Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 16.09.2010, 23:30:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Existenta lui Iisus Hristos este atestata istoric.
Ai perfecta dreptate....exista cateva marturii in acest sens care nu pot fi contestate.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar daca citesti marturiile medicului grec Sotirios Crotos, iti dispare orice indoiala. Desi era un renumit medic din vremea Mantuitorului, ajunge sa-i fie ucenic si unul dintre cei 70 de apostoli. Minunile lui Iisus Hristos il uimesc peste masura si hotaraste sa afle secretul acestora, desi era un medic de mare incredere, apreciat si de catre oficialitatile romane. Marturiile lui sunt fascinante si in deplina concordanta cu Evangheliile din Noul Testament.

Referitor la aceasta carte...in literatura religioasa, eu ceva mai SeFe (ca sa nu se inteleaga ca am vrut sa scriu sfant dar prescurtat SF) n-am reusit sa gasesc si sa citesc...chiar ma mira ca unii cred ca cele relatate de acest medic au fost adevarate...probabil nu ati citit si nu ati studiat indeajuns de bine Noul Testament, ca sa puteti afirma asa ceva...in fine.

Din pct meu de vedere este absolut imaginatia autorului dezvoltata pe anumite scene Nou Testamentare...asemenatoare sunt si cartile: "Baraba", "Iudita", "Pescarul"

Totusi eu le recomand pe toate pentru lectura...sunt carti in care puteti observa o alta viziune imaginara asupra unui moment, personaj sau tema Nou Testamentara...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22