Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2009, 11:46:17
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Maica Domnului

L-am intrebat pe duhovnicul meu cum sa il fac pe sotul meu sa inteleaga importanta Maicii Domnului la noi ,iar el mi-a raspuns :" eu am incercat sa ii explic unei femei dintr-o secta ,iar ea a zis : cu ce este mai buna decat mine maica asta a domnului de care ziceti voi ? iar eu i-am spus ca EA este MAMA DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS ,si se cuvine sa ne rugam ei si o o cinstim ! dar degeaba ..."
eu : parinte si atunci eu care nu cunosc Bibilia ca pe o poezie ,cum voi putea sa il fac pe sotul meu sa inteleaga
parintele : roaga-te !

din putina Biblie pe care o stiu : Hristos = duhul sfant + fecioara Maria
atunci de ce ceilalti ne condamna ca ne rugam ei si o cinstim ? in mine mai aveau putin ,unii,de aruncau cu pietre ,la propiu,din cauza Maicii Domnului si a faptului ca ma inchin !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2009, 12:05:29
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
L-am intrebat pe duhovnicul meu cum sa il fac pe sotul meu sa inteleaga importanta Maicii Domnului
Pot sa va dau si eu o sugestie? Veti avea sanse mari sa va convingeti sotul sa se inchine la Maica Domnului. Sfatuiti-l sa acorde importanta Maicii Domnului si sa se inchine la ea, intocmai cum au facut Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Gasiti modul de viata si inchinare a Sfintilor Apostoli, in Sfanta Scriptura (cartile Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli).

Exemplul Sfintilor Apostoli (pe care-l gasiti in Sfanta Scriptura) este cea mai buna invatatura pentru inchinarea la Maica Domnului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2009, 12:34:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Pot sa va dau si eu o sugestie? Veti avea sanse mari sa va convingeti sotul sa se inchine la Maica Domnului. Sfatuiti-l sa acorde importanta Maicii Domnului si sa se inchine la ea, intocmai cum au facut Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Gasiti modul de viata si inchinare a Sfintilor Apostoli, in Sfanta Scriptura (cartile Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli).

Exemplul Sfintilor Apostoli (pe care-l gasiti in Sfanta Scriptura) este cea mai buna invatatura pentru inchinarea la Maica Domnului.
multumesc pentru sfat ...dar o sa vorbesc cu duhovnicul meu in continuare , dupa caracterizarea pe care mi.ai facut-o la cealalta postare am inteles ce trebuia sa inteleg :)
iar sotul meu se va boteza sambata ...pentru ca prin rugaciune a ajuns sa ia aceasta hotarare !
si eu vroiam sa inteleg de cei voi de ex nu va rugati Maicii Domnului ,dar se pare ca nu imi poti explica !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2009, 12:35:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
am incercat sa ii explic unei femei dintr-o secta ,iar ea a zis : cu ce este mai buna decat mine maica asta a domnului de care ziceti voi ?
Elena, daca venirea lui Hristos ar fi fost in functie de credinta acestei femei, afla ca nici astazi Hristos nu S-ar fi intrupat. Daca ne intrebam cu ce este mai buna? Raspunsul e simplu. Cu faptul ca Fecioara Maria si nu acea femeie a fost aleasa de Dumnezeu sa-L nasca pe Hristos.

Sotul tau trebuie sa vada in Maica Domnului, o persoana care L-a nascut pe Fiul lui Dumnezeu. Ea nu a nascut un om care a ramas in moarte, ci pe Hristos care a biruit moartea. Si asta nu-i putin lucru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2009, 12:36:45
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Elena, daca venirea lui Hristos ar fi fost in functie de credinta acestei femei, afla ca nici astazi Hristos nu S-ar fi intrupat. Daca ne intrebam cu ce este mai buna? Raspunsul e simplu. Cu faptul ca Fecioara Maria si nu acea femeie a fost aleasa de Dumnezeu sa-L nasca pe Hristos.

Sotul tau trebuie sa vada in Maica Domnului, o persoana care L-a nascut pe Fiul lui Dumnezeu. Ea nu a nascut un om care a ramas in moarte, ci pe Hristos care a biruit moartea. Si asta nu-i putin lucru.
multumesc !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2009, 12:48:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Imi este greu sa vorbesc despre Maica Domnului pentru ca sunt sarac in cuvinte si mai ales neputincios Maicii Domnului. Biserica ne descopera cele doua prerogative:
a. Pururea Fecioara
b. Nascatoare de Dumnezeu.
Doua prerogative mai presus de ratiune. Pentru moment potrivite mi se par cuvintele Parintilor Bisercii "prin nasterea Mantuitorului Maria a devenit ceea ce nu era -mama, dar a a ramas ceea ce era fecioara."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2009, 12:50:05
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Imi este greu sa vorbesc despre Maica Domnului pentru ca sunt sarac in cuvinte si mai ales neputincios Maicii Domnului. Biserica ne descopera cele doua prerogative:
a. Pururea Fecioara
b. Nascatoare de Dumnezeu.
Doua prerogative mai presus de ratiune. Pentru moment potrivite mi se par cuvintele Parintilor Bisercii "prin nasterea Mantuitorului Maria a devenit ceea ce nu era -mama, dar a a ramas ceea ce era fecioara."
multumesc ,foare frumos ce ai scris ,o sa ii citesc sotului meu :)
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2009, 13:21:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Elena Violeta, ar fi bine sa citesti ce raspuns le-a dat parintele Cleopa sectantilor care nu o recunosteau pe Maica Domnului. gasesti despre acest lucru in Pelerinul Roman al lui Gh. Babut. Eu am cartea, dar tocmai ce mi-am facut curat in camera si nu o mai gasesc. Cand o sa o gasesc, voi posta. Poate o au forumistii si vor scrie mai repede decat mine raspunsul parintelui Cleopa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2009, 14:02:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
L-am intrebat pe duhovnicul meu cum sa il fac pe sotul meu sa inteleaga importanta Maicii Domnului la noi ,iar el mi-a raspuns :" eu am incercat sa ii explic unei femei dintr-o secta ,iar ea a zis : cu ce este mai buna decat mine maica asta a domnului de care ziceti voi ? iar eu i-am spus ca EA este MAMA DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS ,si se cuvine sa ne rugam ei si o o cinstim ! dar degeaba ..."
eu : parinte si atunci eu care nu cunosc Bibilia ca pe o poezie ,cum voi putea sa il fac pe sotul meu sa inteleaga
parintele : roaga-te !

din putina Biblie pe care o stiu : Hristos = duhul sfant + fecioara Maria
atunci de ce ceilalti ne condamna ca ne rugam ei si o cinstim ? in mine mai aveau putin ,unii,de aruncau cu pietre ,la propiu,din cauza Maicii Domnului si a faptului ca ma inchin !
exemple sunt multe. spre ex la bunavestirea cand ingerul ii aduce vestea ca il va purta in pantecele sau pe Insusi fiul lui Dumnezeu, acesta i se inchina zicand:"bucura-te ceea ce esti plina de dar, marie Domnul este cu tine. BINECUVANTATA ESTI TU INTRE FEMEI si binecuvantat este rodul panecelui tau" iar insasi preacurata se minuna zicand:"ce fel de INCHINACIUNE" sa fie asta?
deci maica domului se mira de ce ingerul i se inchina!auzi, INGERUL!oare nu se cuvine cu atat mai mult omului sa i se inchine?
cand era pe cruce, Hristos o incredinteaza pe maica Sa tocmai ucenicului iubit, ca acesta sa-i poarte de grija si sa aiba grija de ea ca de o mama."fiule, iata mama ta". deci atat de mult a iubit-o Hristos incat a incredintat-o ucenicului sau iubit ca sa aiba grija de ea. oare nu cu atat mai mult ar trebui sa o iubim noi,cei de pe pamant, daca insusi Hristos ne-a lasat un model despre cum sa o iubim si sa o cinstim?

de ce nu au vb apostolii despre cinstirea maicii Domnului?
f simplu. datorita conjuncturii in care se aflau, fiind inconjurat de popoare politeiste, care ar fi putut sa faca un cult al ei, neglijand total cinstirea lui Dumnezeu!
vedem aceasta predispozitie a oamenilor acelor vremuri in insasi epistolel pauline, in care sf apostol pavel, mahnit de faptul ca unii incepusersa sa spuna ca sunt ai lui hristos, altii ai lui Sila, altii ai lui Pavel."oare pavel s-a rastignit ptr voi?"(citez din memorie, deci se poate sa fie un pic modificat)

pt fiecare om cea mai importanta fiinta este MAMA SA, deci e firesc ca si ptr Hristos mama sa insemna o fiinta foarte draga.
una dintre cele mai mari jigniri care le poti aduce unui om e sa o ponegresti pe mama sa, sa i aduci vorbe de ocara.
Oare Hristos, care o iubeste atat, nu se mahneste cand vede ca oamenii, o mana de tarana, indraznesc sa o ponegreasca pe acesta fiinta atat de sfanta????????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2009, 14:06:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Fecioara Maria este cea dintai dintre femei.Ea a primit aceasta titulatura pentru ca a Mama lui Iisus.Frumusetea Fecioarei Maria a fost asa de mare incat ca l-a atras si pe Dumnezeu, de a ales-o ca sa aduca in lume pe Insusi Fiul Sau cel Unul-Nascut.Fecioara Maria, este model de smerenie, de ascultare, de curatire si de credinta.Ea este cununa fecioriei si exemplul femeii pe placul lui Dumnezeu.Fara Maica Domnului, nu am fi avut intrupare.Prin intrupare a venit mantuirea noastra.Sa nu uitam ca si ingerul Gavril a preamarit-o pe Fecioara Maria, si i-a adus inchinare.Si de asemenea si Elisabeta a marit-o.De aceea o vor fericii neamurile si neamurile neamurilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05