Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2010, 01:02:16
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit sa nu uitam diferentzele apasatoare

...diferentzele apasatoare dintre Ortodoxie si catolicism:
1. filioque: Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)

2. suprematia papala: Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!

3. infaibilitatea papala: Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa

4. purgatoriul: Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

5. azimile: Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii

6. imaculata conceptie: Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

7. substantialitatea: La sfintirea Sfintelor Daruri catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice: Luati mancati... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri

8. celibatul preotilor: Preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie

9. indulgente papale: Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune

10. mirungerea: Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.

Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana

Fragment din "Ne vorbeste parintele Cleopa", vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2010, 14:47:51
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Multe sunt diferente liturgice, nu dogmatice...

Pai sin intre Antiohia si Constantinopol erau diferente liturgice, inca din vechime, si nimeni nu s-a scandalizat. De asemenea, latinii, inca din primul mileniu aveau asemenea diferente liturgice, si grecii le-au inteles, daca au vrut.

Apoi, daca e sa luam bine seama, asemenea diferente nu sunt valabile pentru toti catolicii, caci intre catolici mai sunt si de rit bizantin, care, cel putin teoretic, nu ar trebui sa aiba alta practica liturgica diferita de cea din bisericile ortodoxe.

Si inca ceva, in Biserica Catolica sunt multe rituri, si apusene si rasaritene, deci...daca e sa cautam diferente, de dragul diferentelor, apoi, avem de lucru, nu gluma.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.03.2010, 10:57:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Buna ziua. O prietena a fost de curand intr-o tara predominant catolica si a intrat intr-o biserica fiind turista. Mi-a adus cateva lucruri sfintite, cateva iconite si o cruciulita cam de marimea unei palme. Eu sunt ortodox si cred sincer in Dumnezeu si vreau sa va intreb cat este de bine sa am aceste lucruri... Stiu ca este aiurea intrebarea mea, dar vreau sa fiu sigur.
Multumesc.
Aceasta intrebare poate fi inclusa in grupa calor mai tampite intrebari de pe acest forum.As fi curios cate clase are cea care a puso..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.03.2010, 11:06:07
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
...diferentzele apasatoare dintre Ortodoxie si catolicism:
1. filioque: Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)

2. suprematia papala: Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!

3. infaibilitatea papala: Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa

4. purgatoriul: Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

5. azimile: Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii

6. imaculata conceptie: Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

7. substantialitatea: La sfintirea Sfintelor Daruri catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice: Luati mancati... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri

8. celibatul preotilor: Preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie

9. indulgente papale: Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune

10. mirungerea: Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.

Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana

Fragment din "Ne vorbeste parintele Cleopa", vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996
sa va spun unde se aseamana cele doua biserici:Amandoua fac totul pentru putere si influenta....Catolicii au infaibilitatea papei..iar ortodocsii infaibilitatea Sinoadelor egumenice...Catolicii platesc indulgente iar ortodocsii pomelnice,acatiste,slujbe,molifte,..samd.Amandoua bisericile se declara surori dar lupta pe toate fronturile una contra alteia,Amndoua bisericile aduc argumente ca sant dreapta credinta,..dar de fapt adevarul e pe la mijloc.Amandoua bisericile sant pline de ritualuri pagane..si reprezentari masonice dar nici una nu recunoaste.Amindoua biserici fac de ochii lumii actiuni caritabile..dar de fapt umbla doar dupa bani care nu pot fi niciodata cotrolati...Daca doriti..pot continua..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.03.2010, 11:35:37
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
sa va spun unde se aseamana cele doua biserici:Amandoua fac totul pentru putere si influenta....Catolicii au infaibilitatea papei..iar ortodocsii infaibilitatea Sinoadelor egumenice...Catolicii platesc indulgente iar ortodocsii pomelnice,acatiste,slujbe,molifte,..samd.Amandoua bisericile se declara surori dar lupta pe toate fronturile una contra alteia,Amndoua bisericile aduc argumente ca sant dreapta credinta,..dar de fapt adevarul e pe la mijloc.Amandoua bisericile sant pline de ritualuri pagane..si reprezentari masonice dar nici una nu recunoaste.Amindoua biserici fac de ochii lumii actiuni caritabile..dar de fapt umbla doar dupa bani care nu pot fi niciodata cotrolati...Daca doriti..pot continua..
Mama, ce "rau" esti...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.03.2010, 12:40:13
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
sa va spun unde se aseamana cele doua biserici:Amandoua fac totul pentru putere si influenta....Catolicii au infaibilitatea papei..iar ortodocsii infaibilitatea Sinoadelor egumenice...Catolicii platesc indulgente iar ortodocsii pomelnice,acatiste,slujbe,molifte,..samd.Amandoua bisericile se declara surori dar lupta pe toate fronturile una contra alteia,Amndoua bisericile aduc argumente ca sant dreapta credinta,..dar de fapt adevarul e pe la mijloc.Amandoua bisericile sant pline de ritualuri pagane..si reprezentari masonice dar nici una nu recunoaste.Amindoua biserici fac de ochii lumii actiuni caritabile..dar de fapt umbla doar dupa bani care nu pot fi niciodata cotrolati...Daca doriti..pot continua..
Se vede c'ai uitat de unde ai plecat... si mai ai scris "ortodox" in profil.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.03.2010, 16:33:35
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Se vede c'ai uitat de unde ai plecat... si mai ai scris "ortodox" in profil.
Nu am uitat nimic si ma doare concluzia la care am ajuns.Nu se poate trai fara Dumnezeu..iar ateismul e ceva complit,..o viata fara speranta reinvierii...o moarte permanenta.Iar pe acest forum e rautate cat cuprinde..iar unii vor sa zica ca sant ortodocsi.Este suficient sa citesti ce expune..unul oarecare...Remus,si vezi numai serenie..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.03.2010, 16:59:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Buna ziua. O prietena a fost de curand intr-o tara predominant catolica si a intrat intr-o biserica fiind turista. Mi-a adus cateva lucruri sfintite, cateva iconite si o cruciulita cam de marimea unei palme. Eu sunt ortodox si cred sincer in Dumnezeu si vreau sa va intreb cat este de bine sa am aceste lucruri... Stiu ca este aiurea intrebarea mea, dar vreau sa fiu sigur.
Multumesc.
In primul rand exista o mare diferenta intre icoanele si crcea ortodoxa si cele catolice. Tine-le ca suveniruri dupa cum ti s-a ma sugerat ca asa este cel mai bine. Intre icoane cel putin diferenta este foarte mare. Iconele catolice sunt mai mult tablouri, picturi, avand ca principal scop sa arate bine pe cand cele ortodoxe au ca principal scop sa scoata suferinta sau alte trasaturi definitori, ce tin mai ales de traireai sfantului sau sfintei reprezentati in icoane. La ortodocsi conteaza in primul rand trairea intru dreapta credinta, prin urmare trairea este sugerata in icoane, la catolici totul trebuie sa dea bine vizual inainte de toate.

Nu zic si noi, ortodocsii avem icoane foarte frumos pictate, am si eu vreo cateva, dar se poate vedea durerea, suferinta sau sufletul puternic dinauntrul celor reprezentati. Nu vreau sa fiu ticalos in cazul in care pe aici isi mai fac veacul si catolici, dar in icoanele catolice sfintii sunt rozi in obrajori, zambitori, parca se feresc sa-ti trezeasca trairi mai launtrice.

Cat despre cruce, nu stiu daca are vreo importanta ce urmeaza sa spun, dar odata obisnuiam sa port la gat o cruce mai stilizata, pe care Domnul nostru Iisus Hristos era rastignit pe un fel de aripi ce voiau a fi bratul orizontal al crucii iar stalpul vertical nu era complet drept ci un pic ondulat pt a da impresia ca era in zbor. Crucea daca putea fi numita astfel a fost cumparata dintr-un magazin ortodox si probabil fusese sfintita, dar nu prea ma simteam bine purtand-o desi imi placea ideia. Evident ca am renuntat in a o mai purta si mi-am gasit una crestin-ortodoxa din toate punctele de vedere.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.03.2010, 17:00:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pe mine ma doare mai mult decat ateismul, crestinismul de suprafata, faptele oribile care se infaptuiesc in pofida ortodoxiei inscriptionate pe fruntea romanului .
Iar cel mai dureros si jalnic lucru, este atunci cand facem atatea grozavii, uriciune si nepasare si-l mai invocam si pe Dumnezeu in imbecilitatea noastra.
Astfel , nu stiu daca pot fi capabila sa-i compatimesc pe atei, ori sa le cer lucruri si trairi semnificative din punct de vedere spiritual
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.03.2010, 17:14:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Eu am o cruciulita cam de 10 cm care sta singura pe un soi de picior/postament. Am luat-o din afara de la o biserica anglicana (St Paul's). Ma intreb de ce nu ar fi buna? Crucea arata la fel cu a noastra, reprezentarea lui Iisus Hristos este foarte frumos facuta si pare fidela modelelor noastre. Nici macar prin cap nu mi-a trecut ca ar putea fi ceva gresit. Lamuriti-ma va rog cu argumente din surse credibile.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33