Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2012, 21:54:08
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Poti agresa prin dorinta de a ajuta?

Oare sunt contexte in care poti agresa pe cineva dorind sa-l ajuti? Agresa in sensul de a interveni prea des/agresiv (?) - poate nu e cuvantul potrivit - in viata lui?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2012, 22:04:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bineînțeles. Atunci când omul nu vrea să fie ajutat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2012, 22:11:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sigur ca da, dragoste si bine cu forta nu se poate! Trebuie sa respectam si liberul arbitru al celuilalt.

Uite, eu luna trecuta vad o nevazatoare incercand sa urce in autobuz. Cum ma aflam chiar langa ea, am apucat-o de mana ca sa o ajut. A inceput sa tipe, cum de indraznesc sa pun mana pe ea... Vezi, trebuia mai intai sa ii cer permisiunea si apoi sa actionez.

Sunt dati cand efectul scontat este cel negativ, de exemplu, cand incerci sa ii vorbesti despre Dumnezeu unui ateu si mai mult il indepartezi decat il apropii. Pentru ca nu ii respecti liberul arbitrul. Semenii nostri sunt niste fiinte delicate, cu ratiune. Nu poti tu sa vii si sa zici: uite, eu stiu ce e mai bine / util pentru tine! (chiar daca tu esti convins ca stii).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2012, 22:12:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Oare sunt contexte in care poti agresa pe cineva dorind sa-l ajuti? Agresa in sensul de a interveni prea des/agresiv (?) - poate nu e cuvantul potrivit - in viata lui?
Poți. Un astfel de caz, de care îmi amintesc, s-a petrecut pe când eram copil. Odată, am văzut pe stradă un om mergând în cârje, având un picior amputat. Semăna mult cu unii pe care îi văzusem la poarta bisericii, care aveau picioare amputate. M-am dus la el, să-i dau un ban. Mi-a spus: "puștiule, eu am mai mulți bani ca tine !". În mod vizibil, a fost deranjat de gestul meu, deși a avut delicatețea să nu îmi reproșeze acest lucru. Atunci m-am învățat minte să nu mai dau de pomană celor care nu cer acest lucru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2012, 22:13:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, poate fi "agresat", sau cel putin deranjat. Si nu cred ca este neaparat o forma de mandrie a celui care nu se bucura de ajutorul pe care i-l ofera altii, ci se poate ca omul sa vrea sa stea pe picioarele proprii, sa se descurce singur.
In general nu imi plac insistentele. Daca am nevoie de ajutor, cer. Daca se ofera cineva fara sa cer, uneori poate fi bine venit. Dar daca cineva insista, nu e chiar ok. Fiecare avem lectia noastra de invatat si pana la urma fiecare isi alege solutia la probleme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2012, 22:16:19
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca o persoana, povestind cum povesteste lumea in mod normal, isi exprima niste dorinte pe care le-ar avea in mod special, dar rosteste totodata clar ca nu doreste sa primeasca nimic pe degeaba si daca tu poti sa ajuti la indeplinirea dorintelor, contextual, fara ca in mod expres sa figureze ca ajutor, dar totusi sa poata fi constientizat ca un soi de interventie - o ajuti sau nu pe acea persoana? Sau respecti intocmai cuvintele rostite de ea?
Ce situatii aiurea in viata asta. Omul daca n-are probleme, isi face.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2012, 23:12:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poți. Un astfel de caz, de care îmi amintesc, s-a petrecut pe când eram copil. Odată, am văzut pe stradă un om mergând în cârje, având un picior amputat. Semăna mult cu unii pe care îi văzusem la poarta bisericii, care aveau picioare amputate. M-am dus la el, să-i dau un ban. Mi-a spus: "puștiule, eu am mai mulți bani ca tine !". În mod vizibil, a fost deranjat de gestul meu, deși a avut delicatețea să nu îmi reproșeze acest lucru. Atunci m-am învățat minte să nu mai dau de pomană celor care nu cer acest lucru.
Eu facut aceasta greseala de vreo 2 ori aici in America...
Desi oamenii aratau o vadita stare saracacioasa,au fost foarte socati si probabil neplacut bruscati de milostenia mea care nu-si avea sensul.Si eu am fost cumplit rusinata...
Alta data mi-a fost mila de un batran orb de un ochi(chior)si i-am platit masa la restaurant.Cand a auzit l-a apucat rasul...Eu nu-l cunosteam,apoi am aflat ca este destul de avut,tocmai se intorsese dintr-o croaziera in Caraibe :)

Acum nu mai dau bani decat celor care poarta mesage(pancarte) de genul:HElp,Homeless!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2012, 23:22:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Foarte usor poti agresa , pentru ca,cu mintea vrei sa iubesti ,dar nu ai priceperea de a o face si mai mult daunezi celuilalt. A simti adevarata nevoie a celuilalt ,e deja un har, si arata o iubire desavarsita.Caci iubirea adevarata nu face rau.
Iubirea este printre cele mai mari surse de agresiune ale acestui veac,din iubire apare gelozia,din iubire apare amestecul in viata celuilalt,din iubire apare posesiunea asupra celuilalt,pretentiile exagerate ale parintilor fata de copii , incercarea de a converti pe celalalt , sufocarea celuilalt ,si lista poate continua
Dar aceea este o falsa iubire.Adevarata iubire este doar cea cu sacrificiu de sine,cu micosrarea egoului nostru.Doar aceasta poate duce la intelegerea adevarata a nevoilor celuilalt.
Iubire este cand intuiesti fara nici un efort nevoile celuilalt,ca si cum ai fi tu in locul lui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2012, 01:21:40
metafora metafora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2012
Mesaje: 4
Implicit

Unul din lucrurile pe care le-am învățat în timpul meu petrecut pe pământ este să nu îti oferi ajutorul atunci când acesta nu este cerut. Șansele sunt că vei provoca mai mult rău decât bine.

Această teorie trebuie finisată, dar în esență am descoperit că este validă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2012, 11:12:45
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Oare sunt contexte in care poti agresa pe cineva dorind sa-l ajuti? Agresa in sensul de a interveni prea des/agresiv (?) - poate nu e cuvantul potrivit - in viata lui?
Daca ajutorul tau nu este cerut si esti insistent, da. Cred ca mai corect formulat ar fi: Poti face rau cuiva dorind sa il ajuti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prin credinta, poti merge pe apa ca pe uscat Ion Pop Resurse ortodoxe on-line 7 06.08.2012 11:23:24
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 06.05.2009 23:18:20
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 21:19:43