Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2010, 23:33:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
In Muntenia si Dobrogea li se spune asa. Dar eu desi sunt olteanca le spun mucenici, ca sunt un mare fan al limbii romane literare si nu prea-mi plac regionalismele.

La noi mucenicii se fierb in apa, care am inteles ca ar aminti de iezerul in care au fost chinuiti cei 40 Mucenici din Sevasta, pe care ii sarbatorim in fiecare an la 9 Martie.

Mama mea obisnuieste sa faca si varianta cu aluat dospit si copt, ca in Moldova, dar pe aceia noi ii numim bradosi.
Mersic pentru informatie!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2010, 16:30:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Mancare de linte!

Mancare de linte!


Ingrediente:

2 cepe medii

3 catei de usturoi

1 ardei

1 dovlecel

1 morcov

1 cutie de linte (800g)

pasta de ardei iute

piper

sare

marar...dupa gust
Attached Images
File Type: jpg DSC05307.jpg (35,6 KB, 69 views)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2010, 16:42:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si eu ii prefer pe cei moldovenesti. Sunt super si sunt si de post.

1 kg de faina, 30 gr drojdie, 1/2 lingura de sare, 1 plic zahar vanilat, arome, apa (calduta) cat cuprinde. Se framanta aluatul, se lasa sa creasca apoi se formeaza opt-urile.
Separat, se face un sirop din 100 gr zahar, 50 gr apa care se fierb pana se topeste zaharul. Se ia siropul de pe foc si se adauga 200 gr miere de albini.
Cu jumatate din acest sirop se ung mucenicii inainte de a-i baga la cuptor.
Dupa ce s-au copt, se ung din nou cu sirop si se au prin nuca macinata.
Sunt deliciosi si nu sunt grei la stomac (ca cei fierti)
Dacă pui la aluat și margarimă ies fragezi și se păstrează mai mult timp proaspeți. Altfel coaja este tare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.11.2010, 16:06:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cine stie sa faca soia la cuptor? Fara linkuri, doar daca ati incercat si va place cum a iesit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.11.2010, 16:45:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine stie sa faca soia la cuptor? Fara linkuri, doar daca ati incercat si va place cum a iesit.
Nu am gatit acasa, dar am mancat la restaurante japoneze. Soia naturala este buna la gust.. dar sotul meu s-a simtit foarte rau de cate ori a mancat.
De fapt el se simte rau si cand consuma alimente care au cantitate mica de soia.

Eu am consumat lapte de soia vreo luna si m-am ingrasat trei kg in acea luna. Cred ca din cauza estrogenului din soia. (http://hiddensoy.com/soy-milk-dangers/)
http://www.drlam.com/opinion/soyandestrogen.asp

De asemenea, peste 90% din soia de pe piata e modificata genetic. Este si una din culturile cele mai bogate in pesticide.
http://www.healingdaily.com/detoxification-diet/soy.htm

Last edited by anna21; 22.11.2010 at 16:50:41.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.11.2010, 17:03:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu am gatit acasa, dar am mancat la restaurante japoneze. Soia naturala este buna la gust.. dar sotul meu s-a simtit foarte rau de cate ori a mancat.
De fapt el se simte rau si cand consuma alimente care au cantitate mica de soia.

Eu am consumat lapte de soia vreo luna si m-am ingrasat trei kg in acea luna. Cred ca din cauza estrogenului din soia. (http://hiddensoy.com/soy-milk-dangers/)
http://www.drlam.com/opinion/soyandestrogen.asp

De asemenea, peste 90% din soia de pe piata e modificata genetic. Este si una din culturile cele mai bogate in pesticide.
http://www.healingdaily.com/detoxification-diet/soy.htm
Daca soia ingrasa, iti raman recunoscator. :)

Fara sa stim mare lucru despre seminte, e bine sa nu uitam ca o data ce le procesam, le stricam efectele benefice avute asupra organismului. De pilda bobul de grau trebuie consumat intreg, in painea integrala. Altfel, se strica ceea ce nutritionistii numesc "proportia divina", care este in cuvinte simple o formula a cantitatilor elementelor ce alcatuiesc planta / samanta respectiva gandite ca numai in combinatie unele cu altele sa fie perfecte pentru consum.

Daca separam mineralele din bulgarele de sare, daca procesam zaharul, daca eliminam taratele din faina, atunci ne va fi mai putin bine mancand aceste lucruri. Prin extensie, e valabil si pentru "laptele de soia" - eu inca n-am mancat asa ceva vreodata.

Am gasit o reteta de soia maruntita de copt la cuptor (am mancat din ea, preparata de un brav coleg talentat la gatit). E excelenta, zici ca mananci carne tocata (sau piftele, parjoale). Dupa ce incerc sa o fac, o s-o pun pe sait.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 22.11.2010 at 17:10:22.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.11.2010, 21:24:44
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

soia de la magazin este obtinuta industrial, deci nu se folosesc ingrediente naturale pentru prelucrare ... de exemplu clorura de magneziu

si este incalzita si racita de atatea ori incat nu cred ca mai raman prea multe principii nutritive

eu am renuntat la tofu ... prefer sa pregatesc soia ca atare
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2010, 20:44:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am gasit o reteta de soia maruntita de copt la cuptor (am mancat din ea, preparata de un brav coleg talentat la gatit). E excelenta, zici ca mananci carne tocata (sau piftele, parjoale). Dupa ce incerc sa o fac, o s-o pun pe sait.
Soia la cuptor (drob de soia)

1. Se cumpara boabe de soia (bio, 500 de grame)
2. Se lasa 24 de ore sa se moaie in apa. Atentie ca se umfla ca fasolele. E bine sa schimbati apa macar o data, cand devine galbena.
3. Dupa aceea, se arunca apa in care au stat.
4. Se fierb boabele minim 3 ore intr-o oala mare impreuna cu condimente FUCHS (plicul pe care scrie Mirodenia, 100% natural). Au rolul sa scoata gustul tipic de soia si nu contin conservanti sau coloranti artificiali. Apa sa fie multa, pentru ca scade destul de tare. Nu adaugati apa rece daca a scazut prea mult si boabele nu sunt moi, ci completati cu apa calda.
5. Separat, se dau prin razatoare 2 morcovi mari, o radacina de patrunjel si o telina. Se maruntesc vreo 5 cepe medii. Toate astea se fierb putin in apa (normal se calesc in ulei, insa prefer varianta mai sanatoasa).
6. Se toaca soia, dupa ce s-a racit, prin masina de tocat carne. Apoi treceti prin masina si trei felii de paine inmuiata in apa si apoi stoarsa.
7. Se toaca si legumele, ca sa fie maruntite.
8. Se amesteca toate acestea intr-un vas mare. Adaugati ulei de masline, boia de ardei dulce, piper si sare dupa gust.
9. Maruntiti o legatura de frunze de patrunjel si o legatura de marar - e foarte important pentru gust.
10. Se pune amestecul intr-o tava unsa cu ulei si se deseneaza o cruce mare inainte, apoi se lasa in cuptor la foc mic cam trei sferturi de ora - o ora. E normal sa capete o crusta deasupra. In ultimele 10 minute se da focul mai tare.

* Treaba se desfasoara pe durata a doua sau trei seri. In prima seara puneti boabele in apa pentru 24 de ore...
** Nu este neaparat sa razuiti legumele, puteti doar sa le tocati in masina de carne dupa ce au fiert putin.

Pofta buna si sa-mi spuneti daca v-a placut! Noua ne-a iesit o mancare gustoasa.
Nu uitati ca soia contine mai multe proteine decat carnea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 24.11.2010 at 10:20:31.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.11.2010, 13:22:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pasta de naut


Ingrediente:
- 400 grame de naut boabe
- 15 catei de usturoi mici
- 1 legatura de patrunjel
- 1-2 lingurite de seminte de susan
- ulei, sare, piper, boia de ardei dulce

1. Se spala boabele de naut si se lasa la muiat in apa timp de 24 de ore.
2. Se arunca apa in care s-au muiat boabele si acestea se fierb timp de aproximativ 3 ore si jumatate (intr-o cantitate considerabila de apa).
3. Cand boabele sunt destul de moi, ele se separa de apa in care au fiert (care se pastreaza intr-un vas pentru a fi folosita ulterior) si se lasa la racit.
4. Boabele de naut astfel pregatite se maruntesc (cu ajutorul blenderului, al masinii de tocat carne sau al pisatirului pentru piure) si, pentru a ajunge de consistenta unei paste, se amesteca impreuna cu o parte din apa in care au fiert (aproximativ 500 ml = 1.5 cani) si cu uleiul (cateva linguri).
5. In continuare se adauga patrujelul si usturoiul tocate marunt, semintele de susan (1-2 lingurite), sarea, piperul si boiaua de ardei dulce, dupa gust si se amesteca toate.
6. Se consuma sub forma de tartine, cu muraturi.

Este o alta reteta excelenta si foarte hranitoare datorita nautului si sanatoasa datorita usturoiului. De remarcat ca in formula aceasta mirosul de usturoi nu se simte, in parte multumita frunzelor de patrunjel. A se consuma de preferinta cu paine integrala.

Pofta buna!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.11.2010, 16:16:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pasta de naut


6. Se consuma sub forma de tartine, cu muraturi.
Se mai poate mânca și cu ceapă roșie, ceapă călită sau cu măsline. Folosesc acestă mâncare frecvent în post și chiar în afara lui. Este foarte sățioasă.

Eu aș vrea să știu altceva: cum se poate prepara somonul, în afară de făcut la grătar ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Despre mancare, delicatese. romandragut Generalitati 64 28.03.2016 14:04:02
Fara apa si mancare de 70 de ani andreicozia Alte Religii 108 28.02.2011 14:01:05
12 retete de post Alternative Intrebari utilizatori 17 23.02.2010 23:01:48
retete de post dorinel78 Generalitati 1 08.07.2007 01:07:02