Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2009, 20:32:22
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).
da ce tia facut parintele Cleopa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2009, 12:17:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cateva raspunsuri voua:
1. Citesc la ora actuala din cateheza de peacest site, care mi-a fost recomandata in primul post, de caostel mi se pare. F.interesant si am mai aflat niste raspunsuri.
2. Daca as avea bani le-as cumpara toate si altele recomndata de voi si le-as darui apoi si bisericii la care merg, sa mai citeasca si altii (in regim de biblioteca).
Am deja o lista cu unele carti de care am mai auzit pe aici si le voi cauta in tara.
3. Pentru Georgepacuraru si altii care mai intreaba: am mai explicat la sectiunea despre calugari problemele mele cu lucrarile parintelui Cleopa.

Pacat ca nu raspunde si Cristiboss la acest topic sa-mi spuna unde gasesc cartile recomandate de el.

Alta intrebare:
La ce librarie se gasesc cursuri de seminar si facultate teologica?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.07.2009, 21:20:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-au ajutat mult sa-mi lamuresc multe probleme carti precum: Mantuirea pacatosilor, de Agapie Criteanul, scrierile parintilor Arsenia Boca, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov, Nicodim Aghioritul si altii. Nu intamplator am pus Mantuirea pacatosilor in capul listei, pe care am citit-o numai dupa ce m-am rugat s-o pot citi, caci nu reuseam altfel. E o carte care chiar schimba suflete. Citind-o, simti ca este undeva pe alaturi un batran pustnic care te scruteaza atent, iar glasul constiintei devine mai vigilent. Simti dorinta sa fii altfel daca ai terminat de citit aceasta carte si ai acceptat mustrarile si sfaturile care insotesc teoria la fiecare pagina, fara menajamente.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2009, 19:44:22
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu sunt nici prof de religie și nici teolog totuși mi-aș permite să îți recomand cele 12 volume ale Părintelui Celopa.Eu am până acum 16 dar,primele 12 conțin tot ce are nevoie un creștin ortodox începător pentru a pune început de pocăință și a găsi răspunsuri la multe întrebări.Dacă au mai apărut și altele nu știu.
Cartea se numește"Ne vorbește Părintele Cleopa",și prețul la care se vinde este accesibil oricui.
Apoi daca ti-au placut primele 12 negresit iti vor place si celate 4.Parintele a scris foarte frumos si avem ce folosi din scrierile sale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2009, 19:49:41
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=sophia;155064]Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).

Printele Teofil are o vorba frumoasa:"Esti cea ce faci".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2009, 12:04:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

[quote=mihnea45;156458]
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).

Printele Teofil are o vorba frumoasa:"Esti cea ce faci".
Bine-nteles ca esti ceea ce faci, toti suntem ceea ce facem, ne reprezinta, insa multi nu stiu, de fapt, ceea ce fac...aici este dilema.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2009, 14:12:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul
Apoi daca ti-au placut primele 12 negresit iti vor place si celate 4.Parintele a scris foarte frumos si avem ce folosi din scrierile sale.
Mă refeream la vol 13 sau 14 unde vorbește despre rugăciunea inimii.Nu am recunoscut aici duhul Părintelui Cleopa.În rest numai de bine să ne auzim frate George.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2009, 16:59:40
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cateva raspunsuri voua:
1. Citesc la ora actuala din cateheza de peacest site, care mi-a fost recomandata in primul post, de caostel mi se pare. F.interesant si am mai aflat niste raspunsuri.
2. Daca as avea bani le-as cumpara toate si altele recomndata de voi si le-as darui apoi si bisericii la care merg, sa mai citeasca si altii (in regim de biblioteca).
Am deja o lista cu unele carti de care am mai auzit pe aici si le voi cauta in tara.
3. Pentru Georgepacuraru si altii care mai intreaba: am mai explicat la sectiunea despre calugari problemele mele cu lucrarile parintelui Cleopa.

Pacat ca nu raspunde si Cristiboss la acest topic sa-mi spuna unde gasesc cartile recomandate de el.

Alta intrebare:
La ce librarie se gasesc cursuri de seminar si facultate teologica?
incearca www.librariasophia.ro aici se gaseste multa carte teologica
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2009, 17:05:38
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
incearca www.librariasophia.ro aici se gaseste multa carte teologica
mai incearca si www.cartiortodoxe.ro gasesti studiul noului si vechiului testament, dogmatica si alte carti de discipline teologice
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2009, 17:28:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sophia, iti recomand si Christos Yannaras - "Abecedar al credintei". Lucrarea a aparut cu cativa ani in urma la Editura Bizantina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Rugaminte catre toti anirod Stiri, actualitati, anunturi 6 22.10.2009 10:13:26
Rugaminte catre toti anirod Generalitati 5 30.09.2009 22:18:23