Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.12.2010, 00:29:56
05Yohn 05Yohn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 05Yohn
Wink Romani

Buna, si eu fac parte din categoria celor care asculta rock (cu metalul am lasat-o mai usor de un timp), dar de asemenea cred si in Iisus Hristos. Urmarind discutia aceasta am observat un lucru : ca totusi nu v-ati oprit si la trupe romanesti de rock (gen: negura bunget, bucovina..)

Nu stiu de ce s-a intamplat acest lucru, eu insa vreau sa va dau un exemplu pozitiv. Trupa Iris ! Le-au luat ani peste 30 de ani, si au trebuit sa treaca printr-o incercare foarte grea ca sa faca o piesa asa: http://www.youtube.com/watch?v=yLmMZPG1vYM (lansata acum doua saptamani) si sa declare la televizor asta:
http://www.youtube.com/watch?v=sW9Q6...layer_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=ihzFq...layer_embedded

nu mai zic altceva, vreau pareri ca de-asta avem forumul :)
  #92  
Vechi 02.12.2010, 09:00:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Multi metalisti si rockeri care se dau satanisti doar iau o fatada de oameni foarte rai.
http://dexonline.ro/definitie/teribilism
Parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #93  
Vechi 02.12.2010, 11:59:04
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

he he...as vrea eu sa stau doar in biserica sa ma rog
Dumnezeu sa va lumineze,si pe mine,si pe toata lumea.Doamne ajuta
  #94  
Vechi 02.12.2010, 12:24:23
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit atentie,cautati ADEVARUL

Daca nu-L avem pe Dumnezeu vine satana si pune stapanire pe noi si ne duce,fara sa ne dam seama.Necazul e ca multi dintre noi consideram ca suntem normali,la moda,iar pe ceilalti ii consideram anormali sau inadaptati vremurilor.Mass-media prin majoritatea programelor incearca sa ne spele creierele,sa ne faca sa ducem o viata cazuta,pacatoasa.Acum cateva zile la o emisiune tv.a fost prezentat un reportaj despre curentul ,,yopi'',care chipurile ar veni din Africa,si ar fi cel mai la moda curent.Tinerii intervievati castigau bine dar erau singuri.Acestia povesteau ca se duc intr-un club,consuma ,,ceva'',cunosc o fata pt. ca mai apoi sa plece impreuna,,sa se simta bine''.E de prisos sa descriem atmosfera deocheata care domneste intr-un astfel de club.Se stie ca prin tv,se face magie,iar oamenii sunt manipulati.Daca la tv. un lucru este prezentat ca fiind rau,dar de fapt el este bun,atunci si publicul va considera acelasi lucru(vorbim de o mare majoritate,nu chiar de toata lumea).De aceea acest gen de emisiuni nu fac altceva decat sa intareasca tinerilor convingerea sa duca o viata destrabalata,departe de HRISTOS.Tineretea o dau in intregime diavolului,iar spre batranete cand glasul constiintei e din ce in ce mai razbatator,se duc cu ,,cioburile''in fata lui HRISTOS,cu gand de pocainta crezand ca vor mai indrepta ceva.Nu vor putea face acest lucru,pt. ca toata viata lor au avut luminile sufletului stinse,iar vremea vesniciei o vor petrece,,trudind fara sfarsit,fara liber si fara pensionare''.
  #95  
Vechi 02.12.2010, 12:30:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Biserica Ortodoxa Romana este una dintre cele mai corupte si tupeiste

Argumenteaza-te!!!!!
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #96  
Vechi 02.12.2010, 14:59:39
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Timpul le va rezolva pe toate

Manelele nu sunt singura alternativa la muzica Rock. Fii curios si incearca mereu alte genuri muzicale.
Iti zic si o mica poveste:
"Un baiat il intreaba pe duhovnicul sau:
-Parinte, pot sa ascult muzica rock?
-Da fiule, daca poti sa te rogi in timp ce asculti muzica aceasta" :)

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
  #97  
Vechi 02.12.2010, 15:06:28
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 05Yohn Vezi mesajul
Buna, si eu fac parte din categoria celor care asculta rock (cu metalul am lasat-o mai usor de un timp), dar de asemenea cred si in Iisus Hristos. Urmarind discutia aceasta am observat un lucru : ca totusi nu v-ati oprit si la trupe romanesti de rock (gen: negura bunget, bucovina..)

Nu stiu de ce s-a intamplat acest lucru, eu insa vreau sa va dau un exemplu pozitiv. Trupa Iris ! Le-au luat ani peste 30 de ani, si au trebuit sa treaca printr-o incercare foarte grea ca sa faca o piesa asa: http://www.youtube.com/watch?v=yLmMZPG1vYM (lansata acum doua saptamani) si sa declare la televizor asta:
http://www.youtube.com/watch?v=sW9Q6...layer_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=ihzFq...layer_embedded

nu mai zic altceva, vreau pareri ca de-asta avem forumul :)
Ador Negura Bunget, o trupa romaneasca de black metal, care chiar promoveaza foarte bine Romania in afara tarii. Am intalnit multi straini care cand auzeau de Romania primul lucru de care m-au intrebat a fost despre aceasta trupa si nu despre Dracula.
Nu e necesar sa se manjeasca pe fata, sa poarte masti sau sa aiba "versuri sataniste" sau nu stiu ce alte necurate mesaje. Dar muzica lor suna "zbuciumata si galagioasa" pentru multi oameni.
Versurile pot fi o tema frumoasa de discutie si "traducere":D
Uite un exemplu:
"Suier de solomonar
Solominer siner suier
Secretatorul vamilor... vuiet!
In taina vazduhului
Inaltilor munti
Iezeri si pesteri adinci.
Stapini in imparatia negurilor.
In crugul pamintului...
La Uniila. Ci dar noua or sapte
S-o trecut solomonaru
Care imbla cu sercaru.
Catre culmea muntelui, tainicia iezerilor
Suda-asuda inghiata apa.
Toporisca descintata crapa ghiata-ncrucisata
Vazduh, vuiet, fuietDe Virtoase si RopotineleTunet-toaca-tunet
Decii... descatusare
Solominer -Zgrabutas
Suier solominer siner suier"

Sunt elemente de folclor.

Bineinteles, genul muzical pe care il ascultam tine de fiecare om in parte, de "gusturile" fiecaruia. Uite, mie nu-mi plac Slipknot sau Metallica . LOL
  #98  
Vechi 13.12.2010, 19:11:32
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Ce se asculta de la inceputul paginilor pana acum nu e nimic altceva decat lalaiala si manea la chitara...mda..numiti-l satanism daca satanismul se manifesta intre niste pusti blegi cu doua sintetizatoare si o chitara ciomagita.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
  #99  
Vechi 13.12.2010, 20:26:14
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit =))))))))))

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Ce se asculta de la inceputul paginilor pana acum nu e nimic altceva decat lalaiala si manea la chitara...mda..numiti-l satanism daca satanismul se manifesta intre niste pusti blegi cu doua sintetizatoare si o chitara ciomagita.
''Manea la chitara ''unde ai auzit de asa ceva :)) Habar na i ce vorbesti, macar taci, sunt 100% sigur ca l preferi pe ''marele''Salam, sa ti cante:))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #100  
Vechi 13.12.2010, 20:31:11
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Ador Negura Bunget, o trupa romaneasca de black metal,
si black-metalul ti se pare OK ? stii care e filozofia acestui gen muzical extremist? una foarte satanica.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36