Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 24.08.2010, 13:03:09
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Pentru că tot vorbiți de vânzare-cumpărare, iată cum descrie Cuvântul lui Dumnezeu tranzacțiile pe care le face sitemul religios decăzut al Babilonului mistic: Apocalips 18,10-13. După această trecere în revistă a tranzacțiilor cu mărfuri, îngerul spune că Babilonul a tranzacționat și sufletele oamenilor. O concluzie cum nu se poate mai potrivită la topicul acesta al botezului cu de-a sila. Va veni însă și vremea scadențelor când religia coruptă a "Babilonului" se va prăbuși, apelul îngerului pentru toți credincioșii sinceri fiind:

"Și am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieșiți din ea, poporul meu, ca să nu vă faceți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți de pedepsele sortite ei" (Apoc.18,4)
Reply With Quote
  #282  
Vechi 24.08.2010, 13:09:30
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit doamne ajuta

a aparut si lupul cel ratacitor
Reply With Quote
  #283  
Vechi 24.08.2010, 13:56:21
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
pe langa biblia voastra care este mincinoasa este sfanta biblie ortodoxa mai sunt vietile sfintilor si sfanta traditie,pe care voi nu le luati in seama. sectele au aparut ca ciupercile dupa ploaie de prin 90 odata cu ajutoarele din afara.pe cand crestinismul este de doua mii de ani iar pe voi ametindu-va unii pastori ati inceput sa atacati crestin ortodoxia ne stiind ca sunteti doar niste biete instrumente in spurcata mana a celui rau. ai incercat vreodata sa vorbesti cu un preot ortodox
Eu vorbesc de Biblie nu de vietile sfintilor, nu confunda lucrurile. Deja te-am rugat de 2 ori sa imi aduci niste argumente la afirmatiile tale si tot ce faci este sa acuzi si sa te legi de alte lucruri. Asta denota clar ca afirmatiile care le faci sunt gratuite si sunt bazate pe gura targului dar nicidecum pe convingerile tale.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 24.08.2010, 14:41:03
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Eu vorbesc de Biblie nu de vietile sfintilor, nu confunda lucrurile. Deja te-am rugat de 2 ori sa imi aduci niste argumente la afirmatiile tale si tot ce faci este sa acuzi si sa te legi de alte lucruri. Asta denota clar ca afirmatiile care le faci sunt gratuite si sunt bazate pe gura targului dar nicidecum pe convingerile tale.
unde gasesti confuzia? de ce te iei numai dupa biblie. ortodoxia de sute si sute de ani pe langa sf scriptura are nenumarate carti in care iti argumenteaza fel si fel de minuni si iti spun despre sfintele taine,cum trebuie sa fi, ce sa implinesti si cum sa te inchini etc.cum sa ma crezi pe mine daca tu nu crezi ce spun sfintii parinti.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 24.08.2010, 14:44:35
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
unde gasesti confuzia? de ce te iei numai dupa biblie. ortodoxia de sute si sute de ani pe langa sf scriptura are nenumarate carti in care iti argumenteaza fel si fel de minuni si iti spun despre sfintele taine,cum trebuie sa fi, ce sa implinesti si cum sa te inchini etc.cum sa ma crezi pe mine daca tu nu crezi ce spun sfintii parinti.
Eu vb de Sf Scriptura, nu pe langa Sf Scriptura. Daca toate argumentele pe care tu vrei sa le aduci se regasesc in afara Sf Scripturi e grav. Toate convingerile tale inseamna ca se bazeaza pe orice altceva dar nu pe Sf Scriptura, si apoi vii si spui ca noi suntem rataciti. Eu zic sa te gandesti mai bine.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 24.08.2010, 15:02:33
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Eu vb de Sf Scriptura, nu pe langa Sf Scriptura. Daca toate argumentele pe care tu vrei sa le aduci se regasesc in afara Sf Scripturi e grav. Toate convingerile tale inseamna ca se bazeaza pe orice altceva dar nu pe Sf Scriptura, si apoi vii si spui ca noi suntem rataciti. Eu zic sa te gandesti mai bine.
voi vorbiti numai pe langa sfanta scriptura,barem daca ar fi adevarata dar este mincinoasa biblia voastra
Reply With Quote
  #287  
Vechi 24.08.2010, 15:08:31
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Eu vb de Sf Scriptura, nu pe langa Sf Scriptura. Daca toate argumentele pe care tu vrei sa le aduci se regasesc in afara Sf Scripturi e grav. Toate convingerile tale inseamna ca se bazeaza pe orice altceva dar nu pe Sf Scriptura, si apoi vii si spui ca noi suntem rataciti. Eu zic sa te gandesti mai bine.
daca ar fi dupa voi ar trebuii sa renuntam la toate tainele
Reply With Quote
  #288  
Vechi 24.08.2010, 16:36:42
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
voi vorbiti numai pe langa sfanta scriptura,barem daca ar fi adevarata dar este mincinoasa biblia voastra
Prietene cvasitotalitatea citatelor biblice le dăm din Biblia "voastră" ortodoxă, nu din Biblia "noastră mincinoasă". Și acest lucru spune foarte mult...
Reply With Quote
  #289  
Vechi 24.08.2010, 16:38:28
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
voi vorbiti numai pe langa sfanta scriptura,barem daca ar fi adevarata dar este mincinoasa biblia voastra
E aceeasi Sf Scriptura. Eu te-am rugat de dimineata sa aduci niste argumente din Sf Scriptura care sa sprijine afirmatiile tale si tot ce faci este sa acuzi.
Tu nici macar traducerea ortodoxa a Sf Scripturi nu o stii si te lansezi in acuze ca traducerea Cornilescu e mincinoasa.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 24.08.2010, 20:22:48
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Prietene cvasitotalitatea citatelor biblice le dăm din Biblia "voastră" ortodoxă, nu din Biblia "noastră mincinoasă". Și acest lucru spune foarte mult...
vai de tine si de secta ta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34