Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.06.2010, 03:53:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cine nu posteste,se va lenevi,si duhul sau va lancezi,va fi cotropit de tot felul de ispite si neputinte.
am ramas uimita cati crestini de-ai nostri, ortodocsi, chiar dintre cei care vin la biserica, nu stiu ca suntem in Post si nu se infraneaza de la carne, lapte si celelalte pana la Sarbatoarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. fac gratare si petreceri la greu, ca sa nu mai vorbim de inghetate care fac parte din peisaj fara cea mai mica urma de vinovatie.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.06.2010, 14:39:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Postul inseamna in primul rand ascultare,este echivalentul interzicerii de a manca marul cunoasterii bienlui si raului din rai.
De atunci s-a instituit porunca postului.Da,postul este o porunca.
Tocmai ca nu este asa. Nu trebuie sa ne spuna nici biserica nici nimeni. Nu este ascultare si nici obligatie, nici porunca.
Postul trebuie facut din proprie initiativa si vointa.
Poti fi crestin bun si fara a posti, dar a trai si manca in mod cumpatat si a face alte lucruri mai utile.
Trebuie facut din suflet si asa cum spune Cristi, fara a-ti fi o povara.

@Iustin - eu vad putin altfel decat tine.
Important este sa participi, nu sa castigi.
Si poti sa te imbraci cum vrei - daca mi-e cald ma dezbrac, daca mi-e frig alerg imbracat. Pot castiga si asa si asa.

@Mirela - sa nu judecam pe cei ce nu postesc si nici invers. Asa se spune. Nu se stie ce mananca oamenii... poate este unul bolnav, sau altul care rar prinde o friptura si i-o interzici si atunci?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.06.2010 at 14:42:54.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.06.2010, 14:45:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Iustin
"Cine nu posteste,se va lenevi,si duhul sau va lancezi,va fi cotropit de tot felul de ispite si neputinte."

Depinde ce si cat mananca. Nu mai exagera atat.
Mai ispitit esti daca nu mananci...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.06.2010, 14:46:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Se vede ca nu ai auzit de ascultare,dar se pare ca ea este virtutea care te inalta cel mai repede la cer.Chiar daca o faci din proprie hotarare,sau vointa,postul este tot ascultare de Biserica,pentru ca biserica a randuit acest post.Nu ma refer la postul personal,in care fiecare isi face masura.Ci la cel general,care-l face toata lumea crestin-ortodoxa,si care inseamna ascultare de Biserica.
Vrei ,nu vrei,daca postesti faci ascultare.Nu este vorba aici de o nevointa personala,pentru care iti trebuie vointa.Este ascultare de Biserica.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.06.2010, 14:49:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Posturile

v Postul Pastelui, de sapte saptamani;

v Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel care variaza intre o zi si cateva saptamani, in functie de data Pastelui;

v Postul Adormirii Maicii Domnului, de doua saptamani;

v Postul Craciunului, de sase saptamani.

Miercurea postim caci atunci a fost vandut Mantuitorul la evrei de catre Iuda vanzatorul, pe 30 de arginti. Iar vinerea postim caci atunci a fost judecat Iisus Hristos si rastignit pe crucea Golgotei la orele 12, iar dupa trei ore si-a dat duhul pe Cruce si a fost inmormantat, pentru mantuirea intregii lumi.

In aceste zile postesc obligatoriu in tot cursul anului toti credinciosii, cand mananca numai legume si zarzavaturi, afara de unele exceptii prevazute in calendar.

Postul de luni este obligatoriu pentru calugari si benevol pentru credinciosi. Lunea postim ca sa intreaca postul crestinilor cu o zi fata de postul Legii vechi, care tinea numai doua zile, lunea si joia.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.06.2010, 20:38:24
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Bineinteles.
Multumesc de raspuns dar as vrea si o sursa pentru justificarea raspunsului.
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.06.2010, 20:53:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, bine subliniat, PORUNCA , dar nu povară , căci porunca este de unii privită ca povară ! Aici e baiul neânțelegerii unora ! Povara adevărată e patima noastră, fărădelegea și slăbiciunea noastră.
Frumos spus.. povara este cea a patimilor.
Postul nu este povara.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.06.2010, 21:01:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este ascultare si nici obligatie, nici porunca.
În urma faptului că ați mai susținut acest lucru și pe alt topic, am vrut să știu dacă această idee este o părere personală sau este a Bisericii Ortodoxe. (Fiindcă în Biserica Catolică e foarte clar: postul este obligație a credincioșilor, cu excepțiile cunoscute). Ei bine, consultând mai multe surse ortodoxe, îmi dau seama că ceea ce susțineți este în contradicție cu poziția Bisericii dv. Ca dovadă, citiți de exemplu de pe această pagină a Patriarhiei BOR răspunsul la întrebarea 34:
http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism31.html

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.06.2010, 22:03:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În urma faptului că ați mai susținut acest lucru și pe alt topic, am vrut să știu dacă această idee este o părere personală sau este a Bisericii Ortodoxe. (Fiindcă în Biserica Catolică e foarte clar: postul este obligație a credincioșilor, cu excepțiile cunoscute). Ei bine, consultând mai multe surse ortodoxe, îmi dau seama că ceea ce susțineți este în contradicție cu poziția Bisericii dv. Ca dovadă, citiți de exemplu de pe această pagină a Patriarhiei BOR răspunsul la întrebarea 34:
http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism31.html

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
Frumos răspuns, frumoasă lecție ! Delicatețea ta este un bun exemplu de comportament creștin . Să fi binecuvântat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.06.2010, 08:38:52
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Multumesc de raspuns dar as vrea si o sursa pentru justificarea raspunsului.
Care este a doua porunca bisericeasca?
Sa tinem toate posturile de peste an.

Ce invata aceasta porunca?
Porunca postului o gasim in Sfanta Scriptura. Timpul pentru indeplinirea acestei indatoriri il hotaraste insa Biserica, prin porunca aceasta. Postul este mijloc potrivit pentru infranarea poftelor rele, pentru biruirea ispitelor si pacatelor, precum si pentru staruirea in rugaciunea curata. Folosul postului este propasirea in virtute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29