred ca stiti si voi despre ce e vorba.
In general bauturile racoritoare , incolore, sunt mai putin nocive.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Adevarul despre rascoala lui Bohdan Zenobi Khmelnitsky Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 6 25.08.2011 18:41:28
adevarul despre mos craciun alinu Generalitati 21 21.12.2008 23:14:09