Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2010, 01:57:12
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Question Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei?

Ce parere are Biserica despre ei? De ce in Biblie nu este scris nimic? De ce au disparut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2010, 02:00:47
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din cate stiu... n-au disparut pt ca nici n-au existat. Pamantul nu e asa de vechi. cam atat.


Uriasii pe care ii tot mentioneaza Biblia sunt mai "interesanti" parca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2010, 02:03:08
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce parere are Biserica despre ei? De ce in Biblie nu este scris nimic? De ce au disparut?
Biblia vorbeste despre cele sufletesti nu despre cele istoricesti sau arheologicesti. Ce treaba au dinozaurii cu rolul Bibliei si cu ce te-ar putea ajuta dinozaurii pt mantuire ?

Nu chiar in orice chestiune trebuie sa faci apel la Biblie. Asta este ca si cum trebuie sa te duci la aprozar sa cumperi de mancare insa in drum dai de doua aprozare si ca sa te decizi in care ar trebui sa intri consulti Biblia. Deci este fara sens fiindca a fost lasata cu un alt scop.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2010, 02:06:06
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
din cate stiu... n-au disparut pt ca nici n-au existat. Pamantul nu e asa de vechi. cam atat.
Ei da, esti sigura ca nu au existat niciodata? Pe ce lume traiesti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2010, 03:12:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Ba zice Biblia despre dinozauri!
Însă nu folosește termenul „dinozaur”, căci acesta e apărut relativ recent, fiind folosit pentru prima dată de către Sir Richard Owen în 1842.

Iov 41:

1. Poți tu să prinzi leviatanul cu undița, ori să-i legi limba cu o sfoară?
2. Vei putea tu să-i vâri în nas o trestie sau să-i găurești falca cu cârligul?
3. Îți va face el multe rugăminți și îți va spune el lucruri drăgălașe?
4. Ori va face cu tine legământ și-l vei lua la tine rob pe toată viața?
5. Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasăre, sau îl vei lega tu ca să-ți înveselești fetele?
6. Pescarii întovărășiți vor putea să-l scoată de vânzare și negustorii să-l vândă cu bucata?
7. Vei putea tu să-i găurești pielea cu săgeți și capul cu cârligul pescăresc?
8. Ridică-ți numai mâna împotriva lui și vei pomeni de o asemenea luptă și nu o vei mai începe niciodată!
9. Iată, este o deșertăciune să mai nădăjduiești în izbândă; numai înfățișarea lui și te dă la pământ.
10. Cine este atât de nechibzuit încât să-l întărâte? Cine va îndrăzni să dea piept cu Mine?
11. Cine M-a îndatorat cu ceva, ca să fiu acum dator să-i dau înapoi? Tot ce se află sub ceruri este al Meu.
12. Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui și despre tăria lui și despre frumoasa lui întocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din față a veșmântului lui și cine poate pătrunde în căptușeala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodată porțile gurii lui? Zimții lui sunt îngrozitori!
15. Spinarea lui este ca un șirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit și pecetluit puternic.
16. Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de lângă el și se țin așa și nu se mai despart.
18. Din strănutul lui scapără lumină și ochii lui sunt roșii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei.
20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe.
21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări.
22. Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza.
23. Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râșniței, cea de dedesubt.
25. De măreția lui se tem și valurile; valurile mării se dau înapoi din fața lui.
26. Să-l atingi cu sabia nu folosești nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Săgeata nu-l pune pe fugă și pietrele din praștie cad pe el ca niște pleavă.
29. O săgeată pentru el este un pai în vânt și își bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară.
30. Sub pântecele lui sunt niște solzi ascuțiți; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa.
31. Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasă în urmă o dâră luminoasă și adâncul pare un cap cu plete albe.
33. Pe pământ el nu-și află perechea și e făcut să nu cunoască frica.
34. El se uită de sus la toți câți sunt puternici și este împărat peste toate fiarele sălbatice".

Apoi Isaia 27:1 „În ziua aceea Domnul se va năpusti cu sabia Sa grea, mare și puternică, asupra leviatanului, a șarpelui care fuge, asupra leviatanului, a șarpelui încolăcit, și va omorî balaurul cel din Nil. ”

Psalmul 103:
25. Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pământul de zidirea Ta.
26. Marea aceasta este mare și largă; acolo se găsesc târâtoare, cărora nu este număr, vietăți mici și mari.
27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace în ea.
28. Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.

Și desigur Iov 40:15-24:
15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul (!); și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
24. Cine poate să-l privească? Cine poate să-i străpungă nasul cu un laț?

Aici în ultima parte s-ar putea să vă întrebați de ce am oferit Iov 40 căci vorbește despre hipopotam. Nu este defapt vorba despre clasicul hipopotam pe care îl știm cu toții, așa cum reiese și din descriere.

În copia originală în ebraică cuvântul acela este בהמות (bemuth), care nu poate fi tradus în română sau într-altă limbă căci creatura despre care vorbește nu mai există după potop. Faptul că nu se referă la hipopotamul clasic reiese din descrierea cozii („Coada lui e dârză ca lemnul cedrului”). Însă noi știm că hipopotamul are o coadă mică și sfrijită așa cum arată și în poza aceasta:

Încă o caracteristică care face din bemuth să semene foarte mult cu un dinozaur este fraza „El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace”. Însă noi cunoaștem bine că hipopotamul nu este cel mai mare dintre dobitoace și așadar nu poate fi vorba despre el aici.

Cel mai bine seamănă bemuth cu un brachiozaur, crezut de mulți a fi cel mai mare dinozaur:
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 07.09.2010 at 03:26:25.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2010, 03:46:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
din cate stiu... n-au disparut pt ca nici n-au existat. Pamantul nu e asa de vechi. cam atat.


Uriasii pe care ii tot mentioneaza Biblia sunt mai "interesanti" parca.
Ai uitat sa mentionezi ca pamintul este plat iar soarele se invirte in jurul nostru, ah, da, si ceea ce ni se comunica de la NASA este o minciuna. Nu a zburat nimeni in spatiu iar satelitii sunt draci. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2010, 03:47:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce parere are Biserica despre ei? De ce in Biblie nu este scris nimic? De ce au disparut?
De "dinozauri" incearca societatea romaneasca cu disperare sa scape.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2010, 07:26:09
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@colaps ...sigur despre dinozauri este vorba, nu alte fiinte fantastice?

... nu zic ca-i imposibil, se poate sa fie adevarat, insa paleontologii spun ca dinozaurii astia n-au trait niciodata in acelasi timp cu oamenii... au existat cu milioane de ani inainte de aparitia omului.
Teoriile spun ca au trait primii oameni cu alte fiare preistorice, dar care semanau cat de cat cu cele de azi, doar ca erau de vreo 10 ori mai infricosatoare si puternice, insa tot foarte foarte departe de dinozauri.

@andreicozia Eu personal n-am fost in spatiu sa vad cu ochii mei ca pamantul chiar e rotund/sferic/bombat la ecuator, turtit la poli. E ca si cum m-ai intreba daca cred ca exista planeta marte. Pai nu stiu, ca n-am vazut-o cu ochii mei. Despre zburatorii in spatiu iar n-am cum sa bag mana-n foc, pt ca nu stiu. Sunt si atei care nu cred ca oamenii chiar au zburat in spatiu...
Tot ce pot sa spun e ca la scoala asa ne zice. Daca chiar e adevarat sau nu nu am de unde sa stiu.
Daca ma intrebi ce culoare are iarba iti pot raspunde, pt ca am vazut. Daca pamantul e rotund sau nu sau daca au zburat oameni in spatiu pot sa-ti spun doar ca "vorbeste lumea ca asa ar fi". Nu neg respectivele informatii, dar nu pot nici sa le iau de adevar incontestabil. Cam toate dovezile ca pamantul ar fi sferic pot fi combatute si de un copil. Am vazut odata pe yahoo questions o mama disperata care intreba cum isi poate face copilul sa creada ca pamantul e rotund, pt ca ii combate toate argumentele.
Nu pot sa zic nici ca este plat sau alta forma- pt ca nici asta nu stiu. Cam atat. Poate suna absurd dar asta e. Raspunsul meu sincer e ca nu am de unde sa stiu sigur ce forma are pamantul. Oricum, asta e chiar cea mai mica dintre problemele mele...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2010, 09:04:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ba zice Biblia despre dinozauri!
Însă nu folosește termenul „dinozaur”, căci acesta e apărut relativ recent, fiind folosit pentru prima dată de către Sir Richard Owen în 1842.

Iov 41:

1. Poți tu să prinzi leviatanul cu undița, ori să-i legi limba cu o sfoară?
2. Vei putea tu să-i vâri în nas o trestie sau să-i găurești falca cu cârligul?
3. Îți va face el multe rugăminți și îți va spune el lucruri drăgălașe?
4. Ori va face cu tine legământ și-l vei lua la tine rob pe toată viața?
5. Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasăre, sau îl vei lega tu ca să-ți înveselești fetele?
6. Pescarii întovărășiți vor putea să-l scoată de vânzare și negustorii să-l vândă cu bucata?
7. Vei putea tu să-i găurești pielea cu săgeți și capul cu cârligul pescăresc?
8. Ridică-ți numai mâna împotriva lui și vei pomeni de o asemenea luptă și nu o vei mai începe niciodată!
9. Iată, este o deșertăciune să mai nădăjduiești în izbândă; numai înfățișarea lui și te dă la pământ.
10. Cine este atât de nechibzuit încât să-l întărâte? Cine va îndrăzni să dea piept cu Mine?
11. Cine M-a îndatorat cu ceva, ca să fiu acum dator să-i dau înapoi? Tot ce se află sub ceruri este al Meu.
12. Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui și despre tăria lui și despre frumoasa lui întocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din față a veșmântului lui și cine poate pătrunde în căptușeala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodată porțile gurii lui? Zimții lui sunt îngrozitori!
15. Spinarea lui este ca un șirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit și pecetluit puternic.
16. Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de lângă el și se țin așa și nu se mai despart.
18. Din strănutul lui scapără lumină și ochii lui sunt roșii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei.
20. Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe.
21. Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări.
22. Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza.
23. Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râșniței, cea de dedesubt.
25. De măreția lui se tem și valurile; valurile mării se dau înapoi din fața lui.
26. Să-l atingi cu sabia nu folosești nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Săgeata nu-l pune pe fugă și pietrele din praștie cad pe el ca niște pleavă.
29. O săgeată pentru el este un pai în vânt și își bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară.
30. Sub pântecele lui sunt niște solzi ascuțiți; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa.
31. Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasă în urmă o dâră luminoasă și adâncul pare un cap cu plete albe.
33. Pe pământ el nu-și află perechea și e făcut să nu cunoască frica.
34. El se uită de sus la toți câți sunt puternici și este împărat peste toate fiarele sălbatice".

Apoi Isaia 27:1 „În ziua aceea Domnul se va năpusti cu sabia Sa grea, mare și puternică, asupra leviatanului, a șarpelui care fuge, asupra leviatanului, a șarpelui încolăcit, și va omorî balaurul cel din Nil. ”

Psalmul 103:
25. Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pământul de zidirea Ta.
26. Marea aceasta este mare și largă; acolo se găsesc târâtoare, cărora nu este număr, vietăți mici și mari.
27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace în ea.
28. Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.

Și desigur Iov 40:15-24:
15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul (!); și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură.
24. Cine poate să-l privească? Cine poate să-i străpungă nasul cu un laț?

Aici în ultima parte s-ar putea să vă întrebați de ce am oferit Iov 40 căci vorbește despre hipopotam. Nu este defapt vorba despre clasicul hipopotam pe care îl știm cu toții, așa cum reiese și din descriere.

În copia originală în ebraică cuvântul acela este בהמות (bemuth), care nu poate fi tradus în română sau într-altă limbă căci creatura despre care vorbește nu mai există după potop. Faptul că nu se referă la hipopotamul clasic reiese din descrierea cozii („Coada lui e dârză ca lemnul cedrului”). Însă noi știm că hipopotamul are o coadă mică și sfrijită așa cum arată și în poza aceasta:

Încă o caracteristică care face din bemuth să semene foarte mult cu un dinozaur este fraza „El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace”. Însă noi cunoaștem bine că hipopotamul nu este cel mai mare dintre dobitoace și așadar nu poate fi vorba despre el aici.

Cel mai bine seamănă bemuth cu un brachiozaur, crezut de mulți a fi cel mai mare dinozaur:
felicitari pentru mesaj (crestin ortodox bineinteles).
sunt intru totul de acord si evident subscriu la cele afirmate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2010, 09:14:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
@colaps ...sigur despre dinozauri este vorba, nu alte fiinte fantastice?

... nu zic ca-i imposibil, se poate sa fie adevarat, insa paleontologii spun ca dinozaurii astia n-au trait niciodata in acelasi timp cu oamenii... au existat cu milioane de ani inainte de aparitia omului.
Teoriile spun ca au trait primii oameni cu alte fiare preistorice, dar care semanau cat de cat cu cele de azi, doar ca erau de vreo 10 ori mai infricosatoare si puternice, insa tot foarte foarte departe de dinozauri.

@andreicozia Eu personal n-am fost in spatiu sa vad cu ochii mei ca pamantul chiar e rotund/sferic/bombat la ecuator, turtit la poli. E ca si cum m-ai intreba daca cred ca exista planeta marte. Pai nu stiu, ca n-am vazut-o cu ochii mei. Despre zburatorii in spatiu iar n-am cum sa bag mana-n foc, pt ca nu stiu. Sunt si atei care nu cred ca oamenii chiar au zburat in spatiu...
Tot ce pot sa spun e ca la scoala asa ne zice. Daca chiar e adevarat sau nu nu am de unde sa stiu.
Daca ma intrebi ce culoare are iarba iti pot raspunde, pt ca am vazut. Daca pamantul e rotund sau nu sau daca au zburat oameni in spatiu pot sa-ti spun doar ca "vorbeste lumea ca asa ar fi". Nu neg respectivele informatii, dar nu pot nici sa le iau de adevar incontestabil. Cam toate dovezile ca pamantul ar fi sferic pot fi combatute si de un copil. Am vazut odata pe yahoo questions o mama disperata care intreba cum isi poate face copilul sa creada ca pamantul e rotund, pt ca ii combate toate argumentele.
Nu pot sa zic nici ca este plat sau alta forma- pt ca nici asta nu stiu. Cam atat. Poate suna absurd dar asta e. Raspunsul meu sincer e ca nu am de unde sa stiu sigur ce forma are pamantul. Oricum, asta e chiar cea mai mica dintre problemele mele...
Doamna (sau domnisoara)... avem o rugaminte. nu mai faceti afirmatii in numele ortodoxiei crestine daca nu sunteti sigura pe ceea ce vorbiti, adica daca nu avei argumente solide in Sfintii Parinti intarite de Sfanta Scriptura si de stiinta. (spun asta pentru ca puteti induce in eroare multa lume despre invatatura crestin ortodoxa.)

daca doriti sa vedeti planeta Marte va invit la un observator astronomic ca sa o vedeti cu ochii dumneavoastra.
cat despre afirmatia dumnevoastra ca dovezile care arata ca pamantul este rotund pot fi combatute si de un copil... va rog sa imi permiteti sa ma abitin de la orice comentariu. pot doar sa va intreb ce ati facut la orele de geografie din clasele primare? (caci cu siguranta nu ati chiulit. nu indraznesc sa va intreb ce ati facut in perioada liceului la orele de fizica, chimie, matematica... logica...)

telecomada cu unde electromagnetice in domeniu infrarosu... pe care cu siguranta o folositi zilnic la televizor, dvd etc... puteti spune ca nu exista pentru ca nu vedeti undele infrarosii? ce o sa ii spuneti copilului cand o sa va intrebe despre principiul de functionare... daca bietul copil v-a "incuiat" la o intrebare banala despre forma pamantului.

ca pamantul este rotund, ca universul este sferic (si in expansiune uniforma in toate directiile daca luam ca sistem de referinta pamantul), ca universul si cerul si spatiul si timpul au un inceput din nimic o spune fara echivoc Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica ortodoxa din sec VIII D.Hr. (am postat pe alte topicuri citatele exacte, de aceea nu le voi posta si acum).

Last edited by Eugen7; 07.09.2010 at 09:17:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59