Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 21.12.2010, 15:27:17
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit Buna ziua

Numele meu este Ionut Rus, sunt dezvoltator software, am 28 de ani si sunt umanist/newage (nu imi place conotatia cuvantului ateu, deci n-o folosesc). Sunt aici pentru a-mi exprima parerea de ce eu cred ca scoaterea religiei din scoli si din viata publica in general este normala si de bun simt. Va rog cititi doar daca puteti sa va tineti mintea deschisa si sa vedeti realitatea si prin alti ochi decat ai vostri.

1) Romania este stat laic. Nu are voie sa finanteze sau promoveze sau sa avantajeze cumva vreun anume cult. Profesorii de religie insa sunt platiti din bugetul de stat, din impozite stranse atat de la crestini cat si de la atei/musulmani/etc. Iar asta nu e corect fata de noi restul, nu credeti? Aveti credinta voastra, finantati-o singurei.

2) Crestinii sunt majoritari cam oriunde, intelegem asta, dar si voi trebuie sa intelegeti ca doar pt ca suntem o minoritate, nu suntem de ignorat/calcat in picioare pentru voi. Asta inseamna ca exista si copii care merg la scoala care NU sunt crestini sau NU au hotarat inca ce sunt si asta e dreptul lor. Ei n-au nevoie sa vada icoane si sa auda propaganda ortodocsa. Nu blamez crestinismul, dar va rugam nu ni-l bagati pe gat!

3) De ce lasam copiii oricat timp au nevoie sa-si aleaga un partener pentru viata si totusi il fortam de la botez intr-o religie? Daca iubim copiii, asa cum propriul vostru Mantuitor va indeamna, lasati-i sa aleaga singuri si sa invete singuri despre ce Dzeu vor, daca vor. Nu exista nici o justificare sa faci rau, nici macar in numele binelor. Altfel, e ipocrizie.

4) Poate cel mai important argument este faptul ca la varsta la care copiii merg la scoala, ei sunt preprogramati sa asimileze informatii, nu au inca o capacitate de filtrare proprie formata. Sper ca macar cu atat suntem de acord. Si atunci orice informatie primita la acea varsta ii va ramane ca adevar absolut in cap si cand va creste si va fi necesar un caracter puternic si o inteligenta peste medie ca sa ajunga vreodata sa isi puna intrebari despre adevarurile absolute aflate in copilarie. Practic, asta se numeste indoctrinare de mici. Si poate nu e intentia voastra, poate voi vreti de fapt sa-i ajutati de mici, fiind siguri ca modul vostru de viata e unicul corect. Dar daca gresiti? Lasati copiii sa aleaga pentru ei, e un drept fundamental pe care il incalcati flagrant si sunteti atacati pentru asta de umanisti. Iisus Hristos a spus "Lasati copiii sa VINA la mine" nu a spus "luati-i pe mici de sus si invatati-i poezia".

Va multumesc pentru atentie
Reply With Quote
  #1002  
Vechi 21.12.2010, 17:09:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ionut, exista o vreme pentru toate. O vreme in care religia sa se studieze in scoli, o vreme in care sa fie exclusa din sistemul de invatamant obligatoriu. Exista toate sansele ca in anii care vor urma sa ai satisfactia ca aceasta sa fie scoasa "din scoli si din spatiul public", dupa cum iti doresti.

Dar ma intreb cui foloseste? Vor ramane mult mai multi bani la buget, minoritatile nu vor continua sa se mai simta discriminate, elevii vor deveni dintr-o data mai luminati, omul isi va alege "dumnezeul" care i se potriveste precum alege o pereche de pantofi?

Daca excluderea orei de religie si a insemnelor religioase din institutii ar rezolva niste probleme reale, concrete, si nu unele imaginare, atunci as fi pentru. Dar mi se pare ca ne amagim.

Sunt multi elevi care nu concep religia ca pe o disciplina de studiu si nici adevarurile de credinta nu le considera notiuni de cultura generala. Dar nu pentru ca nu ar fi demne de acest statut, ci pentru ca sunt infinit mai mult decat atat. Prin unii ca acestia credinta va dainui indiferent de vremurile care vor veni.
Reply With Quote
  #1003  
Vechi 21.12.2010, 17:24:14
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dar ma intreb cui foloseste? Vor ramane mult mai multi bani la buget, minoritatile nu vor continua sa se mai simta discriminate, elevii vor deveni dintr-o data mai luminati, omul isi va alege "dumnezeul" care i se potriveste precum alege o pereche de pantofi?
O sa incerc sa-ti raspund pe rand la intrebari, lasand-o inadins insa pe prima la urma, fiind cea mai complexa.

Da, vor ramane mai multi bani la buget. E simpla matematica: Daca ai X cheltuieli la bugetul de stat si tai din ele Y(salariile preotilor si ale profesorilor de religie, contributiile statului la bor, etc), bineinteles ca vei avea mai multi bani la buget decat daca nu tai Y. Matematica elementara.

Eu ca minoritate ma voi simti mai putin discriminat si mai liber sa-mi exersez proprile optiuni si credinte, fara a fi impins in propriile voastre idei.

Faci o comparatie proasta cu o pereche de pantofi. In ce fel e Dumnezeul tau similar cu o pereche de pantofi de faci aceasta comparatie? In alta ordine de idei, nu asa iti alegi Dumnezeul, asa cum ai intuit si tu prin ironia ta prost aleasa. Il alegi studiind, avand experiente de viata si judecand si filtrand singur pt tine ce sa crezi si ce nu. Asta se numeste libertate domnul meu.

Si in cele din urma, cui ii va folosi? Copiilor! Va garantez ca o astfel de masura va produce elevi mai inteligenti, mai educati. Dar asta doar daca nu le mai atacati de mici capacitatea de filtrare inainte sa apuce macar sa se dezvolte. Daca sunteti siguri ca asta e drumul cel bun, de ce va e frica sa-l lasati in pace cu orice povesti de religie pana se face mare? Oare nu va e teama ca daca se desteapta nu mai poate crede o poveste care ii aminteste de basmele lui Ispirescu?
Reply With Quote
  #1004  
Vechi 21.12.2010, 17:34:33
-love- -love- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Nu ar fi bine sa scoata religia din scoli. Majoritatea lucrurilor despre religie le-am invatat la scoala la orele de religie, si nu acasa de la parinti. Imi amintesc ca profesorul de religie era profesorul meu preferat dearece incerca sa se apropie de sufletele noastre si nu doar sa isi predea materia, noi sa invatam si sa ne asculte ca sa ne puna note. Imi placea ca dorea ca ora lui sa nu fie considerata plictisitoare si o aborda in asa fel in cat sa fie toata lumea atenta si in acelasi timp sa si invatam ceva...
Reply With Quote
  #1005  
Vechi 21.12.2010, 17:49:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Daca sunteti siguri ca asta e drumul cel bun, de ce va e frica sa-l lasati in pace cu orice povesti de religie pana se face mare? Oare nu va e teama ca daca se desteapta nu mai poate crede o poveste care ii aminteste de basmele lui Ispirescu?
Nu vad nimic in comun intre invatatura crestina si basmele lui Ispirescu. Dar daca faci asemenea afirmatii tind sa cred ca nu ai inteles nimic nici din basme, nici din cele ale credintei.

Paradoxal, traim vremurile cand majoritatile de orice fel, vor trai sub tirania minoritatilor. Nu ma indoiesc de faptul ca daca astazi se gasesc argumente pentru excluderea religiei din scoli si insemnelor religioase, maine se vor gasi "minti luminate" care sa gaseasca argumente pentru prigonirea si exterminarea crestinilor. Istoria recenta, prin comunism, ne confirma acest aspect. Dar, de nimic nu ne temem, credinta va dainui.
Reply With Quote
  #1006  
Vechi 21.12.2010, 18:18:19
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit ionut rus

Marius,

Nu incearca nimeni sa va extermine. Cel putin nu eu. Si de ce ma faci tiran? Pt ca nu accept ce iei tu de bun? E dreptul meu. Asa cum e dreptul meu sa vreau ca banii din impozitul meu ce se duc catre cultul vostru sa fie redirectati catre o casa de copii sau un spital. Nu inteleg de ce vi se pare normal sa platim toti pt cultul vostru. O sa razi, dar si eu sunt spiritual(doar ca nu cred in Biblie/crestinism/religie) dar imi exercit acest drept in intimitatea mea acasa. Nici nu am nevoie sa bat clopote sa plang dupa atentie, nici de o cladire pompoase umpluta de aur ca sa intru in legatura cu partea mea mistica. Eu nu deranjez pe nimeni cu ce fac. Si totusi sunt facut tiran de cei ce ne provoaca suferinte de secole. Da, ne provocati suferinte cand ne judecati pt ce credem, cand ne excludeti sau ne etichetati anormali, deviati, bolnavi. Si asta contravine crezului vostru si va face cei mai mari ipocriti. Tot ce ma intereseaza e:

- religia sa fie practicata voluntar, in intimitate, fara sa deranjezi restul lumii
- religia sa fie aleasa nu impusa unor copii care nu stiu inca nimic
- religia sa se autofinanteze si sa restitutie toate donatiile primite de la stat, sunt bunuri si valori care apartin poporului roman care e chiar la ananghie acum si ar avea nevoie de fiecare cent. Daca biserica e sfanta si ajuta, sa isi cedeze enormele averi saracilor.
- religia sa nu mai fie discriminatorie

Ti se pare vreuna din rugamintile mele de mai sus de moralitate indoielnica sau o practica proasta sau vreo intentie rea?

Aveti sansa sa ne lasati in pace pe restul si sa va vedeti fericiti de felul vostru de a fi, noi nu mai bagam daca ne lasati in pace. Faceti asta sau suportati consecintele, caci nu ne vom lasa condusi si calcati in picioare de nimeni :)
Reply With Quote
  #1007  
Vechi 21.12.2010, 18:53:57
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

@ionutr: esti genul ala de persoana care nu se declara religioasa, dar se declara "spirituala"? Ca din bullshitul ala cu "umanism/new age" asta inteleg. Ne-ai spus ce doresti, poate ne spui si cam cum vezi tu lumea inainte sa dai cu lista de pretentii in populatia forumului.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #1008  
Vechi 21.12.2010, 19:36:05
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Numele meu este Ionut Rus, sunt dezvoltator software, am 28 de ani si sunt umanist/newage (nu imi place conotatia cuvantului ateu, deci n-o folosesc). Sunt aici pentru a-mi exprima parerea de ce eu cred ca scoaterea religiei din scoli si din viata publica in general este normala si de bun simt. Va rog cititi doar daca puteti sa va tineti mintea deschisa si sa vedeti realitatea si prin alti ochi decat ai vostri.

1) Romania este stat laic. Nu are voie sa finanteze sau promoveze sau sa avantajeze cumva vreun anume cult. Profesorii de religie insa sunt platiti din bugetul de stat, din impozite stranse atat de la crestini cat si de la atei/musulmani/etc. Iar asta nu e corect fata de noi restul, nu credeti? Aveti credinta voastra, finantati-o singurei.

2) Crestinii sunt majoritari cam oriunde, intelegem asta, dar si voi trebuie sa intelegeti ca doar pt ca suntem o minoritate, nu suntem de ignorat/calcat in picioare pentru voi. Asta inseamna ca exista si copii care merg la scoala care NU sunt crestini sau NU au hotarat inca ce sunt si asta e dreptul lor. Ei n-au nevoie sa vada icoane si sa auda propaganda ortodocsa. Nu blamez crestinismul, dar va rugam nu ni-l bagati pe gat!

3) De ce lasam copiii oricat timp au nevoie sa-si aleaga un partener pentru viata si totusi il fortam de la botez intr-o religie? Daca iubim copiii, asa cum propriul vostru Mantuitor va indeamna, lasati-i sa aleaga singuri si sa invete singuri despre ce Dzeu vor, daca vor. Nu exista nici o justificare sa faci rau, nici macar in numele binelor. Altfel, e ipocrizie.

4) Poate cel mai important argument este faptul ca la varsta la care copiii merg la scoala, ei sunt preprogramati sa asimileze informatii, nu au inca o capacitate de filtrare proprie formata. Sper ca macar cu atat suntem de acord. Si atunci orice informatie primita la acea varsta ii va ramane ca adevar absolut in cap si cand va creste si va fi necesar un caracter puternic si o inteligenta peste medie ca sa ajunga vreodata sa isi puna intrebari despre adevarurile absolute aflate in copilarie. Practic, asta se numeste indoctrinare de mici. Si poate nu e intentia voastra, poate voi vreti de fapt sa-i ajutati de mici, fiind siguri ca modul vostru de viata e unicul corect. Dar daca gresiti? Lasati copiii sa aleaga pentru ei, e un drept fundamental pe care il incalcati flagrant si sunteti atacati pentru asta de umanisti. Iisus Hristos a spus "Lasati copiii sa VINA la mine" nu a spus "luati-i pe mici de sus si invatati-i poezia".

Va multumesc pentru atentie
ce cauti tu pe acest forum nu ai altceva mai bun de facut doar esti dezvoltator software
Reply With Quote
  #1009  
Vechi 21.12.2010, 19:44:19
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit ionut rus

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
@ionutr: esti genul ala de persoana care nu se declara religioasa, dar se declara "spirituala"? Ca din bullshitul ala cu "umanism/new age" asta inteleg. Ne-ai spus ce doresti, poate ne spui si cam cum vezi tu lumea inainte sa dai cu lista de pretentii in populatia forumului.
Intelegem se pare diferit notiunea de spiritual. Ca sa fiu mai clar: nu cred intr-o entitate dumnezeiasca care are reguli si toane si razbunari. Cred intr-o constiinta cosmica comuna ce ne unifica pe toti, indiferent de religie, orientare sexuala sau alte optiuni personale. Mai exact, cred in a face bine dar am un respect enorm pentru adevar, o notiune calcata in picioare de toate religiile din lume.

Si sa ne intelegem: n-am nici o pretentie de la voi sau orice altcineva, aia nu e o lista de pretentii de la voi pentru ca nu sunteti voi in masura sa mi le acordati sau nu, nu sunteti nici un fel de autoritate asupra drepturilor omului. Este o lista de lucruri normale conform oricarei constitutii si legislatii, inclusiv cerei sub a carei incidenta intram si noi. Religia trebuie sa fie o optiune personala si niciodata un criteriu de filtrare sau prietenie intre oameni.

Eu(si nu sunt singurul) voi lupta pana la ultimul suflu impotriva abuzurilor facute de religie(de orice fel, n-am nici un fel de preferinta). Ma voi opri doar in ziua in care opriti clopotele, va platiti singuri facturile, lasati copiii sa isi aleaga singuri soarta si admiteti ca Romania NU este un stat crestin-ortodox, ci laic. Intelegeti gresit notiunile de majoritate si drepturile omului.
Reply With Quote
  #1010  
Vechi 21.12.2010, 19:56:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Intelegem se pare diferit notiunea de spiritual. Ca sa fiu mai clar: nu cred intr-o entitate dumnezeiasca care are reguli si toane si razbunari. Cred intr-o constiinta cosmica comuna ce ne unifica pe toti, indiferent de religie, orientare sexuala sau alte optiuni personale. Mai exact, cred in a face bine dar am un respect enorm pentru adevar, o notiune calcata in picioare de toate religiile din lume.

Si sa ne intelegem: n-am nici o pretentie de la voi sau orice altcineva, aia nu e o lista de pretentii de la voi pentru ca nu sunteti voi in masura sa mi le acordati sau nu, nu sunteti nici un fel de autoritate asupra drepturilor omului. Este o lista de lucruri normale conform oricarei constitutii si legislatii, inclusiv cerei sub a carei incidenta intram si noi. Religia trebuie sa fie o optiune personala si niciodata un criteriu de filtrare sau prietenie intre oameni.

Eu(si nu sunt singurul) voi lupta pana la ultimul suflu impotriva abuzurilor facute de religie(de orice fel, n-am nici un fel de preferinta). Ma voi opri doar in ziua in care opriti clopotele, va platiti singuri facturile, lasati copiii sa isi aleaga singuri soarta si admiteti ca Romania NU este un stat crestin-ortodox, ci laic. Intelegeti gresit notiunile de majoritate si drepturile omului.
Cred ca ma confunzi, sunt un ateu veritabil, dar pe cat de mult dispret am fata de religie, pe atat de alergic sunt la doctrine new age, cu "constiinte cosmice" ce ne unesc, "Gaia, planeta-mama" si alte asemenea ecumenisme.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44