Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2009, 21:46:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Multumesc mult Fani!

Uite ce am gasit, poate intereseaza si pe altii:
- studii de teologie ortodoxa la distanta in cadrul Universitatii Joensuu din Finlanda: http://tkk.joensuu.fi/avoin/opiskelu...thod/index.htm
- studii de teologie ortodoxa la distanta in cadrul Institutului de Studii Crestin-Ortodoxe din Cambridge (UK): http://www.iocs.cam.ac.uk/index.html

Studii in limba franceza nu am cautat pentru ca nu ma simt in stare sa studiez in aceasta limba.

Doamne ajuta!
Cu placere. Da, cred ca de facultatea asta din Finlanda e vorba dar nu sunt sigura (or fi mai multe?) Daca vrei pot sa ma interesez la o cunostinta ortodoxa finlandeza despre calitatea acestor studii. De Cammbridge am auzit de bine.
Biserica ortodoxa din Finlanda este o biserica foarte vie, desi este mica. In Finlanda se fac slujbele in finlandeza, se face multa cateheza, sunt cursuri de religie (confesiunea ortodoxa) la scoala.
Ortodoxia e adusa acolo de rusi dar s-a inpamantenit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2009, 22:12:18
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Draga Fani, deocamdata sunt in perioada "cautarilor" - citesc, compar, analizez, mai fac si cate-o introspectie sa vad ce-mi doresc cu adevarat si tot asa. Daca nu e deranjul prea mare, "strica" te rog o intrebare despre studiile ortodoxe; numai cand/daca ai tu timp. Multumesc din nou! :)
Apropos, aspectul financiar este si el important: preturile de la Cambridge sunt cam piperate, cele din Finlanda - mai mult decat rezonabile.

O seara buna!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2009, 17:54:24
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit Metodica si psihopedagogie scolara ...

Pentru a putea preda religia, pe langa cunistintele "de specialitate" -ca sa zic asa - este nevoie cunoasterea metodicii predarii religiei, a didacticii, a psihopedagogiei scolare ... de mult tact pedagogic, de multa vocatie si daruire precum si de multe altele.

Sa nu uitam ca in primul rand vorbim cu copii si nu cu adulti. Eu predau ca profesor de religie de 12 ani si pot sa afirm cu toata convingerea ca, pe langa cunostintele de religie (specifice cultului crestin ortodox) sunt necesare si cunostinte de metodica predarii religiei, de psihopedagogie scolara etc.
Copiii sunt in formare, iar metodele de predare-invatare sunt adaptate specilu de varsta, tipului de lectie ales, obiectivelor propuse pentru a fi atinse pana la finalul orei de curs.


Sa auzim numai de bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre studii de teologie luminitam Reguli generale de utilizare a forumului 2 26.12.2012 20:51:11
O femeie fara studii, mama a trei copii, ar dori un loc modest de munca. sunsray Umanitare 8 13.02.2012 12:23:15
Familia fara copii anonim97 Spiritualitatea ortodoxa 9 08.07.2011 23:24:12
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
consilierul Preda idealist Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 23.03.2010 22:01:01