Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.03.2010, 23:14:48
Irina Georgeta Irina Georgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Locație: București, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Dar Dumnezeu deja ni se arată, numai că sub altă formă... Se arată prin tot ceea ce ne înconjoară, prin întreaga Sa creație, văzută și nevăzută. Tot ceea ce este în jurul dumneavoastră Îl reprezintă, oamenii cu toată ființa lor, natura cu frumusețea ei plină de mister și chiar propria persoană. Dumnezeu este pretutindeni, cu atât mai mult în inimile noastre. Ce poate fi mai justificabil ca faptul că te gândești că lumea întreagă a fost creată de Mâna Sa, de la cele mai mici la cele mai mari detalii? Până la Viața de Apoi, nimic nu poate fi mai doveditor și mai plin de prezența divină ca însăși lucrarea în sine. Când problemele mă apasă și simt că îmi pierd și nădejdea și puterea de concentrare, îmi aduc aminte că Dumnezeu așează totul într-o ordine bine pusă la punct - ciclul vieții, mișcarea planetelor, fenomenele naturii, semnele și faptele de zi cu zi - și mă liniștesc. Nu Îl văd fizic în fața mea atunci când mă rog, dar cu siguranță liniștea sufletească pe care o capăt după rugăciune este semn că este acolo. Dumnezeu este iubitor, afectuos și practic în același timp. Chiar și așa, se spune că timpul rezolvă totul. Nu este adevărat. Dumnezeu este cel care controlează timpul și lucrurile care se petrec simultan în acest timp. Chiar prin aceasta Îl vedem! Să nu uităm de Îngerul Păzitor și de blândețea Sfinților. Toate sunt prin El. Plus să nu vom putea admira Divinitatea în persoană până nu vom reuși să admirăm întâi ceea ce Îl reprezintă. Oare am putea noi să fim demni de a-L vedea pe Dumnezeu ca persoană prin cinstire și iubire când abia apreciem ceea ce vedem în jurul nostru? Oare nu înainte de toate trebuie să căutăm să apreciem ceea ce avem și mai apoi să cerem mai mult? Eu cred că întâi trebuie să ajungem să fim conștienți de ceea ce deja ne este la îndemână și să așteptăm, pentru că Dumnezeu știe cum să aranjeze totul, doar El a creat acest tot.

p.s.: Îmi cer iertare pentru îndrăzneală dar vă fac o mică observație printr-o rugăminte, aceea de a nu mai scrie prescurtat numele Domnului. Totuși, nu este d-nul prof și nici dr.ing., ci Dumnezeu.

Last edited by Irina Georgeta; 10.03.2010 at 23:55:52.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.03.2010, 10:38:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
da asa este, dar uite ca uneori simti nevoia sa vorbesti cu o fiinta superioara atunci cand te simti disperat, repet topicul nu era despre existenta lui Dzeu ci despre nevoia de a-l simti sau vedea.
Sincer, m-as cutremura sa-L vad pe Dumnezeu, pentru ca, desi privilegiata de aceasta infinita daruire, nu as fi capabila sa ma schimb in virtutea posibilitatii imense care mi s-a oferit si astfel as simti ca ma osandesc si mai mult cu fiecare neputinta ce ma stapaneste.
De simtit, cred ca L-am simtit, sau cred ca-L simtim mereu sub forme diverse in situatii diverse, nu am nici o indoiala fata de acest lucru.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.03.2010, 11:07:36
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Pe Dumnezeu al vedea nu este cu putinta oamenilor .Spre care nu cuteaza ostirile ingeresti .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.03.2010, 12:45:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Plecand de la faptul ca Dumnezeu este iubire, eu afirm ca Dumnezeu nu Se face vazut celui ce nu vrea sa-L vada. Dar a vrea sa-L vezi pe Dumnezeu, nu tine de curiozitate, ci de iubire. Cu alte cuvinte, cel care S-a invrednicit sa-L vada pe Dumnezeu ramane neincetat indragostit de El. Acest om, nu va putea spune niciodata "L-am vazut pe Dumnezeu, acum trebuie sa ma uit in alta parte".

Dumnezeu nu-Si da intalnire cu noi intr-un loc, ci oriunde poate fi intalnit. Ramane sa-L iubim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.03.2010, 13:02:21
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Ce rost ar avea, ca Dumnezeu sa ni se arate?

Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.03.2010, 13:07:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
Ce rost are???????
Ce rost a avut ca Iisus sa se arate lui Toma dupa inviere si mai mult sa se lase atins de acesta?
Iti spun eu. Credinta ta ar fi fost mai "schioapa" decat cea azi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.03.2010, 13:08:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
Sau ce rost a avut sa se arate lui Saul pe drumul Damascului??????
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.03.2010, 13:09:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Corect, dar indraznesc sa spun ca uneori Dumnezeu vazand cat de mult e iubit de unele persoane, nu mai poate "rabda" sa ramana nevazut si Se arata acestora. Precizez, ca nu face acest lucru pentru ca cei ce-L iubesc o cer, ci ca raspuns la iubirea oamenilor.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.03.2010, 13:56:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ok, deci inspiratia de la Dzeu se materializeaza in domeniul in care esti pregatit, nu? Ce surpriza!
Nu numai in domenul in care esti bine pregatit. Dar nu trebuie sa inteleg inspiratia ca actiune irezistibila a harului lui Dumnezeu. Este un fenomen teandric- impletire intre divin si uman. Depasesc atat actiunea unilaterala a lui Dumnezeu, cat si cea umana. Dumnezeu prin harul Sau valorifica darurile noastre.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.03.2010, 14:03:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sau ce rost a avut sa se arate lui Saul pe drumul Damascului??????
In mod paradoxal, vederea lui Dumnezeu poate fi atat inceput cat si incununare a vietii duhovnicesti. Viziunea Sfantului Apostol Pavel, se inscrie in prima categorie. Ea l-a miscat profund aducandu-i convertirea la crestinism.

Pentru un isihast, vederea slavei dumnezeiesti reprezinta, asa cum spune Costel, un raspuns al lui Dumnezeu la iubirea omului. Si intr-un caz si in celalalt, vederea lui Dumnezeu reprezinta un dar. Nimeni nu ajunge la vederea Sa, pentru ca si-a propus acest lucru, ci pentru ca Dumnezeu binevoieste catre el.

Last edited by Marius22; 11.03.2010 at 14:06:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57