Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2010, 22:09:03
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit Ce inseamna "Postul"?

Buna tuturor,
sper sa nu va mirati prea mult de intrebarea mea,dar as dori sa aflu mai multe lucruri referitoare la post, la ce inseamna corect a posti?

spre exemplu am incercat de mai multe ori sa tin in anumite zile post,rugaciune si sa am grija ce mananc, dar oricat mi-am dat silinta, tot se ivea cineva care sa-mi dea o bucatica de ciocolata sau ceva ce practic nu ar fi trebuit sa mananc...iar la sfarsitul zilei imi dadeam seama ca din neatentie nu am realizat de fapt nimic?! Sau, am mai patit ca trecuse ziua si nu am ingenuncheat sa zic macar o rugaciune, timpul a zburat iar eu uitasem complet indatoririle pe care le am...si tot asa.

Banuiesc ca am facut mai mult rau, incercand sa postesc si neavand atata putere sa fac lucrurile cum trebuie? Dar ce este "cum trebuie"? Cat de tare s-a suparat Dumnezeu pe mine, vazandu-mi slabiciunea?

Adevarul este ca nu stiu nimic concret despre Post. Nu stiu pentru ce este de fapt? Cum se posteste corect? La ce ne ajuta?

Va rog ajutati-ma cu indrumarile voastre.Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2010, 23:01:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
Banuiesc ca am facut mai mult rau, incercand sa postesc si neavand atata putere sa fac lucrurile cum trebuie? Dar ce este "cum trebuie"? Cat de tare s-a suparat Dumnezeu pe mine, vazandu-mi slabiciunea?
În nici un caz nu ați făcut mai mult rău încercând să postiți. Dumnezeu vede strădania fiecăruia, iar Biserica, precum o mamă iubitoare, împarte faptele suprameritorii ale celor mai buni copii ai ei, care sunt sfinții, cu frații și surorile lor care vor să înceapă urcușul spiritual, fac primii pași, dar, din cauza slăbiciunii lor și nu din cauza unei rele dispoziții sufletești nu pot duce postul până la capăt.
Vedeți dv, foarte rar convertirea la o viață creștină se face dintr-o dată, așa cum a fost, de exemplu, cazul Sf Pavel. Cel mai des oamenii Îl descoperă pe Dumnezeu, precum și dulceața unei vieți plăcute Lui în mod treptat, potrivit unui anumit parcurs al fiecăruia, care cunoaște suișuri și coborâșuri, înălțări și căderi. Ceea ce este important este să fim mereu in statu viae ("pe drum", "în stare mergândă") în această călătorie a noastră spre Țara Făgăduită, în care, în cadrul sensului general al înaintării, se mai întâmplă să ne și întoarcem în loc.

Probabil că fiecare dintre noi a cunoscut, la un moment dat, deznădejdea: cu toții ne-am spus: "ce folos că mă străduiesc să duc o viață plăcută Domnului meu, dacă nu se vede nici un progres și nu sunt cu nimic mai bun decât acum câțiva ani, când nici nu îmi puneam problema aceasta ?". Asemenea gânduri nu vin de la Dumnezeu, ci de la dușmanul Lui și al nostru. Sunt sugestii diabolice. Pentru ce nu punem problema și invers: "ce s-ar fi ales de mine dacă nici măcar nu aș fi încercat, atâta cât am putut ?". Trebuie să știți că dușmanul atacă cu precădere în perioade de post, când vede că suntem hotărâți să postim. Dorința lui cea mai mare nu este înfruptarea în sine, cât să ajungem noi la ideea că orice efort e zadarnic. Din fericire pentru noi, la un moment dat insistența lui slăbește: atunci e momentul potrivit ca să mai urcăm un pic. Deci, cu speranță și cu rugăciune ca Dumnezeu să vă întărească, veți reuși să țineți o zi de post. Și pe urmă două zile, apoi o săptămână, până când veți ajunge la ceva care acum vi se pare incredibil: vă veți dori ca postul să vină mai repede, ca să-i simțiți din nou binefacerile.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2010, 23:06:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cititi aici, pe site si pe forum, despre semnificatia postului:

http://www.crestinortodox.ro/biseric...lui-99629.html

http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5059
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2010, 22:33:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
Buna tuturor,
sper sa nu va mirati prea mult de intrebarea mea,dar as dori sa aflu mai multe lucruri referitoare la post, la ce inseamna corect a posti?

spre exemplu am incercat de mai multe ori sa tin in anumite zile post,rugaciune si sa am grija ce mananc, dar oricat mi-am dat silinta, tot se ivea cineva care sa-mi dea o bucatica de ciocolata sau ceva ce practic nu ar fi trebuit sa mananc...iar la sfarsitul zilei imi dadeam seama ca din neatentie nu am realizat de fapt nimic?! Sau, am mai patit ca trecuse ziua si nu am ingenuncheat sa zic macar o rugaciune, timpul a zburat iar eu uitasem complet indatoririle pe care le am...si tot asa.

Banuiesc ca am facut mai mult rau, incercand sa postesc si neavand atata putere sa fac lucrurile cum trebuie? Dar ce este "cum trebuie"? Cat de tare s-a suparat Dumnezeu pe mine, vazandu-mi slabiciunea?

Adevarul este ca nu stiu nimic concret despre Post. Nu stiu pentru ce este de fapt? Cum se posteste corect? La ce ne ajuta?

Va rog ajutati-ma cu indrumarile voastre.Va multumesc!
Postul este infranarea trupului,pentru a ajuta sufletul sa se indrepte catre Dumnezeu.
Postul este ca o ofranda,un sacrificiu adus lui Dumnezeu,si arata dorinta noastra de a ii fi pe plac.
Postul vazut este abtinerea de la o anumita mancare si celelalte lucruri trupesti ,postul nevazut este abtinerea de la rau,si infrangerea lenei si inertiei si placerii ,care sunt principalul obstacol intre noi si Dumnezeu.
In concluzie ,postul e incordarea intregii fiinte,in dorinta de a se intoarce la Creatorul sau.

Acum revenind la tine:daca ai mancat o bucatica de ciocolata fara sa vrei,dar ai impartit dragoste in jurul tau in aceea zi,aceea iti va fi socotita ca o zi de post.
Iar daca nu ai reusit sa imparti dragoste,dar ai tinut totusi postul,aceea tot iti va fi socotita ca o zi de indreptare si nazuinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2010, 23:10:02
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Eu asa vad postul http://www.crestinortodox.ro/diverse...da-122330.html
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2010, 00:49:50
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Putini sunt cei care reusesc sa posteasca si sa se roage de fiecare data atunci cand isi propun acest lucru,traind intre oameni nu prea poti sa te abtii de la multe lucruri,dar ce nu faci azi,poti incerca sa realizezi maine.Mi-ai amintit de o colega de serviciu care nu servea pe nimeni niciodata cu ceva,dar vinerea venea la mine ori cu ciocolata,ori cu snitele,si stia ca nu sunt o persoana care se poate abtine.De ce o facea numai ea a stiut!Pana cand intr-o zi i-am spus sa nu mai incerce sa-si rada de postul meu si a inteles ca trebuie sa-mi respecte regulile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna "a merge" la Tatal? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 27 21.08.2013 18:51:12
ortodoxia inseamna cearta?sau am inceput sa facem"caterinca" de ea?e pre mult! iulyaan Generalitati 11 14.08.2011 14:23:15
Ce inseamna "sa nu cadem in lucrurile din afara"? florin.oltean75 Generalitati 5 18.05.2011 22:26:25
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42